پزشکی, مطالب علمی

چه زمانی باردار می‌شویم؟ همه چیز را درباره زمان دقیق باردار شدن خود اینجا بخوانید!

چه زمانی باردار می‌شویم تصویر خانم به همراه کیت

چه زمانی باردار می‌شویم؟؟ این سوالی است که هر زن قبل از اقدام به به بارداری از خود می‌رسد. گروه ماما سلامت برای اینکه شما بدانید چه زمانی برای باردار شدنتان مناسب است و پاسخ سوال‌های خود را بیابید، مقاله پیش رو آماده کرده است. برای اینکه بدانیم چه زمانی باردار  می‌شویم، در ابتدا نیاز است کمی راجع به تخمک‌گذاری اطلاعات داشته باشیم، هنگامی که یک تخمک از تخمدان آزاد می‌شود را تخمک‌گذاری می‌گویند.

البته در بعضی موارد که به ندرت رخ می‌دهد بیش از یک تخمک جدا می‌شود. این زمان را اصطلاحا دوره باروری در سیکل ماهانه زنان می‌گویند. بنابراین در هر ماه، در داخل تخمدان یک تخمک به بلوغ رسیده و وقتی که اندازه و سایزش به حد استاندارد رسید، از یکی از تخمدان‌های خانم آزاد شده و از طریق لوله‌های رحمی، به سمت رحم حرکت می‌کند.

اینکه در هر بار از این دوره این تخمک از کدام تخمدان رها می‌شود، می‌توان گفت که نامشخص است. اما نکته مشخص این است که وظیفه تخمک‌گذاری در دوره ماهانه به صورت منظم و نوبتی بین دو تخمدان‌ها تقسیم نمی‌شود و برای همین اینکه بدانیم چه زمانی باردار می‌شویم به راحتی قابل تشخیص نیست.

 

تخمک‌گذاری چه زمانی اتفاق می افتد؟

 

زمان تخمک‌گذاری در زنان مختلف متفاوت است و لزوما در همه خانم‌ها روز 14 سیکل نیست. حتی طول مدت سیکل در خانم‌هایی که سیکل مرتب دارند هم همیشه 28 روز نیست و فقط 15 درصد خانم‌ها سیکل 28 روزه دارند.

شما می‌توانید از پزشک متخصص زنان و نازایی در زمینه تعیین زمان تخمک‌گذاری کمک و مشاوره بگیرید. در خانم‌هایی که به علت نازایی تحت نظر پزشک فوق تخصص ناباروری هستند و در روند درمان قرار دارند، رشد فولیکول با سونوگرافی واژینال در طی سیکل بررسی شده و زمان تخمک‌گذاری توسط پزشک تعیین می‌شود.

در صورت استفاده از کیت تخمک‌گذاری یا همان کیت LH، بیشترین شانس باروری در روز مثبت شدن کیت و روز بعد می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر از مقاله چطور از کیت تخمک گذاری استفاده کنیم در وبسایت ماماسلامت بازدید نمایید.

 

چه زمانی باردار می‌شویم تصویر کیت تخمک‌گذاری

 

اقدام به بارداری بدون مشخص بودن زمان تخمک‌گذاری

 

بسیاری از زنان، ۱۲ دوره عادت ماهانه یا پریودی را در هر سال تجربه می‌کنند، اما در برخی افراد این تعداد کمتر یا بیشتر است. استرس، ورزش سنگین، کاهش یا افزایش وزن بیش از حد یا برخی از بیماری‌ها ممکن است منجر به اختلال در دوره‌های شما شود. هر چه پریود شما نامنظم‌تر باشد، پیش‌بینی تخمک‌گذاری نیز مشکل‌تر می‌شود.

اگر دوره‌های عادت ماهانه شما نامنظم است، می‌توانید به صورت تقریبی روز‌های باروری خود را مشخص کنید. فرض کنید دوره شما در یک ماه ۲۸ روز، در ماه بعد ۲۱ روز و در ماه پس از آن ۳۲ روز باشد. طی چند ماه این تاریخ‌ها را یادداشت کنید، سپس عدد ۱۷ را از کوتاه‌ترین طول دوره خود کم کنید و عدد ۱۱ را از بلندترین طول دوره، در این حالت روز‌هایی که در آن شانس باروری زیاد است مشخص خواهد شد.

این روزها از ابتدای شروع عادت ماهانه شما محاسبه می‌شود و شما بهتر است هر دو روز یک بار در این مدت نزدیکی داشته باشید تا شانس بارداری شما افزایش پیدا کند. اگر دوره‌های شما نامنظم است و بیش از ۳۵ روز نیز طول می‌کشد، لازم است با پزشک متخصص ملاقات کنید تا پزشک بتواند علت اصلی این مشکل را بررسی کند.

ممکن است مشکلاتی از جمله سندرم پلی‌کیستیک تخمدان، اختلال در تخمدان، اختلال تیروئید، کاهش وزن بیش از اندازه یا افزایش میزان پرولاکتین باعث این اختلال در پریود شما باشد. برای مطالعه بیشتر از مقاله کیست تخمدان در بارداری و خطرات و عوارض! در دانشنامه ماماسلامت بازدید نمایید.

صبور و دور از دغدغه باشید، بدانید که شما مجبور نیستید اعداد و تاریخ‌های پیچیده‌ای را ثبت و ضبط کنید تا بتوانید باردار شوید، حتی نیازی هم نیست که برای باردار شدن ارگاسم داشته باشید. اگر حداقل دو یا سه بار در هفته، به طور پیوسته نزدیکی جنسی داشته باشید، در این صورت قانون میانگین به احتمال زیاد کار خود را به شکل صحیح انجام خواهد داد و شانس بارداری شما به میزان چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

 

نشانه‌های تخمک گذاری

 

پیگیری علائم و نشانه‌های تخمک‌گذاری، به فرد در تعیین دقیق روز و زمان تخمک‌گذاری ماهانه کمک می‌کند.

علائم تخمک‌گذاری عبارتند از:

  • گرفتگی عضلات پایین شکم
  • ترشحات واژن مرطوب، شفاف و لغزنده شبیه به سفیده تخم مرغ
  • افزایش بین ۰.۴ تا ۱.۰ درجه دمای بدن پس از تخمک‌گذاری
  • میل جنسی بیشتر

مطالب مرتبط: آنچه درباره حمام کردن در بارداری لازم است بدانید!

 

چه زمانی باردار می‌شویم نقاشی خانم باردار و قلب کوچک

 

نکات مهم درباره تخمک‌گذاری:

– بعضی از این علائم، مانند دمای بدن، پس از تخمک‌گذاری تغییر می‌کند. به همین دلیل، فرد نباید از درجه حرارت بدن خود برای پیش‌بینی زمان تخمک‌گذاری استفاده کند.

– پیگیری علائم تخمک‌گذاری برای هر فردی در طی چندین ماه، در تعیین زمان دوره باروریش مفید خواهد بود.

– اما افراد باید این مورد را نیز در نظر داشته باشند که متغیرهای متعددی وجود دارد و زمان تخمک‌گذاری می تواند ماه به ماه تغییر کند.

– یک روش دیگر برای پیش‌بینی زمان دوره باروری، استفاده از یک کیت تخمک‌گذاری است که می‌توانید از داروخانه آن را تهیه کنید.

با به کار بردن ترکیبی از روش‌های ذکر شده، شما با دقت بیشتری می‌توانید روز و زمان تخمک‌گذاری خود را تعیین کنید.

 

استفاده از کیت‌های محاسبه زمان تخمک‌گذاری

 

تست‌هایی که برای تعیین تخمک‌‎گذاری در اکثر داروخانه‌ها یا فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند و حتی بدون نسخه نیز ارائه می‌شوند تا چه زمانی زن حامله می‌شوند را کیت تخمک‌گذاری می گویند. این کیت‌ها افزایش هورمون LH را که دقیقا قبل از چرخه تخمک‌گذاری رخ می‌دهد، در ادرار شما تشخیص می‌دهد.

استفاده از این کیت‌ها بسیار آسان است و نتیجه آن‌ها نیز مطمئن‌تر از دماسنج‌ها است و می‌توانند زمان تخمک‌گذاری را 12 تا 36 ساعت زودتر تشخیص داده و احتمال باروری شما را در همان ماه اولی که از این تست‌ها استفاده می‌کنید به حداکثر برسانند. اما به این معنی نیست که دستگاه‌ها خالی از اشتباه نباشند. در مواردی کمیاب، آن‌ها وجود LH را ثبت می‌کنند.

در واقع جوابی که دستگاه به شما می‌دهد، یک عدد نیست بلکه یک جواب مثبت یا منفی است و نمی‌توان تضمین کرد که در صورت مثبت بودن جواب، حتما تخمک‌گذاری انجام خواهد شد، چرا که میزان هورمون LH می‌تواند هم بدون آزاد شدن تخمک، افزایش یابد. همچنین ممکن است افزایش میزان این هورمون در بدن به صورت کاذب نیز باشد، که سطح آن کاهش میابد بعد از گذشت زمان و پس از آن، کمی قبل از چرخه تخمک‌گذاری مجددا افزایش پیدا می‌کند.

در صورتی که عادت ماهانه شما نامنظم است، استفاده از این تست‌ها نمی‌تواند تست مناسبی برای تشخیص درست زمان تخمک‌گذاری شما باشد. برای به دست آوردن بالاترین دقت این تست‌ها باید راهنما و دستور العمل‌شان را به دقت مطالعه و عمل کنید.

چرخه تخمک‌گذاری شما از اولین روزی که قاعدگی شروع می‌شود، محاسبه می گردد. در صورتی که دوره شما 28 روزه باشد، تست را از روز 11 شروع و به مدت 6 روز ادامه دهید، حال اگر دوره شما بین بیست و هفت تا سی و چهار روز است، زمان تخمک‌گذاری شما احتمالا بین روزهای 13 الی 20 می‌باشد.

تست را از روز یازهم آغاز کرده و تا روز بیستم ادامه دهید. یا بر اساس راهنمای تست عمل کنید. استفاده از این تست‌‎ها نمی‌تواند نتیجه و روش مناسبی برای تشخیص درست زمان تخمک‌گذاری شما باشد اگر قاعدگی در شما نامنظم است.

مطالعه مقاله چگونه زمان تخمک گذاری بدن خود را بدانیم؟ در وبلاگ ماماسلامت به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

 سن مناسب باروری 

 

زمان تخمک‌گذاری و دوره باروری در هر ماه ممکن است متفاوت باشد، همچنین دوره باروری در سنین مختلف نیز ممکن است تغییر کند. قدرت باروری به طور طبیعی در زنان از سن 35 سالگی به بعد، کاهش می یابد. تعداد تخمک‌ها و کیفیت تخمک‌ها با افزایش سن کاهش می‌یابد. حتی ممکن است تخمک‌گذاری نیز نامنظم شود.

برخی از بیماری‌ها، مانند اندومتریوز (آندومتریوم، بافت طبیعی داخل رحم است که گاهی به جای داخل رحم در دیگرجا بدن رشد می‌کند) یا سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان باعث ایجاد مشکلات بیشتری در چرخه قاعدگی زنان می شوند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله اندومتریوز چیست در سایت ماماسلامت مراجعه نمایید.

 

چه زمانی باردار می‌شویم تصویر خانم و دیدن کیت تخمک‌گذاری

 

بالا بردن شانس تخمک‌گذاری و باروری

 

برای به حداکثر رساندن شانس تخمک‌گذاری و باروری شما باید 2 یا 3 روز قبل از تخمک‌گذاری رابطه جنسی داشته باشید. همچنین در زمان تخمک‌گذاری هم باید رابطه جنسی داشته باشید تا شانس باردار شدن شما تا حد زیادی افزایش پیدا کند.

حتی اگر برایتان امکان پذیر است، از 3 روز قبل از زمان تخمک‌گذاری تا روز تخمک‌گذاری، هر روز رابطه جنسی داشته باشید! زیرا هر یک از این روزها بین 20 تا 30 درصد به افزایش شانس باردار شدن شما کمک می‌کند. لازم به ذکر است که شما تا 35 سالگی بیشترین شانس برای بارداری را دارید و پس از آن، شانس شما کمتر می‌شود، زیرا تعداد و کیفیت تخمک‌ها از این سن به بعد کاهش پیدا می‌کند.

 

 آیا برای تعیین زمان بارداری باید به پزشک مراجعه کرد؟

 

زنانی که دوره باروریشان را با هدف بارداری پیگیری می‌کنند و می خواهند پاسخ این سوال که چه زمانی باردار می‌شویم؟ را بدانند پس بايد با یک پزشک برای آگاهی از مراقبت‌های پیش از بارداری مشورت کنند تا بتوانند بارداری سالمی داشته باشند. همچنین برای داشتن یک بارداری سالم، مصرف اسید فولیک یا مکمل‌های ضروری در طول بارداری (پیش از تولد نوزاد)، توسط پزشکان توصیه می‌شود. به شما مطالعه مقاله مکمل های قبل از بارداری که باید مصرف کنیم را در وبلاگ ماماسلامت توصیه می‌کنیم.

در بیشتر زوج‌هایی که رابطه جنسی مکرر و محافظت نشده دارند، معمولا در طی 12 ماه، بارداری اتفاق می‌افتد. در زنان زیر 30 سال، اگر بعد از یک سال رابطه جنسی و در زنان بالای 30 سال، پس از 6 ماه رابطه جنسی، بارداری اتفاق نیفتد، باید با پزشک خود مشورت کنید.

هر زنی که چرخه قاعدگی نامنظم دارد یا احتمال عدم تخمک‌گذاری در او وجود دارد، باید با پزشک خود مشورت کند. چون برخی اوقات، وجود یک بیماری منجر به عدم تخمک‌گذاری و بارداری می شود.

 

چه زمانی باردار می‌شویم تصویر خانم خوشحال از جواب کیت تخمک

 

آیا فقط باید در زمان تخمک‌گذاری، نزدیکی انجام شود؟

 

لازم نیست که حتما در زمان تخمک‌گذاری نزدیکی داشته باشیم، در افرادی که زمان تخمک‌گذاری آن‌ها مشخص است، نزدیکی نباید محدود به این زمان باشد. اول اینکه، نداشتن نزدیکی به مدت طولانی باعث می‌شود نا خالصی‌های مایع اسپرم بیشتر شده و تحرک اسپرم کمتر و شانس باروری کاهش پیدا کند.

دوم، زمانی که تخمک آزاد می‌شود تنها به مدت 12 ساعت قابلیت باروری دارد و حداکثر 24 ساعت زنده است، بنابراین بعد از وقوع تخمک‌گذاری شانس باروری کم می‌شود. برای داشتن بیشترین احتمال باروری بهتر است در محدوده زمانی موسوم به پنجره باروری مقاربت را زمان بندی کنید.

 

پنجره باروری چیست و چرا اهمیت دارد؟

 

زنان در هر ماه یک هفته را در اختیار دارند تا با آن، شانس بارداری خود را افزایش دهند. این دوره یک هفته‌ای معمولا 2 الی 3 روز قبل از تخمک‌گذاری خانم‌ها است که اگر بهترین زمان برای باردار شدن محسوب می‌شود.

جالب است بدانید اسپرم می توان 2 الی 3 روز در رحم خانم‌ها زنده بماند و این در حالی است که یک تخم، تنها 12 الی 24 ساعت در این محیط زنده می‌ماند. بنابراین بهترین زمان برای رابطه جنسی به منظور باردار شدن، 3 تا 5 روز قبل از تخمک‌گذاری در زن است تا اسپرم بتواند شانس ورود به رحم را داشته باشد و در نهایت، پس از حدود 10 ساعت اسپرم وارد تخمک می‌شود و شانس شما را برای بارداری افزایش می‌دهد.

البته توجه داشته باشید در این زمان رفتار جنسی سالم که از مبتلا شدن به ویروس ایدز جلوگیری می‌کند، شما را از سایر بیماری‌های مقاربتی حفظ می‌کنند. توصیه می‌کنیم جهت اطلاعات بیشتر از مقاله مهم‌ترین آزمایشات قبل از بارداری که باید انجام شود! در وبلاگ ماماسلامت بازدید نمایید.

علی رغم پنجره باروری و زنده ماندن اسپرم با کیفیت که در بهترین شرایط حدود 6 روز طول می‌کشد ( البته نه در همه افراد )، اما بیشترین شانس باروری حدود دو روز قبل از تخمک‌گذاری می‌باشد که اسپرم تازه و مرغوب در کنار تخمک قرار می‌گیرد.

با در نظر گرفتن زمان تخمک‌گذاری در یک سیکل منظم که حوالی روز 14 سیکل می‌باشد در طی یک هفته قبل از پریود بعدی احتمال بارداری صفر است.

 

چه زمانی باردار می‌شویم عکس خانم ناراحت و نابارور

 

پیشگیری آگاهانه از بارداری

 

برخی از زنان، سعی می‌کنند دوره باروری خود را پیدا کنند تا برای پیشگیری از بارداری در این زمان رابطه جنسی نداشته باشند. این روش آگاهی از باروری نامیده می‌شود. البته باید بدانید که روش‌های پیشگیری از بارداری مبتنی بر آگاهی از باروری در 24 درصد موارد با شکست مواجه می‌شوند یعنی از هر 10 نفری که از این روش استفاده می‌کنند حدود 3 نفر باردار می‌شوند. به همین دلیل روش مطمئنی برای پیشگیری از بارداری نیست و میزان شکست آن زیاد است.

مطالعه مقاله ناباروری در آقایان را می توان درمان کرد در وبسایت ماماسلامت از دست ندهید.

شانس باردار شدن در طول پریود و در روزهای قبل و بعد از آن، در کمترین میزان خود قرار دارد اما با این وجود احتمال بارداری در این دوره صفر نیست! اگر تخمک‌گذاری زودتر و یا دیرتر از زمان معمول خود اتفاق بیفتد و اسپرم نیز در بدن برای چندین روز زنده بماند، احتمال بارداری در زمان پریود وجود دارد. افرادی که مایل به استفاده از روش‌های آگاهی از باروری هستند، باید ابتدا با پزشک خود مشورت کنند.

امید است مطالب گردآوری شده برای شما مفید بوده باشد. در صورت نیاز به پاسخگویی به سوالات بیشتر از کارشناسان ما کمک بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *