مطالب علمی, تغذیه

مکمل های قبل از بارداری که باید مصرف کنیم

مکمل های قبل از بارداری-مولتی ویتامین ها

مکمل های قبل از بارداری برای هر خانم بسیار ضروری است، ماما سلامت در این مطلب سعی بر آن داشته تا با معرفی مکمل های قبل از بارداری، اطلاعات مفید و جامعی در این باره در اختیار شما عزیزان قرار دهد. مصرف مکمل های پیش از بارداری باعث می شود بارداری سالم تر و بهتری را در پیش داشته باشید. استفاده از مکمل های قبل از بارداری و مولتی ویتامین ها برای آقایان نیز توصیه می شود.

 

ضرورت مصرف مکمل های قبل از بارداری

 

پزشکان بعد از سال ها تجربه به این نتیجه رسیده اند که مصرف مکمل های قبل از بارداری می تواند به توانایی باروری و نیز سلامت بارداری کمک زیادی کند. نقش ریز مغذی ها و ویتامین ها در عملکرد صحیح هورمون ها و آنزیم های مختلف کاملا ثابت شده است.

شاید تغذیه یکی از علت های ناباروری نباشد، ولی قطعا بر روی عملکرد سیستم تولید مثل و سلول های جنسی تاثیر و نقش بسزایی دارد. مکمل های پیش از بارداری هم سلامت کودک را تضمین می کند و هم اینکه شانس باردار شدن را بالا می برد.

مصرف مکمل های قبل از بارداری، باید از سه ماه قبل از اقدام به بارداری شروع شود. زن و شوهر باید مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان، روی و اسید فولیک را در اولویت قرار دهند.

 

مکمل های قبل از بارداری-تغذیه سالم

اقدامات قبل از بارداری چیست؟

 

اقدامات قبل از بارداری، نقش مهمی در یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی هر زن که مادر شدن است، دارد. یکی از اقدامات قبل از بارداری، آمادگی روحی و سلامت جسمی زن است. برخی از کارهایی که قبل از اقدام به بارداری باید انجام داد:

  •  انجام معاینات پزشکی پیش از بارداری
  • مصرف مکمل های قبل از بارداری و مولتی ویتامین ها
  • بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان  قبل از اقدام به بارداری
  • جلوگیری از مصرف مواد مخدر،زسیگار و نوشیدنی های الکلی
  • انجام ورزش و حفظ وزن بدن در محدوده طبیعی برای جلوگیری از افزایش وزن بیش از اندازه در بارداری
  • انجام آزمایش های ژنتیک قبل از اقدام به بارداری
  • داشتن رژیم غذایی سالم و مغذی پیش از بارداری و…

مولتی ویتامین ضروری پیش از بارداری کدام است؟

 

مکمل های قبل از بارداری، برای خانم هایی که اقدام به بارداری می کنند حتی درصورت داشتن رژیم غذایی سالم و مقوی، نیز توصیه می شود. با رعایت رژیم غذایی سالم، باز هم ممکن است بعضی از ویتامین های مهم مانند مینرال ها در بدن در هنگام بارداری کم می شود.

داروهای تقویتی برای باردار شدن، حاوی فولیک اسید و آهن بیشتری در مقایسه با سایر ترکیبات مولتی ویتامین می باشند. دلیل افزایش مقدار آهن و فولیک اسید در مولتی ویتامین ها عبارت است از:

فولیک اسید به پیشگیری از بروز نقص در لوله عصبی جنین می انجامد. به عبارت ساده تر از مشکلات و نقص عضو های مغزی و عصبی در جنین جلو گیری می کند.

مکمل آهن منجر به رشد جنین می گردد. آهن باعث رشد بهتر جنین و نیز افزایش تعدادسلول های سالم خون می شود.

 

 

مکمل های قبل از بارداری-مکمل ها

مکمل ها و ویتامین های مورد نیاز پیش از اقدام به بارداری

 

مکمل های قبل از بارداری، مقدار و نوع مکمل یا ویتامینی که مصرف می کنید بسته به نیاز بدن هر خانم متفاوت است.

مصرف این ریز مغذی ها باید زیر نظر پزشک باشد. تقریبا 3 ماه قبل از اقدام به بارداری از داروها و مکمل های تقویتی استفاده می شود.

بطور کلی ویتامین ها و مکمل های مهم و ضروری برای پیش از بارداری عبارتند از:

اسید فولیک

 

نوعی ویتامین B است که به تولید گلبول های قرمز خون کمک می کند. مقدار مجاز مصرف اسید فولیک قبل از بارداری، 400 میکروگرم است. فولات که شکل طبیعی قرص اسید فولیک است را هم می توانید در مرکبات غلات کامل سبزیجات با برگ های سبز تیره پیدا کنید.

ویتامین ث  (C)

 

مصرف ویتامین ث قبل از بارداری هم برای خانم ها وهم برای آقایان ضروری است. مصرف ویتامین C به تقویت اسپرم و تخمک، تحرک بیشتر اسپرم ها و لقاح موفق کمک می کند. مقدار مجاز مصرف روزانه ویتامین ث قبل از بارداری 75 میلی گرم است.

ویتامین ای (E)

 

مصرف ویتامین E قبل از بارداری برای مردان و زنان لازم است. این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی برای محافظت از DNA اسپرم است و امکان باروری را در زوج ها افزایش می دهد. مقدار مجاز مصرف این ویتامین قبل از بارداری روزانه 15 میلی گرم است.

ویتامین (B12)

 

مصرف ویتامین B12 قبل از بارداری به تنظیم سطح هورمون های تخمک گذاری و هورمون تستوسترون در زنان کمک می کند. ویتامین B12 در آقایان موجب افزایش تعداد اسپرم ها و بالا بردن شانس باروری می شود.مقدار مجاز مصرف قبل از بارداری 2.4 میکروگرم است.

ویتامین دی(D)

 

اگر در هفته 2 یا چند بار نمی توانید به مدت نیم ساعت حمام آفتاب بگیرید، باید مصرف قرص ویتامین دی را قبل از بارداری آغاز کنید. مقدار مجاز مصرف ویتامین D3 روزانه  600 است و مصرف بیش از حد خطر مسمومیت دارد.

ویتامین (B6)

 

مصرف ویتامین B6 قبل از بارداری به بهبود روند تخمک گذاری کمک می کند. اگر قبل از بارداری روزانه 10 میلی گرم ویتامین ب 6 مصرف کنید، کاهش تهوع بارداری و استفراغ شدید صبحگاهی را تجربه نخواهید کرد.

روی

 

روی یک ماده معدنی است که مصرف آن هم  به خانم ها هم به آقایان قبل از اقدام به بارداری توصیه می شود. این ماده به تخمک گذاری بهتر زنان و نیز افزایش تعداد اسپرم و سطح هورمون تستوسترون در آقایان کمک می کند.

قبل از اقدام به بارداری، خانم ها 8 میلی گرم و اقایان 11 میلی گرم مکمل روی، روزانه مصرف کنند.

اسید چرب امگا 3

 

مادرانی که نمی توانند به صورت طبیعی باردار شوند، قبل از اقدام به بارداری با روش لقاح مصنوعی، حتما باید از مکمل امگا 3 استفاده کنند. مقدار مجاز مصرف امگا 3 قبل از بارداری روزانه 300 میلی گرم است.

قرص آهن

 

آهن یکی از اجزای اصلی گلبول قرمز خون است. اگر مشکل کم خونی دارید باید از 3 ماه قبل از بارداری مصرف قرص آهن را شروع کنید تا ذخیره آهن بدن تان به مقدار کافی برسد. مقدار مجاز مصرف قرص آهن قبل از بارداری روزانه 18 میلی گرم است.

کلسیم

 

مصرف مولتی ویتامین برای باردار شدن نمی تواند مقدار کلسیم مورد نیاز بدن را فراهم کند. مولتی ویتامین ها حاوی مقدار کمی کلسیم می باشند درحالی که  یک خانم قبل از بارداری روزانه 1000 میلی گرم کلسیم نیاز دارد.

مکمل های کلسیم و مصرف مداوم لبنیات این مقدار را هم قبل از بارداری و هم در طول بارداری تامین می کنند.

ید

 

یکی از مواد معدنی بسیار مهم در بارداری، ید می باشد. مکمل ها و مولتی ویتامین ها حاوی مقدار کمی ید می باشند. بنابراین قبل از بارداری با مصرف نمک ید دار این کمبود را جبران کنید.

مقدار مجاز مصرف ید قبل از بارداری 190 تا 220 میکروگرم است که با نصف قاشق چایخوری نمک ید دار برابر است.

ویتامین آ (A)

 

با مصرف مواد غذایی به اندازه کافی بدنتان ویتامین آ دریافت می کند و نباید مکمل های قبل از بارداری و مولتی ویتامین های حاوی ویتامین آ بخورید. مصرف بیش از اندازه این ویتامین باعث نقص مادرزادی در جنین و نیز مسمومیت کبدی مادر می شود.

ما به شما خواندن مقاله ژل رویال را در وبسایت ماما سلامت پیشنهاد می کنیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *