آرایش و زیبایی, پزشکی

ضد آفتاب مناسب بارداری چه ویژگی‌هایی دارد؟

ضد آفتاب مناسب بارداری حمام آفتاب مادر باردار با استفاده از ضد آفتاب

ضد آفتاب مناسب بارداری، یکی از مهم‌ترین مواد آرایشی و بهداشتی در دوران بارداری است. بارداری از مهم‌ترین روزهای مهم زندگی خانم‌ها است و آن‌ها حساسیت ویژه‌ای در مورد خود و فرزندشان دارند. به دلیل این حساسیت ماما سلامت در این مقاله به شما اطلاعاتی درباره انتخاب ضد آفتاب مناسب بارداری داده است.

در این دوران استفاده از ضد آفتاب مناسب بارداری و روتین‌های مراقبتی پوست با دقت زیادی باید انتخاب شود. مواد شیمیایی از راه پوست جذب و وارد خون می‌شود به همین خاطر ممکن است به جنین آسیب برسانند.

پوست شما در ماه های اول بارداری به دلیل تغییرات هورمونی، نسبت به اشعه خورشید حساسیت بیشتری دارد. همچنین به خاطر حساسیت های پوستی در برابر نور ممکن است دچار خارش یا کهیر شوید.

در دوران بارداری سلول‌های تولید کننده رنگ دانه در پوست بیش از پیش فعال هستند. قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش، پوست مستعد تغییر رنگ شما دچار ملاسما یا کک و مک می‌شود.

ضد آفتاب مناسب بارداری برای جلوگیری از ابتلا شما به سرطان پوست به دلیل بارداری و پایین آمدن سیستم ایمنی شما بسیار توصیه می‌شود. پوست اولین خط دفاعی شما در برابر نور خورشید است، بنابراین برای محافظت از آن استفاده از ضد آفتاب مناسب بارداری دارای SPF ضروری است.

 

توصیه می‌کنیم از مقاله مواد آرایشی و بهداشتی در بارداری در وسایت ماماسلامت بازدید نمایید.

 

ضد آفتاب مناسب بارداری خانم باردار کنار ساحل به همراه فرزند کوچکش

بهترین ضد آفتاب در بارداری دارای چه ویژگی‌هایی می باشد؟

 

از نظر متخصصین و پزشکان استفاده از ضد آفتاب مناسب بارداری منع مصرفی ندارد، اگر دارای شرایط کلی زیر باشد:

 • ضد آفتاب‌های حاوی مواد شیمیایی مانند اکسی بنزون، آووبنزون یا اکتینوکسات، را استفاده نکنید.
 • به دنبال موادی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم بر روی برچسب محصول باشید.
 • بهتر است از ضد آفتاب‌های بدون عطر و خوشبو کننده استفاده کنید.
 • همچنین به دلیل حساسیت پوست مادر باردار باید به دنبال محصولات ضد التهاب و حساسیت باشید.
 • خانم‌های باردار هرگز نباید از اسپری‌های ضد آفتاب استفاده کنند. ذرات این اسپری‌ها می‌تواند ریه‌ها را درگیر کرده و به مرور زمان مشکلات تنفسی ایجاد می‌کند.
 • از ضد آفتاب‌های دافع حشرات نیز استفاده نکنید، زیرا ماده موثر کمتری برای حفاظت در مقابل آفتاب در آن‌ها وجود دارد.
 • بهتر است حداقل هر 3 ساعت یک بار کرم ضد آفتاب استفاده کنید و در صورتی که زیاد عرق می‌کنید یا به شنا می‌روید، این کار را بیشتر تکرار کنید.
 • همچنین ضد آفتاب مناسب بارداری باید دارای طیف وسیع و گسترده باشد یا اصطلاحا دارای SPF 30 یا بالاتر داشته باشد.

 

بهتر است از مقاله راهنمای جامع خرید لوازم آرایش بارداری در مجله اینترنتی ماماسلامت بازدید نمایید.

 

چگونه بهترین کرم ضد آفتاب مناسب بارداری را انتخاب کنیم؟

 

برای انتخاب بهترین ضد آفتاب در بارداری باید با انواع ضد آفتاب‌ها و ترکیبات آن‌ها آشنا شوید. استفاده از ضد آفتاب مناسب بارداری بسیار مهم است، ولی از هر نوع ضد آفتابی نباید و نمی‌توان استفاده کرد. به طور کلی دو نوع ضد آفتاب وجود دارد: ضد آفتاب فیزیکی، ضد آفتاب شیمیایی.

ضد آفتاب‌های شیمیایی، از مواد فعالی تشکیل شده‌اند که اشعه‌های خورشید را جذب و آن‌ها را به گرما تبدیل می‌کنند. این ضد آفتاب‌ها حاوی ترکیبات اکسی بنزون، آووبنزون، اکتوکرلین، هموسالات یا اکتینوکسات هستند. ضد آفتاب‌های شیمیایی، سبک تر، شفاف تر و مورد پسندتر هستند اما به دلیل ترکیبات مضرشان در دوران بارداری منع مصرف دارند.

ضد آفتاب فیزیکی یا معدنی، از مواد فعالی همچون اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم تشکیل شده است. این مواد روی پوست قرار گرفته و مانند سدی در برابر اشعه خورشید عمل کرده و مانع از برخورد با پوست می‌شود.

بنابراین نتیجه می‌گیریم بهترین ضد آفتاب مناسب بارداری، ضد آفتاب‌های معدنی هستند، زیرا مهم‌ترین ویژگی ضد آفتاب مناسب بارداری را دارد و روی سطح پوست می‌نشیند. این ضد آفتاب‌ها مانند ضد آفتاب‌های شیمیایی جذب جریان خون نمی‌شوند.

 

مطالعه مقاله مراقبت ایمن از پوست در بارداری در مجله اینترنتی ماماسلامت را به شما پیشنهاد می دهیم.

 

ضدآفتاب مناسب بارداری تصویر مادر باردار و فرزند کنار ساحل

 

چرا استفاده از ضد آفتاب مناسب بارداری اهمیت دارد؟

 

استفاده از ضد آفتاب مناسب بارداری نه تنها بسیار لازم است، بلکه ضروری نیز هست. در سال‌های اخیر برخی ادعا می‌کنند، استفاده از ضد آفتاب به دلیل وجود مواد خطرناک در ترکیبات آن برای مادران باردار توصیه نمی‌شود. اما آکادمی پوست آمریکا، کاملا واضح اعلام کرده است استفاده از ضد آفتاب مناسب بارداری، برای محافظت از پوست در برابر سوختگی، پیری زودرس و انواع سرطان پوست ضروری است.

زنان باردار باید نسبت به استفاده از ضد آفتاب مناسب بارداری تشویق شوند، زیرا می‌تواند به کاهش لکه‌های تیره پوست یا ملاسما کمک می‌کند. همان طور که گفته شد، نوع ضد آفتاب مناسب بارداری اهمیت بسیار زیادی دارد و هرگز نباید از ضد آفتاب شیمیایی در این دوران استفاده کنید. 

 

آیا استفاده از ضد آفتاب در دوران بارداری ایمن است؟

 

همانگونه که گفته شد ضد آفتاب برای محافظت از پوست شما الزامی است. و این تنها مختص به دوران بارداری نیست. هر چند دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی پوست حساسیت بیشتری نسبت به تابش آفتاب پیدا می‌کند که دیگر ضد آفتاب‌های معمولی برای محافظت از آن کافی نخواهند بود. البته باید گفت که در دوران بارداری بخاطر میزان بالای ترشح هرمون‌ها ممکن است روی گونه یا صورت علائم تیرگی بیش از حد یا لک‌های تیره را مشاهده کنید.

برای پیشگیری از ایجاد لک و جوش در دوران بارداری ما پیشنهاد می‌کنیم حتما در این دوران از ضد آفتاب‌ها و آبرسان‌های مخصوص در روتین پوستی خود استفاده کنید. به دلیل حساسیت پوستتان شاید بهتر باشد از یک ضد آفتاب معدنی استفاده کنید. هیچ کس شما را از استفاده از ضد آفتاب‌های شیمیایی منع نمی‌کند، ولی احتمال ایجاد علائم حساسیت در استفاده از آن‌ها وجود دارد.

 

آیا ویتامین A در کرم‌های ضد آفتاب مفید است؟

 

ویتامین A موجود در برخی کرم‌های ضد آفتاب مناسب بارداری که تحت عنوان رتینیل پالمیتات، رتینیل استات، رتینیل لینولئات و رتینول شناخته می‌شود، به هیچ عنوان برای خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود زیرا سرعت تکامل تومورها و ضایعات پوستی را افزایش می‌دهد.

 

 ضد آفتاب مناسب بارداری خانم باردار د رساحل دریا با لوسیون ضد آفتاب در دست

 

آیا کرم ضد آفتاب مانع دریافت ویتامین D می‌شود؟

 

بسیاری از مادران باردار نگرانند که استفاده از کرم‌ ضدآفتاب مانع دریافت ویتامین D شود. اما آیا استفاده از این کرم‌ها میزان دریافت ویتامین D از نور خورشید را محدود می‌کند؟ کرم‌های ضد آفتاب با SPF بالا طوری ساخته می‌شوند که بیشترین تابش پرتوهای فرابنفش (UVB) خورشید را دفع کنند. این پرتوها عامل اصلی آفتاب سوختگی و سرطان پوست هستند.

این در حالی است که برخورد طول موج پرتو UVB با پوست، منجر به فرایند تولید ویتامین دی در بدن می‌شود. با این وجود، مطالعات بالینی رابطه‌ای بین استفاده روزانه از ضد آفتاب و کمبود ویتامین D گزارش نکرده‌اند.

در واقع، مطالعات اخیر نشان می‌دهند افرادی که روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنند، می‌توانند سطح مطلوب ویتامین D را در بدن خود حفظ کنند. چون فارغ از استفاده از ضد آفتاب SPF بالا، باز هم بخشی از پرتوهای UV خورشید می‌توانند به پوست برسند.

اگر نگران کمبود ویتامین D بدن خود هستید باید در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. بسیاری از افراد ویتامین D مورد نیاز خود را از مواد غذایی یا مکمل‌ها دریافت می‌کنند. به این طریق شما می‌توانید بدون اینکه در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار بگیرید، ویتامین D مورد نیاز خود را تامین کنید.

 

روش‌های دیگر محافظت از پوست در بارداری

 

ضد آفتاب مناسب بارداری، به تنهایی نمی‌تواند از پوست شما در برابر اشعه خورشید محافظت کند. حتی اگر دارای SPF100 باشد. به دلیل حساس بودن پوست خانم‌های باردار در این دوران باید اقدامات دیگری را هم برای مراقبت ایمن از پوست در بارداری خود انجام دهید.

از دیگر اقدامات محافظتی پوست:

 1. بدن خود را با لباس آزاد کتان و نخی بپوشانید.
 2. زمانی که در معرض نور آفتاب هستید، از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.
 3. سعی کنید در ساعات گرم و در هر زمان که ممکن است در سایه بنشینید.
 4. در ساعات اوج آفتاب در روز،یعنی ساعت 10صبح تا 4 بعد از ظهر از بیرون رفتن اجتناب کنید.
 5.  قبل از بیرون رفتن 15 تا 20 دقیقه زودتر از کرم ضد آفتاب مناسب بارداری استفاده کنید و هر 3 ساعت آن را تجدید نمایید.

 

 ضد آفتاب مناسب بارداری خانم باردار در زیر نور خورشید

 

دلایل ضرورت استفاده از ضد آفتاب مناسب بارداری، حتی در روزهای سرد

 

استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب بارداری یا خرید لوازم آرایش بارداری در هوای سرد نیز همانند روزهای آفتابی با اهمیت است. خانم‌های بارداری نباید تصور کنند اگر آفتابی وجود نداشت، دیگر نیازی به استفاده از ضد آفتاب نداریم.

استفاده از کرم های ضد آفتاب مناسب بارداری در روزهای ابری بیش از روزهای دیگر ضرورت دارد. در روزهای زمستانی اشعه خورشید دو برابر مضرتر از روزهای تابستانی است.

به طور خلاصه باید گفت، اشعه UV یا ماورا بنفش خورشید به اندازه تابستان، در پاییز و زمستان نیز خطرناک است. با وجود اینکه بنظر می رسد، شدت تابش نور خورشید کمتر شده است.

از جمله دلایل استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب بارداری برای خانم‌ها در زمستان عبارت است از:

 • ورزش‌هایی در زمستان مانند پیاده روی، شما را بیشتر در معرض تابش پرتوهای فرابنفش قرار می‌دهد.
 • اشعه فرا بنفش از ابرهای زمستانی هم عبور می کنند.
 • در حین استفاده از ضد آفتاب در روزهای سرد، ضد آفتاب سریع تر از روی پوست شما پاک می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *