آرایش و زیبایی, پزشکی

مواد آرایشی و بهداشتی در بارداری

مواد آرایشی و بهداشتی در بارداری آرایش خانم حامله

 

 

چگونه با خیالی آسوده از مواد آرایشی و بهداشتی در بارداری استفاده کنیم ؟ ماما سلامت در این زمینه  شما را راهنمایی می کند. مواد آرایشی و بهداشتی بطور گسترده در تمام دوران زندگی مورد استفاده قرار میگیرند.دوران بارداری هم از این قائده مستثنی نیست. اما برخی از مواد شیمیایی مورد استفاده در این محصولات ممکن است خطراتی هم برای مادران باردار و هم جنین داشته باشند. آگاه کردن مادران باردار نسبت به استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی بی خطر وظیفه ی متخصصان مراقبت های بهداشتی است.

بنابراین محصولات آرایشی و بهداشتی در دوران بارداری باید با دقت انتخاب و استفاده شوند. مواد شیمیایی مورد استفاده در این محصولات می توانند براحتی از طریق جذب از پوست ( مانند صابون، شامپو، لوسیون و کرم)، و یا از طریق دهان ( مانند استفاده از رژلب) و یا استنشاق ( مانند عطرها ) وارد بدن شوند.

اگر چه خیلی از این مواد شیمیایی بطور گسترده در صنایع غذایی، نوشیدنی و دارو سازی هم مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین در صورت عدم آگاهی و حتی با وجود اجتناب از مواد آرایشی و بهداشتی ممکن است همچنان در معرض این مواد مضر قرار گرفت. پیامدهای نامطلوب بارداری، همچون علائم زایمان زودرس و وزن کم کودک در هنگام تولد.

پیشنهاد می کنیم از مقاله علائم هشدار دهنده زایمان زودرس در چیست؟ علائم زایمان زودرس در مجله اینترنتی ماماسلامت بازدید نمایید.

 

 

 

از چه مواد شیمیایی در دوران بارداری باید اجتناب کنید؟

رتینوئیدها که با نامه رتینول هم شناخته می شوند، گروهی از ترکیبات شیمیایی مشتق شده زا ویتامین A هستند. ترتینوئین نوعی رتینوئید است که معمولاً در کرم های و محصولات ضدچروک / ضد پیری و ضد آکنه مورد استفاده قرار میگیرد. برخی نقایص مادرزادی مرتبط با استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی ویتامین A گزارش شده است. اگر چه از طریق پوست جذب نمی شود، ولی هیچ ترنوئیدی نباید در دوران بارداری استفاده شود.

 

 

 

مواد آرایشی و بهداشتی در بارداری رتنوئیدها

 

 

 

هیدروکینون ماده شیمیایی است که به عنوان روشن کننده استفاده می شود.

بخش قابل توجهی از هیدروکینون (بین 35% تا 40% ) از طریق پوست جذب می شود. بنابراین توصیه می شود از استفاده از لوازم آرایش بارداری حاوی  آن در دوران بارداری پرهیز شود.

این مواد شیمیایی مصنوعی یا ساخته دست بشر خواصی همچون هورمون ها و باعث تاثیرات مخربی همچون:

  • اختلال در عملکرد غدد درون ریز و تولید مثل بدن
  • افزایش خطر ابتلا به سرطان های حساس و مرتبط به هورمون ها ( مانند سرطان سینه)
  • اختلال در رشد جنین در دوران بارداری

 

 

مواد آرایشی و بهداشتی در بارداری هیدروکینون

 

 

 

مادران باردار در مقابل EDC بسیار آسیب پذیر هستند زیرا این ممواد شیمیایی می توانند از جفت عبور کرده و بر جنین تاثیر بگذارند. EDC ها شامل پارابن ها، فتالات ها و تریکلوزان ها بطور گسترده در محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شوند.

 

پارابن ها (Parabens)

از پارابن ها بعنوان نگهدارنده مصنوعی برای افزایش ماندگاری محصولات استفاده می شود. علاوه بر اینکه مادران باردار بر سطح هورمون تیروئید تاثیر می گذارد بلکه ممکن است باعث شود فرزندانی با رشد و وزن غیر طبیعی داشته باشند.

 

 

 

مواد آرایشی و بهداشتی در بارداری مواد شیمیایی مضر در بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *