مطالب علمی

نحوه ی صحیح خوابیدن در بارداری

نحوه ی صحیح خوابیدن در بارداری خواب در بارداری

 

 

همانطور که می دانید خواب در دوران بارداری بسیار مهم است، اما آیا می دانید نحوه ی صحیح خوابیدن در بارداری چگونه است؟ ماما سلامت به شما می گوید خواب آرام‌ تر و بهتر ارتباط زیادی با نحوه ی صحیح خوابیدن در بارداری دارد. در دوران بارداری، بهترین حالت خوابیدن به پهلو است. اگر در حال حاضر به پهلو نمی خوابیدبهتر است در سه ماهه اول بارداری به پهلو خوابیدن عادت کنید ، زیرا زمانی که در سه ماهه دوم و سوم بارداری خود هستید، چاره‌ ی دیگری نخواهید داشت. با توجه به بزرگی شکم تقریباً مجبور می شوید به پهلو بخوابید.

 

 

 

دلیل اهمیت خواب در دوران بارداری

 

خواب زمانی است که بدن شما استراحت و خود را ترمیم می کند. رگ های خونی شما که در دوران بارداری تحت فشار مضاعف بدلیل جریان خون اضافی برای حمایت از کودک شما هستند، در هنگام خواب خود را بازسازی می کنند. همچنین خواب سیستم ایمنی بدن شما را سلامت نگه می دارد. علاوه بر آن نحوه واکنش بدن شما به انسولین را را کنترل کرده و خطر ابتلا به دیابت بارداری را کاهش می دهد.

با رشد تدریجی جنین، پیدا کردن موقعیت راحت برای خوابیدن برای مادران باردار سخت و مشکل می شود. خوابیدن روی شکم، به پشت و یا به پهلو، کدام یک وضعیت خواب ایمن در بارداری است؟

 

 

 

 

بهترین وضعیت خواب در دوران بارداری

 

 

 

نحوه ی صحیح خوابیدن در بارداری استفاده از بالش کمکی

 

 

 

 

بهترین وضعیت خواب در دوران بارداری، خوابیدن به پهلو(SOS:Sleep on Side) با زانوی خم است. زیرا بهترین گردش خون را برای شما و کودکتان فراهم می کند. همچنین در این حالت کمترین فشار به رگ ها و اندام های داخلی شما وارد می شود. علاوه بر آن گردش خون خوب باعث کاهش ورم بارداری، رگ های واریسی در پا و همچنین هموروئید می شود. متخصصین اعتقاد دارند خوابیدن به پهلوی چپ حجم خون و مواد مغذی به جفت و کودک شما می رسد را افزایش می دهد.

اگر عادت به خوابیدن به پهلو ندارید و یا با وجود اینکه قبل از بارداری به آن عادت داشتید، ولی الان در این وضعیت راحت نیستید ؛ با تکنیک های زیر می توانید راحت تر به پهلو بخوابید:

  • از بالش های بیشتر استفاده کنید: زیر برآمدگی شکم خود، بین پاهای خود و همچنین پشت خود بالش قراردهید.
  • برای کاهش فشار روی پشت خود می توانید از یک پتوی تا شده استفاده کنید.
  • بطور کلی از بالش های اضافی برای کاهش فشار روی اعضای بدن خود استفاده کنید.

بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که از خوابیدن به پشت در تمام طول شب خودداری کنید. زیرا در این وضعیت کل وزن رحم و جنین در حال رشد را روی کمر، روده ها و رگ اصلی که خون را از پائین تنه به قلب می برد قرار می دهید. اما اگر در طول شب چرخیده بودید و در این حالت از خواب بیدار شدید نگران نشوید.

اگر مستعد خوابیدن به پشت هستید، سعی کنید وقتی به پهلو می خوابید پشت خود بالش قرار دهید که اگر به عقب برگشتید، حداقل بدنتان در حالت شیب دار قرار بگیرد و به این ترتیب تاثیر خوابیدن به پشت را کاهش دهید. به خاطر داشته باشید، کاملاً طبیعی است اگر برای چند شب یا حتی چند هفته برای خوابیدن در وضعیت مناسب در دوران بارداری احساس ناراحتی کنید. ولی مطمئن باشید بدن شما بعد از مدتی خود را با موقعیت جدید تنظیم می کند.

پیشنهاد می کنیم از مقاله دلایل ورم بارداری و راه های کاهش آن در دانشنامه ماماسلامت بازدید نمایید.

 

 

 

نحوه صحیح خوابیدن در بارداری خوابیدن به پهلو

 

 

 

فهمیدن نحوه خوابیدن در دوران بارداری می تواند چالش برانگیز باشد و شما در جستجوی بهترین راه ها برای بهبود خواب خود تنها نیستید. خواب در دوران بارداری ممکن است بسیار سخت تر از قبل از بارداری باشد، به خصوص اگر با بی خوابی، سوزش سر دل، گرفتگی عضلات پا و سفرهای مکرر به دستشویی مواجه هستید. خوشبختانه، راه هایی وجود دارد که می توانید خواب خود را در دوران بارداری بهبود بخشید.

حفظ یک برنامه منظم قبل از خواب، استراحت کردن، حرکات کششی، مطالعه، یا حتی نوشیدن یک چای گیاهی قبل از خواب، همگی می توانند به خواب بهتر شما کمک کنند. اجتناب از کافئین، وعده های غذایی زیاد و ورزش شدید قبل از خواب ممکن است از برخی از اختلالات شبانه ی خواب جلوگیری کند.

بخش مهمی از نحوه خوابیدن در دوران بارداری یادگیری خوابیدن به پهلوی چپ است. این وضعیت به جلوگیری از فشار روی ستون فقرات، پشت، گردش خون و کبد کمک می کند و کمردرد بارداری را کاهش می دهد. استفاده از بالش بین زانوها و زیر شکم نیز می تواند به شما کمک کند تا در هنگام خواب راحت باشید.

 

دیدگاهی در مورد “نحوه ی صحیح خوابیدن در بارداری

  1. شادی گفت:

    آیا خوابیدن روی شکم در بارداری برای جنین خطر دارد؟

    1. بعد از 20 هفته نباید به شکم خوابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *