روانشناسی, تربیتی

نوسانات خلقی بارداری

نوسانات خلقی بارداری

نوسانات خلقی بارداری  از جمله مسائل مهم و مورد توجه ماما سلامت است و به دلیل عوامل مختلفی از جمله تغییرات سریع هورمون‌ها، ناراحتی‌های فیزیکی بارداری و نگرانی‌های بسیار طبیعی در مورد تغییرات آینده ایجاد می‌شود. اگر در لحظه ای احساس هیجان می کنید و لحظه ای دیگر اشک می ریزید، مطمئن باشید که شما به هیچ وجه تنها نیستید.

تصویر کلیشه ای یک زن باردار در حال گریه، در حال خوردن ترشی و بستنی بی دلیل به وجود نیامده است و کاملاً بر اساس زندگی واقعی است. در ادامه سعی میکنیم تا حد ممکن درمورد فراز و نشیب های عاطفی و نوسانات خلقی در دوران بارداری و روش های مقابله با آن را مطرح کنیم.

ارتباط نوسانات خلقی بارداری و هورمون‌های بارداری

یکی از دلایل اصلی نوسانات خلقی بارداری، تغییرات سریع هورمون‌های شما، به‌ویژه استروژن و پروژسترون است. سطح استروژن در 12 هفته اول بارداری بیش از 100 برابر افزایش می یابد.

استروژن با ماده شیمیایی مغز سروتونین مرتبط است. ممکن است سروتونین را به عنوان هورمون “شادی” بشناسید، هورمونی که بسیاری از داروهای ضد افسردگی سعی در تقویت آن دارند. اما سروتونین ارتباط مستقیمی با شادی ندارد. عدم تعادل و نوسانات در این انتقال دهنده عصبی می تواند باعث اختلال و بی نظمی عاطفی شود.

اگر چه چگونگی تعامل استروژن و سروتونین با یکدیگر مشخص نیست و به طور کامل درک نشده است. ولی کاملاً واضح است که تغییرات در سطح استروژن ؛ و نه سطح خاصی از استروژن؛ باعث عدم تعادل خلقی می شود. به ویژه اضطراب و تحریک پذیری با تغییرات استروژن مرتبط است.

اما این فقط استروژن نیست که در حال افزایش است. هورمون پروژسترون نیز در دوران بارداری به‌ویژه در 3 ماه اول به سرعت افزایش می‌یابد. در حالی که استروژن معمولا با انرژی (و بیش از حد آن با انرژی عصبی مرتبط است)، پروژسترون به آرامش مرتبط است.

در واقع، این همان کاری است که پروژسترون در دوران بارداری در بدن انجام می دهد. برای جلوگیری از انقباضات زودرس رحم، به ماهیچه ها می گوید که شل شوند. این شل شدن عضلانی همچنین عاملی است که باعث می شود زنان در دوران بارداری دچار یبوست شوند.

پروژسترون نه تنها بر روی ماهیچه های رحم تاثیر می گذارد، بلکه بر روی دستگاه گوارش نیز تاثیر می گذارد. هنگامی که روده شما کند می شود، یبوست می تواند نتیجه آن باشد. هر چند هورمون آرامش به نظر خوب می آید. اما، برای برخی از مادران باردار، پروژسترون آنها را “بیش از حد” آرام می کند. که می تواند منجر به خستگی و حتی احساس غم باشد.

در مجموع – اضطراب و تحریک پذیری ناشی از استروژن و خستگی و اشک ناشی از پروژسترون باعث ایجاد نوسانات خلقی بارداری می شود.

نوسانات دوران بارداری

محرک های نوسانات خلقی در اوایل بارداری

اگر چه هورمون ها باعث ایجاد نوسانات خلقی بارداری می شوند، اما دلیل این نوسانات فقط هورمون ها نیستند.سختی ها و مشکلات بارداری می توانند باعث ناراحتی عاطفی نیز شود. به عنوان مثال، تهوع صبحگاهی ، که واقعاً در هر زمانی از روز می تواند شما را تحت تأثیر قرار دهد، 70٪ تا 80٪ از زنان باردار را تحت تأثیر قرار می دهد.

احساس تهوع و گاهی استفراغ می تواند با کوچکترین احساس گرسنگی یا حتی بوی آشپزی همسایه شما ایجاد شود. برای کسانی که تهوع صبحگاهی شدیدتر از دیگران را تجربه می‌کنند، ممکن است این نگرانی ایجاد شود که آیا ممکن است در طول یک جلسه کاری ناگهان دچار حالت تهوع شوند . یا ممکن است نگران باشند که وقتی در خیابان راه می روند ناگهان بویی را حس کنند.

استرس ناشی از ندانستن زمانی که ممکن است حالت تهوع به سراغ آنها بیاید، و استرس ناشی بروز ناگهانی این حالت، می تواند شدید باشد.

احساس خستگی در دوران بارداری یکی دیگر از علائم رایج اوایل بارداری است که می تواند به نوسانات خلقی دوران بارداری را تشدید می کند. هیچ کس وقتی خسته است از نظر عاطفی احساس خوبی ندارد و ممکن است در ماه های اول بارداری واقعا احساس خستگی کنید.

در نهایت، زنانی که سقط جنین یا ناباروری را تجربه کرده‌اند ممکن است نگران از دست دادن کودک خود باشند. این ترس ممکن است در سه ماهه اول که احتمال از دست دادن کودک و سقط جنین بیشتر رخ می دهد، بدتر باشد.

نوسانات خلقی بارداری در سه ماهه دوم

سه ماهه دوم بارداری را اغلب فاز «ماه عسل» می نامند. هورمون ها هنوز در حال تغییر هستند اما بسیار کمتر از سه ماه اول. بیشتر زنان انرژی بیشتری احساس می‌کنند و دیگر حالت تهوع صبحگاهی ندارند، یا حداقل، آنقدرها هم بد نیست.

با این حال، محرک های عاطفی بالقوه وجود دارد. برای یکی، در طول سه ماهه دوم، شکل بدن واقعاً تغییر می کند. برخی از زنان می توانند در سه ماهه اول از لباس های بارداری اجتناب کنند، اما در سه ماهه دوم، نیاز به فضای اضافی اجتناب ناپذیر است.

برخی از زنان در مورد تغییرات بدن خود احساس هیجان می کنند. در نهایت، دیگر مجبور نیستند شکم خود را به داخل بکشند! اما دیگران ممکن است احساس اضطراب کنند. این امر به ویژه برای زنانی که سابقه نارضایتی از تصویر بدنی را دارند سخت تر است.

آزمایشات قبل از تولد در سه ماهه دوم نیز می تواند باعث ناراحتی عاطفی شود. آمنیوسنتز، در صورت توصیه، معمولاً در اوایل سه ماهه دوم انجام می شود. تصمیم گیری در مورد انجام یا عدم انجام آزمایشات قبل از تولد، و اضطراب در مورد نتایج، می تواند باعث بروز ناراحتی عاطفی شود.

یکی دیگر از مواردی که می تواند منجر به نوسانات خلقی بارداری شود، مطالعه در مورد هر چیزی است که ممکن است در دوران بارداری و زایمان اشتباه پیش برود. برخی از کتاب های بارداری بیشتر شبیه لیست های طولانی از هر عارضه احتمالی هستند. البته این ممکن است در هر نه ماه بارداری رخ دهد.

با این حال، همه نوسانات خلقی بارداری منفی نیستند. برخی از زنان افزایش میل جنسی را در سه ماهه دوم تجربه می کنند. این احتمالاً به این دلیل است که آنها از نظر فیزیکی احساس بهتری دارند و به دلیل افزایش جریان خون در ناحیه لگن است.

برای مطالعه بیشتر از مقاله تغذیه سه ماهه دوم بارداری چگونه باید باشد؟ در وبلاگ ماماسلامت بازدید نمایید.

نوسانات خلقی بارداری در سه ماهه سوم

در سه ماهه سوم بارداری، راحت بودن در شب می تواند مشکل ساز باشد. خستگی و مشکل در خواب می تواند منجر به نوسانات خلقی بارداری شود. ترس و نگرانی در مورد زایمان آینده می تواند در سه ماهه آخر همراه با نگرانی در مورد مادر شدن یا نگرانی در مورد مادر شدن فرزند دیگری شدید شود.

یک نوسان خلقی بارداری «جدید» که ممکن است در طول سه ماهه سوم تجربه کنید، «لانه‌سازی» است . لانه‌سازی زمانی است که ناگهان میل به تمیز کردن، سازماندهی و آماده‌سازی بدنی برای کودک بر شما غلبه می‌کند. همه لانه‌سازی را تجربه نمی‌کنند، بیشتر، این می‌تواند یک تجربه خلقی مثبت باشد. برای دیگران، به‌ویژه اگر ترس از کمبود کافی برای تأمین نیاز کودک جدید وجود داشته باشد، لانه‌سازی ممکن است منجر به اضطراب شود.

آیا احساس عصبانیت در دوران بارداری طبیعی است؟

برخی از زنان در دوران بارداری تحریک پذیری و حتی عصبانیت را تجربه می کنند. تغییرات هورمونی یکی از دلایل نوسانات خلقی بارداری است. درست مانند برخی از زنان که هر ماه قبل از رسیدن پریود خود تحریک پذیری و عصبانیت را تجربه می کنند، همین زنان نیز ممکن است در دوران بارداری با احساس ناامیدی و عصبانیت دست و پنجه نرم کنند.

علاوه بر این، زمانی که احساس خوبی ندارید، توانایی شما برای آرام ماندن کمتر است. در نتیجه، احساس خستگی بارداری و ناراحتی جسمی عامل بزرگی در خشم بارداری است. تحت کنترل نگه داشتن خلق و خوی خود در زمانی که دائما احساس خستگی می کنید چالش برانگیز است.

برخی از مادران باردار ممکن است در این دوران به دلیل شرایط زندگی خود احساس بدی داشته باشند. شاید وضعیت مالی آن‌ها در جایی که می‌خواهند نباشد، شاید در کار با استرس مواجه هستند، یا شاید واقعاً نمی‌خواستند باردار شوند. شاید شریک زندگی آنها را تحت فشار قرار داده در زمانی که آماده نبودند، بچه دیگری به دنیا بیاورند، یا شاید بارداری برنامه ریزی نشده بود.

در حالی که احساس ناامیدی گاه به گاه طبیعی است، اگر این حس تکرار می شود یا در توانایی شما برای کنار آمدن با زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند، مهم است که این عصبانیت را نادیده نگیرید. برخی تحقیقات نشان داده اند که عصبانیت در دوران بارداری ممکن است بر جنین تأثیر بگذارد. برخی مطالعات حاکی از این است که عصبانیت قبل از تولد با کاهش سرعت رشد جنین مرتبط است.

همچنین، اگر خشم شما ریشه در عدم تمایل به بارداری دارد، انجام درمان قبل از تولد نوزاد ضروری است. در غیر این صورت، بر پیوند اولیه بین شما و نوزادتان ممکن است تأثیر منفی بگذارد. پیوند بین مادر و کودک فقط به سلامت عاطفی مربوط نمی شود، بلکه بر سلامت جسمانی کودک نیز تأثیر می گذارد.

مقابله با نوسات خلقی بارداری

نوسانات خلقی بارداری تقریباً بخش اجتناب ناپذیر این دوران است. اما این بدان معنا نیست که کارهایی برای آسان کردن آن وجود ندارد. در اینجا چند راهکار وجود دارد که می توانید برای مقابله با این نوسانات انجام دهید.

با خودت صبور باش

این یک مسئله بزرگ و مهم است. تنها چیزی که بدتر از احساس بد داشتن است، احساس ناراحتی و عذاب وجدان نسبت به این واقعیت است که شما احساس بدی دارید. به یاد داشته باشید که شما در تجربه خود تنها نیستید، هورمون ها در بسیاری از احساسات شما مقصر هستند و همه ی اینها با گذشت زمان از بین خواهند رفت.

با همسر و فرزندان خود صحبت کنید

ممکن است عصبانی شوید و کنترل خود را از دست بدهید، یا به طور غیرمنتظره شروع به گریه کنید. اجازه دهید شریک زندگی و فرزندانتان بدانند که آنها مقصر نیستند. پیشاپیش بابت آن دوره های لحظه ای عصبانیت عذرخواهی کنید. با این حال، هنگامی که با فرزندان خود صحبت می کنید، مراقب باشید که عزیزانتان را مقصر خلق و خوی خود ندانید.

آنها احتمالاً از قبل عصبی هستند که باید شما را با فرزند دیگری شریک شوند. با در نظر گرفتن این موضوع، نمی خواهید دلایل دیگری برای ناراضی بودن از تغییر خانواده در آینده به آنها بدهید. در عوض، فقط توضیح دهید که مامان اخیراً حال خوبی ندارد، اما همه چیز خوب است و بهتر خواهد شد.

نوسانات خلقی بارداری-با همسر و فرزندان خود صحبت کنید

کتاب‌های بارداری مبتنی بر ترس را کنار بگذارید

درست است که شما می خواهید بارداری سالمی داشته باشید. و طبیعی است که می خواهید مطلع باشید تا بتوانید در مورد مراقبت های دوران بارداری، رژیم غذایی، و زایمان آینده خود انتخاب های آگاهانه ای داشته باشید. با این حال، اگر کتاب های بارداری شما را مضطرب می کند، آنها را نخوانید. نکته مثبت تری را برای خواندن پیدا کنید یا مستقیماً از پزشک خود در طول بررسی های دوران بارداری خود بپرسید.

برای امواج تهوع صبحگاهی آماده شوید

از نظر عاطفی، یکی از بدترین بخش‌های تهوع صبحگاهی این است که می‌تواند بدون هشدار به شما حمله کند. این می تواند باعث شود که احساس کنید از کنترل خارج شده اید و این می تواند منجر به تغییرات خلقی و نگرانی شود. برای کاهش ترس، سعی کنید آماده باشید.

برای گرسنگی ناگهانی تنقلات همراه داشته باشید. کیسه های پلاستیکی مانند کیسه های ساندویچ را برای زمانی که احساس می کنید در حال استفراغ هستید و حمام و یا توالت در دسترس نیست، در جیب یا کیف خود همراه داشته باشید.

برای کاهش تهوع بارداری اگر تهوع شما توسط بوهای ناخوشایند یا قوی ایجاد می شود، سعی کنید چیزی با بوی خوب همراه داشته باشید تا سریعا عطرهای ناخواسته را گرفته و مسدود کنید. یک ظرف میخک یا دارچین ممکن است موثر باشد یا یک بطری کوچک از لوسیون دستی که دوست دارید.

خواب را در اولویت قرار دهید

در سه ماهه اول، هر چقدر هم که بخوابید، احتمالاً خسته خواهید بود. در طول سه ماهه سوم، ممکن است برای راحت شدن تلاش کنید و این منجر به کمبود خواب می شود. اما شما نیاز به خواب دارید. خستگی راهی یک طرفه برای نوسانات خلقی شدیدتر است.

اگر می توانید در طول روز چرت بزنید، یک چرت بزنید. حتی اگر به معنای چرت زدن پشت میز در محل کار باشد. در خانه، هر کاری که می توانید انجام دهید تا زمان خواب به یک دوره آرام تبدیل شود، بنابراین احتمال اینکه خواب مورد نیاز خود را داشته باشید بیشتر است.

یک دوست حامی پیدا کنید

وقتی به دنبال لباس بارداری هستید، احساس چاقی و «زشتی» می کنید؟ کسی را با خود ببرید که بیرون از رختکن بایستد و به شما بگوید چقدر زیبا هستید.

همچنین می توانید یک دوست را به قرارهای قبل از زایمان ببرید. این می تواند شریک زندگی شما، دوست یا یکی از بستگان شما باشد. اما همراه داشتن شخصی، به خصوص برای سونوگرافی یا روش هایی مانند آمنیوسنتز، می تواند باعث عصبی و مضطرب شدن شما شود.

در یک دوره زایمان شرکت کنید

ترس از روز زایمان امری رایج است. هر چه بیشتر بدانید، و هر چه بیشتر احساس حمایت کنید، کمتر مضطرب خواهید شد. شرکت در کلاس های آموزش زایمان می تواند به کاهش این اضطراب کمک کند.

با سایر مادران باردار ارتباط برقرار کنید

صحبت کردن با دیگران در مورد نوسانات خلقی و نگرانی های خود می تواند به شما کمک کند احساس طبیعی داشته باشید. انجمن ها و گروه های رسانه های اجتماعی فقط برای مادران باردار وجود دارد. یا ممکن است با زنان دیگر از طریق کلاس آموزش زایمان ملاقات کنید.

یوگا یا مدیتیشن را امتحان کنید

یوگا و مدیتیشن می توانند به کاهش اضطراب و افزایش احساس خوشبختی کمک کنند. بسیاری از برنامه های مدیتیشن رایگان آنلاین وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید. اگر تصمیم دارید در کلاس یوگا در بارداری شرکت کنید، مطمئن شوید که برای زنان باردار است. یا، اگر نمی توانید کلاس یوگای قبل از تولد پیدا کنید، یک کلاس یوگای آرام یا ترمیمی شرکت کنید و قبل از شروع کلاس در مورد تغییرات احتمالی در وضعیت ها با مربی یوگا صحبت کنید.

 

نوسانات خلقی بارداری-یوگا یا مدیتیشن را امتحان کنید

 

به یک مشاور مراجعه کنید

گاهی اوقات، شما به یک متخصص نیاز دارید تا به شما کمک کند تا با آن مقابله کنید. اشکالی ندارد. برای مراجعه به درمانگر لازم نیست “افسرده بالینی” باشید. مشاوران وجود دارند تا به افراد کمک کنند تا با تغییرات عمده زندگی کنار بیایند، و بارداری و زایمان – چه فرزند اول یا پنجم شما – همیشه یک تغییر اساسی در زندگی است.

همچنین، یک مشاور می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید آیا نوسانات خلقی دوران بارداری شما چیزی فراتر از تجربه “معمولی” است یا خیر. و اگر نگران هستید که ممکن است واقعاً افسرده باشید یا اختلال اضطرابی داشته باشید، یک درمانگر می تواند در این مورد کمک کند. پزشک شما نیز می تواند کمک کند. بنابراین، حتماً نگرانی های خود را ذکر کنید.

نوسانات خلقی یک تجربه طبیعی در دوران بارداری است. بدن شما در حال گذر از تغییرات فیزیکی و هورمونی است و زندگی روزمره شما در حال تغییر است. کاملا طبیعی است که شما فراز و نشیب های احساسی دارید.

در حالی که نوسانات خلقی دوران بارداری امری رایج است، افسردگی موضوع متفاوتی است. همچنین بین احساس عصبی بودن و داشتن اضطرابی که در توانایی شما برای گذراندن روز اختلال ایجاد می کند، تفاوت وجود دارد. افسردگی و اضطراب همان “نوسانات خلقی” نیستند.

افسردگی یا اضطراب در دوران بارداری می تواند خطر ابتلا به افسردگی یا اضطراب پس از زایمان را افزایش دهد. هم افسردگی و هم اضطراب می توانند اثرات نامطلوبی بر سلامتی بر روی نوزاد تازه متولد شده و شما داشته باشند.

اگر فکر می کنید ممکن است افسرده باشید یا با یک اختلال اضطرابی دست و پنجه نرم کنید، مهم است که در مورد مبارزات عاطفی خود با پزشک خود صحبت کنید. بر اساس یک مطالعه، کمتر از 20 درصد از زنانی که افسردگی پس از زایمان را تجربه کرده اند، هرگز آن را به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود گفته اند. اما پزشک شما می تواند کمک کند، پس لطفاً صحبت کنید. نیازی نیست بی صدا رنج بکشید.

 

منبع: verywellfamily

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *