مطالب علمی, پزشکی

چطور از کیت تخمک گذاری استفاده کنیم؟

کیت تخمک گذاری تصویر کیت به همراه تقویم و گل

کیت تخمک گذاری یک تست خانگی است که با بررسی ادرار به شما این امکان را می دهد تا از زمانی که بیشترین احتمال باروری را دارید، اطلاع پیدا کنید. ماما سلامت در این مقاله نحوه استفاده از کیت تخمک گذاری را برای شما شرح داده است.

 

کیت تخمک گذاری چیست؟

 

تست تخمک گذاری که به آن کیت تخمک گذاری نیز می‌گویند، یک تست خانگی است که با بررسی ادرار به شما این امکان را می دهد تا از زمانی که بیشترین احتمال باروری را دارید اطلاع پیدا کنید. بدن هنگامی که آماده ی تخمک گذاری می شود (یک تخمک از تخمدان برای لقاح آزاد می شود) هورمون لوتئینی (LH) بیشتری تولید می کند. این تست ها سطح این هورمون را اندازه می گیرند. با تشخیص افزایش هورمون LH، زمان تخم گذاری را پیش بینی می کند.

 

کیت تخمک گذاری تصویر خانم با کیت

 

بهترین زمان برای استفاده از کیت تخمک گذاری چه زمانی است؟

 

باید چند روز قبل از زمانی که تخمک گذاری را پیش بینی می کنید، آزمایش را انجام دهید. تخمک گذاری در اواسط چرخه ی قاعدگی، که از روز اول پریود شروع می شود و تا اولین روز پریود بعد ادامه دارد، انجام می شود. هنگامی که تخمدان شما یک تخمک آزاد می کند، حدود 12 تا 24 ساعت زنده می ماند. ممکن است اینگونه به نظر برسد که هر ماه یک پنجره ی زمانی کوچک برای بچه دار شدن وجود دارد.

با این حال، اسپرم تا 5 روز می تواند در بدن شما زندگی کند. بنابراین حتی اگر در طول دوره تخمک گذاری رابطه جنسی نداشته باشید، در صورتی که چند روز قبل با همسر خود رابطه داشته اید، باز هم امکان بارداری شما وجود دارد.

 

در صورت تمایل از مقاله علت بروز کمردرد بارداری چیست؟ راه های درمان کمردرد در بارداری! در وبلاگ ماماسلامت بازدید نمایید.

 

از چه روزی باید آزمایش با کیت تخمک گذاری را شروع کنم؟

 

بارورترین روزهای شما یک تا دو روز قبل و بعد از آزاد شدن تخمک از تخمدان شماست. اگر چرخه ی قاعدگی منظمی داشته باشید، پیش بینی تخمک گذاری به مراتب آسان تر است. در یک چرخه ی 28 روزه، احتمالاً در روز 14 و یا حدود آن تخمک گذاری خواهید کرد، بنابراین بهتر است آزمایش را از روز دهم و یا یازدهم شروع کنید.

اگر چرخه ی شما کوتاهتر است، به احتمال زیاد تخمک گذاری به فاصله ی 4 روز از نقطه ی میانی چرخه ی شما رخ می دهد. بنابراین شما باید از کیت تخمک گذاری 4 تا 6 روز قبل از اواسط سیکل خود استفاده کنید.

 

کیت تخمک گذاری کیت با جواب مثبت

 

چه زمانی در روز بهتر است از کیت تخمک گذاری استفاده کنم؟

 

هیچ زمان اشتباه و یا درستی از روز برای آزمایش تخمک گذاری وجود ندارد. برخی از زنان ترجیح می دهند صبح ادرار خود را آزمایش کنند، در حالی که برخی دیگر بعد از ظهر و یا عصر را برای این کار انتخاب می کنند. تنها مسئله ای که اهمیت دارد این است که هر روز در ساعت مشخصی تست را انجام دهید.

در نظر داشته باشید که مصرف زیاد مایعات می تواند مقدار هورمون لوتئینی (LH) را در ادرار شما رقیق تر کند. ممکن است نتیجه ی  تست به غلط نشان دهد که در زمان تخمک گذاری نیستید. بنابراین مصرف مایعات خود را حدود 2 ساعت قبل از آزمایش محدود کنید. شاید به همین دلیل، بسیاری از زنان ترجیح می دهند دقیقاً زمانی که از خواب بیدار می شوند از کیت های تخمک گذاری استفاده کنند.

 

آزمایش تخمک گذاری با چرخه قاعدگی نامنظم

 

اگر چه کیت های تست تخمک گذاری زمانی که سیکل قاعدگی شما منظم هست دقیق تر هستند، زیرا پیش بینی نقطه ی میانی چرخه ی شما آسان تر است. اما اگر سیکل نامنظم دارید نگران نباشید، آزمایش تخمک گذاری همچنان می تواند کار ساز باشد. فقط باید دفعات بیشتری تست را انجام دهید.

در حالی که خانم های با سیکل منظم تقریباً یک بار در ماه نیاز به تست تخمک گذاری دارند، افرادی که سیکل نامنظم دارند باید بیشتر آزمایش کنند. بهتر است چند روز پس از پریود تست گرفتن را شروع کنید و سپس هر هفته یک بار تست را انجام دهید. حتی با چرخه نامنظم، می توانید به دنبال علائم تخمک گذاری باشید که نشان می دهد زمان شروع استفاده از کیت تست فرا رسیده است. شما باید به تغییرات بدن مانند ترشحات واژن و دمای پایه بدن توجه کنید.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر از کیت تست تخمک گذاری استفاده کنید:

 • افزایش مخاط دهانه رحم، به ویژه ترشحاتی که هنگام پاک کردن لغزنده به نظر می رسند و یا دارای غلظت سفیده تخم مرغ هستند
 • افزایش دمای پایه بدن شما
 • افزایش میل جنسی
 • لکه بینی بارداری
 • درد خفیف لگن

 

کیت تخمک گذاری تصویر طراحی شده کیت و دست های خانم

 

نحوه انجام تست تخمک گذاری

 

نوارهای تست تخمک گذاری برای تشخیص سطح هورمون لوتئینیزه (LH) در ادرار طراحی شده اند.  افزایش سطح این هورمون نشان دهنده شروع تخمک گذاری، که عبارت است از آزاد شدن تخمک از تخمدان ها به لوله فالوپ، است.

در حالی که نوارهای تست تخمک گذاری می توانند بارورترین روزهای شما را تعیین کنند، اما 100 درصد دقیق نیستند. اما زیاد نگران نباشید؛ بسته به چرخه قاعدگی شما، می توانند تا 99 درصد دقت داشته باشند.

برای آزمایش تخمک گذاری، می توانید روی نوار تست ادرار کنید یا در فنجان ادرار کنید و نوار را در آن قرار دهید.  نتیجه معمولاً بعد از 5 دقیقه آماده خواهد شد.

کیت های تست تخمک گذاری دو خط دارند: یکی خط کنترلی است که نشان می دهد تست به درستی کار می کند و دیگری خط تست است. این خط بسته به اینکه در حال تخمک گذاری هستید روشن تر یا تیره تر از خط کنترل خواهد بود.

هنگامی که سطح LH در بدن شما کم است، خط آزمایش روشن تر به نظر می رسد. وقتی سطح بالاتری از LH در بدن شما وجود داشته باشد، تیره تر به نظر می رسد. این نشان می دهد که احتمال بارداری شما در این زمان بیشتر است.

 

کیت تخمک گذاری و تعیین جنسیت 

 

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا کیت تخمک گذاری جهت تعیین جنسیت کارایی دارد؟ زمان بندی رابطه جنسی جهت تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری روش مطمئن و دقیقی نیست. اما برای افرادی که می‌خواهند از روش های غیر قطعی و تخمینی مانند تغذیه و زمان بندی رابطه جنسی برای تعیین جنسیت استفاده کنند، برای پیش بینی زمان تخمک گذاری مفید خواهد بود. البته توصیه پزشکان متخصص زنان و نازایی جهت تعیین جنسیت، استفاده از روش های قطعی‌تر مانند آی یو آی و آی وی اف (پی جی دی) می‌باشد.

 

موارد تاثیرگذار بر جواب کیت تخمک گذاری

 

برخی شرایط ممکن است سبب نتیجه نادرست در آزمایشات تخمک گذاری شود. این موارد شامل بارداری، یائسگی، مصرف برخی داروها (مانند کلومیفن سیترات، منوترروپین، دانازول، تزریق های حاوی hCG و…) می‌باشد. در این شرایط باید برای تعیین زمان مناسب جهت شروع آزمایش از پزشک مشورت گرفته شود.

 

کیت تخمک گذاری انواع کیت

 

نکات مثبت کیت تخمک گذاری

 

-استفاده از آن آسان است. برخلاف روش گرفتن دمای بدن که باید روزانه در یک ساعت گرفته شود.

-به شما اطلاع می‌دهد که تخمک گذاری نزدیک است و تمام شدن آن را اعلام نمی‌کند.

-لازم نیست وقتی بیدار می‌شوید از کیت تخمک گذاری استفاده کنید ولی بهتر است روزانه در حدود ساعت یکسانی تست را انجام دهید.

-ممکن است با روش چک کردن ترشحات واژن راحت نباشید و این روش را ترجیح بدهید.

 

نکات منفی کیت تخمک گذاری

 

استفاده ماهانه از آن ممکن است هزینه بر باشد. مخصوصا اگر سیکل قاعدگی شما نامرتب باشد و باید از کیت‌های زیادی استفاده کنید.  برخی افراد در خواندن و فهمیدن خط‌های کیت تخمک گذاری مشکل دارند چون اگر مقدار IH زیاد نباشد ممکن است تیره شدن خط تست را سخت بفهمید.

کیت تخمک گذاری ممکن است برای افرادی که تخمدان پلی کیستیک دارند نتیجه درست ندهد. چون این افراد ممکن است در طی ماه چندین بار مقدار IH در بدنشان بالا برود. کیت‌ها می توانند به شما اطلاع دهند که تخمک گذاری نزدیک است، ولی این که اتفاق افتاده یا نه را نمی‌تواند به شما بگوید.

 

برای اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله چند نکته مهم برای تقویت تخمدان و بارداری سریع در دانشنامه ماماسلامت را پیشنهاد می‌دهیم.

 

در آخر

با چنین فرصت کوتاهی برای باردار شدن در هر ماه، با استفاده از کیت تست تخمک گذاری تخمین و حدس برای پیش بینی بارورترین روزها برای شما آسان تر می شود. این اطلاعات به شما این را امکان می دهد، بهترین روزها برای داشتن رابطه جنسی برای بالابردن شانس و احتمال باردار شدن را بدانید.  به این ترتیب احتمال ناباروری شما کاهش پیدا می کند.

در حالی که کیت های تست تخمک گذاری قابل اعتماد هستند، به یاد داشته باشید که 100 درصد دقیق نیستند. با این حال، با ثبت چرخه های ماهانه، مشاهده تغییرات بدنی و آزمایش چند روز قبل از تخمک گذاری، بهترین شانس را برای تحقق رویای خود برای بچه دار شدن به خود می دهید.

امیدواریم مقاله پیش رو برای شما مفید بوده باشد. در صورت نیاز به توضیحات بیشتر کارشناسان ماماسلامت مشتاقانه پاسخگوی شما خواهند بود.

 

دیدگاهی در مورد “چطور از کیت تخمک گذاری استفاده کنیم؟

 1. نادیا گفت:

  قبل از بارداری چه ازمایش های باید انجام بدیم؟

  1. آزمایشات چکاپ خون و ادرار
   تست پاپ اسمیر
   مشاوره روانشناسی
   مشاوره تغذیه
   سونوگرافی بررسی رحم و تخمدان ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *