پزشکی, تغذیه, مطالب علمی

چند نکته مهم برای تقویت تخمدان و بارداری سریع

تقویت تخمدان و بارداری سریع سلامت تخمدان و رحم
فهرست مطالب:
  • آیا با وجود تنبلی تخمدان می‌توان باردار شد؟
  • تقویت تخمدان برای بارداری
  • تقویت اسپرم
  • توصیه‌های لازم برای تقویت تخمدان
  • تاثیر گیاهان دارویی بر بارداری سریع و تقویت تخمدان
  • مکمل‌های ضروری برای درمان تنبلی تخمدان و بارداری سریع

تقویت تخمدان و بارداری سریع ارتباط مستقیمی با هم دارند. چنانچه در رحم یک زن عمل لقاح به درستی صورت نگیرد، یا رحم او به دلایل مختلف قادر به نگهداری جنین نباشد، احتمال نازایی و سقط جنین بسیار زیاد خواهد بود. همچنین مشکلات بسیاری را برای بانوان ایجاد خواهد کرد. ما در این مقاله به بررسی این مشکلات و راهکارهایی برای جلوگیری و حل آن‌ها به شما پیشنهاد دادیم. گروه ماماسلامت قبل از اقدام به بارداری شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کند.

چنانچه در رحم یک زن عمل لقاح به درستی صورت نگیرد، یا رحم او به دلایل مختلف قادر به نگهداری جنین نباشد، احتمال نازایی و سقط جنین بسیار زیاد خواهد بود. بنابراین چنین افرادی حتما باید قبل از هر اقدامی برای بارداری خود، به پزشک مراجعه کرده و برای تقویت تخمدان و رحم خود به فکر چاره‌ای اساسی باشند.

آیا با وجود تنبلی تخمدان می‌توان باردار شد؟

برای اقدام اولیه در بارداری، بدن نیازمند داشتن نظم در تخمک گذاری و وجود مقدار لازمی از پروژسترون است. تنبلی تخمدان، این دو معیار لازم برای بارداری را دچار اختلال می‌کند. تقریباً ۷۰ درصد از زنانی که به تنبلی تخمدان مبتلا هستند، به دلیل این که تخمک گذاری آن‌ها کمتر از زنان دیگر است، با مشکل باروری مواجه‌اند. هیچ درمان قطعی برای تنبلی تخمدان وجود ندارد، ولی با مشاوره‌های پزشکی و روش‌های خانگی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم می‌توانند علائم بیماری خود را کنترل کرده و به طور طبیعی و بدون درمان‌های ناباروری مثل IVF باردار شوند.

تقویت تخمدان برای بارداری

همانطور که گفتیم از موارد مهمی که می‌تواند بر بارداری تاثیر بگذارد، سلامت تخمک می‌باشد؛ برخی از زنان به علت ضعیف بودن تخمک قادر به بارداری طبیعی نیستند و از روش‌های درمان ناباروری استفاده می‌کنند. کیفیت تخمک به عوامل مختلفی مانند سن خانم، عوامل محیطی، تغذیه و استرس بستگی دارد. مصرف برخی مواد غذایی و تغییر سبک زندگی می‌تواند در تقویت تخمک و فولیکول‌ها مؤثر باشد.

 تقویت تخمدان و تخمک برای بارداری سریع کار چندان سختی نیست. شما می‌توانید با رعایت رژیم غذایی مناسب، ورزش و تحرک کافی و حفظ وزن ایده آل مسیر بارداری را برای خودتان هموار کنید. تقویت تخمدان و تقویت تخمک‌ها می‌تواند منجر به بارداری سریع‌تر شود.

تقویت اسپرم

علاوه بر تخمک و توجه به تقویت آن لازم است تقویت اسپرم برای بارداری در مردان را هم در نظر بگیریم. تعداد کم اسپرم، یکی از اصلی‌ترین ناباروری مردان است. بنابراین، بسیار مهم است که روش‌های مختلف و در مورد غذاهایی که اسپرم‌ها را تقویت می‌کند را امتحان کنید. مقدار طبیعی اسپرم از ۱.۵ میلی‌لیتر تا ۵.۰ میلی‌لیتر در هر انزال متفاوت است. حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد از اسپرم‌ها باید شکل و حرکت طبیعی داشته باشند. کیفیت و کمیت اسپرم نقش مهمی در لقاح موفق نوزاد دارد.

در هنگام انجام آزمایش اسپرموگرام سه خصوصیت اصلی اسپرم‌ها یعنی تعداد، حرکت و شکل ظاهری اسپرم‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. وجود مشکل در هر کدام از این خصوصیات باعث کاهش نرخ باروری در مردان می‌شود که در بسیاری از موارد با استفاده از یک سری روش‌های ساده می‌توان آن را تقویت نمود.

هر چیزی که هورمون‌های کنترل کننده‌ی تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و یا به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند می‌تواند به رشد سالم اسپرم‌ها و بهبود تعداد آن‌ها کمک کند. به طور کلی، تصور می‌شود عواملی که سطوح تستوسترون را تحت تاثیر قرار می‌دهند، بیشترین تاثیر را بر تعداد و کیفیت اسپرم‌ها برای بارداری داشته باشد.

تقویت تخمدان و بارداری سریع مشاوره پزشکی

توصیه‌های لازم برای تقویت تخمدان

بر اساس داده‌های معتبر، شانس کلی وقوع بارداری برای هر زوج، در شرایط ایده آل در هر ماه در حدود 20 تا 30 درصد بوده و به همین دلیل بچه دار شدن، ممکن است امری زمان بر باشد. اگر در این میان، خانمی به مشکل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا همان تنبلی تخمدان مبتلا باشد، شرایط برای او سخت‌تر نیز خواهد شد. به دلیل این شرایط، تخمک گذاری در این زنان با اختلال روبرو است که شانس کلی باردار شدن آن‌ها را کاهش می دهد.

با وجود تمام این مسائل، خوشبختانه چند توصیه و راهکار طبیعی برای افزایش قدرت باروری و همچنین تقویت تخمدان وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید. این روش‌ها عبارت هستند از:

غذاهای غنی از آنتی اکسیدان بخورید.

آنتی اکسیدان‌هایی مانند فولات (اسید فولیک) و روی (زینک)، تا حد زیادی قدرت باروری را در زنان و مردان افزایش دهند؛ زیرا آن‌ها می‌توانند رادیکال‌های آزادی را که به اسپرم و تخمک آسیب می‌رسانند، غیر فعال کنند و درنتیجه باعث تقویت تخمدان می‌شوند.

میوه‌ها، سبزیجات، انواع مغزیجات و آجیل به ویژه گردو و همچنین غلات، نمونه‌های خوبی از خوراکی‌هایی هستند که آنتی اکسیدان‌های مفید مانند ویتامین C وE، اسید فولیک، بتا کاروتن و لوتئین به میزان زیادی در آن‌ها وجود دارند. فراموش نکنید که رژیم غذایی شما، نقش مهمی در تقویت تخمدان و بارداری سریع  شما دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

مصرف چربی‌ها را به حداقل برسانید

چربی‌های اشباع شده و ترانس که در انواع فست فودها و غذاهای سرخ کردنی یافت می‌شوند، خطر ناباروری و اختلال در تخمک گذاری و تنبلی تخمدان را به شدت افزایش می‌دهند. البته که در صورت مصرف بیش از حد چربی‌های اشباع نشده، ممکن است مردان نیز در معرض ناباروری قرار بگیرند.

 مصرف کربوهیدرات‌ها را کاهش دهید

پیروی از برنامه‌های غذایی که دارای مقادیر کمی از کربوهیدرات هستند، برای زنان مبتلا به تنبلی تخمدان توصیه می‌شود. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که کنترل میزان دریافتی کربوهیدرات‌ها، به حفظ وزن در محدوده سالم و کاهش چربی کمک می‌کند. همچنین با تنظیم پریود، نقش مهمی در تقویت تخمدان و بارداری سریع در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارد.

فیبر بیشتری بخورید

فیبر که در انواع میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوباتی مانند لوبیا به وفور یافت می‌شود، به بدن شما کمک می‌کند تا هورمون‌های اضافی را دفع کرده و قند خون را در سطح متعادل و طبیعی حفظ کند. انواع خاصی از فیبرها با اتصال به مقادیر اضافی از هورمون استروژن موجود در روده‌ها، می‌توانند به حذف آن‌ها کمک کنند.

 از طرفی زنان مبتلا به تنبلی تخمدان با مشکل سطح بالای استروژن در بدن مواجه هستند، در پیش گرفتن یک رژیم غذایی غنی از فیبر می‌تواند به تقویت تخمدان و بارداری سریع این دسته از افراد کمک کند.

منابع پروتئینی را عوض کنید!

جایگزین کردن برخی از پروتئین‌های حیوانی (مانند گوشت، ماهی و تخم مرغ) با منابع پروتئین‌های گیاهی (مانند لوبیا، عدس، آجیل و دانه‌ها) خطر ناباروری را کاهش می‌دهد. بر اساس شواهد به دست آمده از برخی پژوهش‌ها، با جایگزین کردن تنها 5 درصد از کل کالری پروتئین حیوانی با پروتئین‌های گیاهی، بارداری سریع را در افراد مشاهده کرد. همچنین ناباروری ناشی از اختلال در تخمک گذاری را به بیش از 50 درصد کاهش می‌دهد.

 

تقویت تخمدان و بارداری سریع بشقاب غذای کامل حاوی فیبر و غلات

 لبنیات پرچرب را انتخاب کنید

اگرچه امروزه به شما مصرف غذاهای لبنی کم چرب توصیه می‌شود، اما استفاده بیش از حد از این محصولات ممکن است، خطر ناباروری را افزایش دهد، در حالی که غذاهای لبنی پرچرب شانس وقوع بارداری را بالا می‌برند. برای تقویت تخمدان و بارداری سریع، سعی کنید یک وعده لبنی کم چرب در روز را با یک وعده لبنی پر چرب مانند یک لیوان شیر کامل یا ماست پر چرب جایگزین کنید.

به وعده صبحانه اهمیت بیشتری بدهید

اگر به دنبال تقویت تخمدان و بارداری سریع هستید، وعده صبحانه را فراموش نکنید. این مساله در مورد زنانی که از مشکل تنبلی تخمدان رنج می‌برند، اهمیت بسیار زیادی دارد. مطالعات نشان داده‌اند که خوردن صبحانه آن هم با حجم بیشتر، می‌تواند به بهبود قدرت باروری در این دسته از زنان کمک کند.

مولتی ویتامین بخورید

اگر مولتی ویتامین مصرف می‌کنید، باعث تقویت تخمدان و بارداری سریع شده و از اختلالات ناشی از تخمک گذاری جلوگیری می‌کنید. ریز مغذی‌های موجود در ویتامین‌ها نقش اساسی در بهبود قدرت باروری دارند. البته که مصرف خودسرانه از مولتی ویتامین‌ها در دوران اقدام توصیه نشده و شما باید با پزشک خود در مورد مکمل‌هایی که می‌توانند باعث تقویت تخمدان شوند، مشورت کنید.

بیشتر ورزش کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود سلامتی، تقویت تخمدان و بارداری سریع، ورزش کردن است! ورزش‌های سبک مانند پیاده روی، حرکات کششی و یوگا راه‌های بسیار خوبی برای کاهش استرس هستند. این ورزش‌ها به افزایش جریان خون در اندام‌های تناسلی و ایجاد تعادل در سیستم ایمنی بدن و بهبود قدرت باروری در مردان و زنان نیز کمک می‌کنند.

استرس را کنار بگذارید

سطوح بالای استرس ممکن است منجر به افزایش ترشح هورمون‌هایی مانند پرولاکتین و کورتیزول شود که می‌توانند بر کیفیت تخمک و نظم در تخمک گذاری تاثیر بگذارند. بنابراین برای کاهش میزان استرس، فعالیت‌هایی مانند مدیتیشن، یوگا، وقت گذرانی با دوستان، پیاده روی در هوای آزاد، ماساژ و ... را انجام دهید.

سیگار کشیدن را ترک کنید

مطالعات نشان داده است که سیگار کشیدن باعث کاهش قدرت باروری در مردان و زنان می‌شود. مواد شیمیایی موجود در سیگار می‌توانند ماده ژنتیکی (DNA) تخمک‌های زنان را تغییر داده و کیفیت آن‌ها را برای لقاح کاهش دهند. این تخمک‌های غیر طبیعی، تقویت تخمدان و بارداری سریع را دچار اختلال می‌کند. همچنین ذخیره تخمدانی در زنانی که سیگار می‌کشند، سریع‌تر افت پیدا کرده و در معرض یائسگی زودرس قرار می‌گیرند.

تقویت تخمدان و بارداری سریع اینفوگرافی بهداشت رحم و تخمدان

یکی از موارد مهمی که امروزه بسیار به ان توجه می‌شود رعایت بهداشت در دوران قاعدگی است. اگر بانوان در دوران قاعدگی از لوازم بهداشتی و مناسب استفاده نمایند، از میزان ابتلا به مشکلات رحم و تنبلی تخمدان خواهند کاست. انواع کاپ قاعدگی یکی از بهترین و جدیدترین لوازم بهداشتی مورد استفاده در دوران پریودی می‌باشد.

کاپ قاعدگی یک قیف سیلیکونی و سازگار با بدن است که داخل واژن قرار گرفته و خون قاعدگی را جمع آوری می‌کند. این کاپ‌ها طوری طراحی شده‌اند که بسیاری از مشکلات دوران قاعدگی را کم می‌کنند.

خرید کاپ قاعدگی لیوا

تاثیر گیاهان دارویی بر بارداری سریع و تقویت تخمدان

طب سنتی راهکارهای عملی برای تقویت تخمدان و بارداری سریع را بررسی کرده است. یکی از کارهایی که می‌تواند باعث تنبلی تخمدان شود، حمام کردن در زمان پریود است. همچنین گرم کردن رحم و تخمدان‌ها در دوران پریود با وسایلی مانند کیسه ابگرم یا کمربند و ماساژور حرارتی، می‌تواند بر سلامت این قسمت از بدن خانم‌ها اثر زیادی داشته باشد.

متخصصان طب سنتی نیز پیشنهاد می‌کنند که خانم‌ها از مصرف زیاد غذاهای سرد خصوصا در این دوره پرهیز کنند. تنبلی تخمدان، مشکلی شایع است و باید مراقب باشیم که مشکلات ناشی از آن کنترل شده و بیشتر نشود. در این صورت باید بعضی از غذاها را از وعده‌های خود کنار بگذاریم، مانند: ماست، قارچ، املت، روغن نباتی، قند و شکر زیاد، عدس، گشنیز، بادمجان و ماهی. در ادامه به برخی مواد غذایی و گیاهی که بر تقویت تخمدان و نیز بارداری سریع اثر گذار هستند، آورده شده است:

تمشک قرمز برای تقویت تخمدان و تخمک ‌گذاری

بارداری سریع با کمک برگ سبز تمشک قرمز و با کمک انسولین موجود در آن انجام می‌شود. همچنین باعث تنظیم رگ‌های خونی در بدن می‌شود.

تأثیر چای سبز در تقویت تخمدان

شاید تا به ‌حال نمی‌دانستید که چای سبز در تخمک‌ گذاری و تقویت تخمدان مؤثر هست. با کمک این گیاه، گلوبولین اتصال‌ دهنده دچار تحریک ‌شده و در نهایت در افزایش تخمک ‌گذاری تأثیر مستقیم می‌گذارد. چای سبز از داروهای گیاهی برای تقویت تخمدان است.

پای شیر

عادت‌های ماهیانه همیشه برای زنان مهم بوده و هست. اگر به دنبال راهی برای تنظیم این مشکل هستید، ما پیشنهاد می‌کنیم که از گیاه پای شیر برای این کار کمک بگیرید. همچنین در تقویت تخمدان و بارداری سریع هم می‌توانید از پای شیر استفاده کنید.

گزنه، راهی دیگر برای تقویت تخمدان

اگر به دنبال راهی مؤثر برای افزایش تخمک گذاری و بارداری سریع هستید، پیشنهاد می‌کنیم که از گزنه استفاده کنید. برای زنانی که توانایی کمی در بارداری دارند و از ناباروری می‌ترسند توصیه می‌شود که از دم ‌کرده برگ گزنه برای تقویت بارداری، استفاده شود.

تقویت تخمدان و بارداری سریع داروهای گیاهی مناسب

استفاده از روغن کتان برای تقویت تخمدان و بارداری سریع

حاوی مقادیر زیادی لیگنان که باعث تنظیم میزان هورمون استروژن در بدن می‌شود. اگر فکر می‌کنید که نیاز به تنظیم روند تولید مثل خود هستید، از روغن کتان می‌توانید استفاده کنید.

تقویت تخمدان و اسپرم با کمک گیاه مارچوبه

این گیاه چوب مانند که به رنگ سبز موجود هست و سری شبیه مار دارد، دارای مقادیر بسیار زیادی ویتامین C می‌باشد. یکی از ویژگی‌های این ویتامین بدین شکل هست که با مراقبت از اسپرم‌‌ها، جلوی اکسیداسیون شدن آن‌ها و در نتیجه باعث سلامتی سلول‌های بیضه در مردان می‌شود. همچنین از داروهای گیاهی تقویت تخمدان است و مانع ناباروری آقایان می‌شود.

تعادل هورمون‌های بارداری با مکا (ماکا)

پیشنهاد می‌شود که خانم‌ها از این گیاه میان دوران قاعدگی و تقویت تخمدان سریع استفاده کنند. البته این گیاه برای مردان هم توصیه می‌شود. با کمک داروهای گیاهی تقویت تخمدان می‌توانید میزان هورمون‌های بارداری را در بدن خود متعادل و تنظیم کنید. خانم‌هایی که دچار استرس برای ناباروری هستند می‌توانند از گیاه مکا استفاده کنند.

سرکه سیب

سرکه سیب را در آب مخلوط کنید و این نوشیدنی را بنوشید. این نوشیدنی را اول صبح بعد از بیدار شدن از خواب میل کنید و به تدریج می‌توان تعداد دفعات آن را از دو تا سه بار در روز قبل از غذا افزایش داد. از بهترین داروهای گیاهی تقویت تخمدان، سرکه سیب است. سرکه سیب اثرات ضد دیابتی است و مصرف منظم آن باعث متعادل شدن سطح انسولین در بدن می‌شود و این ممکن است به کنترل علائم کیست تخمدان کمک کند.

روغن گل مغربی

گل مغربی در درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک مفید است، زیرا با بهبود عملکرد متابولیک به کاهش سطح کلسترول در بدن کمک می‌کند. همچنین علائم مشابه سندرم تخمدان پلی کیستیک، یائسگی و علائم قبل از قاعدگی را تسکین می‌دهد. روزی یک عدد کپسول روغن گل مغربی را مصرف نمایید. درصورتی که این قرص را از اولین روز شروع پریودی تا تخمک گذاری خود مصرف کنید تاثیر بهتری برای تقویت تخمدان خواهد داشت.

ژل رویال

ژل رویال ماده غذایی است که ملکه زنبور عسل در کندو از آن تغذیه می‌کند. این ماده سرشار از مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی است که به ملکه زنبور عسل کمک می‌کند تا سالم‌تر باشد و بتواند روزانه دو هزار تخم بگذارد. ژل رویال به از بین بردن اثر استروژن کمک می‌کند و برای تنظیم ناهنجاری‌ها در چرخه قاعدگی تاثیر گذار است. همچنین، استفاده از این مکمل ممکن است به بهبود عملکرد تخمدان‌ها کمک کند. این مایع عسل مانند را می‌توان به تنهایی یا به همراه صبحانه میل کرد. ژل رویال را یک بار در روز مصرف نمایید.

آب آلوئه ورا

در تحقیقات مشخص شد که ترکیبات آلوئه ورا، سطح کلسترول خون را کاهش می‌دهد. همچنین منجر به بازگرداندن تعادل استروئیدی توسط تخمدان‌ها می‌شود که به طور مثبت بر عملکرد تخمدان تأثیر می‌گذارد. این آب میوه را هر روز صبح قبل از صبحانه بنوشید.

آب آملا

آملا یکی از گیاهانی است که معده را از سموم پاک می‌کند و سطح کلسترول را کاهش می‌دهد. اثر ضد التهابی و رادیکال‌های آزاد آن به بدن کمک می‌کند تا تعادل هورمونی را بازیابی کند. آب آملا را با آب مخلوط کرده و روزی یک بار مصرف کنید.

مکمل‌های ضروری برای درمان تنبلی تخمدان و بارداری سریع

1.اینوزیتول

اینوزیتول مهم‌ترین مکملی است که می‎‌تواند به زنان دچار تنبلی تخمدان که قصد باردار شدن دارند، کمک کند. حتی اگر شما قصد باردار شدن ندارید، اینوزیتول یک مکمل مهم است که باید مصرف آن را برای تقویت تخمدان مدنظر قرار دهید.

تقریبا 70 درصد از زنان دچار تنبلی تخمدان، دارای سطوحی از مقاومت انسولین هستند. مقاومت انسولین باعث می‌شود که بدن، انسولین اضافی تولید کند که این به تنهایی باعث می‌شود تخمدان‌ها، هورمون‌های آندروژن بیشتری مثل تستسترون بسازند و نسبت هورمون لوتئین (LH) به هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) را تغییر دهند.

بهم ریختن تعادل هورمون‌ها می‌تواند به رشد تخمک آسیب بزند و عملکرد تخمدان را مختل کند. اینوزیتول به دلیل توانایی برای بهبود فعالیت گیرنده انسولین و احیای مقاومت انسولین معروف شده است. این مکمل حتی برای زنانی با تنبلی تخمدان که دارای سطح پایینی از اینوزیتول هستند، مهم است. این مکمل به احیای هورمون‌ها تا نسبت مورد نیاز برای عملکرد و تقویت تخمدان کمک می‌کند.

2.روغن ماهی

مکمل روغن ماهی، فواید و مزیت‌های زیادی برای سلامتی زنان به ویژه زنان دچار سندروم تخمدان پلی کیستیک دارد. تحقیقات نشان دادند که مکمل روغن ماهی می‌تواند روند تخمک گذاری، عملکرد و تقویت تخمدان و بارداری سریع را بهبود بخشد. روغن ماهی یک مکمل مفید برای زنان دچار سندروم تخمدان پلی کیستیک است، چون این مکمل می تواند به بهبود مقاومت انسولین کمک کند و خاصیت ضد التهابی دارد. مکمل روغن ماهی می‌تواند به پایین آوردن سطح کلسترول بد در زنان دچار سندروم تخمدان پلی کیستیک نیز کمک کند.

3.مکمل ویتامین دی

67 تا 85 درصد از زنان، دچار کمبود ویتامین دی هستند. پایین بودن سطح ویتامین دی ممکن است، علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک از جمله مقاومت انسولین، روند تخمک گذاری، بی نظمی قاعدگی، ناباروری، هایپرآندروژنیسم و چاقی را تشدید کند. نشان داده شده که مکمل ویتامین دی، اثرات سودمندی بر سیکل منظم قاعدگی و روند تخمک گذاری دارد.

4.ان-استیل-سیستین (NAC)

بدن از ان-استیل-سیستین (NAC) استفاده می‌کند تا بتواند آنتی اکسیدان بسازد. آنتی اکسیدان‌هایی که از این ترکیب تولید می‌شوند، به حفاظت و ترمیم سلول‌ها در اثر آسیب سلولی کمک می‌کنند. با کاهش آسیب سلولی، ترکیب NAC به مقابله با التهاب و فشار اکسیداتیو که می‌تواند به روند باروری آسیب بزند، کمک می‌کند.

این مکمل به طور طبیعی در همه غذاها یافت نمی‌شود، بنابراین باید آن را به شکل مکمل مصرف کرد. درواقع پژوهش‌ها نشان دادند که NAC حتی موثرتر از متفورمین (دارویی برای درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک) برای بهبود مقاومت انسولین است و می‌تواند به زنان برای تقویت تخمدان و بارداری سریع کمک دهد.

5.مکمل کارنیتین

استیل-ال-کارنیتین (ALC) یک آنتی اکسیدان است که به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود.ALC  به بدن کمک می‌کند تا چربی را به انرژی تبدیل کند. یک مطالعه بالینی نشان داد که زنان لاغر با سندروم تخمدان پلی کیستیک در مقایسه با زنان دچار تخمدان تنبل دارای سطح پایینی از ال-کارنیتین هستند. پایین بودن سطح ALC می‌تواند با هایپرآندروژنیسم و مقاومت انسولین ارتباط داشته باشد که این دو مورد از ویژگی‌های سندروم تخمدان پلی کیستیک است.

تقویت تخمدان و بارداری سریع مصرف مکمل و ویتامین

6.منیزیم

منیزیم در بیش از 300 واکنش آنزیمی در بدن انسان از جمله متابولیسم گلوکز نقش دارد. زنان با سندروم تخمدان پلی کیستیک، 19 برابر بیشتر از کل جمعیت در معرض خطر کمبود منیزیم هستند. پایین بودن سطح منیزیم می‌تواند مقاومت انسولین را بدتر کند و در نتیجه می‌تواند بر تعادل هورمون و مخابره سیگنال تاثیر بگذارد. مکمل منیزیم برای زنانی با سندروم تخمدان پلی کیستیک ممکن است به بهبود مقاومت انسولین، کاهش التهاب و تسکین علایم PMS کمک کند.

7.پروبیوتیک

 بیشتر علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک از جمله مقاومت انسولین، تراکم هورمون جنسی و چاقی ممکن است تاثیر بدی بر تنوع و ترکیب میکروب‌های روده داشته باشد. میکروب‌های روده برای متابولیسم مواد مغذی و مراقبت از ساختار روده حیاتی و مهم است.

مکمل پروبیوتیک می‌تواند به بهبود سلامت روده، کاهش التهاب و بهتر شدن تعادل هورمون‌ها در زنان و تقویت تخمدان کمک کند. مصرف مکمل پروبیوتیک ممکن است به مقابله با دیگر علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک به واسطه تنظیم سیکل قاعدگی و پایین آوردن سطح آندروژن کمک کند.

8.مکمل روی (زینک)

عنصر روی یک آنتی اکسیدان قوی است که به تنظیم عملکرد آنزیم‌های مختلف کمک می‌کند. این مکمل می‌تواند به تنظیم رشد سلول و آزادسازی هورمون کمک کند و بر تقویت تخمدان و بارداری سریع تاثیر بگذارد. در زنانی با سندروم تخمدان پلی کیستیک، مکمل روی اثر مثبتی بر بیشتر پارامترها به خصوص پارامترهای مربوط به مقاومت انسولین دارد. مکمل روی می‌تواند به بهبود دیگر علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک مثل آکنه، رشد مو، کنترل وزن و ریزش مو نیز کمک کند.

9.مکمل ویتامین‌های B

ویتامین‌های B انواع گوناگونی دارند، اما مهم‌ترین این ویتامین‌ها برای سلامت تخمدان، ویتامین‌های B12 و فولات (B9) است. هر دو ویتامین به پایین آوردن التهاب به واسطه شکستن و تجزیه آمینواسید هموسیستین کمک می‌کنند. مکمل فولات می‌تواند سطح پروژسترون را افزایش و خطر از دست دادن تخمدان را کاهش دهد. دیگر مطالعات روی تاثیر مواد مغذی بر باروری نشان داد که فولات برای کیفیت و رشد تخمک، کاشت تخمک، رشد جنین و رشد بافت‌ها ضروری است.

10.کوآنزیم Q10

کوآنزیم Q10 اثرات بسیار سودمندی برای باروری زنان سالم و زنانی با تنبلی تخمدان دارد. نشان داده شده که کوآنزیم Q10 با دلایل ناباروری مرتبط با سن از جمله، کاهش کمیت و کیفیت تخمک مقابله می‌کند. کوآنزیم Q10 علاوه بر اینکه باروری را تقویت می‌کند، فواید ویژه‌ای برای تقویت تخمدان دارد. نشان داده شده که کوآنزیم Q10 اثر سودمندی بر سطح انسولین و هورمون تستسترون دارد.

سخن آخر

تقویت تخمدان و تخمک برای بارداری سریع کار چندان سختی نیست. شما می‌توانید با رعایت رژیم غذایی مناسب، ورزش و تحرک کافی و حفظ وزن ایده آل، مسیر بارداری را برای خودتان هموار کنید. بهبود رژیم غذایی، ورزش، مصرف ویتامین و دوری از استرس از جمله مهم‌ترین اصولی است که برای داشتن یک بارداری سریع و سالم باید به آن‌ها توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *