نشانه ها و علائم اولیه بارداری

علائم اولیه بارداری تصویر نتیجه مثبت بارداری

 

اگر می‌خواهید باردار شوید، ماما سلامت در اینجا جدول زمانی از علائم اولیه بارداری را، از جمله سینه‌ های حساس، خستگی، حالت تهوع و نفخ قرار داده است. مراقب نشانه های اولیه بارداری باشید زیرا ممکن است باردار باشید. برخی از این اولین علائم اولیه بارداری ممکن است حتی قبل از فقدان یک پریود، ظاهر شوند.

[ez-toc]

علائم اولیه بارداری بعد از چند روز ظاهر می‌شود؟

شما کنترل بارداری را کنار گذاشته اید، شروع به ردیابی دمای پایه بدن خود کرده اید و فعالانه برای باردار شدن تلاش کرده اید. اکنون می‌پرسید: آیا آن علائمی که تجربه می‌کنید فقط سندرم پیش از قاعدگی (PMS) هستند یا نشانه‌ های اولیه بارداری؟

حتی قبل از انجام  تست بارداری، ممکن است متوجه برخی از علائم اولیه بارداری شده باشید. اما از آنجایی که بسیاری از این نشانه های اولیه بارداری مشابه علائمی هستند که شما درست قبل از شروع قاعدگی دارید، تشخیص تفاوت آن ها دشوار است.

در حالی که تنها راه برای اطمینان از اینکه فرزندتان در سفر است، انجام تست بارداری خانگی است (سپس این نتایج توسط پزشک تایید می‌شود)، این علائم اولیه بارداری که برخی از آن ها ممکن است قبل از عقب افتادن قاعدگی رخ دهند،  ممکن است سرنخ هایی مبنی بر بارداری شما باشند.

پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر درباره تست بارداری از مقاله بهترین و جامع ترین روش های تست بارداری در خانه در وبلاگ ماما سلامت بازدید نمایید.

لقاح زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک از تخمدان آزاد شده باشد. پس از انجام رابطه جنسی اسپرم در صورت رسیدن به تخمک، تخمک را بارور می‌کند. باروری تخمک حدودا ۱۴ روز پس از شروع فرآیند قاعدگی اتفاق می‌افتد.

طبق بررسی‌ های متخصصین لانه گزینی تخمک حدودا ۶ تا ۷ روز پس از لقاح شروع می‌شود. در این زمان تخمک بارور است و به لایه داخلی رحم می‌ چسبد. با چسبیدن تخمک به دیوار رحم امکان دارد که عروقی خونی دیواره رحم بشکنند و زن خونریزی خفیف و گرفتگی در رحم را احساس کند. به ‌طور کلی نشانه های اولیه بارداری از هفته اول بعد از آخرین زمان قاعدگی خود را نشان می‌دهند.

شروع درد لگنی، گرفتگی خفیف و لکه بینی یک تا چند روزه از علائم اولیه آن به‌ شمار می‌ رود. با انجام آزمایش hCG، می‌توانید از بارداری خود مطمئن شوید.

علائم اولیه بارداری تصویر خانم دچار حالت تهوع

 

هورمون گنادوتروپین در بارداری چیست؟

 

علائم بارداری به دلیل وجود هورمون اچ سی جی است. تست بارداری به پزشک  کمک می‌کند که میزان هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی (HCG) را مورد بررسی قرار دهد. این هورمون را می‌توان از طریق انجام نمونه گیری ادرار اندازه‌گیری کرد.

هورمون HCG تنها زمانی افزایش پیدا می‌کند که زن باردار باشد. با بارور شدن تخمک و رشد آن سلول‌ هایی که تخمک را احاطه کرده و بعدا به جفت تبدیل می‌شوند، این هورمون را تولید می‌ کنند.

برای اطلاعات بیشتر از مقاله بارداری پوچ چیست و چرا اتفاق می افتد در وبسایت ماماسلامت بازدید نمایید.

 

علائم بارداری از چه زمانی شروع می شود؟

 

علائم اولیه بارداری (مانند حساسیت به بو و حساس شدن سینه‌ ها) ممکن است قبل از از فقدان پریود، چند روز پس از لقاح ظاهر شوند، در حالی که سایر نشانه های اولیه بارداری (مانند لکه بینی) ممکن است حدود یک هفته پس از ملاقات اسپرم با تخمک ظاهر شوند. برخی دیگر (مانند تکرر ادرار) اغلب چند هفته یا بیشتر پس از لقاح ظاهر می شوند.

در نظر داشته باشید که علائم اولیه بارداری در زمان های مختلف در افراد مختلف ظاهر می شود. ممکن است تا چند هفته اصلا متوجه علائم بارداری نشوید یا نتوانید آن را تایید کنید. برخی از مادران باردار ایننشانه ها را چند هفته پس از بارداری خود تجربه می کنند. در حالی که بسیاری از مادران باردار هرگز علائم اولیه بارداری را احساس نمی کنند، عده ای دیگر از همه آن ها رنج می برند.

اگر پریود نشده اید و احساس خستگی، تهوع صبحگاهی، لکه بینی و حساس شدن سینه ها دارید، بهتر است یک تست بارداری خانگی انجام دهید و سپس برای تایید آن به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش خون یا سونوگرافی انجام دهد.

شما می توانید اطلاعات بیشتری با مطالعه مقاله چه زمانی باردار می‌شویم؟ همه چیز را درباره زمان دقیق بارداری اینجا بخوانید از وبسایت ماماسلامت بدست بیاورید.

 

علائم اولیه بارداری درد سینه در زنان

 

تفاوت علائم بارداری با علائم پریود

 

هر سیکل ماهیانه بانوان دو سرانجام دارد که یا ممکن است بارداری اتفاق بیفتد و سیکل قاعدگی آینده متوقف شود، یا ممکن است بارداری اتفاق نیفتد و سیکل قاعدگی پیش رو از سر گرفته شود.

در صورت انجام لقاح پس از رابطه جنسی محافظت نشده در دوران تخمک گذاری و شروع فرایند لانه گزینی در اندومتر رحم، رویان شروع به تقسیمات سلولی کرده که به دنبال آن رشد کرده و از خود هورمون B-HCG را آزاد می کند.

اما در صورتی که به دنبال رابطه محافظت نشده در بازه باروری، بنا به هر دلیلی از جمله عدم برخورد اسپرم و تخمک باهم و در نتیجه عدم لقاح و یا برخورد اسپرم و تخمک باهم و انجام لقاح، اما شکست مرحله لانه گزینی، باید منتظر آغاز مجدد خونریزی قاعدگی باشید و رویان لانه گزینی نکرده از دیواره رحم هنگام ریزش، خونریزی پریود دفع می شود.

 

اتفاقاتی که در درون بدن شکل می گیرند!

 

شناخت نشانه های اولیه بارداری نیاز به دقت و توجه بسیار شما نسبت به بدنتان دارد. از جمله علائمی که در روزهای ابتدایی لانه گزینی که حدود 5 الی 7 روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده اتفاق می افتد، می تواند علائمی مانند احساس سفتی و سنگین شدن عضلات رحم و شکمی، سفتی و حساسیت سینه مخصوصا در بخش نوک سینه، تغییرات خلقی، احساس تهوع صبحگاهی یا تغییر در برخی از عادات و تمایلات غذایی باشد.

نکته حائز اهمیت آن است که شما با نزدیک شدن به سیکل قاعدگیتان ممکن است این علائم را به طور مشابه به عنوان علائم سندروم پیش از قاعدگی تجربه کرده باشید و گمان کنید که این علائم همان علائم قبل از پریودتان است، اما این هنر شماست که آنقدر نسبت به بدنتان آگاهی داشته باشید که بتوانید علائم اولیه بارداری از علائم پیش از قاعدگی تفکیک کنید.

جالب است بدانید که به فرض مثال ممکن است شما در دوران پیش از قاعدگی که سال هاست آن را تجربه می کنید، سفتی و احساس درد در حفره شکمی را تجربه نکرده باشید اما با فرایند بارداری به عنوان علائم اولیه بارداری، این نشانه را در بدن خود احساس کنید، در این شرایط است که باید به باردار بودنتان مشکوک شوید.

این شرایط برای تمامی علائمی که اشاره شده صدق می‌کند و شدت بروز علائم اولیه بارداری به میزان هورمون HCG مترشحه از جفت و رویان در حال رشد وابسته است. هرچقدر سطح هورمون HCG در خون و ادرار بالا باشد، به همان اندازه، شناخت علائم اولیه بارداری برایتان راحت تر است.

 

علائم اولیه بارداری تصویر درد زیر دل در خانم ها

 

علائم اولیه بارداری قبل از عقب افتادن پریودی

 

در حالی که تست های بارداری و پزشک شما می توانند پاسخ های قطعی ارائه دهند، این علائم اولیه بارداری ممکن است سرنخ هایی باشد که شما باردار هستید.

به خاطر داشته باشید، فقط به این دلیل که برخی از این علائم را تجربه کرده اید به این معنی نیست که باردار هستید. شما همچنین می توانید هیچ یک از نشانه های اولیه بارداری را نداشته باشید و همچنان یک بارداری کاملا سالم داشته باشید.

اگر چه هر بارداری متفاوت است، اما این علائم اولیه ممکن است حتی قبل از اینکه متوجه تاخیر در پریود خود شوید بروز کنند.

 

افزایش دمای پایه بدن

 

اگر از یک دماسنج پایه مخصوص بدن برای ردیابی اولین دمای صبحگاهی خود استفاده کرده اید، ممکن است متوجه شوید که هنگام بارداری حدود 1 درجه افزایش می یابد و در طول بارداری بالا می ماند. اگرچه ممکن است این یک علامت اشتباه باشد زیرا ممکن است برای این افزایش دما دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد.

 

بالا رفتن میزان حساسیت بویایی

 

افزایش حس بویایی یک علامت اولیه بارداری است که بوهای ملایم قبلی را قوی و نامطبوع می کند. از آنجایی که این یکی از اولین علائم بارداری است که بسیاری از زنان تجربه می‌کنند. ممکن است حس بویای شما ناگهان حساس‌تر شود، به حدی که برای شما آزار دهنده باشد.

 

تغییرات سینه

 

سینه‌ های حساس، متورم و تیره شدن رنگ اطراف نوک سینه، از جمله تغییراتی هستند که ممکن است در اوایل بارداری تجربه کنید. هورمون های استروژن و پروژسترون علت این علامت اولیه بارداری هستند. البته دلیل حساسیت سینه آمادگی بدن شما برای شیر سازی است.

آرئول ها (دایره های اطراف نوک سینه ها) ممکن است تیره تر شده و قطر آن ها افزایش یابد. همچنین احتمالا متوجه افزایش اندازه و تعداد برجستگی های ریز در ناحیه آرئول خواهید شد. این برجستگی‌ ها که غده‌ های مونتگومری نامیده می ‌شوند، همیشه وجود داشتند، اما اکنون در حال آماده شدن برای تولید روغن‌ های بیشتری هستند که نوک سینه‌ های شما را پس از شروع شیردهی، روان می‌ کنند.

 

 

به دلیل تغییرات سایز سینه و باسن خانم‌ها در بارداری پیشنهاد می‌کنیم نسبت به خرید لباس زیر بارداری مرغوب و با کیفیت از آنلاین شاپ ماما سلامت اقدام نمایید.

 

 

 

علائم اولیه بارداری تصویر خانم خسته و خواب آلود

 

خستگی

 

بارداری را می توان این گونه توصیف کرد! بالا رفتن  از یک کوه بدون تمرین در حالی که کوله پشتی که حمل می کنید، هر روز سنگین تر می شود مسلما، کار سختی است، به همین دلیل است که احساس خستگی در دوران بارداری یکی از علائم اولیه بارداری است که تقریبا همه مادران آینده تجربه می کنند. وقتی باردار می‌شوید، انرژی زیادی صرف ساختن جفت می‌شود که سیستم حمایت از زندگی برای کودک شماست.

 

احساس طعم عجیب در دهان

 

تغییرات سطح هورمون ها می تواند در دوران بارداری باعث ایجاد طعم نامناسب و عجیبی در دهان شود. ممکن است احساس کنید فلزی را قورت داده اید. احساس مزه فلز در دهان، به طور کلی پس از سه ماهه اول از بین می رود. اما رفع طعم فلز در دهان ممکن است در برخی از زنان بیشتر به طول بینجامد.

 

تنگی نفس

 

تنگی نفس، می تواند یکی از نشانه های اولیه بارداری باشد. در بارداری، بدن باید نیاز اکسیژن برای دو نفر را برطرف کند. در نتیجه به خون بیشتری برای تنفس از طریق ریه ها احتیاج دارد. علاوه بر این، رشد رحم باعث جا به جا شدن روده ها به سمت بالا می شود. این موضوع بر روی دیافراگم و در نتیجه بر روی ریه ها فشار وارد می کند و باعث تنگی نفس می شود.

 

خونریزی لانه گزینی

 

ممکن است در حالی که باردار هستید، لکه بینی خفیف داشته باشید. در واقع، برخی از مادرانی که به تازگی باردار شده اند، خونریزی لانه گزینی را 6 تا 12 روز پس از لقاح تجربه می کنند.

لکه بینی خفیف یا خونریزی لانه گزینی قبل از اینکه انتظار قاعدگی را داشته باشید، گاهی اوقات یکی از علائم اولیه بارداری است که نشان می دهد جنین  خود را در دیواره رحم کاشته است، که ممکن است با دردهای شبیه قاعدگی همراه باشد.

نحوه تشخیص خونریزی لانه گزینی از پریود به این صورت است که خونریزی لانه گزینی معمولا صورتی متوسط ​​یا قهوه ای روشن است به ندرت به قرمزی خون پریود است. همچنین لکه‌ دار است (بسیار سبک‌ تر از قاعدگی شما) و مداوم نیست و از چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد.

با این حال، لکه بینی در بارداری گاهی اوقات می تواند قبل از قاعدگی معمولی شما یک وقفه در اواسط سیکل باشد، به خصوص اگر چرخه نامنظم یا مختل داشته باشید. ترشحات قهوه ای اواسط سیکل ممکن است در زمانی که باردار نیستید نیز اتفاق بیفتد، و دلیل آن می تواند واکنش به معاینه واژینال، تست پاپ اسمیر یا رابطه جنسی خشن باشد.

بهتر است مقاله آیا لکه بینی در بارداری می تواند خطرناک باشد در وبسایت ماماسلامت را مورد مطالعه قرار دهید.

 

 

علائم اولیه بارداری پد بهداشتی و انواع خونریزی ها در بارداری

 

تغییرات در مخاط دهانه رحم

 

افراد چند هفته پس از تخمک گذاری متوجه مخاط یا مایع بیش از حد دهانه رحم می شوند. این مسئله می تواند خبری خوب و نشانه ای از بارداری شما باشد. همان طور که بارداری شما پیشرفت می کند، متوجه افزایش ترشحات واژن خواهید شد که به آن لکوره (leukorrhea) می گویند. این ترشحات رقیق و سفید مایل به شیری طبیعی و سالم است، اما اگر غلیظ و ناهنجار به نظر می رسد با پزشک خود صحبت کنید.

 

تکرر ادرار

 

دو تا سه هفته پس از لقاح ممکن است متوجه شوید که دفعات بیشتری ادار می کنید. این احساس جدید گیجی ناشی از هورمون بارداری hCG است که جریان خون را به کلیه‌های شما افزایش می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا بدن شما (و در نهایت بدن کودکتان) را به طور مؤثرتری از شر مواد زائد خلاص کنند.

رحم در حال رشد شما نیز شروع به وارد کردن فشار به مثانه کرده و فضای ذخیره‌سازی کمتری برای ادرار باقی می‌گذارد و باعث می‌شود بیشتر به سمت توالت بروید.

 

نوسانات خلقی

 

تغییرات هورمونی دلیل نوسانات خلقی بارداری که ممکن است در دوران بارداری تجربه کنید هستند. در اوایل هفته 4 بارداری، ممکن است یک بدخلقی رفتاری را داشته باشید، ولی تفاوت علائم اولیه بارداری با PMS یا سندروم پیش از قاعدگی را باید  احساس کنید.

جدای از بی نظمی هورمون‌های بارداری، زندگی شما در شرف تغییر است، بنابراین کاملا طبیعی است که خلق و خوی شما به هم بریزد. هر کاری می توانید انجام دهید تا به خود استراحت دهید، خوب غذا بخورید و به اندازه کافی بخوابید. پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله نوسانات خلقی در بارداری از سایت ماماسلامت می باشد.

 

سردرد

 

سردرد در اوایل بارداری بسیار شایع است، چرا که به‌دلیل تغییرات هورمونی که در افراد رخ می‌دهد. مصرف داروهای بدون نسخه و هر درمان دیگری نباید خودسرانه انجام شود، باید با پزشک دراین‌ باره مشورت شود.

 

 

علائم اولیه بارداری حالت تهوع صبحگاهی

 

سایر علائم اولیه بارداری

 

این نشانه های اولیه بارداری معمولا در حوالی یا بعد از زمانی که متوجه فقدان یک دوره پریود می شوید، ظاهر می شوند، معمولا بین هفته های 4 تا 9. اما باز هم، هر زن و هر بارداری متفاوت است، بنابراین ممکن است شما اصلا این علائم را تجربه نکنید، در حالی که سایر مادران ممکن است کمی زودتر متوجه آن ها شود.

 

سرگیجه

 

سرگیجه یکی از علائم اولیه بارداری می باشد که می‌تواند به‌ دلیل تغییرات ناشی از فشار خون در افراد باشد، همچنین تغییر در وزن و عوامل دیگری، مانند فقر آهن از دلایل سرگیجه در ابتدای بارداری خانم ‌ها است.

برخی از افراد هنگام تغییر سریع برخی از موقعیت ‌ها، به‌ طور مثال زمانی که دراز کشیده‌ اند و فورا از جای خود بلند می ‌شوند، احساس سرگیجه در این مواقع طبیعی است. در صورتی که هنگام خوابیدن یا دراز کشیدن چنین احساسی داشته باشید، کمی نگران کننده به ‌نظر می‌رسد و باید معاینه و بررسی‌ توسط پزشک برای بیمار انجام گیرد.

جهت رفع این مشکل در هر موقعیتی که قرار دارید فورا حالت خود را تغییر ندهید، مایعات فراوان بنوشید، غذای خود را کمتر، اما وعده غذایی خود را بیشتر کنید تا علائمی همچون سرگیجه برطرف شود. اگر با رعایت نکات ذکر شده سرگیجه شما همچنان ادامه دارد، باید برای درمان به پزشک خود مراجعه کنید تا درمان ‌های لازم برای شما انجام شود.

 

آکنه

آکنه یکی از نشانه های اولیه بارداری است. خانمی که قبل از بارداری در صورت خود آکنه داشته است، متوجه بدتر شدن این تغییرات پوستی می‌شود.

-اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشند این است که قبل از مصرف هر گونه مواد بهداشتی و آرایشی باید با پزشک خود مشورت کنند.

-از لوازم‌ آرایش فاقد چربی استفاده کنند.

-صورت خود را روزی دوبار با پاک‌کننده‌های ملایم شستشو دهند.

-به آکنه‌‌های ایجاد شده دست نزنند تا به ‌طور کامل بهبود یابد.

برای اطلاعات بیشتر درباره مراقبت های پوستی در بارداری از مقاله مراقبت ایمن از پوست در بارداری در وبسایت ماماسلامت بازدید نمایید.

 

پریود از دست رفته

 

ممکن است واضح باشد، اما اگر پریودتان را از دست داده‌اید (مخصوصا اگر عادت ماهانه شما معمولا مانند ساعت است)، احتمالا به بارداری مشکوک هستید و دلیل خوبی هم دارد. پریود نشدن یکی از علائم اولیه بارداری است که همه مادران باردار تجربه می‌کنند!

 

نفخ

 

آیا در بستن دکمه های شلوار جین خود مشکل دارید؟ تشخیص نفخ در اوایل بارداری از نفخ قبل از پریود دشوار است، اما این یکی از علائم اولیه بارداری است که بسیاری از زنان بلافاصله پس از بارداری احساس می کنند.

در این مرحله نمی توانید برای این احساس ورم و بیش از حد خوردن را در کودک خود را سرزنش کنید، اما می‌توانید مقصر آن را هورمون پروژسترون بدانید که به کند کردن هضم کمک می‌کند و به مواد مغذی و غذاهایی که می خورید زمان بیشتری برای ورود به جریان خون و رسیدن آن‌ها به کودک می دهد. متاسفانه، نفخ اغلب با یبوست همراه است. دریافت مقدار مناسب فیبر در رژیم غذایی می تواند به شما کمک کند.

 

 

دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
  • همیلا جلالی ۱۲ آبان ۱۴۰۱ / ۱۰:۴۵ ق٫ظ

    بهترین زمان برای انجام تست بی بی چک چه وقتیه؟

    • گروه تولید محتوا ۱۴ آبان ۱۴۰۱ / ۹:۴۱ ق٫ظ

      1 هفته الی 10 روز بعد از تاخیری پریودی بهترین زمان برای انجام تست بی بی چک است .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *