مطالب علمی, پزشکی, تغذیه

نشانه‌ها و علائم اولیه بارداری!

علائم اولیه بارداری تصویر نتیجه مثبت بارداری

مراقب نشانه‌ های اولیه بارداری خود باشید! برخی از اولین علائم اولیه بارداری ممکن است حتی قبل از فقدان یک پریود، ظاهر شوند. اگر می‌خواهید باردار شوید، ماما سلامت در این مقاله به برخی از مهم‌ترین علائم و نشانه‌های باردار شدن پرداخته است. با ما همراه باشید تا بیشتر درباره آن‌ها بدانید.

 

علائم اولیه بارداری بعد از چند روز ظاهر می‌شود؟

 

شما کنترل بارداری را کنار گذاشته‌اید، شروع به ردیابی دمای پایه بدن خود کرده‌اید و فعالانه برای باردار شدن تلاش کرده‌اید. اکنون می‌پرسید: آیا آن علائمی که تجربه می‌کنید فقط سندرم پیش از قاعدگی (PMS) هستند یا نشانه‌ های اولیه بارداری؟

حتی قبل از انجام تست حاملگی، ممکن است متوجه برخی از علائم اولیه شده باشید. اما از آنجایی که بسیاری از این نشانه‌ های اولیه بارداری مشابه علائمی هستند که شما درست قبل از شروع قاعدگی دارید، تشخیص تفاوت آن‌ها دشوار است.

در حالی که تنها راه برای اطمینان از اینکه فرزندتان در سفر است، انجام تست بارداری خانگی و تایید نتایج توسط پزشک است. این علائم اولیه بارداری که برخی از آن‌ها ممکن است قبل از عقب افتادن قاعدگی رخ دهند،  ممکن است سرنخ‌هایی مبنی بر بارداری شما باشند.

 

پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر درباره تست بارداری از مقاله بهترین و جامع‌ترین روش‌های تست بارداری در خانه در وبلاگ ماما سلامت بازدید نمایید.

 

لقاح زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک از تخمدان آزاد شده باشد. پس از انجام رابطه جنسی اسپرم در صورت رسیدن به تخمک، تخمک را بارور می‌کند. باروری تخمک حدودا ۱۴ روز پس از شروع فرآیند قاعدگی اتفاق می‌افتد. طبق بررسی‌‌های متخصصین لانه گزینی تخمک حدودا ۶ تا ۷ روز پس از لقاح شروع می‌شود. در این زمان تخمک بارور است و به لایه داخلی رحم می‌‌چسبد. با چسبیدن تخمک به دیوار رحم امکان دارد که عروقی خونی دیواره رحم بشکنند و زن خونریزی خفیف و گرفتگی در رحم را احساس کند.

به ‌طور کلی نشانه‌ های اولیه بارداری از هفته اول بعد از آخرین زمان قاعدگی خود را نشان می‌دهند. شروع درد لگنی، گرفتگی خفیف و لکه بینی یک تا چند روزه از علائم اولیه آن به‌ شمار می‌‌رود. با انجام آزمایش(HCG)، می‌توانید از بارداری خود مطمئن شوید.

 

علائم اولیه بارداری تصویر خانم دچار حالت تهوع

 

هورمون گنادوتروپین در بارداری چیست؟

 

علائم بارداری به دلیل وجود هورمون (HCG) است. تست بارداری به پزشک کمک می‌کند که میزان هورمون گنادوتروپین را مورد بررسی قرار دهد. این هورمون را می‌توان از طریق انجام نمونه گیری ادرار اندازه‌گیری کرد. این هورمون تنها زمانی افزایش پیدا می‌کند که زن باردار باشد. با بارور شدن تخمک و رشد آن سلول‌‌هایی که تخمک را احاطه کرده و بعدا به جفت تبدیل می‌شوند، این هورمون را تولید می‌‌کنند.

 

علائم بارداری از چه زمانی شروع می‌شود؟

 

علائم اولیه بارداری (مانند حساسیت به بو و حساس شدن سینه‌‌ها) ممکن است قبل از از فقدان پریود، چند روز پس از لقاح ظاهر شوند، در حالی که سایر نشانه‌ های اولیه بارداری (مانند لکه بینی) ممکن است حدود یک هفته پس از ملاقات اسپرم با تخمک ظاهر شوند. برخی دیگر (مانند تکرر ادرار) اغلب چند هفته یا بیشتر پس از لقاح ظاهر می‌شوند.

در نظر داشته باشید که علائم اولیه بارداری در زمان‌های مختلف در افراد مختلف ظاهر می‌شود. ممکن است تا چند هفته اصلا متوجه علائم بارداری نشوید یا نتوانید آن را تایید کنید. برخی از مادران باردار این نشانه‌ها را چند هفته پس از بارداری خود تجربه می‌کنند. در حالی که بسیاری از مادران باردار هرگز علائم اولیه بارداری را احساس نمی‌کنند، عده‌ای دیگر از همه آن‌ها رنج می‌برند.

اگر پریود نشده‌اید و احساس خستگی، تهوع صبحگاهی، لکه بینی و حساس شدن سینه‌ها دارید، بهتر است یک تست بارداری خانگی انجام دهید و سپس برای تایید آن به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش خون یا سونوگرافی انجام دهد.

 

تفاوت علائم بارداری با علائم پریود

 

هر سیکل ماهیانه بانوان دو سرانجام دارد که یا ممکن است بارداری اتفاق بیفتد و سیکل قاعدگی آینده متوقف شود، یا ممکن است بارداری اتفاق نیفتد و سیکل قاعدگی پیش رو از سر گرفته شود. در صورت انجام لقاح پس از رابطه جنسی محافظت نشده در دوران تخمک گذاری و شروع فرایند لانه گزینی در اندومتر رحم، رویان شروع به تقسیمات سلولی کرده که به دنبال آن رشد کرده و از خود هورمون B-HCG را آزاد می‌کند.

اما در صورتی که به دنبال رابطه محافظت نشده در بازه باروری، بنا به هر دلیلی از جمله عدم برخورد اسپرم و تخمک باهم و در نتیجه عدم لقاح و یا برخورد اسپرم و تخمک باهم و انجام لقاح، اما شکست مرحله لانه گزینی، باید منتظر آغاز مجدد خونریزی قاعدگی باشید و رویان لانه گزینی نکرده از دیواره رحم هنگام ریزش، خونریزی پریود دفع می‌شود.

 

علائم اولیه بارداری تصویر خانم خسته و خواب آلود

 

اتفاقاتی که در طی باردار شدن درون بدن شکل می‌گیرند!

 

شناخت نشانه‌ های اولیه بارداری نیاز به دقت و توجه بسیار شما نسبت به بدنتان دارد. از جمله علائمی که در روز‌های ابتدایی لانه گزینی که حدود 5 الی 7 روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده اتفاق می‌افتد، می‌تواند علائمی مانند احساس سفتی و سنگین شدن عضلات رحم و شکمی، سفتی و حساسیت سینه مخصوصا در بخش نوک سینه، تغییرات خلقی، احساس تهوع صبحگاهی یا تغییر در برخی از عادات و تمایلات غذایی باشد.

نکته حائز اهمیت آن است که شما با نزدیک شدن به سیکل قاعدگیتان ممکن است این علائم را به طور مشابه به عنوان علائم سندروم پیش از قاعدگی تجربه کرده باشید و گمان کنید که این علائم همان علائم قبل از پریودتان است، اما این هنر شماست که آنقدر نسبت به بدنتان آگاهی داشته باشید که بتوانید علائم اولیه بارداری از علائم پیش از قاعدگی تفکیک کنید.

جالب است بدانید که به فرض مثال ممکن است شما در دوران پیش از قاعدگی که سال‌هاست آن را تجربه می‌کنید، سفتی و احساس درد در حفره شکمی را تجربه نکرده باشید اما با فرایند بارداری به عنوان علائم اولیه بارداری، این نشانه را در بدن خود احساس کنید، در این شرایط است که باید به باردار بودنتان مشکوک شوید.

این شرایط برای تمامی علائمی که اشاره شده صدق می‌کند و شدت بروز علائم اولیه بارداری به میزان هورمون (HCG) مترشحه از جفت و رویان در حال رشد وابسته است. هرچقدر سطح هورمون (HCG) در خون و ادرار بالا باشد، به همان اندازه، شناخت علائم اولیه بارداری برایتان راحت‌تر است.

 

علائم اولیه بارداری قبل از عقب افتادن پریودی

 

در حالی که تست‌های بارداری و پزشک شما می‌توانند پاسخ های قطعی ارائه دهند، این علائم اولیه بارداری ممکن است سرنخ‌هایی باشد که شما باردار هستید. به خاطر داشته باشید، فقط به این دلیل که برخی از این علائم را تجربه کرده‌اید به این معنی نیست که باردار هستید.

شما همچنین می‌توانید هیچ یک از نشانه‌ های اولیه بارداری را نداشته باشید و همچنان یک بارداری کاملا سالم داشته باشید. اگر چه هر بارداری متفاوت است، اما این علائم اولیه ممکن است حتی قبل از اینکه متوجه تاخیر در پریود خود شوید بروز کنند.

 

افزایش دمای پایه بدن

اگر از یک دماسنج پایه مخصوص بدن برای ردیابی اولین دمای صبحگاهی خود استفاده کرده‌اید، ممکن است متوجه شوید که هنگام بارداری حدود 1 درجه افزایش می‌یابد و در طول بارداری بالا می‌ماند. اگرچه ممکن است این یک علامت اشتباه باشد زیرا ممکن است برای این افزایش دما دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد.

 

بالا رفتن میزان حساسیت بویایی

افزایش حس بویایی یک علامت اولیه بارداری است که بوهای ملایم قبلی را قوی و نامطبوع می‌کند. از آنجایی که این یکی از اولین علائم بارداری است که بسیاری از زنان تجربه می‌کنند. ممکن است حس بویای شما ناگهان حساس‌تر شود، به حدی که برای شما آزار دهنده باشد.

 

تغییرات سینه

سینه‌‌های حساس، متورم و تیره شدن رنگ اطراف نوک سینه، از جمله تغییراتی هستند که ممکن است در اوایل بارداری تجربه کنید. هورمون‌های استروژن و پروژسترون علت این علامت اولیه بارداری هستند. البته دلیل حساسیت سینه آمادگی بدن شما برای شیر سازی است.

آرئول‌ها (دایره‌های اطراف نوک سینه‌ها) ممکن است تیره‌تر شده و قطر آن‌ها افزایش یابد. همچنین احتمالا متوجه افزایش اندازه و تعداد برجستگی‌های ریز در ناحیه آرئول خواهید شد. این برجستگی‌‌ها که غده‌های مونتگومری نامیده می‌شوند، همیشه وجود داشتند، اما اکنون در حال آماده شدن برای تولید روغن‌‌های بیشتری هستند که نوک سینه‌های شما را پس از شروع شیردهی، روان می‌کنند.

 

علائم اولیه بارداری درد سینه در زنان

 

خستگی

بارداری را می‌توان این گونه توصیف کرد! بالا رفتن از یک کوه بدون تمرین در حالی که کوله پشتی که حمل می‌کنید، هر روز سنگین‌تر می‌شود مسلما، کار سختی است، به همین دلیل است که احساس خستگی در دوران بارداری یکی از علائم اولیه بارداری است که تقریبا همه مادران آینده تجربه می‌کنند. وقتی باردار می‌شوید، انرژی زیادی صرف ساختن جفت می‌شود که سیستم حمایت از زندگی برای کودک شماست.

 

احساس طعم عجیب در دهان

تغییرات سطح هورمون‌ها می‌تواند در دوران بارداری باعث ایجاد طعم نامناسب و عجیبی در دهان شود. ممکن است احساس کنید فلزی را قورت داده‌اید. احساس مزه فلز در دهان، به طور کلی پس از سه ماهه اول از بین می‌رود. اما رفع طعم فلز در دهان ممکن است در برخی از زنان بیشتر به طول بینجامد.

 

تنگی نفس

تنگی نفس، می‌تواند یکی از نشانه‌ های اولیه بارداری باشد. در بارداری، بدن باید نیاز اکسیژن برای دو نفر را برطرف کند. در نتیجه به خون بیشتری برای تنفس از طریق ریه‌ها احتیاج دارد. علاوه بر این، رشد رحم باعث جا به جا شدن روده‌ها به سمت بالا می‌شود. این موضوع بر روی دیافراگم و در نتیجه بر روی ریه‌ها فشار وارد می‌کند و باعث تنگی نفس می‌شود.

 

خونریزی لانه گزینی

ممکن است در حالی که باردار هستید، لکه بینی خفیف داشته باشید. در واقع، برخی از مادرانی که به تازگی باردار شده‌اند، خونریزی لانه گزینی را 6 تا 12 روز پس از لقاح تجربه می‌کنند. لکه بینی خفیف یا خونریزی لانه گزینی قبل از اینکه انتظار قاعدگی را داشته باشید، گاهی اوقات یکی از علائم اولیه بارداری است که نشان می‌دهد جنین خود را در دیواره رحم کاشته است، که ممکن است با دردهای شبیه قاعدگی همراه باشد.

نحوه تشخیص خونریزی لانه گزینی از پریود به این صورت است که خونریزی لانه گزینی معمولا صورتی متوسط ​​یا قهوه ای روشن است به ندرت به قرمزی خون پریود است. همچنین لکه‌ دار است (بسیار سبک‌‌تر از قاعدگی شما) و مداوم نیست و از چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد. با این حال، لکه بینی در بارداری گاهی اوقات می تواند قبل از قاعدگی معمولی شما یک وقفه در اواسط سیکل باشد، به خصوص اگر چرخه نامنظم یا مختل داشته باشید. ترشحات قهوه‌ای اواسط سیکل ممکن است در زمانی که باردار نیستید نیز اتفاق بیفتد، و دلیل آن می‌تواند واکنش به معاینه واژینال، تست پاپ اسمیر یا رابطه جنسی خشن باشد.

 

بهتر است مقاله آیا لکه بینی در بارداری می‌تواند خطرناک باشد در وبسایت ماماسلامت را مورد مطالعه قرار دهید.

 

تغییرات در مخاط دهانه رحم

افراد چند هفته پس از تخمک گذاری متوجه مخاط یا مایع بیش از حد دهانه رحم می‌شوند. این مسئله می‌تواند خبری خوب و نشانه ای از بارداری شما باشد. همان طور که بارداری شما پیشرفت می‌کند، متوجه افزایش ترشحات واژن خواهید شد که به آن لکوره (leukorrhea) می‌گویند. این ترشحات رقیق و سفید مایل به شیری طبیعی و سالم است، اما اگر غلیظ و ناهنجار به نظر می‌رسد با پزشک خود صحبت کنید.

 

علائم اولیه بارداری تکرر ادرار خانم باردار

 

تکرر ادرار

دو تا سه هفته پس از لقاح ممکن است متوجه شوید که دفعات بیشتری ادار می‌کنید. این احساس جدید گیجی ناشی از هورمون بارداری(HCG)  است که جریان خون را به کلیه‌های شما افزایش می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا بدن شما (و در نهایت بدن کودکتان) را به طور مؤثرتری از شر مواد زائد خلاص کنند. رحم در حال رشد شما نیز شروع به وارد کردن فشار به مثانه کرده و فضای ذخیره‌سازی کمتری برای ادرار باقی می‌گذارد و باعث می‌شود بیشتر به سمت توالت بروید.

 

نوسانات خلقی

تغییرات هورمونی دلیل نوسانات خلقی بارداری که ممکن است در دوران بارداری تجربه کنید هستند. در اوایل هفته 4 بارداری، ممکن است یک بدخلقی رفتاری را داشته باشید، ولی تفاوت علائم اولیه بارداری با PMS یا سندروم پیش از قاعدگی را باید  احساس کنید. جدای از بی‌نظمی هورمون‌های بارداری، زندگی شما در شرف تغییر است، بنابراین کاملا طبیعی است که خلق و خوی شما به هم بریزد. هر کاری می‌توانید انجام دهید تا به خود استراحت دهید، خوب غذا بخورید و به اندازه کافی بخوابید. 

 

سردرد

سردرد در اوایل بارداری بسیار شایع است، چرا که به‌دلیل تغییرات هورمونی که در افراد رخ می‌دهد. مصرف داروهای بدون نسخه و هر درمان دیگری نباید خودسرانه انجام شود، باید با پزشک دراین‌ باره مشورت شود.

 

کمردرد

هورمون‌های بارداری، بزرگ شدن شکم و افزایش وزن در طول بارداری می‌تواند باعث کمردرد به خصوص در ماه‌های آخر بارداری شود. این امر می‌تواند به علت فشار وارد شده از طرف رحم بر عصب سیاتیک باشد؛ چراکه این عصب از قسمت پایین کمر به لگن و پشت پاها کشیده می‌شود.

این نشانه‌ های اولیه بارداری معمولا در حوالی یا بعد از زمانی که متوجه فقدان یک دوره پریود می‌شوید، ظاهر می‌شوند، معمولا بین هفته‌های 4 تا 9. اما باز هم، هر زن و هر بارداری متفاوت است، بنابراین ممکن است شما اصلا این علائم را تجربه نکنید، در حالی که سایر مادران ممکن است کمی زودتر متوجه آن‌ها شود.

 

تهوع صبحگاهی

پیش از هر نکته‌ای باید بگوییم که این نام‌گذاری غلط است، چرا که حالت تهوع می‌تواند در هر ساعت و زمانی در طول روز رخ دهد. برخی از خانم‌ها هرگز این علامت را تجربه نمی‌کنند، در حالی که برخی ممکن است تهوع شدید داشته باشند. شایع‌ترین زمان شروع آن بین هفته‌های دوم و هشتم بارداری است. این علائم اغلب تا هفته سیزده یا چهاردهم پایان می‌یابد اما در برخی تا اتمام دوران بارداری وجود دارد.

 

سرگیجه

سرگیجه یکی از علائم اولیه بارداری می‌باشد که می‌تواند به‌ دلیل تغییرات ناشی از فشار خون در افراد باشد، همچنین تغییر در وزن و عوامل دیگری، مانند فقر آهن از دلایل سرگیجه در ابتدای بارداری خانم‌ها است.

برخی از افراد هنگام تغییر سریع برخی از موقعیت‌ها، به‌ طور مثال زمانی که دراز کشیده‌ اند و فورا از جای خود بلند می‌شوند، احساس سرگیجه در این مواقع طبیعی است. در صورتی که هنگام خوابیدن یا دراز کشیدن چنین احساسی داشته باشید، کمی نگران کننده به ‌نظر می‌رسد و باید معاینه و بررسی‌ توسط پزشک برای بیمار انجام گیرد.

جهت رفع این مشکل در هر موقعیتی که قرار دارید فورا حالت خود را تغییر ندهید، مایعات فراوان بنوشید، غذای خود را کمتر، اما وعده غذایی خود را بیشتر کنید تا علائمی همچون سرگیجه برطرف شود. اگر با رعایت نکات ذکر شده سرگیجه شما همچنان ادامه دارد، باید برای درمان به پزشک خود مراجعه کنید تا درمان‌های لازم برای شما انجام شود.

 

علائم اولیه بارداری آکنه پوستی

 

آکنه

آکنه یکی از نشانه‌ های اولیه بارداری است. خانمی که قبل از بارداری در صورت خود آکنه داشته است، متوجه بدتر شدن این تغییرات پوستی می‌شود.

-اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشند این است که قبل از مصرف هر گونه مواد بهداشتی و آرایشی باید با پزشک خود مشورت کنند.

-از لوازم‌ آرایش فاقد چربی استفاده کنند.

-صورت خود را روزی دوبار با پاک‌کننده‌های ملایم شستشو دهند.

-به آکنه‌‌های ایجاد شده دست نزنند تا به ‌طور کامل بهبود یابد.

 

برای اطلاعات بیشتر درباره مراقبت های پوستی در بارداری از مقاله مراقبت ایمن از پوست در بارداری در وبسایت ماماسلامت بازدید نمایید.

 

پریود از دست رفته

ممکن است واضح باشد، اما اگر پریودتان را از دست داده‌اید (مخصوصا اگر عادت ماهانه شما معمولا مانند ساعت است)، احتمالا به بارداری مشکوک هستید و دلیل خوبی هم دارد. پریود نشدن یکی از علائم اولیه بارداری است که همه مادران باردار تجربه می‌کنند!

 

نفخ

آیا در بستن دکمه‌های شلوار جین خود مشکل دارید؟ تشخیص نفخ در اوایل بارداری از نفخ قبل از پریود دشوار است، اما این یکی از علائم اولیه بارداری است که بسیاری از زنان بلافاصله پس از بارداری احساس می‌کنند.

در این مرحله نمی‌توانید برای این احساس ورم و بیش از حد خوردن را در کودک خود را سرزنش کنید، اما می‌توانید مقصر آن را هورمون پروژسترون بدانید که به کند کردن هضم کمک می‌کند و به مواد مغذی و غذاهایی که می خورید زمان بیشتری برای ورود به جریان خون و رسیدن آن‌ها به کودک می‌دهد. متاسفانه، نفخ اغلب با یبوست همراه است. دریافت مقدار مناسب فیبر در رژیم غذایی می تواند به شما کمک کند.

 

آیا استرس بر مشاهده علائم اولیه بارداری تاثیر گذار است؟

 

یکی از اصلی‌ترین علائم اولیه بارداری، تاخیر در پریودی است. در بسیاری از موارد زوجینی که قصد بارداری ندارند، ممکن است استرس زیادی داشته باشند و چون یکی از دلایل عقب افتادن پریودی، استرس بالا است، این تاخیر در پریودی می‌تواند ناشی از استرس بالا باشد و هیچ ربطی به علائم اولیه بارداری نداشته باشد. استرس بالا همچین می‌تواند بر سایر علائم بارداری نیز تاثیر گذار باشد.

از دیگر مواردی که بر به تعویق افتادن پریود تاثیر گذار هستند:

 • کاهش وزن شدید با رژیم لاغری غیر استاندارد
 • افزایش وزن شدید
 • مشکلات تیروئیدی
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • بالا بودن سطح پرولاکتین
 • بالا بودن سطح تستسترون
 • ورزش‌های سنگین

 

به شما توصیه می‌کنیم از مقاله چند نکته مهم برای تقویت تخمدان و بارداری سریع از مجله اینترنتی ماماسلامت نیز بازدید نمایید.

 

علائم اولیه بارداری تست بارداری خانگی

 

چه زمانی می‌توانم تست بارداری خانگی انجام دهم؟

 

اگرچه ممکن است علائم اولیه بارداری را قبل از عادت ماهانه خود احساس کنید، اما بیشتر زنان باید به طور متوسط ​​دو هفته از زمان تخمک گذاری برای نتیجه مثبت تست بارداری خانگی صبر کنند. تست‌های بارداری خانگی سطوح گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) را در ادرار شما اندازه گیری می‌کند.

این هورمون تولید شده توسط جفت تقریبا بلافاصله پس از شروع لانه گزینی جنین در رحم، بین 6 تا 12 روز پس از لقاح، به ادرار شما راه می‌یابد. شما می‌توانید به محض اینکه (HCG) در ادرار شما تشخیص داده شد، استفاده از اکثر تست های بارداری خانگی را شروع کنید. ولی سطح (HCG) معمولاً تا زمانی که قاعدگی شما انتظار می‌رود، به اندازه کافی بالا نیست  که قابل تشخیص توسط یک تست بارداری خانگی باشد.

بدانید که منفی‌های کاذب بسیار رایج‌‌تر از مثبت‌های کاذب هستند، بنابراین اگر زمان پریود گذشته است، با ارائه‌ دهنده مراقبت‌‌های بهداشتی و پزشک خود تماس بگیرید. در هر صورت، برای تایید وضعیت بارداری خود باید آزمایش خون بدهید. مهم نیست که چه علائمی دارید، تنها راه برای اطمینان از اینکه باردار هستید این است که با پزشک متخصص زنان و زایمان خود قرار ملاقات بگذارید.

 

مراقبت‌های پزشکی پس مشاهده علائم اولیه بارداری

 

به نظر بسیاری از بانوان این مراقبت‌‌ها امری غیرضروری تلقی می‌شود، اما آمارها نشان می‌دهند مادرانی که از پیش برای بارداری خود برنامه ریزی دقیقی دارند و تحت مراقبت‌های پزشکی این کار را به سرانجام می‌رسانند، دوران بارداری بهتری را سپری می‌کنند و نوزاد سلامت‌تری بدنیا می‌آورند. مراقبت‌های پزشکی مهمی که باید در هفته اول بارداری انجام دهید به قرار زیر است:

 • انتخاب یک پزشک مراقبت‌های بارداری حاذق
 • دریافت برنامه دقیق ویزیت‌های دوره بارداری و پیش از زایمان
 • مشاوره ژنتیک و پیگیری آن در صورت تجویز پزشک
 • جدیت در مصرف مکمل‌ها و مواد مغذی تحت نظر پزشک، جهت حفظ سلامت خود و جنین

مطمئن شوید که اولین ویزیت دوران بارداری خود را در اسرع وقت برنامه ریزی کنید تا در صورت بروز علائم اولیه بارداری، بتوانید از همان ابتدا بهترین مراقبت‌های ممکن را دریافت کنید. و اگر منتظر بچه هستید، به شما تبریک می‌گویم! شما در حال آغاز سفر یک عمر هستید.

ما به شما مطالعه مقاله چگونه زمان تخمک گذاری بدن خود را بدانیم؟ از سایت ماماسلامت را برای اطلاعات بیشترتان پیشنهاد کنیم.

 

علائم اولیه بارداری تست خانگی بارداری

 

علائم اولیه بارداری در تعیین جنسیت جنین چگونه است؟

 

علائم اولیه بارداری پسر و دختر ممکن است متفاوت باشد، زیرا غلظت هورمون‌های بارداری میان این دو گروه متفاوت است و نشانه های بارداری نیز بیشتر ناشی از تغییر میزان هورمون‌ها است. سطح هورمون HCG در بارداری پسر کمتر از دختر است و از آنجایی که افزایش HCG یکی از دلایل تهوع بارداری است، میزان تهوع نیز در بارداری پسر می‌تواند کمتر احساس شود.  سطح HCG در بارداری دختر بالاتر از بارداری پسر است. با توجه به رابطه مستقیم این هورمون با احساس تهوع بارداری می‌توان گفت تهوع در بارداری دختر شایع‌تر است.

 

توصیه ما به شما مطالعه مقاله تعیین جنسیت جنین چیست؟ چگونه در جنسیت جنین تأثیر بگذاریم؟ در وبلاگ ماماسلامت می‌باشد!

 

سخن آخر

نشانه های اولیه بارداری در هر زنی متفاوت است. برخی از زنان در همان هفته اول بارداری علائمی مانند لکه‌بینی یا سردرد را تجربه می‌کنند؛ هرچند که در برخی دیگر، قطع‌شدن عادت ماهانه تنها علامت بارداری به شمار می‌رود. بعضی از مادران نیز ممکن است هیچ علامتی را تجربه نکنند. درنتیجه بهترین روش برای تشخیص و تأیید بارداری، انجام آزمایش بارداری و مشورت با پزشک است.

دیدگاهی در مورد “نشانه‌ها و علائم اولیه بارداری!

 1. همیلا جلالی گفت:

  بهترین زمان برای انجام تست بی بی چک چه وقتیه؟

  1. 1 هفته الی 10 روز بعد از تاخیری پریودی بهترین زمان برای انجام تست بی بی چک است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *