پزشکی, تغذیه, مطالب علمی

تعیین جنسیت جنین چیست؟ چگونه در جنسیت جنین تأثیر بگذاریم؟

تعیین جنسیت جنین شکم زن حامله و نقاشی دختر و پسر

تعیین جنسیت جنین این امکان را به شما می‌دهد تا خانواده‌ای متوازن (از نظر جنسیت افراد) داشته باشید و به فرزندان شما نیز این اجازه را می‌دهد تا احساس اضافی بودن نداشته باشند. امروزه پسر یا دختر شدن جنین، یکی از مهم ترین دغدغه‌های خانواده‌ها بوده است.

از آن جایی که در حال حاضر بسیاری از والدین موفق می‌شوند تا جنسیت فرزندان خود را انتخاب کنند، شاهد عشق و علاقه‌ی بیشتر، طرد شدن کم‌تر و کوچک شدن اندازه‌ی خانواده‌ها هستیم. بسیاری از خانواده‌ها فقط به علت تلاش مداوم برای داشتن دختر یا پسر، فرزندان زیادی را به دنیا می‌آورند.

ماماسلامت در ادامه به شما کمک می‌کند تا نسبت به چگونگی تعیین جنسیت جنین آگاه شوید. در ادامه همراه ما باشید.

 

چه کسی تعیین کننده جنسیت جنین است؟ مادر یا پدر؟

 

متاسفانه در گذشته و حتی شاید امروزه در برخی مناطق دنیا، تصور بر این است که زن در تعیین جنسیت جنین موثر است و به او نسبت دخترزایی یا پسرزایی می‌دهند، در صورتی‌که واقعیت علمی و پزشکی چیز دیگری است. تخمک زن دارای کروموزم x است و اسپرم مرد دارای دو نوع کروموزوم x و y است. اگر اسپرم دارای کروموزوم x به تخمک برسد، فرمول x x تبدیل به جنین دختر خواهد شد و اگر اسپرم دارای کروموزوم y به آن برسد، فرمول x y و جنین پسر به دست خواهد آمد. بنابراین عامل تعیین‌ جنسیت جنین، نوع اسپرم مرد خواهد بود نه زن.

 

تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری تضمینی است؟

 

روش‌ها و راه‌های مختلفی برای تعیین جنسیت قبل از بارداری وجود دارد و با کمک علم و پیشرفت‌های حاصل شده در این زمینه، این روش‌ها در حال گسترش یافتن و بیشتر شدن نیز هستند. این روش‌ها را می‌توان به چند دسته روش‌های خانگی، روش‌های پزشکی و روش‌های سنتی برای انتخاب جنسیت دسته‌بندی کرد. البته که نمی‌توان گفت این روش‌ها تضمینی هستند، اما می‌توانند تاثیر بسیار زیادی بگذارند.

مطالعه مقاله چگونه می‌توانیم پسردار شویم؟ روش‌هایی مطمئن و ایمن برای اینکه صاحب فرزند پسر شوید! در وبسایت ماماسلامت را به شما توصیه می‌کنیم.

 

تعیین جنسیت جنین اینفوگرافی تشکیل جنسیت فرزند

 

آیا جنسیت نوزاد در دوران بارداری تغییر می‌کند؟

 

تعیین جنسیت نوزاد در طول لقاح اتفاق می‌افتد و در طول بارداری شما نمی‌تواند تغییر کند. با این حال، احتمال کمی وجود دارد که پزشک سونوگرافی 20 هفته‌ای را اشتباه بخواند و به شما بگوید که دختر یا پسر دارید در حالی که برعکس است.

 

آیا تعیین جنسیت با تغذیه ممکن است؟

 

اگر مایلید رژیم غذایی خاصی را برای این منظور در نظر بگیرید، باید به این موضوع توجه کنید که رژیم غذایی نمی‌تواند سبب شود تا یکی از نطفه‌های دختر و یا پسر تقویت گردد و تنها می‌تواند کمک کند تا سرعت تحرک اسپرم‌ها افزایش یابد. به عنوان مثال چنانچه محیط رحم قلیایی باشد، اسپرم‌های y که پسرزایی را تقویت می‌کنند، تحرک بیشتری می‌یابند.

اما در مقابل آن، چنانچه رحم اسیدی باشد و ترشحات داخل آن بیشتر باشد، طول عمر اسپرم X بیشتر شده و امکان دخترزایی افزایش می‌یابد. نکته مهمی که در این بخش قصد داریم به آن بپردازیم این است که تا امروز امکان تعیین جنسیت جنین به صورت صددرصدی ممکن نشده است ولی احتمالاتی برای این امر وجود دارد که به واسطه تعیین جنسیت جنین با تغذیه می‌توان تا حدودی بر این امر تأثیر گذاشت.

محققان ثابت کرده‌اند که خوردن برخی مواد غذایی می‌تواند عاملی کلیدی در تعیین جنسیت جنین باشد. برای اینکه تغذیه در این امر تأثیرگذار باشد، لازم است که دو ماه پیش از اقدام به بارداری رژیم غذایی خاصی را برای دختردار شدن و یا پسردار شدن در نظر بگیرید.

 

روش رابطه جنسی برای تعیین جنسیت جنین

 

به سه روش  رابطه زن و شوهر می‌تواند شانس پسر شدن جنین را افزایش داد:

رابطه جنسی از پشت: با این روش زوج‌ها شانس بیشتری برای پسردار شدن خواهند داشت چرا که آلت نفوذ بیشتری خواهد داشت و احتمال رسیدن کروموزوم Y به کروموزوم X افزایش پیدا خواهد کرد.

رابطه جنسی در حالت ایستاده یا نشسته: در این روش نفوذ اسپرم به داخل واژن به صورت عمیق‌تر انجام می‌شود و در نتیجه اسپرم سریع‌تر تخمک زنانه را بارور می‌کند.

قرار گرفتن زن روی مرد در هنگام نزدیکی: در این پوزیشن سرعت و عمق نفوذ  مایع منی کنترل می‌شود و راحت‌تر ارگاسم انجام می‌شود و شانس پسردار شدن بیشتر می‌شود.

 

زمانبندی مناسب لقاح برای تعیین جنسیت

 

نکته بعدی که زوجین، به خصوص خانم‌ها باید به آن توجه کنند این است که زمان لقاح را بررسی کنند. این به این منظور است که باید بدانند تخمک گذاری دقیقا چه زمانی صورت می‌پذیرد و باید سعی کنند دو سه روز قبل از سونوگرافی نزدیکی را انجام داده تا لقاح تشکیل شود.

برای مطلع شدن از زمان بندی تخمک گذاری باید خـانم‌ها بــه این مسئله بسیار مشـرف بـاشند و یادداشت کنند تا فراموششان نشود.

برای مطالعه بیشتر از مقاله چگونه زمان تخمک گذاری بدن خود را بدانیم! در وبلاگ ماماسلامت بازدید نمایید.

روش دیگر این است که به دکتر زنان و یا متخصص زنان مراجعه کنند تا با استفاده از سونوگرافی، از روز دقیق تخمک گذاری خود مطلع شوند، در هنگام تشکیل لقاح برای داشتن جنین دختر به مشکل بر نخورند.

 

از مقاله بهترین راهکارها برای دختردارشدن که خوب است بدانید! در دانشنامه ماماسلامت بازدید نمایید.

 

روش‌های خانگی و غیرتهاجمی تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری

 

یکی از این تکنیک‌ها را با نام روش Shettles می‌شناسند. تکنیک‌های دیگر ویلان و بی بی داست نام دارند. این موارد تکنیک‌های خانگی هستند که بر زمان‌بندی مقاربت متکی بوده و از روش‌هایی جهت تعیین چرخه قاعدگی و زمان تخمک‌گذاری در آن استفاده می‌شود.

روش شتل از دهه ۱۹۶۰ وجود داشته و در دنیا از آن برای تعیین جنسیت قبل از بارداری استفاده می‌شد. با استفاده از نکات ذکر‌شده در این روش امکان تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری برای دختردار شدن یا پسردار شدن وجود دارد.

در این روش نوع اسپرم‌ها و ویژگی‌هایی که دارند، زمان مقاربت و عوامل دیگری مانند موقعیت جنسی و pH مایعات بدن را مورد مطالعه قرار می‌دهند تا تعیین کنند که چه چیزی ممکن است روی اولین باری که اسپرم به تخمک می‌رسد، تاثیر بگذارد. به‌هرحال فراموش نکنید اسپرمی که تخمک را بارور می‌کند، در نهایت جنسیت نوزاد آینده را تعیین می‌کند.

در نهایت حاصل این مطالعات روشی بود که تمام این عوامل را در نظر می‌گیرد. تمام این تحقیقات و نتایج آن در قالب کتابی با عنوان کتاب Shettles “چگونه جنسیت کودک خود را انتخاب کنید”، چاپ شده است و دائما در حال به‌روز‌رسانی و کامل‌شدن است.

روش‌های ویلان و بی بی داست نیز تقریبا از تکنیک و روشی مشابه با روش شتل برای تعیین جنسیت استفاده می‌کردند. در نهایت اینکه با وجودی که هنوز هم افراد بسیار زیادی در دنیا از این تکنیک‌ها برای تعیین جنسیت جنین استفاده می‌کنند، اما تحقیقات کاملی در خصوص تاثیر داشتن این روش‌های تعیین جنسیت برای بارداری وجود ندارد. در کل روش‌های مختلفی برای تعیین جنسیت جنین وجود دارد که شامل روش‌های سنتی و پزشکی هستند.

 

تعیین جنسیت جنین تصویر سونوگرافی جنین

 

 روش‌های کلینیکی تعیین جنسیت قبل از بارداری

 

علاوه‌بر این روش‌ها، تکنیک‌های دیگری نیز برای تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری وجود دارد. این موارد، روش‌های کلینیکی تعیین جنسیت قبل از بارداری هستند که به‌صورت علمی و تخصصی جنسیت جنین را تعیین می‌کنند و دقت بالایی نیز دارند. از جمله این روش‌ها می‌توان به روش تعیین جنسیت قبل از بارداری با روش pgd، تعیین جنسیت جنین با روش IUI و تعیین جنسیت با روش IVF اشاره کرد.

 

روش غیر علمی تعیین جنسیت جنین

 

روش‌های غیرعلمی برای تعیین جنسیت از طریق تغذیه، تعیین روز تخمک گذاری و وضعیت نزدیکی بوده که روشی کم هزینه اما نسبی می‌باشد که به طور صددرصد نمی‌توان نتیجه‌ی آن را تضمین نمود ولی احتمال وقوع یک جنسیت را می‌تواند تا حد نسبتا زیادی افزایش دهد.

روش تعیین جنسیت غیرعلمی شامل موارد زیر است:

 

روش زمان بندی شده

 در این روش همه چیز بستگی به زمان‌بندی دارد. طبق روش شتل اسپرم حاوی کروموزوم X آهسته‌تر از اسپرم حاوی کروموزوم Y حرکت می‌کند و طول عمر بیشتری دارد. اگر فرزند پسر دوست دارید، باید نزدیکی شما تا جایی که ممکن است به روز تخمک‌ گذاری نزدیک باشد و در صورتی که فرزند دختر می‌خواهید بهتر است تا زمان تخمک‌ گذاری صبر نکنید و اگر خواهان داشتن فرزند دختر هستید، باید دو تا چهار روز قبل از تخمک‌ گذاری نزدیکی داشته باشید؛ در این صورت اسپرم حاوی کروموزوم X در روزهای آتی که تخمک شما آزاد می‌شود، تنها اسپرم زنده و حاضر در لوله‌های فالوپ شما خواهد بود.

گفته می‌شود که این روش تا ۷۵ درصد نرخ موفقیت دارد. البته جز موارد ذکر‌ شده، جزئیات دیگری نیز هستند که کانال واژن را پذیرای یکی از دو اسپرم حاوی کروموزوم Y یا X می‌کند، مانند طرز قرارگیری هنگام نزدیکی یا اینکه زن به ارگاسم برسد یا خیر؛

گایافنزینی که در شربت سینه وجود دارد و مخاط دستگاه تنفسی شما را نازک می‌کند در بخش‌های زنانه‌ی بدن شما نیز احتمالاً همین اثر را خواهد داشت. احتمالاً این اتفاق برای اسپرم دارای کروموزوم Y مطلوب‌تر است و استفاده از این شربت احتمال پسر شدن را افزایش داده و احتمال دختردار شدن شما را کاهش می‌دهد.

 

به ارگاسم رسیدن زن

به ارگاسم رسیدن زن، اسپرم را به دهانه‌ی رحم نزدیک‌تر می‌کند و همچنین باعث ترشح موادی می‌شود که محیط واژن را قلیایی می‌کند و احتمال رسیدن اسپرم حاوی کروموزوم Y که سریع‌تر حرکت می‌کند به سلول تخمک بیشتر شود و احتمال پسردار شدن افزایش یابد و برای داشتن دختر، زن نباید به ارگاسم برسد.

 

کاهش وزن و نداشتن قدرت بدنی مناسب

به دلیل کاهش وزن و نداشتن قدرت بدنی مناسب امکان دختردار شدن شما زیاد شود. بنابراین اگر فرزند پسر می‌خواهید به ورزش کردن ادامه بدهید و روی افزایش قدرت بدنی خود تمرکز کنید.

 

طرز قرارگیری حین  رابطه جنسی

 پوزیشن زوج هنگام رابطه جنسی باعث نفوذ بیشتر می‌شود، باعث پیروز شدن اسپرم‌های دارای کروموزوم Y و دور شدن آن‌ها از ورودی اسیدی واژن می‌شود. در نتیجه برای افزایش احتمال پسر دار شدن وضعیت سگی(آمیزش از پشت) پیشنهاد می‌شود. دخول سطحی‌تر و حالتی که مرد در موقعیت بالای زن (آمیزش رو در رو) هنگام نزدیکی قرار می‌گیرد نیز برای دختردار شدن بهتر است.

 

تعداد اسپرم ها

تعداد اسپرم ها نیز یک فاکتور مهم است. واضح است که شمارش پایین اسپرم در هنگام شروع برای باردار شدن به نفع هیچ کدام از دو جنسیت پسر و دختر نیست ولی شمارش بالای اسپرم‌ها به نفع پسردار شدن شماست. بنابراین اگر پسر می‌خواهید، بهتر است سه تا چهار روز قبل از رسیدن به تاریخ هدف (یعنی یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری)، نزدیکی نداشته باشید.

 

دمای اتاق

دمای اتاق در پسردار شدن مؤثر است، البته مردان قبل از نزدیکی می‌توانند از دوش آب سرد نیز برای بهبود طول عمر اسپرم استفاده کنند. اگر دختر می‌خواهید، از روز اول تا پنجم هر روز نزدیکی داشته باشید و سه روز قبل از تخمک‌ گذاری دست نگه دارید. از طرفی بهتر است قبل از نزدیکی در صورتی که مایل به داشتن فرزند دختر هستید، یک دوش آب گرم بگیرید زیرا حرارت و گرما اثر منفی بیشتری روی کروموزوم‌های Y که ضعیف‌تر هستند دارد و کروموزوم‌های X بیشتر زنده می‌مانند.

 

برای مطالعه بیشتر از مقاله مشکلات سه ماهه اول بارداری و تمامی مراقبت‌های لازم در این دوران! در وبلاگ ماماسلامت بازدید نمایید.

تعیین جنسیت جنین تصویر نوزاد دختر و پسر

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *