علت درد دنده در بارداری و روش درمان آن چیست؟

درد دنده در بارداری شکم مادر باردار و احساس درد در دنده ها

 

درد دنده در بارداری در این مقاله از گروه ماما سلامت پیرامون این مشکل صحبت خواهیم کرد. درد دنده در بارداری معمولا در سه ماهه دوم و سوم ظاهر می شود، به ویژه در اواخر بارداری، زیرا شکم و رحم شما برای سازگاری با کودک در حال رشد بزرگ می شود. بارداری تقریبا همه  قسمت های بدن شما را منبسط می کند. از جمله، برای برخی از مادران آینده، قفسه سینه. نتیجه: درد در پهلو و دنده که ممکن است حتی با تغییر وضعیت از بین نرود.

حس درد دنده در بارداری مانند این است که دنده‌ ها جا به‌ جا یا از هم جدا شده است. با اینکه اصلا چنین اتفاقی نیفتاده است اما وقتی به آن ناحیه دست می‌ زنید دردناک است و هنگام نشستن، قوز کردن یا خم شدن به جلو احساس درد می‌ کنید. همچنین هنگام سرفه، تنفس عمیق، خنده یا عطسه نیز درد خواهید داشت.

ممکن است درد دنده در بارداری در زمان‌ های مختلف رخ بدهد و شدت آن هم از قابل تحمل تا غیر قابل تحمل مختلف است. معمولا دنده دردناک ضرری برای مادر یا جنین ندارد. درد و ناراحتی پس از به دنیا آمدن نوزاد خود به‌ خود از بین می‌ رود.

در اینجا دلایل ایجاد درد دنده در بارداری و نحوه کاهش درد آورده شده است. رحم در حال رشد شما می تواند فشار بیشتری به سینه و معده شما وارد کند. در اینجا نحوه کاهش درد آورده شده است.

 

علت درد دنده در بارداری چیست؟

 

برای پی بردن به علت درد دنده در بارداری چند مورد احتمالی که وجود دارد را بررسی می کنیم، از جمله:

هورمون ها:

همان هورمون های بارداری که مسئول شل شدن مفاصل شما هستند ( به خصوص هورمون ریلکسین ) گاهی اوقات می توانند باعث بزرگ شدن دنده ها شوند. این مسئله برای ریه های شما که در دوران بارداری فضای کمی دارند و رحم که در حال رشد است، خوشایند است اما برای دنده‌ها و پهلوهای شما فشار اضافی و درد را به همراه دارد.تغییرات هورمونی می‌تواند به عنوان علت درد دنده در بارداری باشد.

 

التهاب:

غضروف متصل به دنده های شما می تواند در طول بارداری شل و منبسط شود و باعث التهاب و درد در این ناحیه شود.

 

افزایش فشار از رحم:

همزمان با بزرگ شدن رحم، سینه های شما هم بزرگتر می شوند. این مسئله ممکن است قفسه سینه شما به معنای واقعی کلمه تحت فشار قرار بگیرد.

 

حرکات جنین و جایگیری در رحم:

جایگیری و حرکت جنین به دنده‌ ها فشار مداوم وارد می‌ کند و موجب ناراحتی و درد می‌ شود. تناوب حرکات هر روز بیشتر، محکم‌ تر و قوی‌ تر می‌ شود. وقتی به جای سر جنین پایش به سمت دهانه رحم قرار می‌ گیرد، سر به قفسه سینه فشار مضاعف وارد کرده و ایجاد درد می‌ کند.

ممکن است کودک عزیز شما یک پا را در دنده های شما فرو کرده باشد و یا مشت محکمی به دنده های شما بزند.

 

 

درد دنده در بارداری خانم باردار و احساس درد در دنده راست

 

عفونت مجاری ادراری:

درد دنده در بارداری یکی از عوارض جانبی عفونت مجاری ادراری است. گسترش عفونت ادراری به سمت کلیه‌ ها، موجب ایجاد سوزش و افزایش توالی ادرار می‌ شود و در دنده‌ ها ایجاد درد و ناراحتی می‌ کند.

زنان در طول دوره بارداری در ریسک بالاتری برای ابتلاء به عفونت‌ های دستگاه ادراری قرار دارند، و این خطر در سه ماهه سوم به بیشترین حد خود می‌ رسد. بارداری می‌ تواند باعث تغییر باکتریایی در دستگاه ادراری شود و زنان ممکن است بر اثر فشار جنین بر این دستگاه برای تخلیه مثانه با مشکل بیشتری مواجه شود. هر دوی این عوامل باعث افزایش خطر عفونت دستگاه ادراری می‌شوند.

در صورت عدم درمان، عفونت دستگاه ادراری سبب درد کلیه می‌شود که این می‌تواند به شکل درد دنده احساس شود. در صورتی که شخص با علائم زیر مواجه گردد باید به دکتر مراجعه کند:

 • احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
 •  افزایش تعداد دفعات ادرار کردن (تکرر ادرار)
 •  ضعیف شدن جریان ادرار
 • تب یا لرز
 • درد مثانه یا درد در نزدیکی کلیه

برای اطلاعات بیشتر مقاله عفونت ادراری در بارداری، روش های درمان و پیشگیری از آن را در مجله اینترنتی ماماسلامت مطالعه نمایید.

 

برخی دیگر از دلایل درد دنده در بارداری می‌ تواند موارد زیر باشد:

 • زخم‌ ها و جراحاتی که منجر به شکستن یا ترک خوردن دنده‌ ها می‌ شود.
 • بیرون‌ زدگی دیسک ستوان فقرات که به آن فتق دیسک هم می‌ گویند.
 • ورم مفاصل
 • استئوکوندریت، عارضه‌ ای که بر رشد استخوانی تاثیر می‌ گذارد.
 • درد عضلانی
 • توده های بد خیم در قفسه سینه
 • درد های مختلف قلب به دلیل انسداد رگ یا کم‌ خونی عضله قلب.

درد دنده در بارداری را فارغ از اینکه چه دلیلی دارد نباید نادیده گرفت. با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید خطری شما و جنین تان را تهدید نمی کند.

 

چرا در هر ماه، درد دنده در بارداری متفاوت است؟

 

علل شایع درد دنده در بارداری در هر کدام از سه ماهه های بارداری متفاوت است. در ادامه شایع‌ ترین علل ایجاد این درد را با هم بررسی خواهیم کرد:

 

فشار ناشی از جنین در حال رشد

در اواخر سه ماهه دوم و سه ماهه سوم، رحم مادر به سمت بالا متمایل ‌تر می‌ شود، تا جنین به اندازه کافی برای رشد خود فضا در اختیار داشته باشد. همزمان با بزرگتر شدن جنین، این احتمال وجود دارد که بر دنده ها فشار وارد شود و باعث درد شود.

حمل وزن اضافی جنین توسط مادر، همچنین می‌ تواند فشار بیشتری را روی عضلات اطراف شکم وارد کند. این وضعیت به نوبه خود می‌ تواند به عضلات دنده‌ ها نیز فشار وارد کند و باعث درد عضلات شود. در اصل، درد دنده‌ ها در بارداری مربوط به فشاری است که بر روی عضلات احاطه کننده دنده ها وارد می‌ شود. این درد معمولا خفیف تا متوسط ​​است. اگر درد شدید باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 

درد دنده در بارداری احساس درد در دنده های مادر

 

موقعیت جنین

معمولا نزدیک به انتهای سه ماهه دوم، جنین تغییر موقعیت می‌ دهد و در یک موقعیت وارونه قرار می‌ گیرد. در این دوره سر جنین به سمت پایین می‌ چرخد و پا های او، رو به بالا قرار می‌ گیرند. پاها در موقعیت جدید رو به دنده ها قرار می‌ گیرد و با هر ضربه ممکن است درد دنده به وجود بیاید. حرکات دست و پای جنین به خصوص، لگدهای او باعث ایجاد درد دنده‌ در بارداری و درد در جاهای دیگر می‌ شود. یک زن باردار معمولا این نوع درد را دقیقا زیر پستان در طرف محل کودک قرار خواهد گرفت.

پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله روند رشد جنین در هر ماه از بارداری در دانشنامه ماماسلامت می باشد.

 

درد رباط گرد رحمی

درد رباط گرد یک شکایت شایع و رایج بارداری است. رباط های گرد یک جفت بند پشتیبان هستند، که در دو طرف رحم قرار دارند و بخش جلوی رحم را به کشاله ران متصل می‌کنند. با بزرگ شدن رحم در طول دوره بارداری، این رباط ها تحت فشار و کشش قرار می‌ گیرند و حین حرکت یا چرخش، درد تیزی ایجاد می‌ کنند. زنان ممکن است این درد را در اطراف دنده ها، کمر و یا لگن احساس کنند.

 

سنگ کیسه صفرا

زنان باردار به دلیل بالا رفتن سطح استروژن و مشکل در تخلیه کیسه صفرا، نسبت به سایر افراد، در معرض خطر بیشتری قرار دارند. طبق یک مطالعه، تقریبا ۱۲٪ از زنان باردار دچار سنگ صفرا خواهند شد. سنگ ‌های صفراوی باعث بروز برخی علائم ناخوشایند می‌ شوند. سنگ کیسه صفرا، باعث ایجاد درد در قسمت فوقانی شکم و سمت راست آن می‌ شوند. (زیر دنده های سمت راست). سنگ‌ های صفراوی می‌ توانند در هر زمان در دوران بارداری ایجاد شوند.

 

چگونه درد دنده در بارداری را درمان کنیم؟

 

لازم نیست تا روز زایمان صبر کنید تا احساس بهتری داشته باشید. از این نکات برای کاهش و درمان درد دنده در بارداری استفاده کنید.

لباس‌های گشاد بپوشید: یک پیراهن یا لباس خیلی تنگ می تواند فشار بیشتری به دنده های شما که از قبل درد می کند بیافزاید. به لباس های بارداری، ژاکت های گشاد و تانک ها و تی شرت های بسیار بلند بچسبید.

حمام کنید: یک حمام گرم (نه داغ) می تواند بسیاری از دردهای دوران بارداری را کاهش دهد. مطمئن نیستید که می توانید با خیال راحت در وان حمام بمانید، به جای آن یک پد گرمکن را امتحان کنید.

ماساژ بگیرید: از شریک زندگی خود بخواهید تا پهلو ها و ناحیه دنده را برای کمک به کاهش فشار و تنش عضلات ماساژ بدهد.

موقعیت بدن خود را تغییر بدهید: اگر نوزاد شما باعث ایجاد درد در دنده‌ های شما می شود، سعی کنید موقعیت او را با تغییر موقعیت خود تغییر دهید.

از بالش به عنوان تکیه گاه استفاده کنید: برای بالا آوردن شکم خود از یک بالش کوچک استفاده کنید تا فشار را از عضلات دنده کم کنید. این کار باعث می‌ شود تا بیشتر فشار و درد از بدن شما برداشته شود.

از کمربند حمایت از شکم در بارداری و یا هر گونه پشتیبان کمکی نظیر دنده بند استفاده کنید: نوارها، بندها یا کمربندهای حمایت از شکم برای کمک به توزیع مجدد وزن در اطراف شکم در حال رشد شما طراحی شده اند. با وجود اینکه این بندها عمدتا برای کاهش درد رباط گرد استفاده می شوند، می توانند به کاهش فشار روی شکم و درمان درد دنده در بارداری شما کمک کنند.

 

درد دنده در بارداری شکم بند بارداری

 

خرید شکم بند بارداری در سایت فروشگاهی ماماسلامت

 

آیا می‌ توان از درد دنده در بارداری جلوگیری کرد؟

 

اگر چه نمی توان از درد کشیدن جلوگیری کرد، اما مواردی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا مانع از غیر قابل تحمل شدن آن شوید.

 

ورزش کردن

فعال ماندن با ورزش یوگا می‌تواند از درد جلوگیری کند و به نحوی به درمان درد دنده در بارداری نیز منجر شود. حفظ وزن ایده آل با توجه به شاخص توده بدنی تان، به یک بارداری راحت تر کمک می کند. به شما توصیه می کنیم از مقاله ورزش‌ های نامناسب در بارداری! کدام ورزش ها را نباید انجام دهید؟ در دانشنامه ماماسلامت بازدید نمایید.

 

 

درد دنده دز بارداری ورزش مادر باردار

 

داشتن رژیم غذایی سالم

سنگ های کیسه صفرا با افزایش سطح استروژن بدتر می شوند اما در واقع ناشی از رژیم غذایی نامتعادلی هستند. برای کاهش خطرات، میزان مصرف چربی خود را کاهش دهید. تغذیه مناسب یکی از راه های درمان درد دنده در بارداری می‌تواند باشد. برای مطالعه بیشتر از مقاله تغذیه در سه ماه اول بارداری در وبسایت ماماسلامت بازدید نمایید.

 

مراجعه به پزشک کایروپراکتور (متخصص ماساژ و جا به جا کردن ستون فقرات)

کایروپراکتور، دانش خاصی درباره  سیستم اسکلتی دارد. مراجعه منظم به یک کایروپراکتور، از داشتن استرس بی مورد بر استخوان ها در دوران بارداری جلوگیری می کند.

 

چه زمانی باید نگران درد دنده در بارداری باشم؟

 

اگر نگرانی در مورد درد دنده در بارداری دارید یا به نظر می رسد هیچ چیزی کمک کننده نیست، همچنین اگر در قسمت بالای شکم خود درد دنده دارید، به خصوص اگر در زیر دنده های سمت راست بدنتان احساس سوزش  و درد می کنید، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

در بیشتر موارد، درد دنده نتیجه تغییرات بدن در دوران بارداری است. با این حال، درد های غیر قابل تحمل ممکن است دلایل اساسی داشته باشند که عبارتند از:

 

پره اکلامپسی (اختلالات فشار خون بالا در بارداری)

شرایطی است که در دوران بارداری اتفاق می افتد. علائم آن درد شدید شکم، پروتئین اضافی در ادرار و فشار خون بالا است.

 

سندرم HELP (هلپ)

علائم سندرم هلپ، شامل درد شدید دنده، تهوع، استفراغ، سرگیجه و سر درد می شود. اگر این علائم را تجربه کردید، نیاز است که سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

سندرم بادکیاری(Budd–Chiari syndrome )

این یک وضعیت نادر است که منجر به رشد لخته های خون در سیاهرگ های منتهی به کبد می شود که به کبد آسیب می زند. اگر چه بسیار نادر است، اما بارداری تمایل زیادی به تشدید کردن این شرایط دارد.

 

سرطان کبد

شواهدی وجود دارد مبنی بر آن که بارداری می تواند باعث افزایش رشد کبد برای زنانی شود که سرطان کبد دارند یا در معرض خطر بالای سرطان کبد هستند. توموری که به همین دلیل ایجاد می شود، ممکن است کبد را به سمت بالا ببرد و باعث درد شود. درد شدید در سمت راست زیر قفسه سینه ممکن است نیاز باشد حتما توسط پزشک بررسی شود.

در حدود هفته ۳۶ بارداری، فرزندتان به زیر استخوان جناغ سینه، به حفره لگنی می رود تا برای زایمان آماده شود. این شما را از درد آزار دهنده دنده، آسوده می کند، اما تا زمانی که آن اتفاق بیافتد، اطمینان حاصل کنید تا در مورد این مشکل تحقیق کنید و تا می توانید درباره آن یاد بگیرید تا بتوانید خود را برای خطرات آماده کنید.

پیشنهاد می کنیم از مقاله سرطان سینه در دوران شیردهی در مجله اینترنتی ماماسلامت نیز بازدید نمایید.

 

 

درد دنده در بارداری چسب ضد درد بر روی دنده های مادر باردار

 

امکان آن وجود دارد که بتوان از درد دنده در بارداری رهایی یافت. مرتبا به پزشک متخصص زنانتان مراجعه کنید و آن ها را از هر گونه تحولات ناخوشایند آگاه کنید. به یاد داشته باشید، یک مادر سالم به معنای یک کودک سالم است.

مانند بسیاری از انواع دردها و ناراحتی‌ های مربوط به دوره بارداری، درد دنده در بارداری نرمال است و معمولا دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اگر درد در کنار علائم دیگری مثل تب، فشار خون بالا، یا ظاهر شدن نقاط شناور پیش چشم بروز کند، مادران باردار باید در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه نمایند.

 

وضعیت بریج جنین و تاثیر آن در تشدید درد دنده در بارداری

 

وضعیت بریج جنین نیز می تواند علت درد دنده در بارداری باشد. جنین در حالت عادی به صورت عمودی و در وضعیتی قرار می گیرد که سرش در دهانه رحم و پاها به سمت ناف باشد. اما وضعیت جنین در طول بارداری تغییر کرده و گاهی وارونه می شود. در 95 درصد از بارداری ها بین هفته 32 ام تا 38 ام بارداری سر جنین  به سمت دهانه رحم قرار می گیرد.

ولی در بعضی از موارد نیز جنین در هفته 36 بارداری به حالت بریچ یا وارونه باقی می ماند و سر نزدیک به دهانه رحم (بخش پایینی رحم که به کانال واژن وصل می شود) نیست. زایمان در این وضعیت با خطرات و دشواری هایی همراه است.

بریچ بودن جنین را توسط پزشک یا ماما از طریق معاینه فیزیکی شکم مادر مشخص می شود. با لمس شکم می توان سفتی سر را در نزدیکی ناف مادر و نرمی باسن را در نزدیکی واژن تشخیص داد.

موارد زیر هم از علائم بریچ بودن جنین هستند:

-حساسیت به لمس و درد دنده در بارداری

-احساس یک توده نامنظم و نرم در لگن

-شنیدن صدای ضربان قلب جنین در بالای بند ناف

گاهی برای اطمینان از بریچ بودن جنین و حالت بریچ از عکس سونوگرافی هم استفاده می شود. وضعیت بریج به دلیل بالا بودن سر جنین، باعث فشار آمدن دو چندان به معده و قفسه سینه  مادر می شود و در نتیجه درد دنده در بارداری را به همراه خواهد داشت.

 

چرا جنین در وضعیت بریچ قرار می گیرد؟

نقص‌های ساختاری در رحم مثل رحم دو شاخ به جنین فضای کافی برای چرخش نمی‌دهند و باعث وارونگی جنین می‌شوند.

البته موارد زیر هم می‌توانند علت بریچ شدن جنین شما باشند:

 • مشکلات رحمی مثل شلی و افتادگی، عفونت شدید، اسکار یا فیبروم
 • نارس یا کوچک بودن جنین
 • بزرگی سر جنین
 • جفت سر راهی یا جفت پایین
 • کم یا زیاد بودن حجم مایع آمنیوتیک
 • بند ناف کوتاه
 • بارداری چند قلویی

همچنین به ندرت ممکن است علت بریچ بودن جنین مربوط به اختلالات سیستم عصبی-عضلانی یا اعصاب مرکزی جنین باشد.

 

 

درد دنده در بارداری خانم حامله و درد در کمر و دنده

 

 

علت درد دنده ‌های راست چیست؟

 

مشکل کلیه:

ممکن است درد دنده در بارداری که خصوصا در زیر دنده‌های راست بدن حس می‌شود، به دلیل سنگ کلیه به وجود آمده باشد. سنگ کلیه، در واقع توده‌ای از مواد معدنی موجود در ادرار شماست که می‌تواند به کلیه راستتان راه پیدا کرده باشد، به این سنگ‌‌ها در اصطلاح پزشکی، نفرولیتیازیس می‌گویند.

در صورت ابتلا به سنگ کلیه، ممکن است تعداد دفعات نیاز به دفع ادرار بیشتر شود، دفع ادرار با درد همراه شود یا اینکه در ادرار فرد خون مشاهده شود. سنگ کلیه معمولا از طریق ادرار، از بدن فرد خارج می‌شود، بنابراین درد شما باید پس از خروج سنگ از بدنتان قطع شود.

در صورتی که درد ناشی از سنگ کلیه در بدن شما بسیار شدید بود، برای معاینه به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لازم، شما را به بیمارستان ارجاع دهد. اگر شرایط زیر را دارید، باید در مورد هرگونه درد ناشی از سنگ کلیه با پزشک خود مشورت کنید:

 • سن 60 سال و بالاتر
 • باردار بودن
 • کم آبی بدن (در صورت مریضی یا ابتلا به اسهال، این مورد به راحتی در بدن شما ایجاد خواهد شد)
 • داشتن یک کلیه یا ضعیف بودن دو کلیه بنا به هر دلیلی
 • ادامه داشتن درد، پس از مصرف مسکن (پیش از مصرف هرگونه دارویی با یک داروساز مشورت کنید)

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *