مطالب علمی, پزشکی

بهترین و جامع ترین روش‌های تست بارداری در خانه

تست بارداری در خانه تصویر سونوگرافی و شکم مادر در اوایل بارداری

روش‌های تست بارداری در خانه برای خانم‌هایی که اقدام به بارداری کرده‌اند و با علائم بارداری مواجه می‌شوند اما، از بارداری خود مطمئن نیستند کاربرد دارد. در این شرایط با کمک تست بارداری خانگی می‌توانند مشخص کنند که آیا فرد باردار است یا خیر.

در این مقاله گروه ماماسلامت، شما را با انواع روش‌های تست بارداری در خانه آشنا می‌کنند.

 

چه زمانی می‌توانید تست بارداری خانگی انجام دهید؟

ممکن است نشانه‌های اولیه بارداری را قبل از عادت ماهانه خود احساس کنید، اما بیشتر زنان باید به طور متوسط دو هفته از زمان تخمک گذاری برای نتیجه مثبت تست بارداری خانگی صبر کنند. تست‌ بارداری سطوح  گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را در ادرار شما اندازه گیری می‌کند.

این هورمون تولید شده توسط جفت تقریبا بلافاصله پس از شروع لانه گزینی جنین در رحم، بین 6 تا 12 روز پس از لقاح، به ادرار شما راه می‌یابد. شما می‌توانید به محض اینکه hCG در ادرار شما تشخیص داده شد، استفاده از اکثر تست‌های بارداری در خانه را شروع کنید. ولی سطح hCG معمولا تا زمانی که قاعدگی شما انتظار می رود، به اندازه کافی بالا نیست که قابل تشخیص توسط یک تست بارداری خانگی باشد.

در هر صورت، برای تایید وضعیت بارداری خود باید آزمایش خون بدهید. بدانید که جواب‌های منفی کاذب بسیار رایج‌تر از مثبت‌های کاذب هستند، بنابراین اگر زمان پریود گذشته است، با ارائه‌ دهنده مراقبت‌های بهداشتی و پزشک خود تماس بگیرید.

مهم نیست که چه علائمی دارید، تنها راه برای اطمینان از اینکه باردار هستید این است که با پزشک متخصص زنان و زایمان خود قرار ملاقات بگذارید.

 

تست بارداری در خانه خانم در حال انجام تست بارداری

 

تست خانگی بارداری یا تست بی بی چک چیست؟

برای مطمئن شدن از بارداری نیاز به انجام آزمایشی برای تشخیص سطح هورمون‌های بارداری در خون یا ادرار است. برای تشخیص بارداری، کیت‌های خانگی‌ای وجود دارد که شما می‌توانید توسط آن‌ها در خانه، آزمایش ادرار بارداری بدهید. این کیت‌ها معمولا در داروخانه و با نام بی بی چک (Baby check) شناخته می‌شود.

اگرچه روی برخی از کیت‌های موجود در بازار درج شده است که می‌توانند حتی وجود سطح کمی از هورمون‌های بارداری در ادرار را تا پنج روز پیش از تاریخ شروع عادت ماهانه بعدی بررسی کنند، اما بهتر است برای دقت بیشتر، این آزمایش را یک هفته بعد از تاریخ عادت ماهانه انجام دهید.

برای استفاده از کیت‌های بارداری باید مقداری از ادرار خود را روی کیت بریزید و منتظر نتیجه باشید. برخی کیت‌های موجود در بازار این امکان را دارند که آن‌ها را در زیر جریان ادرار خود قرار دهید.

اما برای انجام برخی دیگر نیاز است که از طریق یک ظرف، نمونه ادرار را جمع‌آوری کنید و با قطره ‌چکان همراه آن، مقدار مشخص‌ شده‌‌ای از ادرار را در محل معین بریزید. در هر صورت بعد از ریختن ادرار در محل مشخص معمولا ظرف یک تا دو دقیقه بعد، نتیجه آزمایش مشخص می‌شود.

معمولا به همراه کیت یک برگه راهنما برای نحوه استفاده و تحلیل نتیجه آزمایش وجود دارد. اما در بیشتر کیت‌ها، نتیجه با نمایان شدن یک یا دو خط در محدوده مشخص که با حروف T و C مشخص شده‌اند، معلوم می‌شود.

اگر دو خط واضح در محدوده T و C ظاهر شود، به معنای نتیجه مثبت و باردار بودن است و اگر فقط خط در محدوده C ظاهر شود، به معنی جواب منفی است. اگر خط در محدوده T نمایان شود، جواب مشکل دارد و باید دوباره آزمایش را انجام دهید.

همچنین کیت‌‌های بارداری امکان خطا هم دارند و ممکن است جواب مثبت یا منفی کاذب داشته باشند. عوامل مختلفی مانند مصرف برخی از داروها، ممکن است باعث این نتایج کاذب شود. بهتر است برای اطمینان از بارداری به پزشک مراجعه کنید و آزمایش خون مخصوص تشخیص بارداری را انجام دهید.

علاوه بر این ما به شما استفاده از کیت تخمک گذاری قبل از اقدام به بارداری را پیشنهاد می‌دهیم و برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله “چطور از کیت تخمک گذاری استفاده کنیم” از سایت ماماسلامت را حتما مطالعه نمایید.

 

تست بارداری در خانه تست مثبت بارداری

 

انواع تست بارداری خانگی

وقتی مطمئن نیستید باردار هستید یا خیر، وسوسه‌انگیز است که بخواهید روش‌های تست بارداری در خانه در روزهای اول مثل تست بارداری با شامپو را امتحان کنید. در این آزمایش‌ها اغلب از موادی استفاده می‌شود که به ‌راحتی در خانه در دسترس هستند.

اگر چه انواع تست‌ بارداری خانگی وجود دارد، اما هنوز مطالعه‌ای در این مورد انجام نشده است که آیا این تست‌ها از نظر علمی دقیق هستند یا نه.

انواع تست بارداری در خانه شامل تست بارداری با شامپو، خمیر دندان، قند، شکر، سرکه، پیاز، جوش شیرین و غیره است. اگر چه بیبی چک نسبت به این آزمایش‌ها دقیق‌تر و علمی‌تر است اما بسیاری از زنان دوست دارند تست بارداری خانگی را برای تشخیص حاملگی امتحان کنند. برخی تست‌ها نیز برای تشخیص جنسیت جنین انجام می‌شوند که آن‌ها نیز از نظر علمی تایید نشده‌اند.

 

تست بارداری خانگی با شامپو

در این روش، ادرار باید در یک ظرف پلاستیکی جمع شود. در یک ظرف دیگر‌، کمی‌ شامپو را با آب مخلوط کنید تا کف درست شود. ادرار خود را به این مخلوط اضافه کنید و به آن توجه کنید. اگر کف کند و جوش و خروش داشته باشد، یعنی نتیجه تست مثبت است.

کسانی که این تست بارداری در خانه را طراحی کرده‌اند معتقدند که اگر در ادرار شما هورمون hCG وجود داشته باشد، با شامپو واکنش نشان می‌دهد. البته هیچ مبنای علمی و ‌شیمیایی برای این موضوع وجود ندارد.

 

تست بارداری در خانه با قند

یکی دیگر از راه‌های تشخیص بارداری، تست با قند است. برای انجام این تست، چند حبه قند را بر روی یک سطح صاف قرار دهید. سپس، ادرار خود را بر روی آن بریزید. اگر قندها ذوب بشوند یعنی شما باردار نیستید اما اگر آن‌ها به یکدیگر بچسبند این امر می‌تواند نشانه بارداری باشد.

این کار را با ادرار اول صبح خود انجام دهید زیرا در این زمان ادرار غلیظ‌تر است و مقدار هورمونhCG  برای انجام تست در ادرار به اندازه کافی وجود دارد. با این‌ حال، به یاد داشته باشید که تست بارداری در خانه با قند یک روش علمی نیست و هرگز نمی‌تواند جای تست آزمایشگاهی بارداری را بگیرد.

 

تست بارداری با وایتکس

تست با وایتکس می‌تواند دقیق‌تر و سریع‌تر از روش‌های دیگر تست بارداری در خانه باشد. برای انجام این تست، یک ظرف تمیز بردارید و آن را از ادرار خود پر کنید. اکنون مقداری وایتکس به آن اضافه کنید و آن را به ‌خوبی مخلوط کنید تا به شکل توده نشود.

اگر این مخلوط به شکل کف یا فوم شد به این معنی است که شما باردار هستید اما اگر چنین اثری ایجاد نکرد یعنی شما باردار نیستید.

 

تست بارداری خانگی با صابون

حدود 2 قاشق غذاخوری ادرار را به یک تکه کوچک صابون اضافه کرده و مخلوط کنید. اگر واکنش نشان دهد و کف کند، نتیجه مثبت است. اعتقاد بر این است که صابون نیز، مانند شامپو با هورمون hCG واکنش نشان می‌دهد. در مورد درست بودن این روش تشخیص بارداری در روزهای اول نیز، هیچ شواهد علمی وجود ندارد.

 

تست بارداری در خانه تست ادرار

 

تست بارداری در خانه با سرکه

تست بارداری با سرکه با مخلوط کردن 1 فنجان سرکه سفید با نصف فنجان ادرار انجام می‌شود. اگر بعد از 3 تا 5 دقیقه، تغییر رنگ داد نتیجه مثبت است. اعتقاد بر این است که hCG موجود در ادرار با سرکه واکنش نشان می‌دهد و باعث تغییر رنگ آن می‌شود. لازم به ذکر است که هیچ مدرکی مبنی بر صحت این روش نیز وجود ندارد.

 

تست بارداری در خانه با شکر

این روش، ساده‌ترین روش برای تست بارداری است. زمانی که هیچ آزمایش علمی‌ای برای تشخیص بارداری در دسترس نبود، تست بارداری با شکر کاربرد بسیار زیادی داشت. برای انجام این تست، لازم است اقدامات زیر را انجام دهید.

یک قاشق غذاخوری شکر را در یک کاسه بریزید. یک قاشق غذاخوری ادرار به شکر اضافه کنید. توجه کنید که ریختن ادرار بر روی شکر باعث چه واکنشی می‌شود. اگر شکر به‌صورت توده جمع شد این امر به این معنی است که باردار هستید اما اگر به‌ سرعت حل شد به این معنی است که باردار نیستید.

لازم است بدانید هورمونhCG  موجود در ادرار اجازه نمی‌دهد که شکر به‌ خوبی حل شود. به همین دلیل، توده شدن شکر به معنی بارداری است.

 

تست بارداری با جوش شیرین در خانه

در این روش تشخیص بارداری در روزهای اول باید ادرار را در یک ظرف پلاستیکی جمع کرده و 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین به آن اضافه کنید. اگر ایجاد حباب شود‌، یعنی نتیجه مثبت است. هنوز هیچ مدرک علمی برای صحت این روش وجود ندارد.

 

تست بارداری با بزاق دهان

تست بارداری در خانه با بزاق دهان به اندازه کافی شناخته نشده است یا مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. با این‌ حال، این تست‌ها بسیار کاربردی هستند. آن‌ها میزان هورمون hCG موجود در بزاق دهان را اندازه می‌گیرند و دقت آن‌ها 98 درصد است.

استفاده از تست بارداری با بزاق دهان بسیار راحت است و نتیجه آن نیز خیلی زود مشخص می‌شود. این تست می‌تواند بارداری را در روز اول پریود نشدن تشخیص دهد. در حال حاضر، اکثر تست‌های بارداری با استفاده از نمونه خون یا ادرار انجام می‌شوند اما تست بارداری با بزاق دهان می‌تواند گزینه آسان‌تر و کاربردی‌تری باشد.

 

تست بارداری خانگی با برگ قاصدک

در این روش باید چند برگ قاصدک تازه بگیرید و دور از نور مستقیم آفتاب‌، آن‌ها را روی یک صفحه پلاستیکی قرار دهید. ادرار را کاملا روی برگ‌ها بریزید تا کاملا سطح برگ‌ها را فرا بگیرد. حداقل ده دقیقه صبر کنید و بررسی کنید که آیا نقاط قرمز رنگی روی برگ‌ها ایجاد می‌شود یا خیر. اگر ایجاد شد، نتیجه این تست بارداری خانگی مثبت است.

 

تست بارداری در خانه تست بارداری با نمک

 

تست بارداری در خانه با نمک

تست بارداری با نمک نیز مانند تست بارداری با شکر است و در این روش به‌جای استفاده از شکر، از نمک استفاده می‌شود. در این روش، ادرار و نمک باید در بخش‌های برابر ترکیب شوند. پس از ترکیب آن‌ها، یک دقیقه صبر کنید.

اگر نمک به یک توده خامه‌ای سفید تبدیل شد به این معنی است که شما باردار هستید اما اگر چنین واکنشی را مشاهده نکردید ممکن است به این معنی باشد که باردار نیستید. همانند دیگر روش‌های سنتی تشخیص خانگی بارداری، این روش نیز علمی نیست و نباید جایگزین تست آزمایشگاهی شود.

 

تست بارداری خانگی با قرص استامینوفن و پراکسید

دو قرص استامینوفن را خرد کنید و پودر آن را داخل یک کاسه شیشه‌ای روشن بریزید. پراکسید را روی آن بریزید تا پودر کف کند. حالا به اندازه یک قاشق چایخوری ادرار را به مخلوط فوق اضافه کنید و تغییر رنگ آن را بررسی کنید. اگر رنگ محلول به رنگ آبی تغییر رنگ دهد، شما باردار هستید.

 

تست بارداری با خمیر دندان

برای انجام این تست، دو قاشق غذاخوری خمیر دندان سفید را در یک ظرف له کنید و ادرار خود را به آن اضافه نمایید. اگر رنگ خمیر دندان به رنگ آبی تبدیل شود این یعنی شما باردار هستید. گفته می‌شود که مواد موجود در خمیر دندان بر اثر تماس با هورمون حاملگی تغییر رنگ می‌دهد. با این ‌حال، این تست از نظر علمی تایید نشده است.

 

تست بارداری در خانه با خون

تست بارداری با خون در منزل دقیق‌ترین روش تست بارداری است. آزمایش بارداری با خون، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین روش‌ها برای تعیین باردار بودن یا باردار نبودن خانم‌ها می‌باشد.

 

تست بارداری در خانه روش تست بارداری

 

برای انجام تست خون، می‌توان از کیت‌های آماده نیز استفاده کرد. هر چند که این کیت ها قابل اطمینان نیستند و در بعضی موارد ممکن است خطا داشته باشند، اما در هر حال، استفاده از این کیت‌های تشخیصی سریع در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی رواج دارد.

تمام آزمایشات فوق توسط بسیاری از زنانی مشکوک به بارداری بودند استفاده شده است. اما باید این نکته را بخاطر بسپارید که ممکن است نتوانید از تست‌های فوق نتایج دقیقی کسب کنید.

در چنین مواقعی توصیه می‌شود که آزمایشگاه خون دهید، که نه تنها باردار بودن یا نبودن شما را تشخیص می‌دهد بلکه مدت زمان بارداری شما را هم مشخص می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره آزمایش‌های لازم برای بارداری از مقاله مهم ترین آزمایشات قبل از بارداری که باید انجام شود! در وبلاگ ماماسلامت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *