نگرانی های دوران بارداری

نگرانی های دوران بارداری

 

 

بارداری لزوماً زمان آسان و شادی برای همه زنان نیست دغدغه گروه ماما سلامت کم کردن برخی نگرانی های دوران بارداری است. مادران دیر یا زود گرفتار نگرانی های دوران بارداری می شوند زیرا در این دوران بدن دستخوش دگرگونی های فیزیکی قابل توجهی می شود که از طرق مختلف بر زندگی او تأثیر می گذارد. بنابراین تجربه کمی اضطراب در دوران بارداری طبیعی است.

تقریباً همه ی مادران دچار نگرانی برای سلامت کودک در دوران بارداری می شوند. عده ای از مادران صحبت کردن راحت درباره  این ترس ها و نگرانی ها را راه خوبی برای مقابله می دانند. تعداد زیادی هم ترجیح میدهند به احتمال پیش آمدن اتفاق های ناخوشایند فکر نکنند.

دلیل نگرانی برخی از مادران این است که فکر می کنند اگر اتفاقی بیفتد خودشان مقصر هستند. در حالی که بروز بعضی مشکلات در بارداری اجتناب ناپذیر است.

 

 

نمی توانم نگران بچه ام نباشم! آیا این طبیعی است؟

 

از نگرانی های دوران بارداری، نگرانی در مورد رشد، زایمان و تولد نوزاد و یا اینکه چگونه پس از تولد زندگی شما و خانواده تغییر می کند، کاملا طبیعی است. بسیاری از مادران آینده به دلیل این نگرانی ها گاهی دچار بیخوابی می شوند، ولی نگران نباشید این کم خوابی و بیخوابی به کودکتان آسیبی وارد نمی کند.

اگرچه احساس خستگی در دوران بارداری و در طول روز سخت و ناخوشایند است. خبر خوب این است که راهکارهای زیادی برای کاهش اضطراب و خواب بهتر و باکیفیت تر وجود دارد.  استراحت و خواب کافی به شما کمک می کند بارداری، آرامش قبل از زایمان و زایمان راحت تری داشته باشید.

 

 

نگرانی های دوران بارداری نوشتن نگرانی های خود

 

 

 

دوران پر اضطراب بارداری

 

بارداری زمان تغییر و تحول است که می تواند به سوالات و نگرانی های بسیاری منجر شود . تغییرات هورمونی زیاد همچنین گاهی اوقات مشکلات عاطفی را افزایش می دهد و باعث می شود برخی از زنان بیشتر مضطرب شوند.

علاوه بر این، حتی زمانی که بارداری مورد نظر و برنامه ریزی شده باشد، مادر باردار احتمالاً نگران مسئولیت های بزرگ و تغییراتی است که در پیش است. در دوران بارداری، بسیاری از زنان به دوران کودکی خود و روابط خود با والدین، به ویژه مادرشان فکر می کنند. این افکار می توانند منبعی برای اضطراب باشند. بنابراین بارداری فرصتی برای کنار آمدن با گذشته و همچنین رشد و آمادگی برای مادر شدن است.

بر اساس مطالعات متعدد، نسبت بالایی از زنان باردار برای اولین بار گزارش کرده اند که در طول بارداری دچار ترس شده اند. در واقع، نگرانی های سلامتی در بین زنان باردار بسیار شایع تر از جمعیت عمومی است.دلایل نگرانی در دوره های سه ماهه متفاوت است. به عنوان مثال، در سه ماهه اول، ترس از دست دادن نوزاد بیشتر است، در حالی که در سه ماهه سوم، ترس از زایمان افزایش می یابد.

اگرچه برخی از زنان بر این باورند که ترس هایشان موجه نیست، برخی دیگر معتقدند که دلیلی برای این گونه نگرانی های دوران بارداری دارند. برخی تا آنجا پیش می روند که می گویند ترس آن‌ها گاهی مثبت است. سطح معینی از اضطراب می تواند مفید باشد، زیرا مادر باردار را تشویق می کند تا از رفتارهایی که نوزاد را در معرض خطر قرار می دهد اجتناب کنداضطراب همچنین نشان دهنده افزایش احساس مسئولیت است که می تواند به مادر باردار کمک کند تا برای آمدن کودک برنامه ریزی کند.

در نهایت، هدف از بین بردن کامل اضطراب در دوران بارداری نیست، بلکه یادگیری نحوه مدیریت آن برای جلوگیری از هرگونه تأثیر منفی و جلوگیری از ایجاد اختلالات اضطرابی است .

 

 

ترس ها و نگرانی های دوران بارداری

 

 

 

نگرانی های دوران بارداری اضطراب مادر باردار

 

 

ترس از دست دادن نوزاد یا سالم نبودن نوزاد

 

این مسئله یکی از رایج ترین ترس های دوران بارداری است. برخی از مادران باردار نگران این هستند که بارداری خوب پیش نمی رود و یا کاری انجام داده اند که می تواند به سلامت کودکشان آسیب برساند. اگر مادر باردار سقط جنین داشته باشد، زایمان زودرس داشته باشد یا مشکلات ناباروری را تجربه کرده باشد، ممکن است نگران باشد که بدنش نتواند حاملگی را به خوبی به پایان برساند. علاوه بر این، انتظار برای نتایج آزمایش های پزشکی انجام شده در دوران بارداری می تواند برخی از مادران باردار را مضطرب تر کند.

پیشنهاد گروه ما به شما  برای اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله ناباروری چیست در سایت ماماسلامت می‌باشد.

 

 

 

 

ترس از ناتوانی در برگرداندن وزن و زیبایی بدن به قبل از بارداری

 

یکی از نگرانی های دوران بارداری برای برخی از زنان در مورد ظاهر فیزیکی خود  می باشد. آن‌ها نگران این هستند که دیگر جذاب نباشند، وزن زیادی اضافه کنند یا اندام قبل از بارداری خود را از دست بدهند. بارداری در درجه اول یک تجربه فیزیکی است و ترس از دست دادن کنترل بر تمام این تغییرات سریع بدن برای بسیاری از زنان بسیار ناراحت کننده است. مهم است که با خودتان مهربان باشید و بپذیرید که بدن شما به مدتی برای بهبودی نیاز دارد. عادات غذایی سالم و فعالیت بدنی می تواند کمک کننده باشد.

 

 

ترس از زایمان

 

یکی دیگر از نگرانی های دوران بارداری این است که همه زنان باردار با نزدیک شدن به موعد زایمان کمی مضطرب می شوند. حدود 20 درصد از مادران باردار اعتراف می کنند که از زایمان می ترسند و 6 تا 10 درصد از آنها فوبیای زایمان دارند. در طول اولین بارداری، اغلب ترس از ناشناخته ها و از دست دادن کنترل است که به نگرانی های دوران بارداری اضافه می کند.

حتی برخی از مادران باردار ترجیح می دهند سزارین انجام دهند زیرا احساس می کنند که کنترل بیشتری بر زایمان به آن‌ها می دهد. برای بارداری دوم، ترس گاهی از یک تجربه بد در اولین زایمان ناشی می شود. با این حال، حتی اگر بار اول همه چیز خوب پیش رفت، باز هم برخی از عوامل ناشناخته در زایمان دوم یا سوم وجود دارد که می تواند برخی از مادران باردار را مضطرب کند.

پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله زمان مناسب برای سزارین چند هفتگی است؟ در وبسایت ماماسلامت می باشد.

به طور کلی، مادرانی که از زایمان می ترسند، از درد زایمان می ترسند و نگرانند که نتوانند به اندازه کافی آن را تحمل کنند. آن‌ها همچنین می ترسند کنترل احساسات خود را از دست بدهند. ترس همچنین می‌تواند با داستان‌های منفی زایمان که از دوستان یا اعضای خانواده شنیده‌اند، یا با نمایش‌های دراماتیکی که در تلویزیون دیده می‌شود، تقویت شود.

برای مدیریت بهتر ترس از زایمان و کاهش نگرانی های دوران بارداری، می توان با صحبت با پزشک یا ماما در مورد روند زایمان اطلاعات کسب کرد و به سوالات خود پاسخ داد.. این فرصت خوبی است تا در مورد ترس های خود با فردی که به او اعتماد دارید صحبت کنید. کلاس های قبل از تولد نیز راه خوبی برای کسب اطلاعات است.

انجام تمرینات تجسم و صحبت با مادرانی که تجربه مثبتی داشته اند نیز می تواند به کاهش ترس از زایمان کمک کند. در نهایت، زنانی که از زایمان می ترسند باید به خاطر داشته باشند که هیچ راه درست یا غلطی برای بچه دار شدن وجود ندارد. مهم نیست چه باشد، آن‌ها تمام تلاش خود را خواهند کرد.

 

 

نگرانی های دوران بارداری خواب مادر باردار

 

 

 

ترس از اینکه مادر خوبی نباشند

 

یکی از نگرانی های دوران بارداری برای والدین این است که نتوانند از فرزند خود مراقبت کنند یا به اندازه کافی او را دوست نداشته باشند. با این حال، آن‌ها می‌توانند با دانستن این موضوع که رابطه والدین-کودکی با گذراندن وقت با کودکشان به تدریج توسعه می‌یابد، راحت باشند. علاوه بر این، مادر قبلاً در طول نه ماه بارداری پیوند خاصی با کودک خود ایجاد کرده است.

برخی از مادران باردار ممکن است از غرق شدن در نقش جدید خود به عنوان مادر بترسند. طبیعی است که هر از گاهی چنین احساسی داشته باشید. اگر این مسائل هم به دیگر نگرانی‌های دوران بارداری شما اضافه شده است، کافی است در چند هفته اول از کودک خود حمایت کنید. یادگیری در مورد شیردهی و مراقبت از نوزاد در دوران بارداری نیز می تواند به شما کمک کند که هنگام تولد نوزاد، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

 

 

چگونه می توان نگرانی های دوران بارداری را کاهش داد؟

 

  • ترس های خود را مطرح کنید. احتمال اینکه شما و همسرتان نگرانی های مشترکی برای پدر و مادر شدن داشته باشید، زیاد است. بیان این اضطراب ها و نگرانی های دوران بارداری به هر دوی شما کمک می کند تا خواب و احساس بهتری داشته باشید.
  • با دوستان، خانواده، مادر خود و حتی دیگر مادران باردار هم می توانید صحبت کنید و احساسات خود را در میان بگذارید.
  • محیطی آرام برای خواب و آرامش داشتن ایجاد کنید.
  • با وجود اینکه ممکن است فکر کنید حواس پرتی های مثل تماشای تلویزیون، استفاده از تلفن همراه و یا حتی مطالعه، می تواند کمکتان تا نگرانی های دوران بارداری پشت سر بگذارید، ولی اتاق خواب باید تنها محل خواب و استراحت شما باشد.
  • سعی کنید نگرانی ها و ترس های خود را قبل از آماده شدن برای خواب، یادداشت کنید. دانستن اینکه تا صبح چیزی را فراموش نمی کنید به شما کمک می کند تا بارها و بارها چیزهایی را که در سر دارید تکرار نکنید.
  • مطمئن شوید هر روز در ساعت مشخصی به رختخواب می روید و از خواب بیدار می شوید. به عبارت دیگر ساعت بدن خود را تنظیم کنید.
  • با انجام ورزش در بارداری در طول روز خود را خسته کنید. ولی سعی کنید عصرها ورزش های نامناسب در بارداری را  انجام ندهید. فعال بودن بیش از حد نزدیک به زمان خواب، به جای اینکه شما را آرام کند نتیجه عکس می دهد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *