بی بی چک! کامل ترین اطلاعات درباره نحوه استفاده از بی بی چک!

بی بی چک تصویر تست بارداری و تصویر دست‌های زن و شوهر

بی بی چک (baby check) در بیشتر مواقع به عنوان اولین راه برای تشخیص بارداری در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تست خانگی به دلیل استفاده راحت و بی دردسر در میان خانم‌هایی که شک به بارداری خود دارند، بسیار محبوب است. یکی دیگر از خصوصیات مهم این تست سرعت بالا در نشان دادن نتیجه است.

برای تشخیص بارداری باید هورمونی به نام گنادوتروپین یا HCG در ادرار اندازه‌گیری شود. این هورمون در اولین روز بارداری به سرعت در بدن افزایش پیدا می‌کند و هر 2 تا 3 روز یک بار مقدار آن 2 برابر می‌شود. معمولاً 10 تا 14 روز پس از لقاح، بهترین زمان برای اندازه‌گیری میزان هورمون HCG در خون و ادرار است. اما طریقه استفاده از بی بی چک چگونه است؟ آیا می‌دانید بهترین زمان برای انجام تست بارداری در خانه چه موقع است؟ با مقاله ماما سلامت درباره بیبی چک و نحوه کار با آن همراه باشید.

 

بی بی چک چیست؟

 

بی ‌بی چک یا کیت خانگی بارداری یک نوع تست بارداری سریع است که با استفاده از نمونه کوچکی از ادرار به شما می‌گوید باردار هستید یا خیر. اگر پریود شما عقب افتاده یا روش جلوگیری از بارداری را درست اجرا نکرده‌اید، بهتر است پیش از هر کاری یک کیت خانگی بارداری تهیه کنید و از وضعیت باردار بودن خود مطمئن شوید.

استفاده از بی بی چک سریع‌ترین و راحت‌ترین راه برای تشخیص بارداری در خانه است. استفاده از تست بارداری خانگی بسیار آسان است. این وسیله معمولاً دارای یک بخش است که باید چند قطره ادرار روی آن بریزید. بعد از چند دقیقه معمولاً نتیجه به صورت یک رنگ یا علامتی خاص، مثبت یا منفی بودن بارداری را تشخیص می‌دهد.

 

بی بی چک عکس کیت بارداری

 

طرز استفاده انواع بی بی چک

 

بهتر است تست بارداری را صبح بعد از بیدار شدن، زمانی که ادرار غلیظ‌تر است، استفاده کنید. hCG ادرار صبحگاهی خانم‌های باردار در بالاترین سطح ممکن است.

برای شروع، دست‌های خود را با آب گرم و صابون بشویید. کیت تست را از محفظه‌ی آلومینیومی داخل جعبه خارج کنید. سپس بسته به نوع تستی که استفاده می‌کنید، ادرار خود را داخل یک لیوان یکبار مصرف تمیز جمع کنید، یا مستقیما روی کیت ادرار نمایید.

 

انواع بی بی چک

 

بی بی چک‌ها انواع مختلفی دارند و از همین رو آشنایی با روش استفاده از آن‌ها به طور دقیق می‌تواند به شما کمک کند تا این تست را به بهترین نحو و بدون خطا انجام دهید. در ادامه می‌توانید با روش استفاده از انواع بیبی چک آشنا شوید.

 

بی بی چک استفاده از بیبی چک

 

بی بی چک نواری

در این نوع، نواری در انتهای بی بی چک قرار دارد که علامت فلش قرار گرفته است و باید نوار را داخل ادرار قرار دهید. می‌توانید در لیوان یکبار مصرف ادرار کنید و انتهای فلش را در ادرار قرار دهید. باید به مدت ۲ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا نتیجه دقیق را مشاهده کنید.

 

کیت بارداری مستقیم

بی بی چک مستقیم نوع دیگری از تست‌های سریع بارداری است که باید مستقیماً روی آن ادرار کنید تا نتیجه تست بعد از 2 تا 10 دقیقه مشخص شود.

 

بی بی چک قطره چکانی

بیبی چک‌های Cassette، به صورت محفظه‌دار تشکیل شده‌اند و اغلب به همراه قطره چکان کوچک و یکبار مصرفی عرضه می‌شوند. به همین خاطر است که بی بی چک قطره چکانی نیز نامیده می‌شود.

 

بی بی چک روش استفاده از کیت بارداری

 

بهترین زمان استفاده از بی بی چک

 

 تست‌های بارداری خانگی اغلب تست ادرار هستند. این تست‌ها مقدار هورمون گنادوتروپین جفتی یا همان hCG در ادرار را اندازه‌گیری می‌کنند اما فقط وقتی که این هورمون به سطح خاصی رسیده باشد. اگر این نوع تست را خیلی زود انجام دهید، ممکن است هنوز مقدار هورمون hCG در ادرار به اندازه‌ای بالا نرفته باشد که برای مثبت شدن تست کافی باشد.

اگرچه در تبلیغات برخی تست‌ها گفته می‌شود که نتایج زودتری فراهم می‌کنند، اما بیشتر تست‌های ادراری بارداری اگر چند روز پس از زمان نرمال برای شروع پریود گرفته شوند پاسخ دقیقی به شما خواهند داد. بهترین زمان استفاده از این تست‌ها، چند روز بعد از عقب افتادن دوره پریود است.

برای انجام این تست، ناشتا بودن ضروری نیست اما باید توجه داشته باشید که قبل از انجام تست، مایعات مصرف نکنید زیرا مایعات باعث رقیق شدن ادرار و در نتیجه اختلال در جواب تست می‌شوند. استفاده از بی بی چک برای افرادی که پریود نامنظمی دارند، کمی چالش‌برانگیز است. اگر زمان دقیق قاعدگی‌تان را نمی‌دانید، بهتر است حداقل 21 روز پس از آخرین رابطه جنسی محافظت نشده، از تست سریع بارداری استفاده کنید.

علاوه بر این، در موارد زیر که از علائم اولیه بارداری هستند لازم است برای انجام آزمایش بارداری اقدام کنید:

 • عقب افتادن قاعدگی
 • درد در پستان
 • گرفتگی و درد در شکم
 • حالت تهوع و استفراغ
 • شکست راه‌های پیشگیری از بارداری

 

برای مطالعه بیشتر از مقاله نشانه‌ها و علائم اولیه بارداری در وبلاگ ماما سلامت بازدید نمایید.

 

بی بی چک تصویر تفسیر بیبی چک

 

تفسیر نتیجه بیبی چک چگونه است؟

 

نتایج تست بارداری خانگی با بی بی چک معمولاً یا مثبت که در این حالت هر دو خط کنترل و تست ظاهر می‌شوند. معمولاً در کمتر از یک دقیقه با مشاهده 2 نوار رنگی مشخص می‌شود. هرچقدر مقدار هورمون HCG بیشتر باشد، رنگ نوارها پررنگ‌تر خواهد بود یعنی تست مثبت است و شما باردار هستید.

 یا منفی که خط کنترل ظاهر می‌شود اما خط تست نه و مدت زمان تست بیشتر از 10 دقیقه طول بکشد، نشان دهنده عدم بارداری است. در این حالت نتیجه‌ی تست منفی است و شما احتمالا باردار نیستید.

 یا در حالت مشکوک و نامعتبر قرار دارد که در این حالت خط کنترل ظاهر می‌شود اما خط تست به‌ صورت محو و کمرنگ ظاهر می‌شود و دیدن آن کمی سخت است و یا خط کنترل ظاهر نمی‌شود. اگر خط کنترل ظاهر نشود، فارغ از اینکه خط تست ظاهر شده یا نه، تست شما ایراد دارد و نتیجه‌اش معتبر نیست.

در این حالت بهتر است تست را یکی دو روز بعد دوباره تکرار کنید. در برخی از انواع بیبی چک نتیجه تست با خط‌هایی که روی صفحه مشخص می‌شوند، تعیین می‌شوند، اما در برخی اوقات نیز این موضوع با حروف مشخص خواهند شد.

 

مزایای استفاده از بی بی چک

 

استفاده از این نوع تست بارداری می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد، که عبارتند از:

 • طرز استفاده از بی بی چک، ساده است.
 • بر اساس شواهدی که وجود دارد ۹۷ تا ۹۹ درصد از نتایج بی بی چک صحیح هستند؛ اما گاهی اوقات نتیجه کاذب را نیز شاهد بوده‌اند.
 • همه‌جا در دسترس هستند.
 • قیمت مناسبی دارند و مقرون‌به‌صرفه هستند.
 • انجام تست در حریم خصوصی فرد و بدون اطلاع دیگران ممکن است.
 • امکان تغییر به ‌موقع سبک زندگی (قطع داروهای خطرناک برای جنین، ترک سیگار والکل و عدم مصرف غذاهای مضر) وجود دارد.
 • نتیجه را در کمترین زمان متوجه خواهید شد.

 

بی بی چک کیت بارداری و قرص ضد بارداری

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *