آرایش و زیبایی, پزشکی

استفاده از کرم پودر در بارداری با چه ویژگی هایی مجاز است؟

استفاده از کرم پودر در بارداری کرم پودر و برس

 

 

استفاده از کرم پودر در بارداری پر مصرف ترین لوازم آرایش بارداری است. ماما سلامت و بیشتر مادران باردار می دانند که آنچه که در بارداری استفاده می کنند، می تواند بر سلامت فرزند شان تاثیر گذار باشد. اما ممکن است توجه نداشته باشید آنچه که بر روی پوست یا بدنتان قرار می دهید، مثلا لوازم آرایشی یا بهداشتی هم می تواند بر سلامت شما و جنینتان تاثیر بگذارد.

تعداد کمی از مواد تشکیل دهنده در محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارند که کارشناسان معتقدند بهتر است در دوران بارداری از آن ها اجتناب کرد. اگر قصد تغذیه فرزندتان با شیر مادر را دارید، تا زمانی که شیردهی ادامه دارد، از نکات آورده شده استفاده کنید.

 

 

 

آرایش کردن در بارداری

 

در دوران بارداری اتفاق ناخوشایندی که برای برخی خانم‌ ها رخ می‌ دهد، تغییر چهره است. این تغییر چهره می‌ تواند شامل موارد زیر باشد:

به وجود آمدن لک، ایجاد جوش‌ های پوستی و زیر پوستی روی صورت، تورم و بزرگ شدن بینی، متورم شدن صورت، ورم کردن پاها و …

با بروز این علائم ممکن است بعضی از خانم‌ های باردار اعتماد به نفسشان را از دست بدهند و برای به  دست آوردن زیبایی در دوران بارداری خود به لوازم آرایشی روی بیاورند.

معمولا زنان باردار به دلیل افزایش تولید ملانین در بدن، دچار تیرگی پوست شده که این مسئله در نقاط مختلفی مانند صورت، زیر بغل، کشاله ران  و … دیده می‌ شود.

برای بهبود رنگ پوست توصیه می ‌کنیم سراغ لوازم آرایشی نروید چون این تغییر رنگ ها معمولا بعد از بارداری از بین خواهند رفت.

در کل باید بگوییم بارداری شامل تغییرات هورمونی بسیار شدید است. این تغییرات گاهی باعث بروز نگرانی شده و فرد را مجبور به استفاده از لوازم آرایش در بارداری می‌کند.

 

 

 

استفاده از کرم پودر در بارداری آرایش کردن خانم باردار

 

 

 

قبل از آرایش کردن در بارداری به این موارد دقت کنید!

 

بهتر است  برای خرید لوازم آرایشی بارداری به منظور آرایش در دوران بارداری از لوازم آرایش گیاهی استفاده کنید. برای انتخاب لوازم آرایش مورد نیاز خود حتما به نکات زیر دقت کنید.

زمان خرید محصولات حتما کاتالوگ آن ها را مطالعه کنید و مطمئن شوید که موادی مانند سرب، جیوه، پارابن و سایر مواد شیمیایی در آن ها استفاده نشده یا در کمترین میزان ممکن استفاده شده است.

لوازم آرایش مخصوص بارداری باید حاوی موادی مانند ویتامین A، ویتامین K و سنتلا آسیاتیکا باشد تا بتواند به بهبود شرایط پوستی خانم های باردار کمک کند.

حتما دقت کنید که روی بسته محصول، عباراتی مانند فاقد عطر (BPA free) و فاقد پارابن و فتالات (DEA free) نوشته شده باشد. این مواد مخصوصا در سه ماه اول بارداری به شدت برای مادر و فرزند خطرناک هستند. مقاله مواد آرایشی و بهداشتی در بارداری در مجله اینترنتی ماماسلامت را مورد مطالعه قرار دهید.

 

 

 

چرا در دوران بارداری نیازمند آرایش کردن می شویم؟

 

در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی که در بدن مادر ایجاد می شود، پوست او دچار تغییراتی شده و نشاط طبیعی خود را از دست می دهد، حتی ممکن است پوست مادران دچار لکه های پوستی شود. به همین دلیل بانوان به استفاده از انواع کرم پودر، کانسیلر، پرایمر و سایر لوازم آرایش روی می آورند.

برای آرایش در دوران بارداری بهتر است از لوازمی استفاده کنید که دارای مواد آلی و ارگانیک باشند. اگر کرم پودر مناسب دوران بارداری دارای مواد مرطوب کننده باشد به بهبود شرایط پوستی کمک بسیاری می کند.

برای آرایش بارداری هرگز از کرم پودر هایی که پلی اتیلن، پارابن و مواد نگه دارنده دارند استفاده نکنید، این مواد علاوه بر آسیب به کودک می توانند باعث بروز انواع سرطان شوند. به یاد داشته باشید که در صورت استفاده از کرم پودر، حتما شوینده صورت مناسب بارداری را تهیه کرده باشید.

برای رفع مشکلات پوستی باید با مراقبت ایمن از پوست در بارداری، یا استفاده از  آبرسان ها و  مواد پاکسازی پوست از انواع ماسک های خانگی کمک بگیرید. ماسک های خانگی فاقد مواد نگه دارنده و شیمیایی هستند و هیچ گونه آسیبی به شما وارد نمی کنند. همچنین استفاده از کرم آبرسان در بارداری به شرطی که ارگانیک باشد، توصیه می‌ شود. مطالعه مقاله مراقب ایمن از پوست در بارداری در سایت ماماسلامت را مورد بازدید خود قرار دهید.

 

 

 

استفاده از کرم پودر در بارداری از نوع گیاهی

 

کرم پودر مناسب دوران بارداری پایه اصلی در آرایش خانم های باردار به شمار می‌ رود و روی نتیجه نهایی کار تاثیر به سزایی دارد. به همین علت، استفاده از کرم پودر در بارداری که پایه گیاهی دارند توصیه می شود.

کرم پودر مناسب دوران بارداری بهتر است با خاصیت مرطوب کنندگی و نیز حاوی روغن های با پایه گیاهی و عصاره گیاهان غنی شده و  داشته باشد.

کرم پودر های حاوی روغن ‌های گیاهی معمولا ویژگی ‌های بالا را داشته و برای آرایش کردن در بارداری از سایر کرم پودر ها بهتر هستند.

ماندگاری محصول نیز اهمیت بالایی دارد. سعی کنید در دوران بارداری انواعی از فاندیشن را خریداری کنید که طبیعی و ارگانیک است و حاوی رنگ یا نگهدارنده‌ های شیمیایی نیست.

 

 

 

 

استفاده از کرم پودر در بارداری خرید کرم پودر تسط خانم باردار

 

 

 

ویژگی‌ های کرم پودر مناسب دوران بارداری

 

کرم پودری که برای استفاده روزانه باشد باید سبک بوده و حس سنگینی روی پوست ایجاد نکند. اگر بافت کرم سنگین باشد منافذ پوست را بسته و اجازه تنفس به سلول های پوست نمی‌ دهد که این مسئله می‌ تواند آسیب‌ های پوستی به دنبال داشته باشد.

کرم پودرباید آبرسان عمیق پوست باشد و حس تازگی و طراوت به پوست ببخشد.

استفاده از کرم پودر در بارداری برای پوشاندن مشکلات پوستی استفاده می‌ شود و در دوران بارداری به دلیل بروز آکنه کاربرد های بسیاری دارد.

اگر مایل به استفاده از کرم پودر یا فاندیشن هستید انواع فاقد رتونوئید ها و بتا هیدروکسی اسید ها را انتخاب کنید. کرم پودر باید روی پوست خوب بنشیند و خیلی شل یا سفت نباشد.

 

 

 

 

چه کرم پودری برای دوران بارداری مناسب است؟

 

در هنگام خرید کرم پودر به بر چسب و یا کاغذ داخل جعبه نگاه کنید. اگر شامل مواد ذیل است می تواند برای سلامت شما و جنین تان ضرر داشته باشد. بهتر است کرم پودری را انتخاب کنید که اولویت تولید آن  مواد آرایشی و بهداشتی بارداری مناسب مثل ترکیب های گیاهی برای بانوان باشد به جای مواد شیمیایی پر ضررتر. توصیه ما به شما مقاله ضد آفتاب مناسب بارداری چه ویژگی هایی دارد؟ را در سایت ماماسلامت مورد بازدید قرار دهید.

استفاده از کرم پودر در بارداری با این مواد تشکیل دهنده اجتناب کنید:

 

 

رتینوئید ها

 

این مواد مغذی در برخی از مرطوب کننده ها و دارو های ضد آکنه، اختلالات رنگدانه و پسوریازیس یافت می شود. رتینوئید (همچنین به عنوان ترتینوئین شناخته می شود) یک نوع از ویتامین A است که باعث سریع تر شدن تجدید پوست و مانع از تجزیه کلاژن آن می شود.

رتینوئید ها یکی از مواد مراقبت از پوست هستند اما کارشناسان توصیه می کنند که مادران باردار از آنها پرهیز کنند. برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف دوز های بالای ویتامین A در دوران بارداری ممکن است برای جنین مضر باشد.

رتینوئید های خوراکی مانند ایزوترتینوئین که برای درمان آکنه تحت نام تجاری Accutane  فروخته می شود، می تواند باعث مشکلات زایمانی شود.

اگر از یک کرم پودری حاوی رتینوئید استفاده کرده اید، مضطرب نشوید، بهتر است در ادامه بارداری از آن پرهیز کنید.

 

 

فتالات

 

فتالات ها که در برخی از محصولات بهداشتی استفاده می شوند، می توانند باعث اختلال غدد درون ریز شوند، و با تعداد زیادی از مشکلات بهداشتی و نقص های زمان تولد مرتبط شناخته شده اند.

 

 

اسید های هیدروکسی

 

اسیدهای هیدروکسی مانند بتا هیدروکسی اسید (BHA) و آلفا هیدروکسی اسید (AHA) در محصولاتی که برای درمان برخی از بیماری های پوستی مانند آکنه، التهاب پوست و قرمزی تجویز می شود، دیده می شوند. آنها همچنین در تعدادی از پاک کننده ها و تونرها مورد استفاده قرار می گیرند تا علائم پیری را کاهش دهند.

اسید سالیسیلیک شایع ترین BHA است که به عنوان یک ماده و تنها BHA که در حاملگی مورد مطالعه قرار گرفته است، در مطالعات نشان داده شده است که دوز های بالای اسید باعث ایجاد نقص های جنین و عوارض مختلف حاملگی می شود.

هنگامی که این مواد در محصولات آرایشی استفاده می شوند، مقدار کمی از آنها جذب پوست می شود، اما چون سالیسیلیک اسید در دوران بارداری ایمن نیست، پزشکان توصیه می کنند از مصرف بیش از حد و یا مکرر محصولات پوستی حاوی BHA اجتناب کنید.

اگر دچار اختلالات پوستی در بارداری شدید، قبل از درمان، همیشه با پزشک خود درباره بی ضرر بودن آن در بارداری مشورت کنید.

 

 

 فرمالدئید

 

ثابت شده که قرار گرفتن در معرض فرمالدئید با سقط جنین و دیگر مشکلات تولید مثل مرتبط است. برخی از محصولات مناسب در دوران بارداری به جای این ماده از مواد طبیعی مثل عسل و عصاره رزماری استفاده می کنند.

 سویا

 

در حالی که لوسیون های سویا و محصولات صورت عموما برای استفاده ایمن هستند، اما چون سویا دارای اثرات استروژنی است و می تواند سبب ایجاد لکه های تیره پوست در بارداری شود، بهتر است از محصولاتی که حاوی سویاست استفاده نکنید.

به این ترتیب لازم است قبل از مصرف هر کرم پودری ابتدا ترکیبات روی آن را بخوانید، اگر هر یک از مواد ذکر شده در آن وجود داشت، از مصرف آن در دوران بارداری و نیز شیردهی اجتناب کنید.

 

برای مطالعه بیشتر مقاله علت بروز کمردرد بارداری چیست؟  در وبلاگ ماماسلامت را از دست ندهید.

 

استفاده از کرم پودر در بارداری مواجه با لک صورت در بارداری

 

 

آرایش در برابر مراقبت پوستی

 

بهتر است بین این دو عمل تفاوت قائل شوید! وظیفه اولیه پوست شما این است که مثل یک مانع در برابر محیط بیرون عمل کند. با چنین تعریفی، شرکت های مراقبتی باید محصولاتی را فرمول بندی کنند تا خلاف این وظیفه پوست عمل کنند ( موادی که با هدف مراقب و درمان جذب پوست شوند). ناگفته نماند که ساختن مواد اولیه مناسب برای پوست چندان هم ساده نیست.

قبل از خرید لوازم آرایشی بارداری از ساختار مواد آن که قابل جذب نباشد و  قابلیت ماندن طولانی روی سطح پوست را داشته باشد  و در تمام روز شما را زیبا نگه دارند مطلع شوید. پس وقتی آرایش می کنید ولوازم آرایشی می خرید این نکته مهم را به خاطر داشته باشید!

مطالعه مقاله راهنمای جامع خرید لوازم آرایش بارداری در دانشنامه ماماسلامت از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *