مطالب علمی, وبلاگ

راهنمای خرید کاپ قاعدگی ضد حساسیت + آموزش استفاده و تصاویر 😎

کاپ قاعدگی ضد حساسیت تصویر کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی ضد حساسیت یکی از محصولات بهداشتی مورد استفاده در دوران پریودی است که این روزها بیشتر از قبل مورد استقبال قرار گرفته است. کاپ قاعدگی را با نام‌های فنجان قاعدگی و کاپ پریود نیز در بین خانم‌ها می‌شناسند.
همواره یکی از نگرانی‌های بزرگ بانوان هر ماه با نزدیک شدن به روزهای پریود بهداشت در این دوره است، اینکه از چه محصول بهداشتی استفاده کنند که دوره پریودی خود را راحت‌تر سپری کنند. گروه ماما سلامت به توضیحات کامل درباره این محصول پرداخته است.

کاپ قاعدگی ضدحساسیت چیست؟

نوار بهداشتی یک ‌بار مصرف، نوار بهداشتی قابل شستشو، تامپون و کاپ پریودی از جمله پر مصرف‌ترین محصولات برای جلوگیری از نشت خونریزی دوران عادت ماهانه روی لباس به ‌شمار می‌روند. اما هنوز بسیاری از گروه‌ها بر سر استفاده و عدم استفاده یک محصول یعنی کاپ قاعدگی ضد حساسیت اختلاف ‌نظر زیادی دارند.
صحبت از فنجان قاعدگی از زمانی که به‌ عنوان محصول جایگزین تامپون اما سازگار با محیط ‌زیست تولید شد، به وجود آمده است. کاپ در ظاهر قرار است با حذف مصرف تامپون و پد، جلوی ایجاد زباله و آلودگی بیشتر را بگیرد.

کاپ قاعدگی ضد حساسیت نوعی محصول بهداشتی زنان و قابل استفاده مجدد است. این کاپ کوچک و انعطاف پذیر به شکل قیف است که از لاستیک یا سیلیکون ساخته شده است که برای گرفتن و جمع کردن خون پریودی در واژن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کاپ پریودی می‌تواند خون بیشتری نسبت به تامپون و نوار بهداشتی در خود جای دهد و بسته به جریان میزان خونریزی می‌تواند تا ۱۲ ساعت از آن استفاده کرد.
به دلیل قرار گرفتن کامل داخل واژن، استفاده از آن برای بانوانی که مجبورند ساعات طولانی بیرون از خانه فعالیت کنند، بسیار راحت‌تر و بهتر خواهد بود.

کاپ قاعدگی ضد حساسیت تصویر نحوه قرار دادن کاپ قاعدگی

راهنمای استفاده از کاپ قاعدگی ضد حساسیت

بعد از خرید کاپ و پیش از اینکه قاعدگی و خونریزی شروع شود، کاپ را مانند یک تامپون بدون اپلیکاتور وارد واژن کنید. اگر فنجان قاعدگی درست در جای خود قرار بگیرد، نباید آن را احساس کنید. نصب کاپ شبیه به گذاشتن حلقه ضدبارداری در واژن است. با چرخاندن جزئی کاپ داخل واژن، کاسه آن باز شده و به دیواره‌های واژن می‌چسبد. از این‌ پس خون پریود وارد کاپ می‌شود و به بیرون از واژن نشت نمی‌کند.
استفاده از کاپ، به دو بخش ورود و خروج تقسیم می‌شود. در تمام مراحل استفاده از کاپ قاعدگی ضدحساسیت، رعایت نظافت اهمیت بسیار بالایی دارد.
در زمان وارد یا خارج کردن کاپ  آرامش خود را حفظ کنید، داشتن استرس می‌تواند باعث انقباض عضلات شده و استفاده از آن را مشکل کند. برای وارد و خارج کردن کاپ قاعدگی سه حالت پیشنهاد می‌شود:

 • حرکت اسکوات( خم شده روی زانوها)
 • ایستاده
 • یک پا بالاتر از سطح زمین روی یک تکیه گاه

بخاطر داشته باشید، وقتی برای اولین بار از کاپ قاعدگی ضدحساسیت استفاده می‌کنید، ممکن است احساس ناراحتی کنید. اما کمی چرب کردن آن می‌تواند به راحت‌تر کردن این فرآیند کمک کند. قرار دادن کاپ قاعدگی خیس به درون واژن بسیار راحت تر است.

کاپ قاعدگی ضد حساسیت کاپ سنستیو

[button type=”round” color=”#ae21d1″ target=”” link=”https://mamasalamat.ir/menstrual-cup-sensitive/”]خرید کاپ قاعدگی سنستیو[/button]

راهنمای استفاده از کاپ قاعدگی ضدحساسیت و قرار دادن در واژن

اگر قرار دادن تامپون در واژن را بلد باشید، قرار دادن کاپ قاعد‌گی ضد حساسیت نسبتا آسان است.

وارد کردن و جا گذاری کاپ

برای استفاده از کاپ قاعدگی ضدحساسیت فقط این مراحل را دنبال کنید:
1-دست‌های خود را کاملا بشویید.
2-روی لبه کاپ آب یا ژل لوبریکانت بمالید.
3-کاپ را محکم از وسط تا کنید و آن را در یک دست بگیرید و همچنین لبه آن رو به بالا باشد.
4-کاپ را لبه بالا، وارد واژن خود کنید، مانند یک تامپون بدون اپلیکاتور. باید در چند سانتی ‌متری زیر دهانه رحم شما قرار گیرد.
5-هنگامی که کاپ در واژن شما قرار گرفت، آن را بچرخانید. با این کار کاپ پریود در واژن شما باز می‌شود و مانند یک قیف جلوی نشتی خون را می‌گیرد.
اگر کاپ را درست قرار داده باشید، باید بتوانید بدون افتادن آن حرکت کنید، بپرید، بنشینید، بایستید و سایر فعالیت‌های روزمره را انجام دهید. اگر در گذاشتن کاپ قاعدگی ضد حساسیت مشکل دارید، با پزشک زنان خود مشورت کنید.

خارج کردن کاپ قاعدگی ضد حساسیت

در این مرحله نیز رعایت نظافت حرف اول را می‌زند.
1-دست های خود را به خوبی بشویید.
2-انگشت اشاره و شصت را وارد واژن کرده و پایه کاپ را پیدا کنید.
3- بدنه کاپ را کمی فشار دهید تا لبه آن آزاد شود، بعد کاپ را به حالتی که لبه آن به سمت بالا باشد، از واژن خارج کنید.
می‌توانید برای خروج کاپ از ماهیچه‌های خود کمک گرفته و کاپ را کمی به بیرون فشار دهید.

بعد از خارج کردن کاپ، آن را خالی کنید و با آب سرد آبکشی کنید. اگر احساس کردید که نیاز به شستشوی بیشتر دارد، می‌توانید از آب گرم و شوینده‌های غیرمعطر برای این کار استفاده کنید. بعد از خشک کردن فنجان، آماده‌ استفاده‌ دوباره است.

کاپ قاعدگی ضد حساسیت شستشوی کاپ

مدت زمان استفاده و تخلیه کاپ قاعدگی ضدحساسیت

بسته به اینکه مقدار خونریزی‌ پریودتان زیاد است یا خیر، می‌توانید ۶ تا ۱۲ ساعت از کاپ قاعد‌گی ضدحساسیت استفاده کنید. این بدان معناست که می‌توانید از فنجان در طول شب استفاده کنید.
همیشه باید کاپ خود را نهایتا هر ۱۲ ساعت تخلیه کنید. اگر قبل از آن پر شد، برای جلوگیری از نشتی باید آن را زودتر از موعد تخلیه کنید.

نحوه شستشو و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی ضد حساسیت

شما باید بدانید که چگونه کاپ قاعدگی را شسته و ضدعفونی کنید. مواردی مانند استفاده از کاپ کثیف، آب کشیدن ساده و عدم ضدعفونی کردن آن می‌تواند عوارض جانبی بسیاری به دنبال داشته باشد. از آنجایی‌که کاپ پریودی داخل واژن و نزدیک به دهانه رحم قرار می‌گیرد، با توجه‌ به حساسیت شدید این نواحی برای بانوان، بهتر است قبل و بعد از استفاده از این وسیله، آن را به ‌خوبی ضدعفونی کرده و بشویید تا میکروب‌ها، باکتری‌ها، عوامل حساسیت‌زا وارد این ناحیه نشده و به سلامت واژن و دهانه رحم شما آسیبی وارد نگردد.

.راهنمای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی!

برای شستشو و ضدعفونی صحیح کاپ به روش زیر عمل کنید:

در دوران پریود، هر بار که کاپ ضد حساسیت را خارج می‌کنید آن را ابتدا با آب سرد بشویید و اگر احساس کردید که لازم است بیشتر تمیز شود از آب گرم و شوینده‌های بدون بو و غیرعطری استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم هنگامی که خارج از خانه هستید، از آنجایی ‌که ممکن است شوینده‌های مخصوص خود را به همراه نداشته باشید، یک کاپ اضافی برای تعویض به هنگام نیاز همراه خود داشته باشید.

پس از پایان دوران قاعدگی خود می‌توانید با قرار دادن کاپ در ظرفی پر از آب جوش به مدت 10 تا 15 دقیقه آن را تمیز کنید. برای ضدعفونی بیشتر می‌توانید کمی سرکه به آب اضافه کنید. پس از گذشت مدت‌ زمان مشخص، کاپ را آب بکشید و کاملا خشک کنید. برای ضدعفونی بیشتر و استریل کردن صحیح کاپ قاعدگی استفاده از دستگاه ضدعفونی کننده کاپ قاعدگی را به شما توصیه می‌نماییم. این دستگاه به راحتی کاپ را ضدعفونی و عاری از هرگونه میکروب و آلودگی می‌کند.

کاپ قاعدگی ضد حساسیت دستگاه ضدعفونی کننده کاپ قاعدگی

[button type=”round” color=”#ae21d1″ target=”” link=”https://mamasalamat.ir/sterilizer/”]خرید دستگاه ضدعفونی کننده کاپ قاعدگی[/button]

نحوه خرید و انتخاب سایز مناسب کاپ قاعدگی ضدحساسیت

اگر علاقمند به استفاده و خرید کاپ‌ هستید باید با یک متخصص زنان مشاوره کنید. چرا که قبل از هر کاری باید سایز کاپ مناسب خود را تشخیص دهید. بیشتر برندهای موجود در بازار در سایزهای مختلف عرضه می‌شوند، بنابراین شما نباید مشکلی در پیدا کردن و خرید کاپ قاعدگی ضد حساسیت متناسب خود داشته باشید.

برای تعیین اندازه کاپ ‌قاعدگی برای خود باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • سن
 • طول دهانه رحم
 • خونریزی پریودی سنگین است یا سبک
 • سفتی و انعطاف‌پذیری کاپ
 • ظرفیت کاپ
 • قدرت عضلات کف لگن
 • داشتن زایمان طبیعی

معمولا برای زنان کمتر از ۳۰ سال که زایمان طبیعی نداشته‌اند، انتخاب کاپ‌ قاعدگی کوچک‌تر توصیه می‌شود. سایزهای بزرگتر اغلب برای خانم‌هایی که بالای ۳۰ سال سن دارند، زایمان طبیعی داشته‌اند یا پریودی سنگین‌تری دارند توصیه می‌شود.

قبل از انتخاب سایز و خرید کاپ قاعدگی ضد حساسیت با پزشک خود مشورت کنید و حتما از راهنمایی های پشتیبان فروش برند انتخابی خود به خوبی استفاده کنید.

کاپ قاعدگی ضدحساسیت قابلیت چند بار استفاده را دارد؟

کاپ قاعدگی ضد حساسیت یکی از محصولات بهداشتی است که در دو نوع یک‌ بار مصرف و قابل شستشو تولید می‌شود. اگر کاپ یک ‌بار مصرف را انتخاب کردید، حتما باید آن را بعد از مصرف دور بیندازید. اما اگر کاپ ضدحساسیت از نوع قابل شستشو باشد، می‌توانید آن را بشویید، ضدعفونی کنید و مجددا در پریودی بعدی از آن استفاده کنید.
کاپ‌ قاعدگی با قابلیت استفاده مجدد، به دلیل دوام بالا و البته با مراقبت مناسب می‌تواند از ۶ ماه تا ۱۰ سال مورد استفاد قرار گیرد.

کاپ قاعدگی ضد حساسیت تصویر کاپ و گلبرگ گل

مزایای استفاده از کاپ ضدحساسیت

هر محصول بهداشتی مناسب زمان پریودی مزایا و معایبی دارد. مزایای استفاده از کاپ قاعدگی ضدحساسیت به شرح زیر است:

 • سازگار با محیط ‌زیست است.
 • هزینه‌های مراقبت بهداشتی را کاهش می‌دهد.
 • قابل استفاده تا ۱۲ ساعت را دارد.
 • ظرفیت بالایی دارد.
 • می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید.
 • بوی کمی تولید می‌کند.

کاپ قاعدگی ضد حساسیت تصویر واژن و کاپ

معایب استفاده از کاپ قاعدگی ضد حساسیت 

کاپ‌های قاعدگی ممکن است گزینه‌ای مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست باشند، اما هنوز باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

-برداشتن کاپ در همه شرایطی امکان‌پذیر نیست. 

-قرار دادن یا برداشتن آن‌ها ممکن است سخت باشد. 

-پیدا کردن سایز مناسب می‌تواند سخت باشد. 

-ممکن است به مواد تشکیل دهنده کاپ آلرژی داشته باشید. 

-احتمال دارد کاپ قاعدگی باعث تحریک واژن شود. 

– احتمال عفونت در زنان افزایش یابد. 

.مزایا و معایب کاپ قاعدگی+ طریقه مصرف آن!

کاپ قاعدگی ضد حساسیت تصویر طراحی شده خانم نشسته بر روی کاپ

مقایسه کاپ قاعدگی ضد حساسیت با نوار بهداشتی و تامپون

برای انتخاب بین این سه محصول بهداشتی مناسب برای قاعدگی، باید مزایا و معایب هر یک را به خوبی بشناسید.

مزایای نوار بهداشتی

-نوارهای بهداشتی برای افرادی که به تازگی اولین پریودهای خود را تجربه می‌کند، یک گزینه عالی است.
-پدها گزینه‌های زیادی برای تطبیق با تغییرات در جریان و فعالیت‌های شما دارند.
-نوارهای بهداشتی تقریبا هیچ خطری در رابطه با ابتلا به سندروم شوک سمی ندارند.
-می‌توانید از آن‌ها در طول شب استفاده کنید.
-نیاز به وارد کردن چیزی در واژن ندارید.

معایب نوار بهداشتی

-حتی نازک‌ترین نوارهای بهداشتی از روی برخی لباس‌ها قابل مشاهده هستند. البته شرمی در رابطه با این موضوع وجود ندارد، اما برخی افراد با این مسئله احساس راحتی ندارند.
-با نوارهای بهداشتی نمی‌توان به استخر یا درون آب رفت.
-وقتی در حال حرکت هستید می‌توانند از جای خود جابجا شوند و در مرکز چروک شوند.
-قابل استفاده با لباس‌های زیر تنگ نیستند.

مزایا استفاده از تامپون

-تامپون اندازه بسیار کوچکی دارند و حمل آن‌ها بسیار ساده‌تر از کاپ و نوار بهداشتی است.
-با تامپون می‌توان به استخر یا درون آب رفت.
-از روی لباس قابل مشاهده نیستند.
-وقتی به درستی در جای خود قرار می‌گیرند، دیگر آن‌ها را احساس نخواهید کرد.

معایب استفاده از تامپون

-قرار دادن تامپون می‌تواند ناراحت کننده باشد، به خصوص زمانی که از یک برند جدید استفاده می‌کنید.
-پیدا کردن سایز مناسب برای مقدار خونریزی پریودی شما نیاز به آزمون و خطا دارد.
-تامپون‌ها خطرات زیست محیطی فراوانی دارند، به طوری که هر ساله میلیون‌ها تامپون وارد طبیعت می‌شود.
-برخی از تامپون‌ها واژن را تحریک می‌کنند و باعث خارش و خشکی واژن می‌شوند.

در مورد محصولات بهداشتی مراقبت از قاعدگی هیچ انتخاب بهتری وجود ندارد. مزایا و معایب هر یک، آن‌ها را مناسب برای استفاده افراد متفاوت می‌کند. به این معنی که ممکن است کاپ قاعدگی ضد حساسیت برای یک فرد مناسب باشد، اما برای فردی دیگر آزاردهنده. از این رو انتخاب این محصولات کامل سلیقه‌ای است. ناگفته نماند یک متخصص زنان مجرب نیز می‌تواند شما را تا حد زیادی در پیدا کردن محصول مناسب راهنمایی کند.

.عفونت ادراری در بارداری، روش های درمان و پیشگیری از آن 

کاپ قاعدگی ضد حساسیت طراحی تصویر زن و مشکلات دوران پریود

چه کسانی نمی‌توانند از کاپ قاعدگی استفاده کنند؟

قبل از تهیه و خرید کاپ قاعدگی ضد حساسیت، لازم است با دقت مزایا و معایب آن را بررسی کنید. همان طور که می‌دانید در فرهنگ ما استفاده از این کاپ برای دختران توصیه نمی‌شود و بهتر است کسانی که پرده بکارت برایشان حائز اهمیت است از خرید کاپ قاعدگی ضدحساسیت خودداری کنند.

. آیا کاپ قاعدگی برای دوشیزگان مناسب است؟ 

گاهی عدم مصرف محصول از مصرفش منطقی‌تر است. بنابراین اگر شما هریک از شرایط زیر را دارید بهتر است که از خرید کاپ ضدحساسیت منصرف شوید:

 • مهبل گرفتگی یا واژینیسموس
 • اندومتریوز
 • حساسیت به لاستیک یا لاتکس
 • پرولاپس یا افتادگی رحم
 • فیبروئیدهای رحمی
 • چنانچه فرد به‌ تازگی سقط‌ جنین یا زایمان را تجربه کرده باشد
 • سابقه ابتلا به سندرم TSS
 • استفاده از IUD
 • ابتلای مکرر به عفونت واژن

استفاده از کاپ قاعدگی ضدحساسیت در استخر امکان پذیر است؟

افرادی که در دوران پریودی خود به سر می‌برند می‌توانند از استخر استفاده کرده و شنا کنند و این موضوع هیچ جنبه غیر بهداشتی ندارد. اگر از تامپون یا کاپ استفاده می‌کنید، خونریزی و وارد شدن آن به آب، در حال شنا کردن غیر ممکن خواهد بود.

حتی اگر به صورت اتفاقی هنگام شنا کردن پریود شوید و مقداری از خون به آب وارد شد با آب رقیق می‌شود و مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند. استخرهای شنا در برگیرنده مقادیر اندکی از مایعات بدن همچون ادرار و عرق افراد هستند، اما معمولا با کلر ضدعفونی می‌شوند تا از توسعه بیماری‌ها جلوگیری شود. به عبارت دیگر با شنا کردن در دوره پریود، سلامت هیچ کس را به خطر نمی‌اندازید.

معمولا مبتلا شدن به بیماری‌های واژینال به هنگام شنا کردن زیاد محتمل نیست. عفونت‌های پوستی و بیماری‌های شکمی به خاطر شنا در آب‌های آلوده امکان بیشتری دارد. توجه به این نکات می‌تواند هنگام شنا در آب از بیماری‌های پیش آمده برای خانم‌ها جلوگیری کند:

 • قبل از هر چیزی از سالم بودن آبی که می‌خواهید در آن شنا کنید مطمئن شوید.
 • آب‌های کلردار می‌توانند به واژن شما آسیب بزنند، آن را تحریک کنند و خطر توسعه عفونت‌های مخمری یا واژینوز باکتریال را به همراه داشته باشند.
 • بعد از شنا کردن دوش بگیرید تا در معرض کلر قرار نداشته باشید.
 • از نشستن با مایوی خیس خودداری کنید.
 • اگر متوجه خارش، سوزش یا ترشحات غیر عادی بعد از شنا کردن شدید با یک پزشک مشورت نمایید.

کاپ قاعدگی ضد حساسیت تصویر کاپ قاعدگی در کنار استخر

قبل از تصمیم گیری درباره این محصول بهتر است راهنمای استفاده از کاپ قاعدگی ضد حساسیت را مطالعه کرده و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید. اگر بیماری و عفونت زنانه دارید یا در طول قاعدگیتان خونریزی شدیدی را تجربه می‌کنید بهتر است با متخصص زنان مشورت کنید.
این محصول در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود، بنابراین گاهی اوقات، اگر اولین مورد مناسب شما نیست، اندازه بعدی ممکن است این کار را انجام دهد. شما می‌توانید برای خرید انواع کاپ‌ قاعدگی ضد حساسیت به داروخانه‌ها مراجعه و یا آن‌ها را به صورت آنلاین خریداری کنید، اما انجام یک تحقیق کوچک هرگز ضرری ندارد.

کاپ قاعدگی ضدحساسیت بنر محصولات کاپ قاعدگی

[button type=”round” color=”#ae21d1″ target=”” link=”https://mamasalamat.ir/menstrual-cup-category/”]خرید محصولات کاپ قاعدگی[/button]

با امید آن مطالب گردآمده درباره راهنمای استفاده از کاپ قاعدگی ضد حساسیت برای شما مفید بوده باشد. در صورت سوالات بیشتر گروه کارشناسان ماماسلامت پاسخگوی شما خواهند بود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *