مطالب علمی, پزشکی

آیا شنا کردن در دوران قاعدگی مجاز است؟؟؟

شنا کردن در دوران قاعدگی تصویر خانم در حال شنا و وسایل بهداشتی پریود
فهرست مطالب
 • فواید ورزش در دوران پریودی
 • آیا می‌توان بدون استفاده از وسایل بهداشتی مخصوص پریود شنا کرد؟
 • برای شنا کردن در دوران قاعدگی کدام لوازم بهداشتی مناسب است؟
 • آیا شنا در قاعدگی باعث شدیدتر شدن گرفتگی عضلات می‌شود؟
 • چطور می توان پریود را تا زمان اتمام شنا به تعویق انداخت؟

اگر می‌خواهید درباره امکان شنا کردن در دوران قاعدگی و تاثیرات آن بر بدن زنان آشنا شوید با گروه ماماسلامت همراه باشید. شنا یکی از آرام‌بخش‌ترین و ملایم‌ترین تمرین‌هایی است که می‌توانید حتی در دوران قاعدگی انجام دهید. اگر جریان پریودی شما سبک باشد به دلیل فشار معکوس آب، خونریزی نمی‌کنید. برای محافظت بهتر می‌توانید از تامپون یا کاپ پریودی استفاده کنید. بسیاری از پزشکان عقیده دارند، که خانم‌ها وقتی در آب سرد قرار می‌گیرند، به دلیل بستن رگ‌های خونی برای مدتی، خونریزی کمتری خواهند داشت.

فواید ورزش در دوران پریودی

ورزش در قاعدگی بسیاری از علائم دردناک پریودی را تسکین می‌دهد. دردهایی چون نفخ، دردهای شکمی، نوسانات خلقی، ویار، حالت تهوع، تورم، تحریک پذیری و افسردگی نمونه هایی از این دردها می‌باشد.

ورزش، علائم دوران قاعدگی را تسکین می‌بخشد، بر سلامت کلی بانوان تاثیر می‌گذارد و بسیاری از عوارض پیری را کاهش می‌دهد. مواردی چون ایست قلبی، آرتروز، دیابت سکته مغزی، پوکی استخوان از این نوع عوارض هستند. همچنین ورزش در دوران قاعدگی باعث:

 • افزایش قدرت بدنی
 • تقویت روحیه
 • از بین بردن دوره‌های دردناک
 • باز شدن قاعدگی و تنظیم آن
 • کاهش علائم پیش از قاعدگی
 • افزایش اندورفین

یکی از ورزش‌هایی که به شما برای بهبود عوارض قاعدگی کمک می‌کند، ورزش شنا است. شاید خیلی از افراد فکر کنند که نمی‌توانند در دوران قاعدگی به سمت این ورزش بروند، اما در ادامه چگونگی شنا کردن در دوران قاعدگی را برایتان توضیح می‌دهیم.

شنا در قاعدگی غیر بهداشتی است؟

پاسخ کوتاه این سوال خیر است. در واقع، اگر در زمان پریود از تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده کنید خیلی بعید است که خون وارد آب شود، ولی اگر این اتفاق هم بیافتد استخرهای شنا دارای کلر هستند تا از انتقال و پخش بیماری‌های حاصل از مایعات بدن انسان (مانند عرق یا ادرار) جلوگیری کنند.

آیا شنا کردن در پریودی باعث عفونت می‌شود؟

به‌ طور کلی بعید است که به‌ دلیل شنا کردن، به عفونت واژن مبتلا شوید. اگر بنا به عفونت باشد، عفونت‌های پوستی و مشکلات معده ناشی از بلعیدن آب آلوده شایع‌تر است.

با این‌ حال قوانین برخی استخرها به خانم‌ها اجازه ورود در دوران پریود را نمی‌دهد. آن‌ها دلیل این کار را سلامتی سایر افراد بیان می‌کنند. واقعیت این است که در استخرها مایعات دیگری مانند ادرار و عرق بدن هم وارد می‌شود که برای سلامتی خطرناک است، به‌ همین ‌دلیل از کلر برای جلوگیری از انتشار بیماری استفاده می‌کنند. بنابراین شما با شنا در دوران قاعدگی سلامت دیگران را به‌ خطر نمی‌اندازید.

خود آب استخر به ‌دلیل داشتن کلر، می‌تواند واژن و بخش تناسلی شما را تحریک کند و در معرض خطر ابتلا به عفونت یا واژینوز باکتریال (BV) قرار دهد. برای اینکه این ریسک را کاهش دهید، بهتر است بعد از شنا، دوش بگیرید تا کلر از بدنتان شسته شود. همچنین سعی کنید با مایوی مرطوب جایی ننشینید.

 

آیا می‌توان بدون استفاده از وسایل بهداشتی مخصوص پریود شنا کرد؟

اگر قبلا در دوران پریودتان بدون استفاده از لوازم بهداشتی شنا کرده باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که تا وقتی در آب هستید، خون‌ریزی به ‌طور موقت قطع می‌شود. البته درباره این موضوع قوانین علمی وجود دارد.

چیزی که باعث جریان ‌یافتن خون از رحم به دهانه رحم و از آنجا به بیرون می‌شود، نیروی گرانش زمین است. به ‌همین‌ دلیل است که وقتی در آب هستید، خون تقریبا جاری نمی‌شود. فشار آب سرعت جریان خون را کاهش می‌دهد، البته به‌طور کامل آن را قطع نمی‌کند.

برای شنا کردن در دوران قاعدگی کدام لوازم بهداشتی مناسب است؟

قابل ذکر است برای این که خیالتان از بابت خونریزی در آب راحت باشد از برخی لوازم بهداشتی که در ادامه می‌آیند استفاده کنید:

تامپون

تامپون پس از ورود به بدن در رحم بالا می‌رود و خون رحم را جذب می‌کند. از طرفی به دلیل اینکه بقیه قسمت‌های واژن در طول شنا بسته باقی می‌مانند خون امکان ورود به آب را نخواهد داشت. بهتر است موقع شنا کردن در دوران قاعدگی از تامپون‌هایی با جذب بالا خصوصا از انواعی که برای زنان ورزشکار تهیه شده استفاده شود. پس از شنا نیز، مهم است تامپون حتما تعویض شود زیرا آب استخر یا دریا را به خود جذب کرده و اشباع شده است.

کاپ قاعدگی

استفاده از کاپ پریودی در زمان شنا کردن در دوران قاعدگی نیز می‌تواند موثر باشد. کاپ تا 12 ساعت می‌تواند از خروج خون از رحم جلوگیری کند. کاپ باید به درستی در رحم جای گیرد تا سدی بین خون و آب ایجاد کند. افرادی که از دستگاه‌های داخل رحمی مانند آی یودی استفاده می‌کنند بهتر است برای استفاده از کاپ قاعدگی با پزشک مشورت کنند.

شنا کردن در دوران قاعدگی تصویر خانم در حال شنا و تامپون

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی ضد حساسیت از محصولات بهداشتی دوران قاعدگی است. این محصول کوچک، قابل انعطاف و قیف‌ مانند است و آن را از لاستیک یا سیلیکون تولید می‌کنند. فنجان‌های قاعدگی معمولا چند بار مصرف‌اند، اما نوع یک‌ بار مصرف‌شان نیز در بازار موجود است.

فنجان قاعدگی درون واژن قرار می‌گیرد و خون قاعدگی را در خود جمع می‌کند. کاپ‌ها، در مقایسه با دیگر محصولات بهداشتی قاعدگی، خون بیشتری را در خود جای می‌دهند و همین باعث شده است بسیاری از بانوان کاپ را جایگزین تامپون‌ و نوار بهداشتی کنند. در واقع، نیازی نیست کاپ قاعدگی را زود به زود عوض کنید، بلکه بسته به میزان خون‌ریزی قاعدگی‌تان، می‌توانید حدودا ۶ تا ۱۲ ساعت یک ‌بار، آن را خالی کنید یا این‌ که اگر این کاپ یک‌بار مصرف است، تعویضش کند.

خرید کاپ قاعدگی لیوا

آیا شنا در قاعدگی باعث شدیدتر شدن گرفتگی عضلات می‌شود؟

اگر گرفتگی‌های دوران قاعدگی دردناک باشد ممکن است تمایلی به شنا کردن نداشته باشید، در حالی که ورزش ممکن است به بهبود درد پریود شما کمک کند.

ورزش با شدت کم مثل شنا در حقیقت می‌تواند به تسکین دردهای قاعدگی کمک کند، زیرا هنگام ورزش اندورفین ترشح می‌شود که به عنوان یک مسکن طبیعی عمل می‌کند. حرکت دادن بدن در آب و شنا کردن در دوران قاعدگی می‌تواند مفید باشد. تحقیقات نشان داده است که ورزش منظم حتی ممکن است در پیشگیری از سندرم پیش از قاعدگی (PMS) موثر باشد. مطالعه‌ای بر روی 70 خانم که در دوره قاعدگی خود گرفتگی و درد (دیسمنوره اولیه) را تجربه می‌کنند، نشان داده، کسانی که به طور منظم بیش از 4 بار در هفته ورزش می‌کنند، دردشان کمتر شده است.

ممکن است شنیده باشید که وقتی در آب هستید به دلیل فشار آب پریود شما متوقف می‌شود. در حالی که فشار آب شدت پریود را کم می‌کند، اما پریود همچنان ادامه خواهد داشت. به همین دلیل است که هنگام شنا کردن در دوران قاعدگی باید از تامپون یا کاپ پریود استفاده کنید.

 آب آلوده استخر و عفونت قارچی زنان

عوامل دیگری در کنار استخرهای عمومی می توانند سبب ابتلا به عفونت قارچی واژن در خانم ها شوند.خانم ها باید در انتخاب استخر تمیز وسواس بیشتری به خرج دهند. سفر رفتن از جمله دیگر عواملی است که می تواند زمینه ساز مشکلات عفونی واژن در خانم ها شود. چرا که در سفر ممکن است از آب های تصفیه نشده و آلوده برای شست و شو استفاده شود. آب های آلوده مهم ترین نقش در عفونت واژن را دارند. به همین دلیل توصیه می شود که هنگام سفر و استفاده از دستشویی های بین راهی به اینکه آب تصفیه شده است یا نه دقت بیش تری نمایید.

علاوه بر آب های آلوده، انگل ها هم هستند که می توانند سبب بروز عفونت ها شوند. متاسفانه ابتلا به این انگل نشانه‌های بارزی ندارد به‌همین دلیل کنترل و درمان آن معمولا ساده نیست. با این حال، شایع‌ترین نشانه‌های ابتلا به این بیماری به‌ صورت ترشحات زرد مایل به سبز، خارش و بروز پیدا می‌کند.

آیا عفونت قارچی استخر درمان دارد؟

عوارض عفونت های قارچی مربوط به دستگاه تناسلی معمولا طولانی مدت نمی باشد، چرا که می توان با رعایت اصول بهداشت عمومی و فردی و نکاتی که به سادگی قابل درمان هستند، این بیماری را به موقع درمان کرد. اما با توجه نکردن به این نکات، این بیماری می تواند عوارضی چون خارش های طولانی مدت که سبب زخم دهانه رحم، لکه بینی و خونریزی در خانم ها شود که همین ها عوارض طولانی مدت را به همراه خواهند داشت.

مشکل اصلی این بیماری در برخی موارد بدون علامت است. متاسفانه برخی خانم‌ها به عفونت‌های دستگاه تناسلی مبتلا هستند اما نشانه ظاهری آشکاری در آن‌ها وجود ندارد بنابراین بدون این‌که بدانند ناقل بیماری هستند.

شنا کردن در دوران قاعدگی خانم در حال شنا در استخر

چطور می توان پریود را تا زمان اتمام شنا به تعویق انداخت؟

اگر قرص‌های ضدبارداری هورمونی ترکیبی مصرف می‌کنید، باید بلافاصله بسته دوم را شروع کنید تا پریودتان به تعویق بیفتد یا اگر شروع شد، قطع شود؛ یعنی اگر قرص‌های ۲۱روزه استفاده می‌کنید، نباید برای شروع بسته دوم ۷ روز صبر کنید یا اگر قرص‌های ۲۸روزه می‌خورید، دیگر ۷ قرص دارونما (غیرفعال) را نخورید و بلافاصله بسته دوم را شروع کنید. پریودتان تا زمانی شروع نخواهد شد که بسته دوم به پایان برسد.

برخی از داروهای هورمونی ضدبارداری طوری طراحی شده اند که با مصرف آن‌ها، هر سه ماه یک بار پریود خواهید شد.

اگر قرص مصرف نمی‌کنید و می‌خواهید پریودتان را به تأخیر بیندازید، پزشک می‌تواند برایتان قرص نورتیسترون (norethisterone) تجویز کند تا سه روز قبل از اینکه پریودتان شروع شود، آن را مصرف کنید. می‌توانید این قرص را تا ۲۰ روز مصرف کنید و وقتی آن را تمام کردید، پریودتان باید شروع شود.

اگر شناگر حرفه ای هستید اما تامپون و کاپ را دوست ندارید، با پزشکتان درباره به تعویق انداختن پریودتان مشورت کنید.

نوار بهداشتی برای شنا

از نوار بهداشتی در آب استفاده نکنید. ممکن است ترجیح بدهید در دوران پریود از نوار بهداشتی استفاده کنید، اما نوار بهداشتی‌ها برای استفاده در آب مناسب نیستند. نوار بهداشتی‌ها آب راجذب می‌کنند در نتیجه استفاده از آن‌ها در آب، خاصیتشان را از بین برده و آب را نیز آلوده می‌کند.

علاوه بر این، چسب نوار بهداشتی همیشه به خوبی به پارچه لباس شنا نمی‌چسبد و یا آب، چسب نوار بهداشتی را از بین می‌برد و در نتیجه ممکن است نوار بهداشتی از لباستان جدا شده و در آب بیوفتد.

مایو مخصوص پریود

لباس شنا یا لباس زیر شنا که مناسب دوران پریود هستند، قابل استفاده مجددند و به این صورت است که در آستر لباس شنا یا لباس زیر یک پد تعبیه شده تا خون را جذب کند. این پدها‌ با بسیاری از لایه‌های نازک مواد ساخته شدند تا خون پریود را هنگام شنا به خوبی جذب کنند.

بسته به نوع انتخاب لباس و میزان خون‌ریزی، این لباس شنا یا لباس زیر تا حدود یک تا دو تامپون خون را در خود نگه می‌دارد. حتما باید حداقل هر 12 ساعت یکبار لباس شنا یا لباس زیر پریود تعویض و یا تمیز بشود.

امیدواریم مطالب گرد آمده برای شما مفید بوده باشد. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر کارشناسان ما مشتاقانه پاسخگوی شما می ‌باشند. 

خرید دستگاه ضدعفونی کننده کاپ قاعدگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *