چگونه دردهای قاعدگی را کاهش دهیم؟

دردهای قاعدگی خانم با در قاعدگی شدید

 

دردهای قاعدگی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم‌ها را به ستوه آورده است. راهکارهایی برای کاهش درد قاعدگی وجود دارد. به جای احساس خستگی یا بی حالی می‌توانید این دوران را به خوبی پشت سر بگذرانید، پر انرژی باشید و تمام طول هفته را از حس خوبی برخوردار شوید. از همین رو با رعایت برخی نکات می‌توانید حس خوبی را از این دوران تجربه کنید.

خانم‌ها از سن بلوغ درگیر فرآیندی طبیعی به نام پریود یا قاعدگی می‌شوند. قاعدگی در اکثر خانم‌ها همراه با درد است. اما شدت این درد در افراد مختلف، متفاوت است. برای کاهش درد قاعدگی به روش‌های صحیح می‌توانید به پزشک مراجعه کنید و یا با گروه ماما سلامت نیز همراه شده و مطالب مفیدی درباره درمان درد قاعدگی یاد بگیرید.

 

درد قاعدگی چیست؟

 

در هر ماه، رحم برای نگه داشتن بچه یک لایه محافظ می‌سازد. در صورت عدم بارداری این لایه به تدریج ضعیف شده و خون و بافت جایگزین آن می‌شود. این پدیده که هر ۲۸ روز یک بار اتفاق می‌افتد را پریود و یا قاعدگی می‌گویند. برای حذف این لایه رحم شروع به انقباض می‌کند و این عمل باعث ایجاد دردهای قاعدگی می‌شود.

درد قاعدگی در نواحی پایین شکم و کمر یا ران احساس می‌شود. با وجود این که اکثر خانم‌ها این درد را تجربه می‌کنند در صورت شدت زیاد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

دردهای قاعدگی دو دسته می باشند: دردهای اولیه و دردهای ثانویه.

 

دردهای اولیه قاعدگی:

 

در اکثر موارد، درد قاعدگی همزمان با ترشح ماده‌ای به نام پروستاگلاندین شروع می‌شود. این ماده دردهای اولیه را در بدن ایجاد می‌کند. این نوع درد بیشتر در خانم‌های جوان و گاهی با آغاز اولین پریود دیده می‌شود.

این دردها با گذشت زمان و بالا رفتن سن کم‌تر می‌شود و بعد از اولین زایمان عموما بهتر می‌شود. ممکن است همراه با حالت تهوع، شل شدن مدفوع یا سردرد باشد. بیش از نیمی از خانم‌ها همزمان کمر دردی که به پاها تیر می‌کشد را هم تجربه می‌کنند.

 

دردهای ثانویه قاعدگی:

 

این دردها ممکن است به دلیل اختلال رحمی مثل اندومتریوز، فیبروم رحم یا بیماری التهابی لگن باشند. این دردها در سنین بالاتر و با گذشت زمان بروز پیدا می‌کنند و با گذشت زمان بدتر می‌شوند. ممکن است قبل از شروع پریود آغاز شوند یا حتی تا بعد از آن هم ادامه داشته باشند.

 

 

دردهای قاعدگی دل درد پریودی

 

 

علت دردهای قاعدگی چیست؟

 

بدون ‌اغراق می‌توان گفت هر تغییر محسوسی در بدن به علت فعالیت یک هورمون یا ماده شیمیایی خاص ایجاد می‌شود. در زمان شروع پریود، پروستاگلاندین ترشح می‌شود که چند تغییر همزمان را در رحم و بافت‌های اطراف آن ایجاد می‎کند.

این هورمون گیرنده‌های درد را حساس‌تر می‌کند و شما نسبت به سایر مواقع درد را سریع‌تر احساس می‌کنید. علاوه بر این جریان خون رحمی را کاهش می‌دهد تا ریزش دیواره رحم راحت‌تر انجام شود، در نهایت سطح اکسیژن در بافت رحم کم می‌شود و انقباضات شدید رحمی شروع می‌شوند.

بعضی از افراد پریودی دردناکی دارند و برخی نه. علم پزشکی هنوز نتوانسته است دلایل این تفاوت‌ها را کاملا کشف کند، اما تعدادی از عوامل شناخته شده دردهای قاعدگی شدید عبارتند از:

  • داشتن خونریزی شدید
  • اولین زایمان
  • سن کمتر از بیست سال یا اوایل بلوغ و اولین قاعدگی‌ها
  • تولید زیاد یا حساسیت بالا به پروستاگلاندین، هورمونی که رحم را منقبض می‌کند
  • اندومتریوز یعنی رشد غیر عادی بافت لایه داخلی رحم
  • استفاده از ابزار پیشگیری از بارداری

 

درد قاعدگی چه تفاوتی با سندروم پیش از قاعدگی دارد؟

 

این سندروم با دردهای قاعدگی متفاوت است. علائم «سندروم پیش از قاعدگی PMS» معمولا بین ۱-۲ هفته قبل از شروع پریود ظاهر می‌شوند. افزایش وزن، احساس نفخ در شکم، زودرنجی و آزرده‌خاطری، خستگی مفرط و بی‌حوصلگی از علائم بارز PMS است. این سندروم قابل درمان است و در صورتی که ما را اذیت می‌کند با مراجعه به پزشک متخصص اعصاب و روان می‌توانیم بهترین درمان لازم را با توجه به شرایط خودمان آغاز کنیم.

 

چه بیماری‌هایی باعث دردهای قاعدگی می‌شوند؟

 

گاهی دردها بسیار شدید هست و به ‌مرور بیشتر می‌شود که ممکن است نشانه‌ای از بیماری‌های التهابی لگن و دستگاه تناسلی باشد. این بیماری‌ها عبارت‌اند از:

 

بیماری‌های التهابی لگن: در اثر باکتری‌ها، ویروس‌ها و عواملی که از راه رابطه جنسی منتقل می‌شوند، ایجاد می‌شود.

 

آندومتریوز: بافت آندومتریوز به دلایلی خارج از رحم جایگزین شده و با هر بار قاعدگی این بافت‌ها هم دچار خونریزی می‌شوند و درد و مشکلات دیگری مثل چسبندگی رو به وجود می‌آورند.

با مطالعه مقاله اندومتریوز چیست؟ در وبلاگ ماماسلامت اطلاعات کامل‌تری در این باره بدست آورید.

 

کیست تخمدان: بیماری تخمدان پلی کیستیک و کیست‌های تخمدان، دردهای شدیدی را در این ناحیه به وجود می‌آورند. گاهی با چرخش، پارگی و خونریزی این کیست‌ها، دردها شدیدتر شده و گاهی نیاز به ویزیت سریع و اورژانسی توسط پزشک خواهد بود.

 

فیبروم: فیبروم‌ها تومورهای خوش‌خیم رحم هستند که باعث خونریزی شدید و درد در دوران پریود می‌شوند. این فیبروم‌ها با سونوگرافی تشخیص داده می‌شوند.

 

تنگی دهانه رحم: تنگی دهانه رحم به علت زخم، کاهش یا نبود هورمون استروژن، باعث بیشتر شدن درد می‌شود.

مهم‌ترین قدم در درمان این نوع دردها مراجعه‌ به‌ موقع به پزشک متخصص زنان و زایمان است.

 

 

دردهای قاعدگی خانم با درد شدید دل

 

 

چطور دردهای قاعدگی را سریع کاهش دهیم؟

 

برای کاهش درد قاعدگی چند نکته را در سبک زندگیمان به ‌خاطر داشته باشیم:

 

ورزش کنیم: انجام دادن حرکات کششی و ورزش‌هایی مثل یوگا و پیلاتس در دوران پریود، گردش خون در بدن را افزایش می‌دهد و بر ترشح هورمون‌های موثر در خلق و خوی فرد تاثیر می‌گذارد. ۳-۴ بار تمرین در هفته می‌تواند به طور چشمگیری باعث کاهش درد قاعدگی شود.

 

رژیم غذایی خود را کنترل کنیم: از مصرف زیاد شکر پرهیز کنیم، غذاهای چرب را در رژیم غذایی‌ کاهش بدهیم و آب زیاد بنوشیم.

 

از ماساژ استفاده کنیم: ماساژ گردش خون را در بدن بیشتر می‌کند و به کنترل درد و کاهش زمان خون‌ریزی کمک می‌نماید.

 

گرما‌ درمانی: دوش آب گرم، استفاده از کیسه‌ آب گرم یا حوله گرم روی شکم و کمر، استفاده از پد گرم کننده قاعدگی درد را بهتر می‌کند.

 

 

کاهش دردهای قاعدگی پد ضد درد

خرید پد ضد درد قاعدگی از فروشگاه آنلاین لوازم طبی و بهداشتی ماماسلامت

 

درمان دردهای قاعدگی

 

برای کم کردن و درمان درد قاعدگی خفیف تا متوسط، برخی از درمان‌های خانگی می‌توانند موثر باشند. بعضی از این درمان‌ها سریعا موجب کاهش دردهای قاعدگی می‌شوند و برخی دیگر درد و انقباضات را در چرخه‌های بعدی کاهش می‌دهند.

 

گرم کردن

گرم کردن کمر و شکم ممکن است درد را کاهش دهد. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۲، زنان ۱۸ تا ۳۰ ساله با پریودی‌های منظم اثر گرم کردن شکم و کمر را در کاهش درد گزارش کردند.

اثر تسکین ‌دهندگی یک پد ضد درد قاعدگی، معادل مصرف ایبوپروفن است. اگر متوجه شدید که گرم کردن باعث کاهش درد قاعدگی می‌شود، می‌‌توانید کیسه آب گرم مناسب و یا تشکچه برقی خریداری کنید.

برای آشنایی بیشتر با پدهای ضد درد، مطالعه مقاله  آشنایی با پد ضد درد یا گرم کننده قاعدگی در وبلاگ ماماسلامت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

ماساژ با روغن‌های گیاهی

ماساژ درمانی برای حدود ۲۰ دقیقه می‌تواند به کاهش درد قاعدگی کمک کند. ماساژ بلافاصله دردها را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد و مانع افزایش دوباره آن می‌شود. ماساژ درمانی برای قاعدگی شامل فشار دادن نقاطی خاص است در حالی که دستان ماساژور در اطراف شکم، پهلو و پشت حرکت می‌کنند.

گاهی اضافه کردن روغن‌های گیاهی به سبک آروماتراپی یا همان رایحه درمانی، ممکن است مفیدتر باشد. ترکیب روغن اسطوخدوس، مریم گلی و مرزنگوش برای این کار مناسب است. شما می‌توانید روغن ماساژ معطر را بخرید و یا خودتان با استفاده از روغن‌های معطر گیاهی و یک روغن پایه، ترکیب مخصوص خود را بسازید.

 

 

دردهای قاعدگی سردرد خانم

 

 

ارضا شدن (ارگاسم)

هنوز مطالعه بالینی منسجمی درباره تاثیر مستقیم ارگاسم بر رفع گرفتگی عضلات در مدت قاعدگی انجام نشده، ولی ارضای جنسی به تحمل درد قاعدگی کمک می‌کند. ارضای واژنی تمام بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، از جمله نخاع و مغز، که باعث رهاسازی نوروترانسمیترهایی مثل اندورفین‌ها و اکسی‌توسین می‌شود. اندورفین‌ها باعث کاهش احساس درد می‌شوند.

 

پرهیز غذایی

در طول قاعدگی، بهتر است از مواد غذایی که باعث ورم و نفخ شکم می‌شوند اجتناب کرد. غذاهای چرب، الکل، نوشیدنی‌های گازدار، کافئین و غذاهای شور از موارد مواد غذایی مضر در دوران قاعدگی هستند. کاهش یا حذف این غذاها باعث کاهش درد و کرفتگی شود. به جای نوشیدنی کافئین‌دار (مانند قهوه، چای، نوشابه و یا نوشیدنی انرژی‌زا) از دم‌نوش زنجبیل یا نعناع یا مخلوط آب جوش و لیموترش استفاده کنید. اگر هوس مواد غذایی شیرین کرده‌ اید، میوه تازه و یا خشک بخورید.

 

عصاره پوست درخت کاج دریایی فرانسوی (پیکنوژنول)

این عصاره که با نام تجاری پیکنوژنول شناخته می‌شود حاوی آنتی‌اکسیدان‌های فراوانی است. البته ترکیب این آنتی اکسیدان‌ها در مواد دیگری مثل بادام زمینی و یا دانه انگور هم یافت می‌شود. مصرف روزانه مکمل پیکنوژنول می‌تواند درد پریود را کاهش دهد. افرادی که در طول خونریزی قاعدگی خود، روزانه ۶۰ میلی‌گرم پیکنوژنول خورده‌اند، درد کمتری دارند.

 

بر طرف‌ کردن مشکلات خواب

کیفیت خواب روی علائم قاعدگی و همچنین بسیاری از مشکلات دیگر بدن موثر است. زنان مبتلا به بی‌خوابی بیش از زنانی که بدخواب نیستند، به دردهای قاعدگی مبتلا می‌شوند، تا جایی که این درد‌ها در فعالیت‌های روزانه‌شان تداخل به‌وجود می‌آورد.

از کارهایی که برای بالا بردن کیفیت خواب می‌توانید انجام دهید، شنیدن موسیقی آرامش‌بخش، نوشیدن یک فنجان دمنوش گیاهی مناسب خواب و حمام گرم است. داشتن خواب مناسب و به ‌اندازه، سلامت کلی بدن را افزایش می‌دهد و شما می‌توانید علائم آزاردهنده ماهانه‌تان را کنترل کنید و کاهش دردهای قاعدگی را شاهد باشید.

 

 

برای کاهش دردهای قاعدگی چه بخوریم؟

 

برای کاهش درد قاعدگی می‌توانید از روش‌های سنتی و گیاهان دارویی استفاده کنید. این روش درمان هیچ گونه ضرری برای بدن ندارد. در ادامه چند نوع از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

 

دارچین

دارچین ماده‌ای مسکن برای درد است. دارچین به کاهش انقباضات رحمی کمک خواهد کرد و باعث تسکین درد می‌شود.

 

شکلات تلخ

شکلات تلخ ماهیچه‌ها را به سرعت آزاد می‌کند و سبب تسکین درد پریود می‌شود.

 

زنجبیل

زنجبیل میزان ترشح هورمون‌های درد بدن را کاهش می‌دهد و انرژی شما را نیز افزایش می‌دهد.

 

نوشیدن آب

با نوشیدن آب فراوان می‌توانید از درد و نفخ شکم جلوگیری کنید. بهتر است آب گرم بنوشید تا با افزایش جریان خون گرفتگی عضلات را آرام کند.

 

رازیانه

یک مسکن برای درد می‌باشد. روزی دو باز و در سه روز قبل از قاعدگی استفاده کنید.

 

جعفری

این سبزی به کاهش درد قاعدگی شما کمک زیادی می‌کند.

 

مصرف اسید چرب

مصرف غذایی مانند ماهی، آجیل‌هایی مانند گردو و بادام و کنجد را که دارای اسیدهای چرب هستند افزایش دهید تا به تسکین درد پریود کمک کند.

 

 

دردهای قاعدگی دمنوش های طبیعی

 

 

چه زمانی برای دردهای قاعدگی به پزشک مراجعه کنیم؟

 

در صورتی ‌که دردهای قاعدگی، شما را در یکی از موقعیت‌های زیر قرار می‌دهد بهتر است زودتر به پزشک مراجعه کنید:

  • تجربه دردهایی که خیلی شدید هستند به‌ طوری ‌که انجام کارهای روزمره شما دچار اختلال می‌شود.
  • درد پریود به هیچ ‌وجه با داروی مسکن و روش‌های خانگی تسکین پیدا نمی کند.
  • خونریزی بسیار شدید و با گذشت زمان درد و خونریزی بیشتر می‌شود.
  • درد شدید ناحیه شکم، کمر و لگن با اسهال و استفراغ شدید همراه می‌شود.

در صورتی ‌که دردهای شما قابل‌ تحمل هستند، نیازی نیست که هر ماه به پزشک مراجعه کنید و بهتر است با درمان‌های خانگی این درد را کنترل کنید.

 

مسکن‌های قوی برای درمان درد قاعدگی

 

اگر دردهای قاعدگی شما شدید است، بهتر است با مراجعه به پزشک مراحل درمانی را طی کنید. بهترین داروها برای کاهش درد قاعدگی که بهتر است با تجویز پزشک مصرف شوند در ادامه آورده شده است:

 

ایبوپروفن

این دارو با داشتن خاصیت ضد التهابی می تواند به کاهش درد قاعدگی کمک کند. این دارو یک مسکن قوی برای درد است. از مصرف بی مورد و زیادی این دارو بپرهیزید زیرا استفاده زیادی آن موجب سکته مغزی می شود و می تواند باعث بروز زخم معده نیز شود.

 

ناپروکسن

ناپروکسن یک داروی ضد التهابی برای تسکین درد است. این دارو علاوه بر درد قاعدگی، دردهای سایر نقاط بدن را نیز آرام می کند.

 

سلکوکسیب

برای کاهش دردهای قاعدگی بسیار موثر است اما از شهرت کم‌تری برخوردار است.

 

آسپرین

مسکنی برای دردهای خفیف پریود است. برای دردهای قاعدگی نیز مفید می‌باشد. کاربرد اصلی آن برای جلوگیری از سکته قلبی و مغزی است.

 

نوافن

این دارو یک مسکن قوی برای کاهش دردهای قاعدگی می‌باشد. علاوه بر تسکین دهندگی باعث کاهش میزان خونریزی شدید پریودی می‌باشد. این قرص ترکیبی از استامینوفن، ایبوپروفن و کافئین است. هورمون‌های درد را در بدن کاهش می دهد. از مصرف زیاد این قرص بپرهیزید و آن را تحت نظر پزشک مصرف کنید.

 

 

دردهای قاعدگی درد شدید در ناحیه شکم

 

 

دردهای قاعدگی کمی قبل از شروع قاعدگی شروع می‌شوند و تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد کاهش پیدا می‌کنند. دردهای عادت ماهیانه رو با ماساژ، رژیم غذایی مناسب، گرما درمانی، استراحت و نهایتا استفاده از مسکن می‌توان کاهش داد.

در صورتی که دردهای پریود با هیچ روشی کاهش پیدا نکرد و رو به افزایش بودند، باید به پزشک مراجعه شود چرا که ممکن است بیماری‌ها یا مشکلات التهابی لگن و یا دستگاه تناسلی باعث این دردها باشند که نیاز به درمان اختصاصی دارند.

 

 رعایت بهداشت و راحتی بیشتر در دوران پریود، با خرید کاپ قاعدگی از فروشگاه ماما سلامت 

 

امید است مطالب فوق برای شما مفید بوده باشد. در صورت سوالات بیشتر کارشناسان ماما سلامت  مشتاق پاسخگویی به شما عزیزان هستند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *