وبلاگ, پزشکی, مطالب علمی

همه چیز درباره انواع بهداشت قاعدگی و آموزش‌هایی برای آن!

بهداشت قاعدگی

فهرست مطالب:

  • انواع بهداشت قاعدگی
  • بهداشت قاعدگی و استحمام مرتب به‌ویژه در روزهای پریود
  • کدام محصول بهداشت قاعدگی برای شما مناسب است؟
  • باورهای غلطی در مورد رعایت بهداشت قاعدگی
  • نکات مهم برای رعایت بهداشت قاعدگی

همگی شما از دوران بلوغ با موضوع قاعدگی، سیکل پریودی یا نام‌های دیگر عادت ماهیانه زنان آشنا هستید.لازم است در این دوران با بهداشت قاعدگی بیشتر آشنا شوید؛ زیرا بسیاری از مشکلات و عفونت‌هایی که در این دوران زنان را درگیر می‌کند، بخاطر عدم رعایت بهداشت قاعدگی و یا اعتقاد به باورهای اشتباه و غلط است.

باید آگاه باشید که بانوان در این دوران بیش‌تر از هر زمان عادی دیگری، مستعد عفونت هستند. در زمان‌های قدیم حمام کردن در دوران قاعدگی ممنوع بود اما امروز برای رعایت بهداشت قاعدگی، حمام کردن از واجبات است. در ادامه این مطلب به انواع بهداشت قاعدگی و آموزش‌های آن می‌پردازیم.

انواع بهداشت قاعدگی

نوار بهداشتی، کاپ قاعدگی یا تامپون را هر از چند گاهی و به طور مرتب عوض کنید.

آیا می‌دانستید وقتی خون قاعدگی از بدن خارج می‌شود، ممکن است با ارگانیسم‌های بدن آلوده شود؛ پد مرطوب بوده و همچنین دارای باکتری‌های ناشی از عرق خواهد بود. باکتری‌ها می‌توانند تکثیر شوند و باعث عفونت‌های مجاری ادراری، عفونت‌های واژن و بثورات پوستی شوند. تامپون‌ها و کاپ‌های قاعدگی باید به درستی استفاده شوند. نوار بهداشتی و تامپون را حداقل بعد از ۶ ساعت تعویض کنید. فراموش نکنید که کاپ قاعدگی خود را به درستی بشویید و ضدعفونی کنید.

اگر تامپون برای مدت طولانی‌تری در محل قرار داده شود، می‌تواند باعث سندرم شوک سمی (TSS) می‌شود که یک وضعیت پزشکی جدی ناشی از عفونت باکتریایی است. تعویض پدها و تامپون‌ها به طور مرتب از عفونت و تحریک جلوگیری می‌کند. در بین سیکل‌ها، کاپ‌های قاعدگی باید تمیز و خشک و ضدعفونی شده، در جای خنک نگهداری شوند.

شستن واژن در دوران پریود

بهتر است در طول پریود ناحیه‌ی تناسلی خود را روزی یک بار بشویید تا از تجمع میکروب‌ها و ایجاد بوی نامطبوع در زمان خونریزی جلوگیری کنید. شستشو قسمت خارجی ناحیه تناسلی با مواد بهداشتی مخصوص با از بین‌بردن میکروب‌ها یکی از روش‌هایی است که به رعایت بهداشت قاعدگی و کاهش دلیل عفونت واژن کمک می‌کند.

این کار باید به آرامی انجام شود و پس از آن ناحیه به خوبی خشک شود. زیرا باقی‌ماندن رطوبت در محیط، محل را برای رشد باکتری‌ها مساعد می‌کند. استفاده از آب ولرم نیز به کاهش درد شما در این دوران کمک می‌کند. پس از اتمام پریود هم واژن را شستشو دهید تا هرگونه آلودگی ناشی از خونریزی از محیط تمیز شود.

لباس زیر در دوران قاعدگی

به نوار بهداشتی اکتفا نکنید و حتما به لباس زیری که در قاعدگی استفاده می کنید، توجه داشته باشید. برای رعایت بهداشت لباس زیر نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

۱- سعی کنید در دوران قاعدگی لباس زیر نخی بپوشید و زود به زود آن را عوض کنید. منافذ لباس زیر نخی به عبور راحت جریان هوا کمک کرده و دمای محل را متعادل می‌کند. اما لباس‌های نایلونی باعث گرما و تعریق زیاد می‌شوند.

۲- لباس زیرتان اگر خیس شده حتما آن‌را عوض کنید. لباس‌های زیر را باید در آفتاب خشک کنید.

عدم استفاده از محصولات شیمیایی سنگین

برای رعایت بهداشت قاعدگی به سراغ محصولات شیمیایی سنگین مانند صابون و سایر محصولات ضد میکروبی نروید. این محصولات باعث می‌شوند تا:

باکتری مفید اطراف واژن از بین بروند.

مواد ضدعفونی قوی باعث خشک شدن پوست اطراف واژن، ترک یا ایجاد زخم خواهند شد.

اسانس شیمیایی و مصنوعی آن‌ها باعث ایجاد حساسیت بافتی و بثورات پوستی در واژن می‌شوند.

بهداشت قاعدگی و استحمام مرتب به‌ویژه در روزهای پریود

آیا می‌توان در دوران پریود به حمام بروم؟ این سوال بسیاری از بانوان است. حمام کردن خلق‌وخو را بهبود می‌بخشد و انرژی بدن را افزایش می‌دهد. استحمام به بهداشت بهتر سیستم باروری و ادراری نیز کمک کند. در زمان دوش گرفتن با صابون‌های مخصوص و استاندارد، اطراف ناحیه تناسلی را به‌خوبی شستشو دهید؛ تا هرگونه باکتری و قارچ بیماری‌زا برداشته شود. دوش آب گرم نیز باعث آرامش عضلات بدن و بهبود جریان خون در قسمت لگن می‌شود که نتیجه آن کاهش مواد التهابی در سیستم باروری است. با حمام کردن و رعایت بهداشت قاعدگی فاکتورهای التهابی در سیستم باروری کم می‌شود در نتیجه درد پریود کاهش پیدا می‌کند.

بهداشت قاعدگی محصولات دوران پریود

کدام محصول بهداشت قاعدگی برای شما مناسب است؟

محصولات زیر به شما در حفظ بهداشت قاعدگی کمک می‌کنند:

پد قاعدگی قابل شست و شو

پدهای قاعدگی قابل‌شست‌وشو، جنس پارچه‌ای و دوام بالایی دارند. معمولاً از این پارچه‌ها چندین بار می‌توان استفاده کرد، ولی نکته مهم این است که پس از هر بار استفاده و شست‌و‌شو آن را مقابل نور خورشید پهن و خشک کنید. نور خورشید ضدعفونی کننده است و باکتری‌های موجود در پارچه را از بین می‌برد. برای رعایت بهداشت قاعدگی پدهای پارچه‌ای را در جای خشک و تمیز نگهداری کنید.

نوار بهداشتی

نوار یا پدهای بهداشتی در تمام مغازه‌ها و داروخانه‌ها یافت می‌شود. این پدها یک‌بارمصرف هستند و در تولید آن‌ها، الیاف مصنوعی به کار می‌رود. به همین دلیل هم برای محیط‌زیست ضرر دارند و زمان استفاده از آن‌ها امکان بروز حساسیت‌های پوستی وجود دارد. در صورت انتخاب نوار یا پد بهداشتی، نوعی از آن را مصرف کنید که با پوستتان سازگاری و کم‌ترین میزان استفاده از الیاف حساسیت‌زا را داشته باشد و باعث ایجاد مشکل نشود.

تامپون

تامپون از موادی نرم تشکیل شده است و برای جذب خون به‌صورت داخلی توسط بانوان استفاده می‌شود تا خون را قبل از خارج شدن جذب کنند. تامپون‌ها در دو نوع یک‌بارمصرف و چندبار مصرف تولید می‌شوند. انواع چندبار مصرف آن‌ها از الیاف طبیعی مانند پنبه، کنف، پشم و … تشکیل شده‌اند و قابلیت شست‌و‌شو دارند.

کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی که به آن فنجان قاعدگی هم می‌گویند، از جنس سیلیکون است و به‌راحتی تا می‌خورد. کاپ قاعدگی هم مانند تامپون به‌صورت داخلی توسط بانوان استفاده می‌شود. این نوع از لوازم بهداشت قاعدگی قابلیت استفاده مجدد و شست‌وشو دارند و آسیب کم‌تری به محیط‌زیست می‌زنند.

مزایای کاپ قاعدگی

مزایای تامپون

مزایای پد بهداشتی

برای طبیعت مناسب است

استفاده از آن راحت است

در دسترس است

استفاده از آن مقرون به صرفه‌است

از روی لباس دیده‌نمی‌شود

انواع مختلفی دارد

حساسیت ایجاد نمی‌کند

می‌تواند برای استخر انتخاب خوبی باشد

حجم خونریزی در آن مشخص است

از روی لباس احساس نمی‌شود

برای خونریزی‌های زیاد مناسب است

برای دختران باکره و زنان مناسب است

برای حجم خونریزی بالا مناسب است

نسبت به نوار بهداشتی بیشتر از عفونت جلوگیری می‌کند

ارزان‌تر است

بهداشت قاعدگی اطلاعات درباره بهداشت دوران قاعدگی

باورهای غلطی در مورد رعایت بهداشت قاعدگی

باورهای غلطی که در مورد دوران قاعدگی وجود دارد عبارتند از:

۱حمام رفتن در دوران پریود خطرناک نیست

گروهی تصور می‌کنند که استحمام در دوره قاعدگی می‌تواند خطرناک باشد. این تصور اشتباه است و نیاز است برای حفظ بهداشت قاعدگی، شما با آرامش به حمام بروید. برخی این باور را دارند که آب گرم باعث بیشتر شدن خونریزی می‌شود و آب مانع از خارج شدن خون از بدن می‌شود. برای توضیح باید گفت که ممکن است حمام با آب گرم باعث بیشتر شدن خونریزی شود اما از سوی دیگر به از بین رفتن گرفتگی عضلانی در این دوران کمک می‌کند و باعث آرامش و حال خوب می‌شود. در مورد اینکه آب مانع خروج خون از بدن می‌شود باید توضیح داد این اتفاق کاملاً موقت است و خطری ندارد.

۲عقب انداختن دوران قاعدگی بی‌خطر است

تصور اشتباه دیگر در مورد دوران قاعدگی این است که مصرف دارو برای به تعویق انداختن دوران پریود خطرناک است و این در حالی است که متخصصان زنان اعلام می‌دارند که این امر هیچ گونه خطری ندارد.

۳شنا کردن در دوران قاعدگی خطری ندارد

شنا کردن به این دلیل که کاپ‌های قاعدگی اجازه ورود آب به داخل رحم را نمی‌دهند مشکلی ایجاد نمی‌کند. در مورد عفونت واژن هم نظر قطعی نمی‌توان داد ولی به صورت کلی می‌توان گفت در استخرها رعایت بهداشت قاعدگی ضروری است و هر کسی می‌تواند دچار مشکلات پوستی و … شود.

۴در دوران پریود هم می‌توان موها را رنگ کرد

تصور غلط دیگر این است که موها در این دوران رنگ نمی‌گیرند یا دکلره درست انجام نمی‌شود. این موضوع هم اشتباه است زیرا تغییرات هورمونی مشکلی در تولید چربی مو ایجاد نمی‌کنند؛ اما در نظر داشته باشید که در این دوران موها شکننده می‌شوند و بعد از رنگ کردن باید از سرم‌ها و آبرسان‌های مناسب استفاده کرد.

نکات مهم برای رعایت بهداشت قاعدگی

استفاده از نوار بهداشتی معطر

نوار بهداشتی‌های معطر در بعضی افراد باعث حساسیت پوستی و سوزش واژن میشوند. بهتر است برای جلوگیری از عفونت و رعایت بهداشت قاعدگی از مصرف آن‌ها خودداری کنید. چون علاوه بر عفونت میتوانند باعث ایجاد بوی بد واژن هم بشوند.

مقاربت

به علت اینکه در این دوران دهانه رحم نرم تر و باز است، ورود باکتری از واژن و حرکتش به سمت رحم راحت‌تر خواهد بود، در این زمان نزدیکی حتی با کاندوم یا روش پیشگیری طبیعی باعث می‌شود باکتری‌های داخل واژن راحت‌تر به داخل رحم و حتی حفره ی لگن راه پیدا کنند و عفونت‌های رحم و لگن ایجاد شود.

بهداشت قاعدگی انواع پد و نوار بهداشتی

سخن آخر

رعایت بهداشت قاعدگی و اقدامات بهداشتی لازم در این دوران می‌تواند از بسیاری عفونت‌ها و بیماری‌های زنان جلوگیری کند و به شما کمک کند در طول قاعدگی راحت باشید.

شما می‌توانید انواع مختلفی از محصولات قاعدگی را برای جذب یا جمع آوری خون در طول قاعدگی انتخاب کنید، از جمله نوار بهداشتی، تامپون، فنجان قاعدگی، دیسک قاعدگی و لباس زیر پریود. امیدوارم این مطلب از سایت ماماسلامت برای شما مفید بوده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *