مطالب علمی

بهترین دمنوش‌ها برای پریود شدن!

پریود شدن یا دمنوش‌ها دردهای پریودی

فهرست مطالب:

  • دلایل تاخیر در قاعدگی چیست؟
  • لیست بهترین دمنوش‌ها برای پریود شدن
  • چگونه می‌توان به باز شدن قاعدگی کمک کرد؟
  • چه کسانی نباید دمنوش‌ها برای پریود شدن استفاده کنند؟

یکی از مشکلاتی که همه خانم‌ها با آن درگیر هستند، پریود شدن و عارضه‌های مربوط به آن است. بیشتر اکثر خانم‌ها در دوران قاعدگی، به خصوص در روزهای اول،‌ با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. علت این مسئله می‌تواند شامل: دردهای جسمی و انقباضات رحم و به‌ هم‌ریختگی خلقی و حساس‌تر شدن آن‌ها نسبت به مسائل مختلف باشد. یکی از راهکارهای مفید در این دوره استفاده از دمنوش‌های گیاهی می‌باشد. گروه ماماسلامت در مقاله زیر،‌ بهترین دمنوش‌ها برای پریود شدن را معرفی کرده و خواص هریک را توضیح داده‌ است. با ما همراه باشید.

دلایل تاخیر در قاعدگی چیست؟

اگر قاعدگی شما به طور معمول برنامه‌ریزی شده ولی به طور مداوم عقب می‌افتد، این ممکن است نشانه‌ای از مشکلات سلامتی باشد. برخی از علل عقب افتادن پریود شامل موارد زیر می‌شود:

۱نقص هورمون‌ها:

تغییرات در سطح هورمون‌ها می‌تواند باعث تأخیر در آمدن پریودی شود. این ممکن است به علت استرس، تغییرات در وزن، اختلالات تغذیه‌ای یا مشکلات در غدد هورمونی باشد.

۲اختلالات تغذیه‌ای:

کمبود مواد مغذی مهم مانند آهن یا ویتامین D می‌تواند به تأخیر در آمدن قاعدگی منجر شود.

۳بیماری‌های مزمن:

برخی از بیماری‌های مزمن مانند سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) می‌توانند باعث نامنظمی در دوره‌های پریودی شوند.

۴استرس:

استرس ناشی از عوامل روانی، اجتماعی یا فیزیکی می‌تواند به تأخیر در آمدن قاعدگی منجر شود.

۵تغییرات در وزن:

افزایش یا کاهش وزن ناگهانی می‌تواند بر دوره‌های قاعدگی تأثیر بگذارد و باعث تأخیر آن شود.

پریود شدن یا دمنوش‌ها
دردهای پریودی

لیست بهترین دمنوش‌ها برای پریود شدن

همانطور که اشاره کردیم، مصرف دمنوش‌های گیاهی برای پریود شدن، تاثیر خوبی در کاهش درد پریود و نیز تسریع پریود به تاخیر افتاده دارد. در ادامه برخی از انواع بهترین دمنوش‌های گیاهی برای پریود شدن را با هم مرور می‌کنیم.

دمنوش زعفران

دم کرده زعفران از بهترین دمنوش‌های گیاهی برای پریود شدن سریع، کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی و درد آن‌ است؛ زیرا باعث افزایش سطح سروتونینی می‌شود که قبل از پریود شدن کاهش ‌یافته است. در نهایت منجر به بهتر شدن خلق و خوی فرد در این دوره خواهد شد. پس چنانچه به دنبال بهترین دمنوش‌های گیاهی برای پریود شدن و کاهش درد آن هستید، دم کرده زعفران را فراموش نکنید.

دمنوش جعفری

گیاه جعفری حاوی مقادیر زیاد ویتامین C و آپیول است که منجر به تحریک انقباضات رحمی خواهد شد. این دمنوش یکی از انواع بهترین دمنوش‌های گیاهی برای پریود شدن است. توجه داشته باشید که مصرف آپیول در مقادیر مشخصی برای بارداری خطرناک است. علاوه بر این، در دوران شیردهی یا در صورت ابتلا به مشکلات کلیوی دارید، نباید دمنوش جعفری بنوشید.

دمنوش زردچوبه

زردچوبه نیز از دیگر گیاهان دارویی و بازکننده قاعدگی است و بر سطوح استروژن و پروژسترون خون تاثیرگذار است؛ اما تحقیقات علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. راه‌های زیادی برای مصرف زردچوبه در رژیم غذایی شما وجود دارد به عنوان مثال می‌توان آن را در حکم ادویه به غذا اضافه کرد یا در ترکیب با آب یا شیر به‌صورت نوشیدنی گرم، میل کرد. دم کرده آن نیز به عنوان یکی از بهترین دمنوش‌های گیاهی برای پریود شدن مصرف می‌شود.

دمنوش جینسینگ

گیاه جنسینگ که بومی کشور چین است، یک داروی موثر برای پریود شدن سریع است و از بهترین دمنوش‌های گیاهی برای پریود شدن قرار دارد. از صدها سال پیش، جنسینگ برای تسکین علائم یائسگی مورد استفاده بوده است؛ زیرا جریان خون را در لگن بهبود بخشیده و با تحریک ماهیچه‌های رحم و افزایش انقباضات رحمی باعث زودتر پریود شدن خواهد شد. لذا بهترین دمنوش برای پریود شدن است و می‌توان قبل از آغاز پریود آن را تهیه و مصرف کرد. توجه کنید که مصرف آن در دوزهای بالا در بارداری و شیردهی خطرناک است.

دمنوش دارچین

بر اساس تحقیقات انجام شده، دارچین، ویژگی‌های ضد اسپاسم دارد و در تسکین گرفتگی عضلات و دردهای قاعدگی موثر است. علاوه بر این به‌ عنوان گشادکننده عروق، منجر به بهبود گردش خون در ناحیه رحم خواهد شد. با این خواص، دم کرده دارچین، از بهترین دمنوش‌های گیاهی برای پریود شدن سریع و تنظیم چرخه قاعدگی است. در مجموع دارچین درد و خونریزی پریود و حالت تهوع و استفراغ را در دختران جوان مبتلا به دیسمنوره اولیه، کاهش داده و عوارض جانبی نیز ندارد.

پریود شدن یا دمنوش‌ها

دمنوش رازیانه

مصرف دمنوش رازیانه که یکی دیگر از بهترین دمنوش‌های گیاهی در تحریک جریان قاعدگی است، اما نباید بیش‌ازحد آن را مصرف کرد. اگر قصد دارید با مصرف آن زودتر پریود شوید، حتما درباره مقدار مصرف آن و بهترین زمان دمنوش رازیانه با پزشک طب سنتی یا متخصص زنان مشورت کنید.

تاثیرگذاری رازیانه در جلو انداختن زمان پریود، به سیستم بدن هر فرد بستگی دارد‌. بعضی از بانوان پس از ۳ الی ۴ روز و برخی پس از یک هفته پریود می‌شوند. بعضی از بانوان امکان دارد بعد از چند هفته پریود شوند.

در زمانی که پریود هستید، اصلا از این دمنوش استفاده نکنید، زیرا خون‌ریزی را تشدید می‌کند و باعث افزایش درد قاعدگی می‌شود. بانوان باردار نیز هرگز نباید خودسرانه از رازیانه به‌صورت عرق یا دمنوش استفاده کنند، چون که این گیاه قاعده‌آور بوده و منجر به سقط جنین می‌شود.

دمنوش گشنیز

مصرف گشنیز در مقادیر بالا به عنوان بازکننده قاعدگی بسیار موثر است؛ زیرا هورمون‌های سیکل قاعدگی را تنظیم کرده و باعث پریود منظم خواهد شد. در واقع دانه گشنیز بر روی کاهش سطح FSH تاثیر دارد و منجر به خونریزی قاعدگی و بعلاوه کاهش درد آن می‌شود. لذا از بهترین دمنوش‌های گیاهی برای پریود شدن می‌توان از دمنوش گشنیز استفاده کرد.

دمنوش شنبلیله

شنبلیله به علت داشتن خواص دارویی بسیار مانند ضد دیابت، ضد سرطان، مدیریت هیپوکلسترولمی، آنتی‌اکسیدان و افزایش سطح ایمنی بدن، شناخته شده است. علاوه بر این اثر تخم شنبلیله در بازکننده قاعدگی نیز تایید شده است. این گیاه منجر به افزایش انقباضات رحمی و تحریک پریود شدن خواهد شد و دانه‌ آن به‌ عنوان دارویی برای کنترل دردهای قاعدگی استفاده می‌شود. بنابراین با بهترین دمنوش‌های گیاهی برای پریود شدن که دمنوش شنبلیله است باعث تسریع پریود و کاهش درد ناشی از آن شوید.

دمنوش زنجبیل

یکی از دلایلی که زنجبیل از بهترین دمنوش‌های گیاهی برای پریود شدن است، این است که زنجبیل به اندازه ایبوپروفن در درمان دردهای دوره‌ای موثراست .مطالعات نشان می‌دهد که  دمنوش گیاهی زنجبیل هم درد و هم حالت تهوع را تسکین می‌دهد. دلیل عملکرد خوب زنجبیل برای حالت تهوع این است که در واقع به گیرنده‌ای موسوم به گیرنده HT3 (3) (که سیگنال تهوع به مغز را متوقف می‌کند) متصل می‌شود.

اگر از افرادی هستید که قبل از پریود دچار حالت تهوع می‌شوید ، مطمئناً این چای برای شما مناسب است. تحقیقات نشان می‌دهد که هنگام مبارزه با درد قاعدگی، زنجبیل به اندازه NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) مانند ایبوپروفن و مفنامیک اسید  موثراست. توانایی زنجبیل در کاهش درد به دلیل ترکیبات ضد التهابی آن است که شامل جینجرول ، شوگائول ، پارادول و زینگرون است.

در واقع، برخی از مطالعات نشان می دهد که مصرف  ¼ قاشق چایخوری زنجبیل 3 بار در روز برای کاهش شدت و مدت زمان گرفتگی عضلات کافی است. علاوه بر این، زنجبیل علائم دیگر PMS مانند تهوع و سردرد را نیز تسکین می‌دهد.

پریود شدن یا دمنوش‌ها
دردهای پریودی

چگونه می‌توان به باز شدن قاعدگی کمک کرد؟

به طور کلی نمی‌توان هیچ روشی را سریع‌ترین روش باز شدن قاعدگی نامید. اما راهکارهایی وجود دارند که با انجام آن‌ها شاید بشود روند پریود را سریع‌تر کرد. گاهی با ایجاد تغییرات کمی در سبک زندگی‌تان، می‌توانید چرخه پریودتان را تنظیم کنید. در ادامه به بعضی از این تغییرات اشاره می‌کنیم:

ورزش و فعالیت بدنی

ورزش و فعالیت‌های بدنی معقول و معمولی هیچ وقت آسیبی به کسی وارد نمی‌کند و خیلی هم برای سلامتی بدن خوب است. در بعضی از مواقع ممکن است ورزش پریود شما را سریع‌تر کند. اما اصلا تضمین شده و قطعی نیست. تمرین‌هایی مثل حرکات عضلات شکم، خم شدن یا دویدن می‌توانند در پریود شدن تاثیر بگذارند. توجه کنید که در این مورد بیشتر و شدیدتر ورزش کردن به معنی زودتر پریود شدن نیست و ورزش شدید حتی گاهی می‌تواند خون‌ریزی را متوقف کند.

حفظ آرامش

استرس خود گاهی اوقات می‌تواند دلیل تاخیر یا عقب افتادن پریود باشد. این موضوع می‌تواند به دلیل ترشح هورمون کورتیزول باشد که یک هورمون استروئیدی است که در پاسخ به استرس ترشح می‌شود. کورتیزول می‌تواند افزایش سایر هورمون‌ها را که قبل از تخمک‌گذاری اتفاق می‌افتد، به تاخیر بیندازد. افزایش هورمون‌های استرس ممکن است بر هورمون‌هایی تأثیر بگذارد که برای حفظ چرخه قاعدگی منظم مهم هستند.

کمپرس گرم یا دوش آب گرم

حمام آب گرم می‌تواند به شل شدن عضلات منقبض شده و کاهش استرس کمک زیادی کند. همچنین می‌توانید از کمپرس گرم مانند بطری آب گرم استفاده کنید و آن را روی شکمتان قرار دهید. گرما می‌تواند به نرم شدن عضلات، افزایش جریان خون و ایجاد آرامش شما کمک کند.

پریود شدن یا دمنوش‌ها

چه کسانی نباید دمنوش‌ها برای پریود شدن استفاده کنند؟

برای انتخاب دمنوش‌های گیاهی مناسب برای پریود شدن سریع باید به یک‌سری نکات توجه داشته باشید. برای مثال اگر از باردار نبودن خود اطمینان کامل ندارید از مصرف این دمنوش‌ها اجتناب ورزید. بهتر است کودکان و افراد مسن به دلیل ملین بودن دمنوش‌ها نیز از مصرف آن‌ها خودداری کنند؛ البته در صورتی که پزشک به آن‌ها مصرف این دمنوش‌ها را توصیه کرده می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. در صورتی تاخیر زیاد در زمان قاعدگی می‌بایست به پزشک زنان مراجعه فرمایید. در حالت طبیعی دمنوش‌ها برای پریود سریع موثر

سخن آخر

در این مطلب انواع دمنوش‌های گیاهی مناسب زنان را معرفی کردیم. این دمنوش‌ها در کاهش عفونت‌های زنانه، دردهای قاعدگی و تنظیم هورمون‌ها مفید هستند و مصرف آن‌ها به شما کمک می‌کند تا درد کم‌تری در هنگام پریود شدن تجربه کنید. البته لازم به ذکر است حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان در این مورد نمایید و از مصرف کردن دارو برای کاهش درد پریود به صورت سر‌خود جدا خودداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *