پزشکی

مزایا و معایب کاپ قاعدگی+ طریقه مصرف آن!

مزایا و معایب کاپ قاعدگی تصویر کاپ پریود
فهرست مطالب:
 • کاپ قاعدگی چیست؟
 • کاپ قاعدگی را چگونه استفاده کنیم؟
 • مزایای کاپ قاعدگی
 • معایب کاپ قاعدگی
 • عوارض استفاده از کاپ قاعدگی کدامند؟
 • مقایسه مزایا و معایب کاپ قاعدگی با نوار بهداشتی و تامپون
 • در انتخاب کاپ قاعدگی به چه مواردی باید توجه کرد؟
 • توصیه‌های لازم هنگام استفاده از کاپ قاعدگی
 • آیا در هنگام استفاده از کاپ قاعدگی می‌توان ادرار و مدفوع کرد؟

دانستن مزایا و معایب کاپ قاعدگی که یکی از جدیدترین محصولات بهداشتی دوران پریود بانوان و دختران است برای کسانی که با آن آشنا نیستند لازم  و ضروری است. به دلیل ایجاد حساسیت‌های پوستی یا مشکلات مختلفی که بر اثر استفاده از نوار بهداشتی تا تامپون پیش می‌آید، بحث استفاده از وسیله‌ای بدون این مشکلات و عوارض پیش آمده است.

 کاپ قاعدگی به عنوان یک وسیله بهداشتی کارآمد به کمک خانم‌ها آمده تا بسیاری از مشکلات این دوران را کم کند. اما سوال مهمی که پیش می‌آید این است کاپ قاعدگی چه مزایا و معایبی دارد؟ استفاده از این کا‌پ‌ها عوارض هم دارد؟ کاپ قاعدگی بهتر است یا نوار بهداشتی؟ و … بسیاری سوالات دیگر که گروه ماماسلامت در این مطلب به آن خواهد پرداخت. با ما همراه باشید.

 

کاپ قاعدگی چیست؟

پیش از هر چیز لازم است بدانید کاپ قاعدگی دقیقا چیست و چگونه کار می‌کند. کاپ قاعدگی یا فنجان انعطاف پذیر یکی از محصولات بهداشتی مناسب پریود است که برخلاف سایر محصولات، یک‌بار مصرف نیست و کمک می‌کند تا پریود آسان‌تری داشته باشید. شیوه کار این محصول به این صورت است که خون را جذب نمی‌کند، بلکه آن را جمع آوری می‌نماید و فرد استفاده کننده ملزم است هر ۴ یا ۸ ساعت به تناسب شدت خونریزی، کاپ را تخلیه و سپس در بدن جای‌گذاری نماید.

 شاید در ابتدا که نام این محصول را می‌شنوید کمی بترسید یا شوکه شوید و فکر کنید که عوارض بدی به دنبال خواهد داشت و بخواهید از همان وسایل معمول استفاده نمایید؛ اما بد نیست بدانید که قدمت استفاده از کاپ یا وسایل مشابه آن به گذشته‌های خیلی دور باز می‌گردد.

 

خرید کاپ قاعدگی لیوا

کاپ قاعدگی را چگونه استفاده کنیم؟

اگر شما می‌خواهید از کاپ قاعدگی استفاده کنید، بهتر است با متخصص زنان خود صحبت کنید تا اندازه مناسب برای شما تعیین شود. از مزایای کاپ‌ قاعدگی موجود بودن آن در سایزها و اندازه‌های مختلف است. کاپ با اندازه‌های کوچکتر برای کسانی که خونریزی کم یا متوسط دارند و یا کمتر از 30 سال دارند مناسب است. کاپ پریود با اندازه بزرگتر برای کسانی که خونریزی متوسط یا سنگین دارند یا بزرگتر از 30 سال دارند یا بچه‌دار شده‌اند کار می‌کند. بیشتر کاپ‌های قاعدگی از جنس سیلیکون یا لاتکس ساخته شده‌اند.

قبل از گذاشتن کاپ قاعدگی وقتی برای اولین بار از کاپ قاعدگی استفاده می‌کنید، ممکن است احساس ناراحتی داشته باشید، اما اگر قبل از گذاشتن کاپ، لبه کاپ را با آب، ژل روان کننده یا لوبریکانت خیس کنید، کاپ قاعدگی خیس بسیار راحت‌تر وارد واژن شما خواهد شد.

نحوه گذاشتن کاپ در واژن

برای قرار دادن کاپ باید به این موارد توجه داشته باشید:

-ابتدا دستان خود را کاملا بشویید.

-با روان‌کننده لبه‌های کاپ را چرب کنید.

-کاپ را از وسط تا کنید و آن را به سمت به بالا فشار دهید.

-کاپ باید کمی پایین‌تر از دهانه رحم قرار بگیرد.

-زمانی که کاپ کاملا در واژن قرار گرفت، آن را بچرخانید تا کاملا در جای خودش بدون هیچ نشتی قرار بگیرد. اگر به درستی این مراحل را انجام داده باشید، نباید آن را در واژن احساس کنید.

-باید راحت بتوانید حرکت کنید، بایستید، بنشینید و سایر فعالیت‌های روزمره را بدون نگرانی در خصوص خارج شدن کاپ انجام دهید. اگر در گذاشتن آن مشکل دارید، با پزشک متخصص زنان در میان بگذارید.

مزایاو معایب کاپ قاعدگی تصویر نحوه استفاده از کاپ

مزایای کاپ قاعدگی

سازگار با محیط‌ زیست است.

با خرید یک یا چند کاپ قاعدگی قابل شستشو، شما زباله کمتری تولید می‌کنید و به محیط‌زیست کمک می‌کنید که کمتر آلوده شود. البته تنها در صورتی این اتفاق می‌افتد که کاپ یک‌بار مصرف استفاده نکنید. یکی از بزرگترین دغدغه‌های محیط زیستی، دفع زباله‌های بهداشتی است. این زباله‌ها به خاطر مواد تشکیل دهنده‌شان دیرتجزیه شده و بازیافت آن‌ها نیز آلودگی به همراه دارد. ولی از مزایای کاپ قاعدگی دوستدار محیط طبیعی و زیست بودن آن است، که در کشورهای پیشرفته به این دلیل بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

هزینه‌های مراقبت بهداشتی را کاهش می‌دهد.

یک کاپ قاعدگی قابل شستشو حداکثر تا ۱۰ قابل ‌استفاده است. بنابراین شما مبلغ زیادی را صرفه‌جویی می‌کنید و می‌توانید این هزینه را صرف مراقبت‌های ضروری‌تر سلامت خود کنید. هزینه‌ای که برای خرید پدهای بهداشتی و تامپون‌ها در طول سال صورت می‌گیرد ممکن است بیش از خرید کاپ پریودی برآورد شود. پس از لحاظ اقتصادی نیز از مزایای کاپ قاعدگی، کمک به هزینه‌های خانواده را می‌باشد.

قابلیت استفاده تا ۱۲ ساعت را دارد.

شما می‌توانید کاپ قاعدگی را حداکثر تا ۱۲ ساعت نگهدارید و سپس تعویض کنید. البته خوب است بدانید که کاپ پس از نصب بسته به میزان خونریزی شما باید هر ۴ تا ۸ ساعت یک‌بار تخلیه و استریل شود. ولی این کاپ قابلیت استفاده تا ۱۲ ساعت را نیز دارد. پس اگر می‌خواهید در طول شب هم از این محصول استفاده کنید، مشکلی وجود ندارد. از دیگر مزایای کاپ قاعدگی ظرفیت بالای آن است که دیگر نیاز نیست هنگام خواب از آستر و پد ویژه شبانه استفاده کنید.

ایجاد حساسیت نمی‌کنند.

 برخلاف پدها که ممکن است حساسیت پوستی ایجاد کنند و منجر به التهاب، قرمزی و خارش در بخش خارجی دستگاه تناسلی شوند، این کاپ‌ها از جنس سیلیکون پزشکی ساخته شده‌اند که حساسیتی ایجاد نمی‌کنند. از مزایای کاپ قاعدگی، ضد حساسیت بودن آن است و برای کسانی که در برابر مواد شیمیایی و محصولات بهداشتی حساس هستند بسیار مناسب است.

خون بیشتری را در خود نگه می‌دارند.

یک کاپ قاعدگی می‌تواند حدود ۳۰ تا ۶۰ میلی‌لیتر خون را در خود جای دهد؛ اما تامپون‌ها و پدها تنها حدود ۱۰ میلی‌لیتر ظرفیت دارند. وقتی از پدها یا تامپو استفاده می‌کنید، ظرفیت این لوازم محدود بوده و براحتی لباس شما را کثیف می‌کند. از مزایای کاپ قاعدگی، قابلیت جمع‌آوری یک اونس مایع است. این میزان دو برابر مقدار ظرفیت جذب پد ویژه و تامپون است. اگر شما چند روز از دوره پریود را خونریزی شدیدی دارید، کاپ قاعدگی برایتان گزینه خوبی محسوب می‌شود.

می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید.

رابطه جنسی در طول پریود تقریباً یک امر غیرممکن به نظر می‌رسد، اما کاپ قاعدگی این مشکل را برطرف می‌کند. کاپ شبیه به یک گنبد است و چون بافت نرم و منعطفی دارد، امکان برقراری رابطه جنسی را نیز برای شما فراهم می‌کند. البته باید از نوع یک‌بارمصرف آن استفاده کنید. استفاده از کاپ سبب نمی‌شود که شریک جنسی شما چیزی را احساس کند، در ضمن هیچ خونی از شما خارج نمی‌شود.

بوی کمی تولید می‌کند.

پخش شدن بوی قاعدگی در تماس پد با جریان هوا غیرقابل‌کنترل است و اتفاق می‌افتد. اما در مورد کاپ این مشکل وجود ندارد، چرا که در داخل واژن مهر و موم می‌شود و هیچ بویی به بیرون درز نمی‌کند. ایجاد بو در دوران پریود به دلیل وجود باکتری‌ها ممکن است پیش بیاید ولی پخش این بو در تماس با پدها بیشتر رخ می‌دهد. کاپ قاعدگی از انتشار این بو به خوبی جلوگیری می‌کند.

سلامت و ایمنی بالاتری دارند.

 از مزایای کاپ قاعدگی سلامت و ایمنی بالای آن است. تامپون‌ها خون را به خود جذب می‌کنند؛ به ‌همین ‌دلیل احتمال بروز سندرم شوک سمی (TSS) را افزایش می‌دهند؛ ولی ازآنجایی‌که فنجان‌های پریودی به‌جای جذب خون، آن را در خود جمع می‌کنند شما را در معرض این عارضه قرار نمی‌دهند.

مزایا و معایب کاپ قاعدگی تصویر کاپ با قابلیت استفاده مجدد تا 10 سال

معایب کاپ قاعدگی 

کاپ‌های قاعدگی ممکن است گزینه‌ای مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست باشند، اما خوب است که با معایب کاپ قاعدگی نیز آشنا شوید:

 

خارج کردن فنجان از واژن می‌تواند ناخوشایند باشد:

ممکن است خارج کردن کاپ از واژن در بعضی مکان‌ها یا موقعیت‌ها سخت و دشوار باشد که یکی از معایب کاپ قاعدگی بشمار می‌آید.  همچنین در بعضی مواقع ممکن است هنگام خارج کردن کاپ قاعدگی، مقداری از خون درون آن به بیرون بریزد و لباس شما را کثیف کند.

وارد و خارج کردن کاپ ممکن است دشوار باشد:

برای وارد کردن کاپ به واژن می‌توانید آن را به روش‌های مختلفی تا (فولد) کنید؛ ممکن است پیدا کردن فولد مناسب برای شما سخت باشد. همچنین بیرون آوردن کاپ نیز می‌تواند برای برخی افراد دشوار باشد و این خود یکی از معایب کاپ قاعدگی محسوب می‌شود.

سختی در پیدا کردن سایز مناسب:

فنجان‌های قاعدگی برای همه یک اندازه نیستند، بنابراین ممکن است پیدا کردن تناسب مناسب برای شما دشوار باشد. این به این معنا است که ممکن است مجبور شوید قبل از پیدا کردن برند مناسب برای خود و واژن خود، چند مارک تجاری را امتحان کنید. پیدا کردن سایز مناسب یکی از معایب کاپ قاعدگی می‌باشد.

ممکن است به جنس کاپ حساسیت داشته باشید:

اکثر کاپ‌های قاعدگی از مواد بدون لاتکس ساخته شده‌اند و برای افرادی که به لاتکس حساسیت دارند مشکلی ایجاد نمی‌کنند. از معایب کاپ قاعدگی برای برخی افراد که به سیلیکون به‌کار رفته در فنجان قاعدگی  حساسیت‌ دارند می‌تواتد دردسرساز باشد.

ممکن است کاپ باعث تحریک واژن شود:

اگر کاپ قاعدگی را به‌درستی استریل و تمیز نکرده و از آن مراقبت نکنید، ممکن است واژن شما را هنگام استفاده تحریک کند. همچنین بعضی افراد هنگام استفاده از کاپ از روان‌کننده استفاده می‌کنند و وارد کردن کاپ بدون روان‌کننده می‌تواند باعث تحریک واژن آن‌ها شود.

احتمال بروز عفونت رحم:

کاپ قاعدگی را خیلی خوب بشویید. پس از شستن حتما آن را خشک کنید. از فنجان قاعدگی یکبار مصرف مجددا، استفاده نکنید. پس از گذاشتن و برداشتن کاپ، دست‌های خود را بشویید.

نیازمند مراقبت و نگهداری:

نوارهای بهداشتی بعد از یکبار مصرف دور ریخته می‌شوند و نیاز به مراقبت خاص و ضدعفونی کردن ندارند. اما، کاپ قاعدگی وسیله‌ای است بهداشتی که قرار است از آن تا سال‌ها استفاده کنید، بنابراین مراقبت و نگه ‌داری از آن باید با دقت و به طور مرتب انجام شود. ضد عفونی کردن به روند پاک سازی سطوح از جرم و باکتری گفته می‌شود و شما باید کاپ قاعدگی خود را بعد از هر بار مصرف (اگر بیشتر از 6 ساعت باشد) ضدعفونی کنید. از معایب کاپ قاعدگی نیازمند مزاقبت و نگهداری از آن طبق اصول بهداشتی است.

دشواری استفاده برای قاعدگی‌های سنگین:

اگر چه این کاپ‌ها در ابعاد و گنجایش‌های مختلف تولید می‌شوند،  اما به نظر می‌رسد که از معایب کاپ قاعدگی هنگام  استفاده از آن‌ها برای زنانی که پریودی بسیار سنگین دارند، یا در ترشحات قاعدگی آن‌ها لخته خون وجود دارد، کمی دشوار باشد. ممکن است این افراد نشت ترشحات به خارج از واژن را تجربه کنند.

مزایا و معایب کاپ قاعدگی مقایسه کاپ و نوار بهداشتی و تامپون

عوارض استفاده از کاپ قاعدگی کدامند؟

در پاسخ به این سوال که عوارض استفاده از کاپ قائدگی کدامند؛ باید گفت که در کنار تمام مزایا و نکته‌های مثبتی که استفاده از این کاپ دارد، عوارضی نیز وجود دارد که در ادامه برای شما بیان می‌کنیم.

عفونت

ایجاد عفونت یکی از نادر‌ترین و کمیاب‌ترین انواع عوارض استفاده از کاپ قائدگی است. این عارضه بیش‌تر زمانی ایجاد می‌شود که باکتری‌های روی دست شما به لایه بیرونی این فنجان قاعدگی منتقل شود و در نتیجه با برهم زدن باکتری‌ها و PH واژن، سبب بروز عفونت می‌شود. در این موقعیت خطر ابتلا و یا تشدید عفونت‌های قارچی و واژینیسموس باکتریایی افزایش پیدا می‌کند.

سوزش

دلایل مختلفی می‌تواند سبب ایجاد احساس سوزش در هنگام استفاده از کاپ پریودی در طول خونریزی عادت ماهیانه باشد. عدم استفاده از سایز مناسب، عدم پاک‌سازی به صورت درست هنگام استفاده مجدد و غیره می‌تواند از جمله دلایل ایجاد سوزش باشد.

ممکن است کاپ باعث تحریک واژن شود:

اگر کاپ قاعدگی را به‌درستی استریل و تمیز نکرده و از آن مراقبت نکنید، ممکن است واژن شما را هنگام استفاده تحریک کند. همچنین بعضی افراد هنگام استفاده از کاپ از روان‌کننده استفاده می‌کنند و وارد کردن کاپ بدون روان‌کننده می‌تواند باعث تحریک واژن آن‌ها شود.

سندروم شوک سمی

این مورد نیز یکی از نادرترین عوارض استفاده از فنجان قاعدگی است. این عارضه معمولا در نتیجه ورود برخی از باکتری‌ها مانند استافیلوکوک یا استرپتوکوک که معمولا روی پوست صورت، بینی و فضای ابتدایی دهان وجود دارند، ایجاد می‌شود.

حساسیت

ممکن است فردی به مواد موجود در این کاپ‌ها حساسیت داشته باشد‌. در صورت حساسیت به سیلیکون، بهتر است از این کاپ‌ها استفاده نکنید.

کاپ قاعدگی برای دختر

وارد و خارج کردن کاپ قاعدگی می‌تواند باعث پاره شدن پرده بکارت شود و توصیه می‌شود که دختران باکره برای حفظ پرده بکارت خود به‌جای کاپ و یا تامپون از نوار بهداشتی استفاده کنند.

 

 

 

 

 

 

با پد ضد درد قاعدگی و فواید استفاده از آن آشنا شوید!

مقایسه مزایا و معایب کاپ قاعدگی با نوار بهداشتی و تامپون

جهت مقایسه این سه محصول بهداشتی برای پریود لازم است تا حتما با مزایا و معایب کاپ قاعدگی و دیگر محصولات بهداشتی این دوران به صورت مختصر آشنا شوید:

تامپون یکی از لوازم بهداشتی پرطرفدار در دوران قاعدگی است. این وسیله از روی لباس غیر قابل مشاهده بوده و  می‌توان در هنگام استفاده از آن به استخر یا دریا رفت. تامپون اندازه کوچک و حمل آسانی دارد. اما اصلی‌ترین عیب آن ابتلا یه شوک سمی است. پیدا کردن سایز مناسب با توجه به حجم خونریزی شما نیز به آزمون و خطا نیاز دارد. برخی از آن‌ها واژن را تحریک و سبب خشکی آن می‌شوند.

نوارها و پدهای بهداشتی که مصرف و استفاده از آن‌ها به میزان بسیار زیادی توسط بانوان و دختران قرار می‌گیرد، نیاز به وارد کردن چیزی در واژن وجو ندارد. این محصولات قابل استفاده در طول شبانه روز می‌باشند اما قابل استفاده در درون آب نیستند. در صورت پوشیدن لباس زیر تنگ قابل مشاهده خواهند بود.

در انتخاب کاپ قاعدگی به چه مواردی باید توجه کرد؟

از مهم ترین عواملی که در انتخاب این محصول باید به آن دقت کرد، عبارتند از:

 • سبک زندگی؛ که به عادات شخص بستگی دارد.
 • قدرت عضلات واژن؛ که در صورت ضعیف بودن عضلات این ناحیه، باید از کاپ‌های نرم‌تر استفاده شود.
 • طول کانال واژن؛ اگر طول واژن کوتاه‌تری دارید بهتر است از کاپ‌های قد کوتاه استفاده نمایید.
 • مقدار خونریزی؛ اگر میزان خونریزی شدیدی دارید، ممکن است این محصول مناسب شما نباشد.

مزایا و معایب کاپ قاعدگی قابل استفاده 8 تا 10 ساعت

توصیه‌های لازم هنگام استفاده از کاپ قاعدگی

-به طور کلی بین 5 تا 10 ساعت می‌توانید از کاپ قاعدگی استفاده کنید که البته این موضوع به میزان خونریزی هر فرد بستگی دارد ولی سعی کنید بیش از ده ساعت آن را در بدن نگه ندارید.

-برای بیرون آوردن آن نیز پس از شستن کامل دست‌ها، با وارد کردن انگشت اشاره و شست در داخل واژن، پایه کاپ را گرفته و آن را به آرامی به سمت پایین بکشید. پس از رسیدن به بدنه نیز، آن را به آرامی فشار دهید تا از واژن خارج شود.

در نهایت کاپ را در دستشویی خالی کرده و با آب شستشو دهید. اگر مایل هستید می‌توانید علاوه بر آب از از صابون بچه یا هر نوع صابون ملایم و یا ژل‌های شستشوی ژنیتال نیز برای شستن آن کمک بگیرید.

– برای جلوگیری از عفونت و ضدعفونی کردن کاپ خود، بهتر است هر بار پس از اتمام پریود، آن را به مدت پنج دقیقه در آب بجوشانید.

-در نهایت برای تصمیم در مورد استفاده یا عدم استفاده از کاپ قاعدگی لازم است به این نکته توجه کنید که بدن هر فرد با سایرین متفاوت است و در شرایط یکسان عکس‌العمل‌های متفاوتی نشان می‌دهد. بنابراین برای جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از معایب کاپ قاعدگی، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید.

آیا در هنگام استفاده از کاپ قاعدگی می‌توان ادرار و مدفوع کرد؟

بله. وجود این کاپ در واژن اختلالی در روند طبیعی ادرار و مدفوع شما ایجاد نمی‌کند. علاوه بر این موارد از مزایای کاپ قاعدگی، استفاده از  آن هنگام حمام کردن، شنا و ورزش و هر فعالیت ورزشی دیگر  است.

چه کسانی نباید از کاپ قاعدگی استفاده کنند؟

کاپ قاعدگی برای همه مناسب نیست. از معایب کاپ قاعدگی عدم امکان استفاده آن برای کسانی است که:

 افتادگی رحم، آلرژی به لاستیک، سابقه ابتلا به سندروم شوک سمی، اخیرا زایمان یا سقط داشتند، می‌باشد. همچنین کسانی که هیچگاه رابطه جنسی نداشتند و پرده بکارت برایشان اهمیت دارد، توصیه می‌شود از کاپ قاعدگی استفاده نکنند.

مزایا و معایب کاپ قاعدگی تصویر معایب و مزایا

کلام آخر

کاپ قاعدگی روز به روز طرفداران بسیاری پیدا می‌کند. اگر در ابتدا با یک پزشک مشورت کنید و هنگام استفاده از کاپ به نکات بهداشتی کاملا توجه کنید، می‌توانید از این محصول به خوبی استفاده کنید. پیش از انتخاب این محصول، تمام جوانب را در نظر بگیرید و با توجه به مزایا و معایب کاپ قاعدگی و توصیه‌های یک متخصص، انتخابی درست و آگاهانه انجام دهید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر کارشناسان ماماسلامت مشتاقانه در خدمت شما هستند.

دیدگاهی در مورد “مزایا و معایب کاپ قاعدگی+ طریقه مصرف آن!

 1. فرزانه نعیمی گفت:

  محتوای کامل وجامعی بود

 2. فرشته گفت:

  با خوندن مقاله شما میتونم با خیال راحتتری کاپ قاعدگی بخرم ممنونم ازتون🙏

  1. ما هم از شما ممنون هستیم!

 3. مائده گفت:

  مقاله بسیار کاربردی بود ممنونم🙏🏻🙏🏻

 4. ترانه میرزاده گفت:

  مقاله پرمحتوایی بود من از کاپ استفاده میکردم ولی همیشه نگران‌عوارض اون بودم ولی حالا خیالم راحت تر شد!

  1. کاپ قاعدگی یکی از وسایل بهداشتی دوران پریود است که کمترین عوارض را دارد.

 5. سوفیا گفت:

  چه خوب که کامل و واضح درباره مزایای کاپ قاعدگی نوشتید!

  1. باعث افتخار است که مطالب برای شما سودمند بودند.

 6. محدثه گفت:

  مقاله بسیار خوبی بود!ممنون که کامل درباره معایب و فواید کاپ پریودی توضیح داده بودین!

  1. امیدواریم که از مطالب استفاده کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *