مطالب علمی, پزشکی

تامپون قاعدگی چیست؟ مزایا، معایب و روش استفاده از آن

تامپون

یکی از مسائلی که در دوران قاعدگی برای خانم‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، بهداشت این دوران است. حال بهداشت این دوران چگونه میسر می‌شود؟  با استفاده از محصولات بهداشتی معتبر مثل مام، ژل بهداشتی بانوان یا ژل شستشوی واژن، تامپون و کاپ‌های قاعدگی می‌توان بهداشت این دوران را فراهم کرد.

قطعا تمام خانم‌ها پد‌‌های مختلف را امتحان کردند و پدی که سازگاری بیشتری با بدنشان داشته را انتخاب کرده‌اند. عده‌ای هم از روش‌های متفاوت و به روزتر مثل تامپون و کاپ قاعدگی استفاده کردند و رضایت داشتند. در این مقاله قصد داریم با مفهوم تامپون و مزایا و معایب آن آشنا شویم. همراه ما باشید.

تامپون چیست؟

تامپون یک وسیله‌ای است که جهت توقف و یا جذب کردن ترشحات، درون حفره و همچنین زخم بدن قرار می‌گیرد. این وسیله بسیار پرطرفدار در بازه زمانی قاعدگی خانم‌ها داخل واژن قرار می‌گیرد تا بتواند خون قاعدگی را جذب کند. در صورتی که شما تامپون را به طور صحیح وارد کرده باشید دیگر آن را احساس نخواهید کرد.

فرم ظاهری این ابزار بهداشتی استوانه‌ای می‌باشد که در قسمت ته آن یک نخ مشاهده می‌شود تا بتوان به آسانی جهت خارج کردن از بدن از آن استفاده نمود. جنس این این پد استوانه‌ای شکل از پنبه یا ابریشم مصنوعی می‌باشد که آن را به صورت یک سرنگ طراحی کرده‌اند. در حقیقت می‌توان گفت شما در یک نگاه 2 لوله مشاهده می‌کنید که یکی از آن‌ها کوچک‌تر می‌باشد که به سوی لوله بزرگ‌تر حرکت می‌کند تا بتوان آن را به آسانی داخل واژن قرار داد.

طرز استفاده از تامپون قاعدگی

دو نوع تامپون اپلیکاتوری و انگشتی وجود دارد که روش استفاده هرکدام را جداگانه در ادامه شرح داده‌ایم.

نحوه استفاده از نوع اپلیکاتوری تامپون قاعدگی چیست؟

 • بسته‌بندی تامپون را باز کنید و به‌آرامی رشته نخی زیر تامپون را بکشید تا مطمئن شوید محکم است.
 • قسمت لوله شکل داخل اپلیکاتور را فشار دهید تا تامپون قاعدگی به بخش نوک اپلیکاتور رسیده و کمی از آن خارج شود.
 • می‌توانید هم در حالت ایستاده و هم نشسته تامپون پریود را داخل واژن قرار دهید. اگر حالت نشسته را انتخاب می‌کنید بر روی توالت فرنگی بنشینید. اگر می‌ایستید، یکی از پاهای خود را بر روی سطحی قرار دهید تا از پای دیگر بالاتر باشد.
 • نوک اپلیکاتور را در دهانه واژن قرار دهید.
 • پایه را فشار دهید تا تامپون پریود وارد واژن شود.
 • اپلیکاتور را به‌آرامی به سمت بیرون بکشید تا خارج شود.
 • با انگشت خود بررسی کنید که نخ تامپون قاعدگی خارج از واژن و به سمت پایین قرار گرفته باشد.
 • در صورتی که احساس می‌کنید تامپون پریود برای شما درد، سوزش یا ناراحتی ایجاد می‌کند حتماً آن را خارج کرده و با یک تامپون جدید آن را جایگزین کنید.

تامپون انواع تامپون

نحوه استفاده نوع انگشتی تامپون چیست؟

 • دستان خود را به‌خوبی بشویید.
 • پس از باز کردن بسته‌بندی تامپون قاعدگی، کاغذ محافظ آن را جدا کنید.
 • با انگشت اشاره و شست تامپون را نگه دارید به‌گونه‌ای که رشته انتهایی آن به سمت پایین قرار بگیرد.
 • دهانه واژن را به‌آرامی با انگشتان خود باز کنید.
 • تامپون پریود را به کمک انگشت اشاره وارد واژن کنید.
 • این کار را ادامه دهید تا زمانی که فقط رشته نخ خارج واژن بماند.

نحوه برداشتن تامپون

وقتی می‌خواهید تامپون را بردارید، به یاد داشته باشید که باید عضلات کف لگن خود را شل کنید. نشستن روی توالت یا ایستادن و قرار دادن یک پا روی لبه وان حمام از ترفندهایی است که برداشتن تامپون را تسهیل می‌کند.

در بخش انتهایی همه تامپون‌ها، یک رشته نخ قرار دارد که برای خارج کردن می‌توان از آن استفاده کرد. برخی از افراد نگران هستند که مبادا تامپون در واژن گم شود و یا اینکه به رحم بلغزد. نگران نباشید، این اتفاق نمی‌افتد. تامپون‌ها نمی‌توانند در واژن گم شوند یا از دهانه رحم به طرف رحم بالا بروند. دهانه رحم به اندازه‌ای است که فقط خون قاعدگی از آن عبور می‌کند و به واژن می‌رسد اما آنقدر بزرگ نیست که شی از آن عبور کند. همچنین واژن به دهانه رحم ختم می‌شود و به داخل بدن راه ندارد.

اگر رشته نخ را پیدا نکردید تا بتوانید تامپون را به راحتی بیرون بکشید، نگران نباشید! وقتی آن را را داخل واژن قرار می‌دهید تا زمانی که آن را خارج نکرده‌اید، همانجا می‌ماند.

تامپون خرید راحت و آسان

مزایای استفاده از تامپون قاعدگی

سایز مناسب: یکی از بزرگ‌ترین مزایای تامپون قاعدگی اندازه‌ی آن است. تامپون‌ها بسیار کوچگ هستند و به راحتی می‌توانید آن‌ها را درون کیف یا حتی جیب خود حمل کنید تا در صورتی که دوران قاعدگی شما نزدیک به آغاز است بتوانید خیلی راحت به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

قابل استفاده برای شنا در استخر: تامپون‌ها چون درون بدن قرار می‌گیرند، حتی هنگام شنا کردن آن با مشکل مواجه‌تان نمی‌کنند. این یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های استفاده از تامپون در مقایسه با پد بهداشتی است چون هنگام استفاده از پد ابدا نمی‌توانید شنا کنید؛ جدا از شنا کردن، سایر ورزش‌های مشابه را هم می‌توان با استفاده از تامپون انجام داد اما پد جلوی این راحتی را می‌گیرد.

نامعلوم بودن: یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از تامپون این است که درون واژن قرار می‌گیرد و در نتیجه هر لباسی که بپوشید، خود را نشان نمی‌دهد. گاهی اوقات برخی از پدها آنقدر بزرگ هستند که از زیر لباس به سادگی می‌توان متوجه آن‌ها شد که چنین چیزی اصلا برای یک خانم خوشایند نیست.

معایب استفاده از تامپون قاعدگی

استفاده از تامپون در حد معمول و با رعایت مراقبت‌های لازم، برای بیشتر افراد ایمن است و به هیچ وجه ضرری ندارد. با این حال، در برخی موارد ممکن است استفاده از تامپون به عوارضی منجر شود، از جمله:

سندرم توکسیک شوکی (TSS):این یک عارضه نادر ولی جدی است که ممکن است در صورت استفاده اشتباه از تامپون رخ دهد. علایم آن شامل تب بالا، اسهال، استفراغ، خارش، خستگی، سردرد و تیره شدن رنگ پوست است. در صورتی که علایم بیشتر از حد قابل قبول باشد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

خشکی و تحریک واژن: استفاده بیش از حد از تامپون می‌تواند منجر به خشکی و تحریک واژن شود که ممکن است باعث عدم راحتی و درد شود.

نفوذ تامپون: در صورتی که اندازه تامپون مناسب نباشد و یا تامپون را به درستی وارد نکنید، ممکن است تامپون درون واژن نفوذ کند و باعث درد و عفونت شود.

حساسیت واژن: در برخی موارد، استفاده از تامپون ممکن است باعث حساسیت واژن شود که می تواند باعث خارش، التهاب و درد شود.

در کل، برای استفاده ایمن از تامپون، باید به دستورالعمل‌های استفاده از آن رعایت کنید و از آن بیش از حد استفاده نکنید. در صورتی که هر گونه علایم نامطلوب را تجربه کردید، باید به پزشک مراجعه کنید.

آیا می‌توان با تامپون به استخر رفت؟

اگر درباره استفاده از تامپون قاعدگی و استخر رفتن شک دارید، باید بگویم یکی از بهترین انتخاب‌ها است. شنا کردن با تامپون کاملاً بی‌خطر است. هنگامی که تامپون وارد بدن می‌شود، در واژن قرار می‌گیرد تا جریان خون قاعدگی را جمع کند. بقیه واژن در طول شنا تقریباً بسته می‌ماند، بنابراین تبادل مایعات زیادی بین آنچه در واژن و آب خارج است وجود ندارد.

البته مهم است که وقتی از آب بیرون می‌روید، تامپون را عوض کنید چون ممکن است کمی از آب استخر را جذب کرده باشد. در غیر این صورت تامپون اشباع شده و خون پریود شما را جذب نخواهد کرد.

تامپون استفاده از تامپون قاعدگی در استخر

استفاده از تامپون قاعدگی برای دختران

همانطور که گفته شد،  تامپون وارد واژن می‌شود و در بین زنان مثل نوار بهداشتی عمل می‌کند. هر چند در وب سایت‌های خارجی اشاره شده که دختران با رسیدن به سن بلوغ سراغ تامپون می‌روند؛ اما باید توجه داشته باشید که در جوامع غربی مسئله باکره بودن دختران با جوامع شرقی مثل جامعه ما در ایران متفاوت است.

بنابراین تامپون برای دختران مجرد توصیه نمی‌شود چون به پرده بکارت آن‌ها آسیب می‌زند. در ضمن تامپون با جذب خون، حجمش چند برابر شده و به اندازه‌ای بزرگ می‌شود که موقع خروج حتما به پرده بکارت آسیب می‌زند. بنابراین مراقب تبلیغات و توصیه‌های اشتباه باشید.

شاید شما هم شنیده باشید که پرده بکارت ارتجاعی است و می‌تواند کشیده شود. بنابراین استفاده از تامپون باعث کشیدگی پرده بکارت شده ولی باعث پارگی آن نمی‌شود و پرده بکارت تنها موقع رابطه جنسی پاره می‌شود و بکارت از بین می‌رود.این شایعات کاملا غلط هستند. رابطه جنسی واژینالی و دخول هر چیزی به واژن، باعث پارگی پرده بکارت می‌شود. برای استفاده از تامپون نیز باید آن را از راه دهانه واژن داخل کنید و بدون شک دوشیزگی خود را از دست می‌دهید. تا زمان ازدواج خود باید از نوار بهداشتی برای دوران قاعدگی استفاده کنید.

درآخر

تامپون‌ها به عنوان یکی از محصولات بهداشتی مورد استفاده در دوران قاعدگی، مزایا و فواید خاص خود را دارند. آ‌نها به شما راحتی، آزادی حرکت، محافظت در برابر نشت خون، حفظ تمیزی و رایحه، و انعطاف‌پذیری در لباس‌پوشی می‌دهند. با این‌حال، هر بدنی به طرز متفاوتی به تامپون واکنش نشان می‌دهد و برخی افراد ممکن است برای استفاده از تامپون مناسب نباشند، مانند زنان در دوران تنگی و بارداری یا افرادی که دچار مشکلات واژنی هستند.

در این مطلب، گفتیم که تامپون چیست و چه مزایایی دارد؛ اما قبل از استفاده از تامپون، بهتر است با راهنمایی پزشک خود و مطالعه دقیق دستورالعمل تولیدکننده، تصمیم درستی بگیرید. همچنین، بهتر است انواع مختلف تامپون را آزمایش کنید تا بتوانید محصولی را پیدا کنید که به نیازها و راحتی شما بیشترین تطابق را داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *