مطالب علمی, پزشکی

اهمیت استفاده از ژل بهداشتی در بانوان!

ژل بهداشتی اهمیت استفاده از ژل بهداشتی در بانوان

فهرست مطالب:

 • ژل بهداشتی بانوان چیست؟
 • نحوه استفاده از ژل بهداشتی در شستشوی واژن
 • چه مواقعی از ژل بهداشتی استفاده کنیم؟
 • فواید استفاده از ژل بهداشتی در بانوان
 • موارد احتیاطی در هنگام استفاده از ژل بهداشتی بانوان
 • نکات مهم در حین استفاده از ژل بهداشتی بانوان
 • یک ژل بهداشتی بانوان خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

نظافت عمومی بدن بر حفظ سلامت و جلوگیری از ایجاد یا انتقال عوامل بیماری زا بسیار موثر است. به همین منظور محصولات شوینده و ضد عفونی کننده، با کاربردهای مختلفی تولید می‌شوند. ژل بهداشتی بانوان نیز یکی از همین محصولات بوده که ناحیه واژن را ضد عفونی کرده و به رفع بوی نامطبوع آن کمک می‌کند، علاوه بر این ژل بهداشتی بانوان ضد خارش، خشکی و عفونت نیز است.

اگر می‌خواهید بدانید ژل بهداشتی بانوان چه تاثیری دارد ، فواید آن چیست و چگونه PH واژن را تنظیم می‌کند، پیشنهاد می‌شود این مقاله را تا انتها و با دقت مطالعه کنید.

ژل بهداشتی بانوان چیست؟

از آن جایی که بسیاری از افراد هنوز نمی‌دانند ژل یا فوم بهداشتی بانوان چیست، در ابتدا به تعریفی از آن می‌پردازیم. فوم یا همان ژل بهداشتی بانوان، ژل‌های پاک کننده‌ای هستند که با هدف شستشوی ناحیه تناسلی بانوان طراحی و تولید شده‌اند. استفاده از این گونه ژل‌ها باعث حفظ ph واژن و به دنبال آن سلامت اندام تناسلی بانوان می‌شود. استفاده از این ژل‌ها زمانی اهمیت پیدا می‌کند که دختری به سن بلوغ می‌رسد و قاعدگی وی شروع می‌شود.

البته اهمیت این گونه ژل‌های بهداشتی برای بانوانی که رابطه جنسی دارند، بیش از دختران مجرد و جوان است، چرا که هرگونه آمیزش می‌تواند منشایی باشد، برای عفونت‌های واژینال. به همین خاطر استفاده از ژل‌های بهداشتی برای بانوان متاهل بسیار ضروری می‌باشد.

نحوه استفاده از ژل بهداشتی در شستشوی واژن

شستشوی ناحیه تناسلی فقط با آب ممکن است به خشکی واژن منجر شود. در اینجا طرز استفاده از ژل بهداشتی در شستشوی واژن را برای شما شرح خواهیم داد:

-مقدار مناسبی از ژل را در کف دست خود ریخته و زیر دوش حمام یا به هنگام رفتن به دستشویی به ناحیه واژینال بمالید.

-به هنگام مالیدن ژل دقت کنید که این عمل را از سمت جلو به عقب انجام دهید تا میکروب‌های مقعد به سمت واژن حرکت نکنند.

-1 یا 2 دو دقیقه بعد از ایجاد کف، ناحیه تناسلی را با آب بشویید.

-در مرحله آخر با یک حوله نرم ناحیه مربوطه را خشک کنید تا خیس بودن واژن محیط را برای رشد باکتری‌ها و دیگر عوامل بیماری‌زا فراهم نکند.

چه مواقعی از ژل بهداشتی استفاده کنیم؟

قبل از خرید محصولات جنسی خصوصا، ژل بهداشتی و انواع آن، باید به نکات زیادی توجه داشته باشید. استفاده‌ی روزانه از ژل بهداشتی بلامانع است. اگر ژل بهداشتی را به مقدار مناسب، با حرکات ملایم و آبکشی کامل استفاده کنید هیچ حساسیتی ایجاد نمی‌کند (البته مانند همانند هر محصول بهداشتی دیگری، انجام تست حساسیت قبل از شروع مصرف محصول ضروری است).

توصیه می‌شود همه‌ی افراد به جای صابون و شامپو بدن برای شستشوی نواحی ژنیتال از ژل بهداشتی استفاده کنند، خصوصا:

 • هنگام استحمام
 • در طول دوران قاعدگی
 • حین دوران بارداری
 • قبل و بعد از مقاربت جنسی
 • در صورت ابتلا به عفونت‌های باکتریایی (با مشورت پزشک)

ژل بهداشتی بهداشت بانوان

فواید استفاده از ژل بهداشتی در بانوان

همان طور که پیشتر اشاره کردیم، استفاده از ژل بهداشتی در بانوان می‌تواند منجر به ایجاد تعادل بیشتر در PH ناحیه واژن شود و از این طریق نگذارد باکتری‌های مفید از بین بروند و باکتری‌های مضر وارد بدن شوند.

از طرف دیگر بعضی ویژگی‌های دیگر نیز برای این محصول بهداشتی تعریف شده است که شامل موارد زیر می‌شود:

حفظ PH طبیعی ناحیه تناسلی

PH معیاری برای نشان دادن خاصیت اسیدی یا قلیایی است و میزان آن بین اعداد صفر تا چهارده متغیر است. محیط ناحیه اندام تناسلی بانوان به طور طبیعی اسیدی و میزان PH آن بین 8/3 تا 5/4 است. این بازه بهترین PH برای این ناحیه محسوب می‌شود؛ زیرا در این حالت باکتری‌های مفید در این ناحیه باقی می‌مانند و باکتری‌های بیماری‌زا و غیر مفید از بین می‌روند و مانع ایجاد بیماری‌های عفونی می‌شوند.

ژل بهداشتی PH ناحیه تناسلی بانوان را به خوبی متعادل می‌سازد، به طوری که می‌توان گفت که با حفظ  PH طبیعی، آن را در محدوده 8/3 تا 5/4 نگاه می‌دارد. بنابراین در این شرایط عفونت و مشکلات ناشی از برهم خوردن PH طبیعی در این ناحیه نظیر خارش نیز وجود نخواهد داشت.

روشن کننده تیرگی‌ها

یکی از مسائلی که باعث می‌شود بعضی خانم‌ها نسبت به خودشان احساس خوبی نداشته باشند، تیرگی ناحیه بیرونی واژن است. بعضی از انواع ژل بهداشتی بانوان با داشتن مواد موثر می‌تواند از میزان تیرگی این ناحیه کم کرده و پوست آن را روشن‌تر کند.

خاصیت نرم کننده و آبرسان

اگر معمولا دچار خشکی پوست در ناحیه خارجی واژن می‌شوید و دلیل این مسئله بعد از معاینه پزشک به تغذیه یا سبک زندگی شما رجوع داده شده و مربوط به بیماری خاصی نیست؛ علاوه بر تصحیح تغذیه و سبک زندگی، می‌توانید با استفاده از ژل بهداشتی بانوان که حاوی مواد نرم کننده و آبرسان است، نرمی و رطوبت لازم را به این ناحیه برگردانید.

کاهش ترشحات واژن

ترشحات واژن تا حدودی طبیعی هستند اما گاهی میزان این ترشحات به هر دلیلی بیشتر و آزار دهنده می‌شود. در این شرایط استفاده از ژل بهداشتی می‌تواند در کاهش مقدار این ترشحات بسیار کارساز باشد.

برطرف کننده بوی نامطبوع

معمولا ناحیه واژن بوی بسیار خفیفی دارد که نشان دهنده مشکل خاصی نیست؛ اما اگر این بو شدت پیدا کند می‌تواند به دلیل مشکلات عفونی یا عدم رعایت کافی بهداشت فردی باشد.

برای از بین بردن مشکلات عفونی و مسائلی مثل خارش، سوزش، افزایش ترشحات، تغییر رنگ آن‌ها و بوی شدید، حتما باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا دلیل مشکل را پیدا کرده و آن را برطرف کند؛ اما اگر متوجه شدید نیاز به رعایت بیشتر بهداشت فردی دارید و بوی بد این ناحیه قابل رفع است؛ می‌‎توانید از یک ژل شستشوی مناسب استفاده کنید.

ژل بهداشتی بهداشت بانوان

موارد احتیاطی در هنگام استفاده از ژل بهداشتی بانوان

در صورت استفاده از ژل بهداشتی بانوان، لازم است به برخی از نکات توجه شود. پزشکان توصیه می‌کنند که استفاده از این محصولات برای درمان بوی بد، خارش یا ترشح بیش از حد از واژن، کارآمد نیست. در واقع این موارد نشان دهنده عفونت بوده و ژل بهداشتی بانوان به تنهایی قادر به رفع آن‌ها نیست. علاوه بر این، میزان مخمر و باکتری‌ها در واژن متعادل بوده و این امر عملکرد محافظتی طبیعی ایجاد می‌کند. همچنین ترشحات طبیعی واژن نقش خود تمیز کنندگی دارند. شستشوی بیش از حد، این تعادل سالم را بر هم زده و احتمال ابتلا به مشکلات واژن را افزایش می‌دهد. شستشوی واژن یک یا دوبار در روز با ژل بهداشتی خنثی که فاقد هرگونه مواد صابونی است، کافی است.

چه کسانی می‌توانند از ژل بهداشتی شستشوی بانوان استفاده کنند؟

زنان مجرد: خانم‌هایی که به سن بلوغ رسیده‌اند و رابطه جنسی ندارند.

زنان متأهل: این دسته از بانوان علاوه بر مشکلات ناحیه تناسلی، در معرض عفونت‌های مقاربتی هم هستند.

افرادی که در دوره یائسگی قرار دارند: در دوره‌ای از زندگی زنان، تخمک گذاری متوقف می‌شود و دیگر امکان باروری وجود ندارد. به این دوره یائسگی می‌گویند.

زنان باردار: استفاده از ژل بهداشتی بانوان در بارداری نه تنها مانعی ندارد بلکه از جهاتی هم مفید است، اما فراموش نکنید که در این دوران غشاء مخاطی در ناحیه تناسلی، حساس‌تر از معمول می‌شود؛ بنابراین هنگام انتخاب محصولات بهداشتی باید دقت کافی داشته باشید. محصولات نامناسب باعث ناراحتی شما می‌شوند و شما را بیشتر در معرض عفونت‌های تناسلی قرار می‌دهند.

نکات مهم در حین استفاده از ژل بهداشتی بانوان

۱- برای شستشوی ناحیه تناسلی با ژل بهداشتی از آب ولرم رو به گرم استفاده کنید.

۲- برای خشک کردن ناحیه تناسلی از دستمال یا حوله نرم استفاده کنید.

۳- دقت کنید در محل تناسلی و اطراف آن زخم وجود نداشته باشد.

۴- به خوبی آبکشی را انجام دهید تا ذره ای از ژل شستشو یا کف حاصل از آن به داخل واژن وارد نشود.

ژل بهداشتی بهداشت بانوان

یک ژل بهداشتی بانوان خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

یک ژل بهداشتی بانوان خوب باید دارای خصوصیات زیر باشد:

 • بر روی آن PH درج شده باشد. عدد PH در حدود 4.5 مناسب است.
 • حاوی مرطوب کننده باشد و پس از مصرف ناحیه مورد نظر را خشک نکند.
 • عطر زیادی نداشته باشد. وجود اسانس زیاد در چنین محصولاتی احتمال ایجاد حساسیت را بالا می‌برد. اما اسانس در حد ملایم برای از بین بردن بوع نامطبوع مشکلی ندارد.

آیا استفاده از ژل شستشو باعث عفونت واژن می‌‎شود؟

خیر، شستشوی ناحیه تناسلی با ژل بهداشتی بانوان باعث شده تا محیط این ناحیه متعادل باشد و هیچ گونه عفونتی ایجاد نشود. ژل بهداشتی بانوان باکتری‌های مضر را از بین برده و در عین حال آسیبی به باکتری‌های ضروری ناحیه تناسلی نمی‌زند.

کلام آخر

رعایت بهداشت شخصی مناسب برای سلامت و تندرستی کلی ضروری است. زنان و دختران نیازهای بهداشتی منحصر به فردی دارند و استفاده از ژل بهداشتی مناسب می تواند به آنها در حفظ بهداشت مناسب و جلوگیری از عفونت کمک کند.

ژل بهداشتی زنانه برای حفظ تعادل pH در ناحیه واژن طراحی شده است، در حالی که ژل بهداشتی دخترانه برای کمک به حفظ بهداشت مناسب در طول چرخه قاعدگی طراحی شده است. هنگام انتخاب ژل بهداشتی، مهم است که به دنبال محصولاتی باشید که ایمن، موثر و متناسب با نیازهای خاص شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *