پزشکی

ترمیم واژن بعد از زایمان، به چه صورت انجام می شود؟

ترمیم واژن بعد از زایمان نقاشی یک رحم سلامت

 

 

ترمیم واژن بعد از زایمان چگونه است؟ چه موقع بعد از زایمان می توان جراحی زیبایی واژن انجام داد؟

ترمیم واژن بعد از زایمان برای خانم‌ ها بسیار مورد توجه است. هر بانویی که حداقل یک بار تجربه بارداری و زایمان طبیعی را داشته و در برخی مواقع ممکن است ظاهری نازیبا برایش پیش بیاید.

بسیاری از عمل های ترمیم واژن بعد از زایمان اگر توسط متخصص دلسوز و باتجربه انجام بگیرد، موفقیت آمیز خواهد بود و می تواند بسیاری از مشکلات بانوان را حل کند، به خصوص بعد از زایمان ممکن است این مشکلات بیشتر به چشم بیاید و از نظر زیبایی چالش بزرگتری را ایجاد کند. بنابراین ترمیم واژن بعد از زایمان بسیار مهم است.

 

 

 

 

ترمیم واژن بعد از زایمان چگونه است؟

 

 

زایمان طبیعی روند کمی دردناک برای همه خانم هایی است که این نوع زایمان را تجربه کرده اند، زیرا بافت واژن ممکن است در اثر کشیدگی ها و فشار های وارده در حین زایمان، دچار پارگی و حتی دفورمیتی شود.

در اغلب موارد حدود 3 تا ۸ هفته زمان صرف می شود تا این آسیب دیدگی ها به طور طبیعی التیام یابند. این روند بسته به روند زایمان، جثه و وزن جنین، وضعیت مادر و سن او در هر فرد مختلف می باشد.

در خیلی از موارد بعد از طی شدن دوران بهبودی حالت ارتجاعی بافت واژن مانند قبل می شود. زیرا میزان شدت آسیب به حدی بوده که عضلات دیواره واژن و بافت پرینه دچار تغییرات ناخوشایندی شده اند و قادر نیستند به طور کامل خود را ترمیم نمایند.

این دلایل باعث می شوند که بسیاری از زنان نیاز به انجام عمل ترمیم واژن بعد از ایمان طبیعی داشته باشند تا به کیفیت و کمیت رابطه جنسی شان افزوده شود.

روش های درمانی متنوعی برای رفع عوارض ترمیم واژن بعد از زایمان وجود دارند که هر کدام بنا به مزایای منحصر به فرد شان و نوع نیاز متقاضی، انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

 

ترمیم واژن بعد از زایمان عوارض زایمان و بارداری بر رحم

 

 

 

در چه صورتی به جراحی ترمیم واژن بعد از زایمان نیاز دارید؟

 

 

شما گزینه مناسبی برای انجام عمل ترمیم واژن بعد از زایمان هستید اگر موارد زیر در مورد شما صدق می کند:

  • اگر آخرین زایمان تان را تجربه کرده باشید.
  • اگر ناحیه تناسلی شما در طول دوران بارداری و یا زمان زایمان، دستخوش تغییرات و دفورمیتی های نامناسبی شده باشد.
  • زمانی که دیگر روش های ساده و غیر تهاجمی برای رفع عوارض و عیوب موجود کارساز نباشند.

 

 

 

عوارض زایمان طبیعی برای واژن

 

 

از جمله عوارض زایمان طبیعی افتادگی، گشادی و شل شدن بافت واژن است. گاهی شدت این عوارض به قدری زیاد است که با راهکار های ساده و غیر تهاجمی قابل درمان نیستند و نیاز به عمل جراحی دارند.

بنابراین ابتدا باید توسط متخصص زنان و زایمان معاینه و بررسی کامل صورت بگیرد. سپس با توجه به شرح حال شما، مشکلاتتان و عارضه هایی که در طول زمان و در اثر زایمان برایتان ایجاد شده است، جراحی انجام می گیرد.

پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله مراحل زایمان طبیعی در وبسایت ماماسلامت می باشد.

 

گشادی واژن

 

گشادی واژن از جمله عوارض بسیار شایع زایمان طبیعی است. قطر دهانه واژن در حالت طبیعی بین ۲.۱ تا ۳.۵ سانتی متر باز می شود. اما برای خروج جنین در حین زایمان طبیعی لازم است دهانه واژن بیش از این اندازه باز شود.

به همین دلیل ممکن است در حین زایمان طبیعی بنا به صلاحدید متخصص زنان و زایمان کمی دهانه واژن به واسطه ابزار جراحی باز تر شوند تا خروج جنین از رحم مادر سریع و راحت تر صورت پذیرد.

 

 

 

ترمیم واژن بعد از زایمان عمل ترمیم واژن تصویر معاینه دکتر

 

 

 

بی اختیاری ادراری

 

بعد از زایمان طبیعی در بسیاری از خانم ها این اتفاق شایع است که در مواقع هیجانی از شدت خنده یا عطسه های بلند، کمی نشت ادرار داشته باشند. این امر به دلیل کاهش توان عضلات کف لگن اتفاق می افتد.

 

 

خشکی واژن

 

بعد از زایمان طبیعی میزان تولید و ترشح هورمون استروژن در بدن مادر کاهش می یابد. این کاهش می تواند باعث کمتر شدن رطوبت ناحیه تناسلی مادر شود. همین امر می تواند زمینه مناسبی برای خشک شدن واژن را فراهم بیاورد. خانم می توانند از روش های درمان خشکی واژن استفاده کنند.

 

 

خرید کمربند و ماساژور حرارتی قاعدگی از فروشگاه لوازم طبی بارداری و بهداشتی بانوان ماماسلامت

 

 

مزایای عمل ترمیم واژن بعد از زایمان چیست؟

 

 

زایمان طبیعی زندگی زناشویی را دستخوش تاثیراتی می کند که ممکن است بر روحیه زوجین به خصوص بانوان تاثیر منفی داشته باشد.

هر یک از روش های جوانسازی واژن و تنگ کردن و ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی به غیر از رفع مشکل مزایای منحصر بفردی دارد:

-ترمیم واژن اعتماد به نفس بانوان را پس از زایمان بالا می برد و باعث می شود از ظاهر فیزیکی خود اطمینان پیدا کنند.

-روابط جنسی بهتر می شود و کیفیت زندگی همچنان مانند قبل با دوام زیاد ادامه پیدا می کند

-در صورتی که اختلالی در واژن خانم ها وجود داشته باشد، از لحاظ هورمونی یا مشکلات فیزیکی و ظاهری در حین  عمل جراحی ترمیم واژن بعد از زایمان قابل رفع خواهد بود.

-جراحی های ترمیم واژن بعد از زایمان با اینکه جنبه اصلاحی و رفع آسیب های بافتی را دارند اما اثرات روحی روانی آن ها بسیار مهم تر است.

 

 

 

آیا زایمان سزارین مانع شلی واژن می شود؟

 

 

امروزه، بسیاری از زنان به سراغ جراحی سزارین می روند تا بتوانند سفتی واژن خود را پس از زایمان حفظ کنند. احساس شلی ناشی از واژن نیست بلکه به دلیل ضعیف شدن عضلات کف لگن است که حول کانال زایمان قرار دارند.

در طی بارداری، وزن جنین در حال رشد توسط این عضلات پشتیبانی می شود. پس از زایمان سزارین، واژن ممکن است از بیرون همانند قبل از بارداری به نظر برسد اما عضلات کف لگن در طی 9 ماه به شدت تحت تنش و فشار بوده اند.

بدون شک این شلی واژن با شلی واژن بعد از زایمان طبیعی قابل مقایسه نیست و معمولا با روش های درمانی ساده قابل رفع خواهد بود.

مطالعه مقاله عوارض عمل سزارین چیست؟ آیا سزارین انتخاب درستی است؟ در مجله اینترنتی ماماسلامت را به شما توصیه می نماییم.

 

 

 

ترمیم واژن بعد از زایمان تصویر بررسی رحم و واژن

 

 

 

راه های ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی چگونه است؟

 

 

زایمان به میزان زیادی باعث تغییر واژن و نواحی اطراف می شود اما نباید نا امید شوید، اقداماتی زیادی هست که می توانید برای بازگرداندن بدنتان به وضعیت قبلی انجام دهید.

 

 

تمرینات کگل

 

تمرینات کگل از جمله تمرینات سودمند و راه های ترمیم واژن بعد از زایمان است که می تواند به مادرها کمک کند.

برای انجام تمرینات کگل شما باید:

  1. عضلاتی که برای ادرار کردن از آن ها استفاده می کنید را تجسم کنید.
  2. این عضلات را منقبض کنید.
  3. ده ثانیه این عضلات را محکم نگه دارید و سپس رها کنید، این تمرین را 10 بار انجام دهید.
  4. این ده بار تمرین را حداقل شش بار در روز تکرار کنید.

در مورد تمرینات کگل توجه به این نکته ضروری است که این روش برای گشادی های جزئی کاربرد دارد و در مواردی که گشادی واژن زیاد باشد یا موجب عفونت های واژینال شود این روش توصیه نمی شود.

 

 

تغذیه مناسب

 

به اندازه کافی پروتئین مصرف کنید. پروتئین ماده ای است که بدن برای ترمیم هر گونه زخم به آن نیاز دارد. به یاد داشته باشید که حداقل میزان مصرفی پروتئین برابر تعداد کیلوگرم وزن شما به اضافه 10 است. یعنی اگر وزن شما 65 کیلوگرم باشد، مصرف پروتئین شما باید 65 گرم به علاوه 10 گرم یعنی حداقل 75 گرم در روز باشد.

از جمله راه های ترمیم واژن بعد از زایمان تغذیه مناسب و مصرف میوه ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان است که نباید فراموش شود. همچنین می توانید از پزشکتان بخواهید که برایتان یک قرص مولتی ویتامین تجویز کند.

 

 

واژینوپلاستی

 

واژینوپلاستی نوعی عمل جراحی برای سفت کردن عضلات کف لگن زنان در ناحیه واژن است که از راه های ترمیم واژن بعد از زایمان به شمار می آید و تفاوت هایی با لابیاپلاستی دارد.

تفاوت لابیاپلاستی و واژینو پلاستی در این است که لابیاپلاستی برای متقارن کردن لابیا های مینور و ماژور به کار می رود اما واژینوپلاستی گشادی واژن را رفع می کند.

راه های ترمیم واژن بعد از زایمان هدف از جراحی واژینوپلاستی قدرت بخشیدن به عضلات است که اگر مراقبت های بعد از عمل واژینوپلاستی را به خوبی رعایت کنید می تواند باعث افزایش لذت جنسی و همین طور رفع بی اختیاری ادراری شود.

برای انجام این جراحی باید سه تا شش ماه پس از زایمان طبیعی صبر کرد. این مدت برای جوش خوردن هرگونه بخیه انجام شده در طی زایمان و همچنین از بین رفتن هر گونه ورم و کشیدگی ناشی از زایمان است.

 

 

 

ترمیم واژن بعد از زایمان روند بهبودی تصویر کارتونی پزشک

 

 

 

پرینه پلاستی

 

پرینه بافتی است که بین مقعد و واژن قرار گرفته و موقع زایمان طبیعی احتمال پارگی آن زیاد است. اگر پارگی پرینه زیاد نباشد با چند بخیه می توان مشکل را برطرف کرد. اما بعضی از خانم ها مجبور به عمل زیبایی پرینه پلاستی هستند.

بیشتر این خانم ها کسانی هستند که پارگی پرینه آن ها خیلی زیاد بوده و یا جای بخیه های آن ها مانده و یا دچار اسکار شده اند. پرینه پلاستی این ضایعات را به راحتی برطرف می کند و زیبایی را به پرینه برمی گرداند.

 

 

پرینورافی

 

پرینورافی یا پرینوپلاستی نوعی جراحی سرپایی است که تحت بی حسی موضعی انجام می شود و برای ترمیم بافت پرینه آسیب دیده در طی زایمان و تنگ کردن عضلات حول واژن و از راه های ترمیم واژن بعد از زایمان به شمار می رود. این عمل می تواند همراه با واژینوپلاستی یا به تنهایی به کار رود.

 

 

لابیاپلاستی

 

روند زایمان و عبور نوزاد از کانال زایمان موجب کشیده شدن لابیا می شود. گاهی لابیا پس از زایمان حالت طبیعی خود را به دست می آورد اما در موارد دیگر شکل و اندازه لابیا در اثر زایمان تغییر می کند که مخصوصا در زایمان های دوم به بعد رایج تر است.

در طی زمان اگر لابیا بهبود نیابد می تواند موجب ناراحتی و دردناک در حین برخی ورزش ها و پوشیدن لباس های تنگ شود. عمل لابیاپلاستی یا همان عمل زیبایی واژن می تواند با تغییر اندازه و شکل لابیا در درمان این مشکل سودمند باشد.

 

 

لیزر مونالیزا تاچ

 

لیزر مونالیزاتاچ یکی از روش های درمانی برای افزایش استروژن تولید توسط بافت بدن، شلی واژن و بی اختیاری ادراری است. انرژی لیزر از طریق یک پروب کوچک به دیواره های واژن منتقل می شود و این انرژی موجب تحریک واژن برای ساخت کلاژن می شود و روانی واژن را افزایش می دهد.

درمان تنها حدود 15 دقیقه به طول می انجامد و نیازی به استراحت بعد از انجام لیزر وجود ندارد. برای انجام این اقدام درمانی باید حداقل سه ماه پس از زایمان طبیعی صبر کرد تا بدن بتواند تا حدی خود را بهبود بخشد.

 

باید توجه داشته باشید برای اقدام به درمان و انجام جراحی های ترمیم واژن بعد از زایمان لازم است تا حدود ۳ الی ۶ ماه از زایمان طبیعی گذشته باشد. این محدوده زمانی برای نرمال شدن نوسانات هورمونی و تثبیت عوارض بعد از زایمان طبیعی لازم است.

 

 

 

 

ترمیم واژن بعد از زایمان دوران نقاهت پس از عمل ترمیم واژن

 

 

 

 

دوران نقاهت جراحی ترمیم واژن بعد از زایمان چقدر است؟

 

 

دوران نقاهت بعد از عمل ترمیم واژن بعد از زایمان بر حسب نوع جراحی انجام شده، وضعیت و شرح حال مادر، روش کار جراح زیبایی زنان، تعداد جلسات مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه ایده آل و موفق، در هر فرد متفاوت است.

با این حال رعایت دستورات پزشک متخصص و مراقبت های بعد از عمل ترمیم واژن بعد از زایمان می تواند این مدت زمان را کاهش دهد و روند بهبود بیمار بعد از عمل جراحی را تسریع نماید.

دقت داشته باشید، زمان و روند بهبودی هر فرد با دیگری متفاوت است. اما طبیعی است التهابات و تورم بعد از عمل تا چند روز پایدار می باشد و به مرور زمان از شدت آن کاسته می شود.

در این دوران حساس نباید فعالیت های سنگین یا نیمه سنگینی انجام دهید تا بهبودی کامل حاصل شود و مشکلی پیش نیاید.

هم چنین شیوه صحیح زیستن را با رعایت رژیم غذایی مناسب، در پیش بگیرید تا به کاهش دوران نقاهت و بهبودی سریع تر خود کمک کنید.

 

با ورزش در دوران بارداری و رعایت صحیح مراقبت های این دوره، تاثیرات شایان ذکری در تسهیل روند زایمان طبیعی و کاهش چشمگیر عوارض بعد از آن خواهید دید.

می توانید مقاله ورزش های نامناسب در بارداری! کدام ورزش ها را نباید انجام دهید؟ در وبسایت ماماسلامت را مورد مطالعه قرار دهید.

 

 

ترمیم واژن بعد از زایمان تصویر پزشکان منع انجام کارهای سنگین

دیدگاهی در مورد “ترمیم واژن بعد از زایمان، به چه صورت انجام می شود؟

  1. فاطی جون گفت:

    مرسی مطالبتون خیلی مفید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *