پزشکی, مطالب علمی

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین چیست؟

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین-امواج مضر

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین بر اساس تحقیقات پزشکی، تاثیر مخرب و جبران ناپذیری دارد. ماما سلامت به دلیل اینکه دوران بارداری، دورانی حساس و تاثیرگذار در رشد جنین است، در این مقاله توضیح داده است، قرار گرفتن مداوم مادر در معرض امواج، مستقیما بر رشد مغزی جنین تاثیر می‌گذارد. زنان باردار تا جایی که می توانند باید کمتر در معرض امواج الکترو مغناطیسی که در رایانه، تلفن همراه و دستگاه‌ های ماکروویو و… وجود دارد، قرار بگیرند.

 

امواج الکترو مغناطیس چیست؟

 

متخصصان همیشه درباره خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین و زنان باردار هشدار می‌‌دهند. از آن جایی که این روز‌ها استفاده از تکنولوژی از جمله موبایل، کامپیوتر، ماکروویو و… یکی از الزامات زندگی شده است، میدان‌‌های الکترو مغناطیس یا به صورت طبیعی وجود دارند یا توسط وسایل الکتریکی تولید می‌‌شوند.

استفاده از این دستگاه‌ها نه فقط در محیط‌های کاری بلکه در خانه‌ها هم به شدت افزایش پیدا کرده است. این تکنولوژی با وجود تمام آسایش و کارگشایی که برای بشر داشته اما امواج الکترومغناطیس شامل طیف وسیعی از امواج قابل درک مانند نور رنگی تا غیر قابل درک مانند امواج مادون قرمز، فرابنفش، رادیویی هستند.

میدان الکترو مغناطیس به دو دسته فرکانس پایین مانند خطوط برق، ترانسفورماتور‌ها، لوازم برقی خانه و فرکانس بالا مانند شبکه‌های بی‌سیم، سیستم‌‌های هوشمند بلوتوثی، دکل‌های مخابراتی، دستگاه‌های بی‌سیم مانند تلفن همراه و تلفن‌های بی سیم تقسیم می‌شوند.

 

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین ضرر موبایل برای مادر باردار

 

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین چیست؟

 

با گسترش فناوری‌های ارتباطی امروزی مانند گوشی‌های تلفن همراه، با نگاهی به آمار به نظر می‌رسد میزان سقط‌های جنینی و همچنین ناباروری افزایش داشته است. بر اساس مطالعاتی که توسط محققان اروپایی انجام شد، مادرانی که در دوران بارداری خود بیشترین استفاده از وسایل الکترونیکی همچون موبایل، لپ تاپ، تبلت، سیستم‌های بلوتوثی، Wi-Fi را داشته ‌اند، کودکان‌شان به نسبت قابل توجهی بیشتر به عارضه ‌هایی نظیر استرس، سندرم‌های ترس شبانه، اختلالات حرکتی، اختلالات خواب و اختلالات حافظه دچار بودند.

به نظر می‌رسد امواج پارازیت و امواج با فرکانس بالا و حتی استفاده زیاد از موبایل بر روی سیستم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک اثرات سو دارند. علاوه بر علائمی مانند افسردگی بی حوصلگی و بی قراری، تاثیر این پرتو‌ها بر حرکات دودی شکل لوله‌های رحمی باعث بارداری‌های خارج رحمی و جایگزین شدن نادرست جنین و جفت در رحم می‌شود که ریسک سقط‌های ناخواسته را افزایش می‌دهد. در موارد نادری خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین نقایص ژنتیکی و کروموزومی به دنبال داشته است.

 

امواج الکترو مغناطیس چه تاثیری بر روی جنین دارد؟

 

به دلیل اینکه سیستم ایمنی ارگانیسم‌های در حال رشد جنین در هفته‌ها و ماه‌های اول بارداری هنوز کامل نشده و تکثیر سریع سلول‌ها، جنین را در مقابل آسیب‌های ژنتیکی آسیب پذیر‌تر می‌کند. اثرات بیولوژیکی که امواج الکترو مغناطیسی مصنوعی بر روی سلول‌های جوان و در حال رشد می‌گذارند بسیار بیشتر از سلول‌های پیر و با رشد کمتر می‌باشد.

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین، نفوذ آن‌ها به مغز‌های کوچک، به دلیل کوچکتر بودن سایز استخوان، عمیق‌تر صورت می‌گیرد. تابش‌های بی‌سیم به شکل موج‌های پالسی منتشر و از تلفن‌های همراه، دکل‌های تلفن همراه، تلفن‌های بی سیم و مودم‌های وای فای در واقع عاملی در تولید این آلودگی‌ها هستند. امواج ناشی از دستگاه‌های بی سیم می‌تواند باعث عدم هماهنگی در تنظیم اولیه شبکه مغزی و سیستم عصبی در نوزادان و در نتیجه باعث ایجاد الگو‌های اوتیسمی می‌شود.

 

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین استفاده از موبایل و لب تاپ در بارداری

 

مادران باردار برای مراقبت از جنین در برابر اشعه‌های مضر چه کاری باید انجام دهند؟

 

حذف یا دور کردن وسایل مضر: بهتر است از چند ماه قبل از بارداری تا پایان آن از وسایل تولید کننده امواج آلوده نظیر تلفن بی سیم، موبایل، ماکروویو و کامپیوتر، مودم‌های اینترنت بی سیم تا جایی که می‌شود، دوری کنید و در مواقع لزوم و اضطرار از آن‌ها استفاده کنید.

 

تاثیر بر کیفیت باروری مردان: اسپرم مردان در میدان‌های الکترو مغناطیسی آسیب دیده و اغلب مردان بعد از قرار گیری در میدان‌های الکترو مغناطیسی قوی دچار عقیمی موقت می‌گردند. بنابر این توصیه می‌شود بیشتر از یک هفته قبل از بارداری پدر در محیط عاری از امواج الکترو مغناطیس بوده تا اسپرم از کیفیت مطلوب برخوردار باشد.

 

پرهیز از تماس با منابع تولید کننده امواج: در ایام باداری بهتر است از مواردی که آلودگی بسیار تولید می‌نماید دوری ورزند. برخی از این موارد نظیر زنگ خوردن موبایل نزدیک بدن، هنگامی که یک ارتباط از طریق موبایل برقرار می‌گردد به میزان بسیار زیاد و خطرناکی امواج آلوده تولید می‌کند. به همین دلیل بهتر است در دوران بارداری از موبایل کمتر استفاده نموده و در صورت اضطرار از هندز فری سیمی استفاده نموده و موبایل را دور از بدن خود قرار دهند.

 

عدم حضور در مراکز غیر مجاز و پر خطر: بهتر است درطول دوران بارداری از حضور در محل‌هایی که آلودگی موجی زیاد دارند پرهیز نمایند. برخی از این محل‌ها عبارتند از مراکز عکس برداری و رادیوگرافی، استفاده از هواپیما به دلیل وجود رادارهای قوی، نزدیک شدن به محل‌های نظامی، محل‌هایی که فاصله کمی با رادارها یا دکل‌های بی تی اس دارند، نزدیک دکل‌ها و محل‌های توزیع فشار قوی و دیگر محل‌هایی که احتمال وجود میدان های الکترو مغناطیس در آن‌ها وجود دارد.

خانم‌‌های باردار هنگام مراجعه به پزشک یا دندان پزشک لازم است، پزشک معالج را از بارداری خود مطلع سازند و از انجام رادیوگرافی جز در موارد اورژانس خودداری کنند. در این مراکز ممکن است به دلیل وجود دستگاه‌های الکترومغناطیسی، احتمال تاثیر امواج بر جنین بیشتر است.

 

محل مناسب برای خواب:  برای حفاظت بیشتر از بارداری و جنین باید محل خواب در دوران  بارداری از نظر امواج الکترومغناطیسی بررسی شود. اگر مادر در محیطی با میزان بالای تابش امواج بخوابد، کودک او از نظر عصبی غیر سالم خواهد بود و در طی ۲ سال، کودک تمامی نشانه‌های اوتیسم، اختلالات عصبی، بیش فعالی، اختلالات یادگیری و غیره را نشان می‌دهد.

 

دوران بارداری دورانی حساس و تاثیرگذار در رشد جنین است و قرار گرفتن مداوم مادر در معرض امواج، مستقیما بر رشد مغزی جنین تاثیر می‌گذارد. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر چه دوری از وسایلی مانند تلفن همراه و رایانه سخت و ناممکن به نظر می‌رسد، اما آنچه که مهم است، سلامتی فرزند شماست.

 

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین امواج موجود در محیط زندگی

 

کدام اشعه‌ها برای زنان باردار خطرناک هستند؟

 

رایج‌ترین تشعشعی که نباید در معرض آن قرار بگیرید، اشعه ایکس است. علاوه بر اشعه ایکس، زنان باردار باید از قرار گرفتن مستقیم در معرض اشعه موبایل دوری کنند. پرتوهای نور بی‌وزن، بی‌بو و نامرئی هستند، اما در واقع می‌توانند روی جنین تأثیر بگذارند و باعث نقص جنین شوند.

 امواج دارای دوز ایمن و سالم هستند که فراتر از آن را می‌توان یک خطر تلقی کرد. پرتوهای قوی مانند اشعه ایکس، اشعه گاما، پرتوهای آلفا و بتا نیز توانایی تغییر اتم‌ها را دارند که می‌توانند بر سلول‌های جنینی تأثیر بگذارند و باعث ایجاد مشکلات ساختاری در جنین در حال رشد شوند. در مورد ‌ام آر آی، گفته می‌شود که در ماه چهارم بارداری باید قطع شود، زیرا استفاده ترکیبی از امواج الکترومغناطیسی و امواج رادیویی ممکن است به جنین آسیب برساند.

 

ضرر استفاده از موبایل برای جنین و مادران باردار چیست؟

 

استفاده از تلفن همراه در طول دوران بارداری باعث افزایش خطر سقط جنین می‌شود. همچنین ضرر استفاده از موبایل برای جنین در زنانی که در دوران بارداری از این وسیله زیاد استفاده می‌کنند، علائم زایمان زودرس را به دنبال خواهد داشت.

محققان ضعف عملکرد تخمدان و جفت، ضایعات تنفسی و کاهش فعالیت سلول‌های قاتل را از عوارض ناشی از تماس با امواج الکترومغناطیس در دوران بارداری عنوان کردند. در طی بارداری مادر و جنین باید از آلودگی امواج کاملا در ایمنی باشند. مطالعات گسترده‌تر، نشان دهنده تاخیر در رشد جنین‌هایی که در معرض تابش‌های ناشی از تلفن همراه بوده اند، می‌باشد.

بنابراین این محققان استفاده بیش از حد از تلفن همراه را برای زنان باردار مضر می‌دانند و تاکید می‌کنند که ممکن است این تابش‌ها باعث افزایش خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین را به همراه داشته باشد. ضرر استفاده از موبایل برای جنین و نیز سلامتی مادران باردار از قبیل مواردی مانند سر درد، اختلال خواب، اختلال در حافظه کوتاه مدت و غیره به پزشکان گزارش شده است. هرچند که ممکن است این اثرات تهدیدی برای زندگی افراد نباشند. با این حال اثر ناخوشایندی دارند که بدون شک بر سلامت عمومی تاثیر می‌گذارد.

 

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین ماکرویوو و تاثیر آن بر بارداری

 

چگونه می‌توان خطرات ناشی از امواج در بارداری را کاهش داد؟

 

با رعایت نکات زیر می‌توانید از تاثیر امواج بر جنین کاسته و از او محافظت نمایید:

 • زمانی که از اینترنت استفاده نمی‌کنید، وای فای خود را خاموش کنید.
 • به جای استفاده از تلفن‌های بی‌سیم، از تلفن‌های رومیزی ساده استفاده کنید.
 • از قرار دادن موبایل، تبلت و لپ تاپ در نزدیکی بدن خود اجتناب کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض امواج الکترو مغناطیسی و کابل‌های فشار قوی، پرهیز کنید.
 • در هنگام استراحت، موبایل خود را حداقل ۳ متر دورتر از محل استراحت خود قرار دهید.
 • مدت زمان مکالمه‌تان را کاهش دهید.
 • از هدست استفاده کنید.
 • برای اینکه امواج تلفن همراه هنگامی که آن را روی گوش تان قرار داده اید مغز شما را نشانه نروند، باید آن را از سرتان دور کنید.

می‌توانید برای کاهش اثر امواج بر جنین در دوران بارداری، ازشکم بندهای بارداری ضد امواج، استفاده کنید. خواص شکم بند ضد امواج بارداری به گونه‌ای است که جنین را از خطر امواج به طور کامل در امان نگه می‌دارد.

 

مزایای استفاده از شکم بند بارداری ضد امواج چیست؟

 

 • حفاظت بالا از جنین در برابر جذب امواج: طبق تحقیقات انجام شده با استفاده از شکم بند ضد اشعه، می‌توان تا ۹۹ درصد از جنین در برابر امواج خطرناک محافظت کرد.
 • جذب شوک: شکم بند بارداری ضد امواج می‌تواند از جنین در برابر ضربات ناگهانی به شکم، محافظت کرده و اثرات آن را کاهش دهد.
 • تقویت آرامش ذهن مادر: در کنار تمام مراقبت‌های دوران بارداری، مراقبت از ذهن و روان مادر نباید فراموش شود. استفاده از شکم بند بارداری ضد امواج منجر به کاهش نگرانی‌های مادر در رابطه سلامت کودک شده و بدین ترتیب او احساس آرامش بیشتری خواهد داشت.
 • کمک به گردش خون
 • سبک و راحت

 

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین ضرر موبایل برای جنین در بارداری

 

چرا ارگانیسم‌های در حال رشد در مقابل امواج الکترومغناطیسی آسیب پذیرتر هستند؟

 

-سیستم ایمنی این ارگانیسم‌ها ( ارگانیسم‌های در حال رشد) هنوز کامل نشده است.

-تکثیر سریع سلول‌ها آن‌ها را در مقابل آسیب‌های ژنتیکی آسیب پذیرتر می‌کند.

-اثرات بیولوژیکی که امواج الکترومغناطیسی مصنوعی بر روی سلول‌های جوان و در حال رشد می‌گذارند بسیار بیشتر از سلول‌های پیر و با رشد کمتر می‌باشد.

-تاثیر امواج بر جنین و نفوذ تابش در مورد مغز‌های کوچکتر، به دلیل سایز کوچک، استخوان‌های نازکتر و ظرفیت بالای آبی (بالا بودن رسانایی)، عمیق‌تر صورت می‌گیرد.

 

تفاوت در میزان جذب تابش ناشی از تلفن همراه توسط مغز کودکان و مغز یک فرد بالغ

 

شاید افزایش پیوسته‌ سرطان مغز در کودکان در انگلیس، امریکا و استرالیا و همچنین ژاپن و توجه به این حقیقت که ۲۰ درصد تومور‌های مغزی در کودکان بدخیم بوده و تنها ۲ درصد از تومورها در بزرگسالان بدخیم می‌باشد؛ نشانه‌ای از تاثیر بیشتر امواج بر روی مغز کودکان باشد. عوارض ناشی از آلودگی‌های الکترومغناطیسی ممکن است دهه‌ها طول بکشد تا خود را نشان دهند هر چند برخی از عوارض مانند سرطانزا بودن هم اکنون خود را نشان داده‌اند.

اگر بخواهیم منتظر بمانیم تا ببینیم ضرر استفاده از موبایل برای جنین چگونه است و یا نتایج به کارگیری گسترده از این همه فن آوری‌های بی سیم در آینده چطور خواهد بود این آزمایش خطرناکی است که برروی فرزندان و نوادگانمان انجام داده‌ایم و ممکن است نتایج بسیار فاجعه بار و غیرقابل جبران باشند؛ بنابراین لازم است ما احتیاط‌های لازم را برای کاهش خطرات احتمالی انجام دهیم.

 

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین تاثیر امواج بر کودک

 

سخن آخر

قرار گرفتن خانم‌های باردار در معرض امواج الکترومغناطیسی طولانی مدت، می‌تواند اثرات منفی بر روی جنین بگذارد. امواج الکترومغناطیس‌، تنها به موبایل و وای فای محدود نمی‌شود ؛ بلکه بسیاری از وسایل زندگی از خود امواج الکترومغاطیس تابش می‌کنند. گروه ماماسلامت از شما می‌خواهد که در این دوران حساس مراقبت بیشتری از خود و جنینتان داشته باشید تا دچار مشکلات احتمالی پس از آن نشوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *