خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین چیست؟

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین-امواج مضر

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین بر اساس تحقیقات پزشکی، تاثیر مخرب و جبران ناپذیری دارد. ماما سلامت به دلیل اینکه دوران بارداری، دورانی حساس و تاثیرگذار در رشد جنین است، در این مقاله توضیح داده است، قرار گرفتن مداوم مادر در معرض امواج، مستقیما بر رشد مغزی جنین تاثیر می‌گذارد. زنان باردار تا جایی که می توانند باید کمتر در معرض امواج الکترو مغناطیسی که در رایانه، تلفن همراه و دستگاه‌ های ماکروویو و… وجود دارد، قرار بگیرند.

 

امواج الکترو مغناطیس چیست؟

 

متخصصان همیشه درباره خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین و زنان باردار هشدار می‌ دهند. از آن جایی که این روز‌ها استفاده از تکنولوژی از جمله موبایل، کامپیوتر، ماکروویو و … یکی از الزامات زندگی شده است، میدان ‌های الکترو مغناطیس یا به صورت طبیعی وجود دارند یا توسط وسایل الکتریکی تولید می‌ شوند.

استفاده از این دستگاه‌ ها نه فقط در محیط‌ های کاری بلکه در خانه ‌ها هم به شدت افزایش پیدا کرده است. این تکنولوژی با وجود تمام آسایش و کارگشایی که برای بشر داشته اما امواج الکترومغناطیس شامل طیف وسیعی از امواج قابل درک مانند نور رنگی تا غیر قابل درک مانند امواج مادون قرمز، فرابنفش، رادیویی هستند.

میدان الکترو مغناطیس به دو دسته فرکانس پایین مانند خطوط برق، ترانسفورماتور ها، لوازم برقی خانه و فرکانس بالا مانند شبکه ‌های بی سیم، سیستم ‌های هوشمند بلوتوثی، دکل‌ های مخابراتی، دستگاه ‌های بی سیم مانند تلفن همراه و تلفن‌ های بی سیم تقسیم می‌شوند.

 

 

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین-تماس طولانی با گوشی

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین چیست؟

 

با گسترش فناوری‌ های ارتباطی امروزی مانند گوشی های تلفن همراه، با نگاهی به آمار به نظر می‌رسد میزان سقط‌ های جنینی و همچنین ناباروری افزایش داشته است.

بر اساس مطالعاتی که توسط محققان اروپایی انجام شد، مادرانی که در دوران بارداری خود بیشترین استفاده از وسایل الکترونیکی همچون موبایل، لپ تاپ، تبلت، سیستم‌ های بلوتوثی، Wi-Fi را داشته ‌اند، کودکان شان به نسبت قابل توجهی بیشتر به عارضه ‌هایی نظیر استرس، سندرم‌ های ترس شبانه، اختلالات حرکتی، اختلالات خواب و اختلالات حافظه دچار بودند.

به نظر می ‌رسد امواج پارازیت و امواج با فرکانس بالا و حتی استفاده زیاد از موبایل بر روی سیستم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک اثرات سو دارند.

علاوه بر علائمی مانند افسردگی بی حوصلگی و بی قراری، تاثیر این پرتو‌ ها بر حرکات دودی شکل لوله‌ های رحمی باعث بارداری های خارج رحمی و جایگزین شدن نادرست جنین و جفت در رحم می‌ شود که ریسک سقط‌ های ناخواسته را افزایش می‌دهد.

در موارد نادری خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین نقایص ژنتیکی و کروموزومی به دنبال داشته است.

 

 

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین-کار با لب تاپ

امواج الکترو مغناطیس چه تاثیری بر روی جنین دارد؟

 

  • به دلیل اینکه سیستم ایمنی ارگانیسم های در حال رشد جنین در هفته ها و ماه های اول بارداری هنوز کامل نشده و تکثیر سریع سلول ها، جنین را در مقابل آسیب های ژنتیکی آسیب پذیرتر می کند.
  • اثرات بیولوژیکی که امواج الکترو مغناطیسی مصنوعی بر روی سلول های جوان و در حال رشد می گذارند بسیار بیشتر از سلول های پیر و با رشد کمتر می باشد.
  • خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین ، نفوذ آن ها به مغز های کوچک، به دلیل کوچکتر بودن سایز استخوان، عمیق تر صورت می گیرد.
  • تابش های بی سیم به شکل موج های پالسی منتشر و از تلفن های همراه، دکل های تلفن همراه، تلفن های بی سیم و مودم های وای فای در واقع عاملی در تولید این آلودگی ها هستند.
  • امواج ناشی از دستگاه های بی سیم می تواند باعث عدم هماهنگی در تنظیم اولیه شبکه مغزی و سیستم عصبی در نوزادان و در نتیجه باعث ایجاد الگو های اوتیسمی می شود.

 

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین-مراقبت از جنین

مادران باردار برای مراقبت از جنین در برابر اشعه های مضر چه کاری باید انجام دهند؟

 

حذف یا دور کردن وسایل مضر: بهتر است از چند ماه قبل از بارداری تا پایان آن از وسایل تولید کننده امواج آلوده نظیر تلفن بی سیم، موبایل، ماکروویو و کامپیوتر، مودم های اینترنت بی سیم تا جایی که می‌شود، دوری کنید و در مواقع لزوم و اضطرار از آن‌ ها استفاده کنید.

تاثیر بر کیفیت باروری مردان: اسپرم مردان در میدان های الکترو مغناطیسی آسیب دیده و اغلب مردان بعد از قرار گیری در میدان های الکترو مغناطیسی قوی دچار عقیمی موقت می گردند. بنابر این توصیه می شود بیشتر از یک هفته قبل از بارداری پدر در محیط عاری از امواج الکترو مغناطیس بوده تا اسپرم از کیفیت مطلوب برخوردار باشد.

پرهیز از تماس با منابع تولید کننده امواج: در ایام باداری بهتر است از مواردی که آلودگی بسیار تولید می نماید دوری ورزند. برخی از این موارد نظیر زنگ خوردن موبایل نزدیک بدن، هنگامی که یک ارتباط از طریق موبایل برقرار می گردد به میزان بسیار زیاد و خطرناکی امواج آلوده تولید می کند. به همین دلیل بهتر است در دوران بارداری از موبایل کمتر استفاده نموده و در صورت اضطرار از هندز فری سیمی استفاده نموده و موبایل را دور از بدن خود قرار دهند.

عدم حضور در مراکز غیر مجاز و پر خطر: بهتر است درطول دوران بارداری از حضور در محل هایی که آلودگی موجی زیاد دارند پرهیز نمایند. برخی از این محل ها عبارتند از مراکز عکس برداری و رادیوگرافی، استفاده از هواپیما به دلیل وجود رادار های قوی، نزدیک شدن به محل های نظامی، محل هایی که فاصله کمی با رادار ها یا دکل های بی تی اس دارند، نزدیک دکل ها و محل های توزیع فشار قوی و دیگر محل هایی که احتمال وجود میدان های الکترو مغناطیس در آنها وجود دارد.

خانم‌ های باردار هنگام مراجعه به پزشک یا دندان پزشک لازم است، پزشک معالج را از بارداری خود مطلع سازند و از انجام رادیوگرافی جز در موارد اورژانس خودداری کنند.

محل مناسب برای خواب:  برای حفاظت بیشتر از بارداری و جنین باید محل خواب در دوران  بارداری از نظر امواج الکترومغناطیسی بررسی شود. اگر مادر در محیطی با میزان بالای تابش امواج بخوابد، کودک او از نظر عصبی غیر سالم خواهد بود و در طی ۲ سال، کودک تمامی نشانه های اوتیسم، اختلالات عصبی، بیش فعالی، اختلالات یادگیری و غیره را نشان می دهد.

دوران بارداری دورانی حساس و تاثیرگذار در رشد جنین است و قرار گرفتن مداوم مادر در معرض امواج، مستقیما بر رشد مغزی جنین تاثیر می‌گذارد. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر چه دوری از وسایلی مانند تلفن همراه و رایانه سخت و ناممکن به نظر می ‌رسد، اما آنچه که مهم است، سلامتی فرزند شماست.

 

 

خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین-مادر باردار شاغل

ضرر استفاده از موبایل برای جنین و مادران باردار چیست؟

 

استفاده از تلفن همراه در طول دوران بارداری باعث افزایش خطر سقط جنین می شود. همچنین ضرر استفاده از موبایل برای جنین در زنانی که در دوران بارداری از این وسیله زیاد استفاده می کنند، علائم زایمان زودرس را به دنبال خواهد داشت.

محققان ضعف عملکرد تخمدان و جفت، ضایعات تنفسی و کاهش فعالیت سلول های قاتل را از عوارض ناشی ازتماس با امواج الکترومغناطیس در دوران بارداری عنوان کردند. در طی بارداری مادر و جنین باید از آلودگی امواج کاملا در ایمنی باشند.

مطالعات  گسترده تر، نشان دهنده تاخیر در رشد جنین هایی که در معرض تابش های ناشی از تلفن همراه بوده اند، می باشد.

بنابراین این محققان استفاده بیش از حد از تلفن همراه را برای زنان باردار مضر می دانند و تاکید می کنند که ممکن است این تابش ها باعث افزایش  خطر امواج الکترومغناطیس برای جنین  را به همراه داشته باشد.

ضرر استفاده از موبایل برای جنین و نیز سلامتی مادران باردار از قبیل مواردی مانند سر درد، اختلال خواب، اختلال در حافظه کوتاه مدت و غیره به پزشکان گزارش شده است.

هرچند که ممکن است این اثرات تهدیدی برای زندگی افراد نباشند ولی با این حال اثر ناخوشایندی دارند که بدون شک بر سلامت عمومی تاثیر می گذارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *