علت تشکیل نشدن قلب جنین چه چیزی می تواند باشد؟

علت تشکیل نشدن قلب جنین-شنیدن صدای قلب جنین

 

علت تشکیل نشدن قلب جنین چیست؟ صدای قلب جنین یکی از آرامش بخش‌ترین صدا‌ها برای مادر است و هیچ احساسی زیباتر از این نیست که بدانید قلب نوزادتان در حال تپیدن است و زندگی در رگ‌ هایش جریان دارد. در واقع تشکیل قلب یکی از مهم‌ترین فرآیندهای رشد جنین محسوب می‌شود و علت تشکیل نشدن قلب جنین بسیار حائز اهمیت است.

 

 

 

 

تشکیل قلب جنین

 

 

قلب در اولین مراحل رشد جنین تشکیل می‌شود. قلب از اولین اعضای بدن جنین است که رشد می‌کند. قلب جنین از اولین روزهای تشکیل خود ضربان دارد و از اولین هفته حاملگی خون را به بدن جنین در حال رشد پمپاژ می‌کند. سرعت رشد اولیه جنین به سیستم تغذیه‌ ای وابسته است که عملکردی فراتر از انتقال ساده مواد مغذی از یک سلول به سلول دیگر را دارد. از این رو بررسی علت تشکیل نشدن قلب جنین و رشد اولیه قلب و عروق خونی، از مراحل اصلی و مهم در رشد جنین محسوب می‌شود.

قلب جنین ابتدا به شکل یک لوله ساده است که طی چند هفته رشد کرده و به یک عضو چهار حفره‌ ای و دارای مسیرهای خروجی و مجرای بازگشت سیاهرگی تبدیل می‌شود. قلب از سلول ‌های اختصاصی واقع در حداقل دو قسمت از بدن جنین رشد می‌کند.

این سلول ‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا قلب لوله‌ ای شکل اولیه را تشکیل دهند. با گذشت زمان برخی از قسمت ‌های آن رشد کرده و تحت فرآیندی بنام حلقه ‌زنی قلب  قرار می‌گیرند تا ساختار نهایی قلب را تشکیل دهند.

رشد قلب در هر مرحله از این فرآیند می‌تواند تحت تاثیر عواملی قرار گیرد که بر چگونگی سیگنال ‌دهی سلول‌ ها به یکدیگر، چگونگی جا به جا شدن سلول ‌ها در طول فرآیند رشد و همچنین رشد و تقسیم شدن آن ها اثر می‌گذارد.

علائم تشکیل قلب جنین در رحم مادر چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

 

 

علائم تشکیل قلب جنین یکی از مهم‌ترین فرآیندهای سلامت و رشد جنین است و ادامه بارداری به آن وابسته است. پس از هفته هفتم بارداری، علائم تشکیل قلب جنین کم کم شروع به نمایان شدن می‌کند و با اینکه قلب جنین دو ماهه در حال رشد است، ولی به علت اینکه اندازه جنین دو ماهه بسیار کوچک است، نمی‌توان به درستی اسکن قلب را انجام داد.

در سونوگرافی بارداری بین هفته ۷ تا ۸ بارداری، قلب جنین قابل مشاهده است و اگر سونوگرافی واژینال انجام دهید، یک هفته جلوتر یعنی در هفته ۶ تا ۷ بارداری می‌توانید علائم تشکیل قلب جنین را مشاهده کنید. در صورت مشاهده مشکلی برای بررسی علت تشکیل نشدن قلب جنین توصیه می‌شود که در هفته ۱۲ بارداری برای اسکن قلب جنین، به متخصص مراجعه کنید ولی قبل از آن دقت کنید که صدای قلب جنین در سونوگرافی  واضح باشد.

برای اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله سونوگرافی در بارداری و سونوگرافی های مهم بارداری کدام است؟ از سایت ماماسلامت را پیشنهاد می کنیم.

 

 

 

 

علت تشکیل نشدن قلب جنین انجام سونوگرافی مادر باردار

 

 

 

 

چه زمانی برای اولین بار صدای قلب جنین را می‌شنویم؟

 

 

پس از 6 هفته قلب جنین 80 بار در دقیقه می‌زند و دارای چهار حفره عمیق است که هر حفره دارای مسیر ورودی و خروجی مختص خود برای داخل و خارج شدن خون است. پس از دو هفته تعداد ضربان قلب جنین به 150 بار در دقیقه می‌رسد که حدود دو برابر ضربان قلب شما است.

با ادامه روند رشد و بروز علائم تشکیل قلب جنین به احتمال زیاد شما می‌توانید بعد از ماه نهم یا دهم بارداری صدای ضربان قلب فرزندتان را بشنوید. در این زمان ضربان قلب جنین در حدود 170 بار در دقیقه است که با گذشت زمان کاهش می‌یابد. زمانی که در این مرحله از بارداری هستید، پزشک یا ماما با قرار دادن یک گوشی سونوگرافی به نام داپلر روی شکم شما شدت صدای ضربان قلب جنین را تقویت و قابل شنیدن می‌کند.

 

 

 

 

 

مراحل تشکیل قلب جنین

 

 

قلب جنین در هفته ششم بارداری تشکیل می‌شود و شروع به تپیدن می‌کند. قلب جنین در این هفته ۸۰ بار در دقیقه می‌زند و دارای چهار حفره عمیق است که هر حفره دارای مسیر ورودی و خروجی مختص خود برای داخل و خارج شدن خون است. اگر علائم زیر مشاهده نشد، بهتر است علت تشکیل نشدن قلب جنین در 6 هفته اول را بررسی کنید.

  • طول جنین حدود ۸ میلی‌متر است.
  • نخاع جنین که باز بوده شروع به بسته شدن می‌کند.
  • رشد سلول ‌های خون و رگ ‌های خونی آغاز می‌شود.
  • رگ ‌های خونی خون را به رحم می‌ رسانند.
  • قلب لوله ‌ای شکل تشکیل می‌شود و شروع به ضربان زدن می‌کند.

علت تشکیل نشدن قلب جنین

 

 

اغلب سقط‌ های زود هنگام به‌ دلیل بارداری پوچ (هرگز جنین به شکل واقعی شکل نمی‌گیرد) اتفاق می‌افتند. یا این ‌که جنین مراحل اولیه‌ رشد را سپری می‌ کند اما قبل از تشکیل قلب، رشد آن متوقف می‌شود و در نتیجه بارداری خاتمه می‌یابد.

پیشنهاد می کنیم از مقاله بارداری پوچ چیست و چرا اتفاق می افتد؟ در وبسایت ماماسلامت بازدید نمایید.

این مسأله به‌خاطر وجود ناهنجاری در نطفه رخ داده که این ناهنجاری به علت مشکلات کروموزومی یا تقسیم غیرطبیعی سلول‌ ها ایجاد شده و کاملا اتفاقی و تصادفی است.

در هر نمونه اسپرم گرفته شده حدود ۳۰ درصد اسپرم ‌ها غیر طبیعی هستند یا کیفیت پایینی دارند، با همان استدلال بسیاری از تخمک‌ ها نیز این‌ چنین هستند.  وقتی یک اسپرم غیر طبیعی یا بی‌ کیفیت یا تخمک غیر طبیعی و با کیفیت پایین با هم لقاح یابند، نطفه غیر طبیعی تشکیل خواهد شد و بارداری متوقف می ‌شود زیرا بدن شما این ناهنجاری را تشخیص می‌دهد.

خوشبختانه برای اکثر خانم‌ ها این نوع سقط تنها یک ‌بار اتفاق می‌افتد. در چنین مواردی مسأله‌ مهم این است که بدانید شما کاری انجام نداده ‌اید تا این سقط رخ دهد و قطعا نمی‌توانید از بروز آن جلوگیری کنید و در واقع سقط جنین در این شرایط بهتر از آن است که یک جنین دارای مشکل داشته باشید.

علت تشکیل نشدن قلب جنین تصویر سونوگرافی مراحل رشد قلب جنین

 

 

 

 

پیشگیری از اختلالات مادرزادی قلب جنین

 

 

لازم است خانم‌ ها برای باردار شدن حداقل سه ماه پیش از بارداری برنامه‌ ریزی کنند و اقدامات زیر انجام شود:

–    آزمایش ‌های لازم برای بررسی دیابت، اختلالات تیروئیدی و فنیل‌ کتونوری

–    بررسی آنمی و علت آنمی و درمان آن

–    معاینه‌ بالینی کامل از نظر بررسی وجود عفونت ‌های مزمن و حاد و درمان آن‌ ها

–    درمان فشار خون بالا

–    کاهش وزن در مورد خانم‌ های چاق

–    درمان صرع

–    حذف سیگار، کافئین و مشروبات الکلی

–    اجتناب از تماس با بیماران مبتلا به بیماری‌ های ویروسی و عفونی

–    تزریق واکسن سرخجه و هپاتیت B

–    اجتناب از تماس با اشعه‌ X خصوصا در ۱۰-۲ هفته‌ اول بارداری

–    دور بودن از استرس ‌های روحی و روانی طی بارداری

–    مصرف روزانه‌ مولتی ویتامین با اسید فولیک از سه ماه پیش از بارداری و طی دوران بارداری حدود زیادی ناهنجاری‌ های قلبی و دستگاه عصبی را کاهش می‌دهد.

با رعایت توصیه ‌های بالا، علت تشکیل نشدن قلب جنین و خطر ایجاد ناهنجاری ‌های مادرزادی قلب جنین در خانم‌ های باردار را می توان کاهش می‌یابد. توصیه می کنیم از مقاله ضرورت مصرف مولتی ویتامین در بارداری در وبسایت ماماسلامت بازدید نمایید.

 

علت تشکیل نشدن قلب جنین تحت تأثیر چه چیزی است؟

 

 

علت تشکیل نشدن قلب جنین می تواند با عوامل زیر تشدید پیدا کند:

 

ناهنجاری ‌های کروموزومى

 

برخی از این ناهنجاری‌ ها مانند تریزومی 21 (یک ناهنجاری کروموزومى که به بروز سندرم داون منجر می‌شود) در 50 درصد از نوزادان باعث ابتلاء آن ها به ناهنجاری ‌های قلبی می‌شود.

 

 

 

 

انواع ناهنجاری ‌های ژنتیکی

 

در طول جریان رشد جنین این احتمال وجود دارد که تنها یک ژن معیوب باعث بروز عوارض مادرزادی قلبی و علت تشکیل نشدن قلب جنین باشد.

بیماری‌ های مادرزادی مانند دیابت

 

کنترل نامناسب قند خون مادر مبتلا به دیابت، خطر ابتلای نوزاد به بیماری ‌های قلبی را افزایش می‌ دهد و می تواند علت تشکیل نشدن قلب جنین در 6 هفته اول باشد.

عفونت در بارداری مانند عفونت روبلا

 

خوشبختانه در حال حاضر خطر ابتلا به سرخجه آلمانی تا حد زیادی کاهش یافته و نادر است. با وجود این متخصصین زنان و زایمان مادر را معاینه می‌کنند تا از خطر ابتلای مادر به عفونت در اوایل بارداری جلوگیری کنند ولی می تواند علت تشکیل نشدن قلب جنین در 6 هفته اول باشد.

مصرف دارو یا مواد گوناگون توسط مادر

 

مصرف دیلانتین (برای درمان صرع)، کوکائین، الکل و اکوتان (برای رفع آکنه) توسط مادر می‌تواند علت تشکیل نشدن قلب جنین در 6 هفته اول باشد.

مقاله آیا امکان مصرف داروها در بارداری وجود دارد؟ در مجله ماماسلامت را مورد مطالعه قرار دهید.

 

 

 

علت تشکیل نشدن قلب جنین شنیدن نوار قلب جنین

 

 

 

 

قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی در محیط

 

رنگ ‌ها، حلال‌ ها، مواد پاک کننده روغن، آفت ‌کش ‌ها، آلاینده ‌های هوا نظیر تری کلرواتیلن و تابش اشعه‌های مضر از جمله عواملی هستند که زنان باردار نباید هرگز در معرض آن ها قرار گیرند زیرا می تواند علت تشکیل نشدن قلب جنین در 6 هفته اول بارداری باشد.

چطور می توان از مشکلات قلبی جنین جلوگیری کرد؟

 

 

متخصصان معتقدند جلوی بعضی عوامل را نمی توان گرفت، اما زنان باردار با رعایت چند نکته قبل و در دوران بارداری می توانند علت تشکیل نشدن قلب جنین  را متوجه شوند و بروز بعضی مشکلات قلبی در جنین را بگیرند.

متخصصان توصیه می کنند زنان قبل از بارداری باید از وضعیت سلامت خود مطمئن شوند. برای همین هم هست که بیشتر پزشکان قبل از بارداری برای زنان آزمایش های مختلف می نویسند تا از سلامت او مطمئن باشند.

پزشکان متخصص توصیه می کنند زنان باردار حتما باید قبل و در بارداری به تغذیه و البته ویتامینی که بدنشان می رسد توجه کنند. کمبود برخی ویتامین ها و اسید فولیک باعث ناهنجاری های جنین و نقص های مادرزادی می شود.

زنان باردار حتما باید دور سیگار و مواد مخدر را در این دوران مهم خط قرمز بکشند.

استفاده از هر دارویی باید با اجازه پزشک باشد. حتی داروهایی که برای کنترل بیماری مصرف می شود.

قبل از بارداری حتما درباره بیماری ها و سابقه فامیلی با پزشک متخصص صحبت کنید.

چگونگی تشخیص علت تشکیل نشدن قلب جنین

 

 

تشخیص بیماری‌ های مادرزادی و آریتمی‌ های قلب و علت تشکیل نشدن قلب جنین از طریق اکوکاردیوگرافی قلب جنین امکان‌پذیر است و بهترین زمان انجام این کار از هفته‌ ۱۸ بارداری به بعد است.

برای اطلاعات بیشتر از مقاله اکو کاردیوگرافی جنین چیست و چه زمانی نیاز به انجام آن است در مجله اینترنتی ماماسلامت بازدید نمایید.

کاربرد عملی اکوی قلب جنین در موارد زیر است:

۱-    تشخیص بیماری ‌های مادرزادی قلب

۲-    تشخیص آریتمی‌ های ضربانات قلب جنین

۳-    تشخیص نوع آریتمی ضربانات قلب جنین و درمان آن

۴-    تشخیص نارسایی قلب جنین و هیدروپس فتالیس

۵-    درمان نارسایی قلب جنین

۶-    فراهم کردن تمهیدات لازم برای زایمان نوزادانی که مبتلا به بیماری کمپلکس مادرزادی قلب هستند.

۷-    توصیه به سقط جنین در مواردی که مشکلات متعدد و کمپلکس لاعلاج قلب جنین وجود دارد که ممکن است باعث مرگ جنین در حین حاملگی و یا بعد از زایمان شود.

 

 

 

 

علت تشکیل نشدن قلب جنین نوزاد با مشکلات تنفسی و قلبی

 

 

 

 

اگر صدای قلب جنین شنیده نشد چه باید کرد؟

 

 

اگر پزشک در خصوص مواردی مانند علت تشکیل نشدن قلب جنین، سقط جنین، بارداری پوچ و حاملگی خارج از رحم نگران باشد، ساک حاملگی و قطب جنینی (در صورت قابل رؤیت بودن) را اندازه ‌گیری می‌کند تا مشخص کند که کدام مرحله پیشرفت رشد جنین باید تحت نظارت قرار گیرد.

اگر ساک حاملگی بزرگ ‌تر از 16-18 میلی‌ متر باشد، اما قطب جنینی دیده نشود و یا در صورتی که اندازه قطب جنینی 5 میلی‌متر باشد ولی هیچگونه ضربان قلب (با استفاده از گوشی اولتراسوند) شنیده نشود، تشخیص پزشک، سقط جنین یا بارداری پوچ خواهد بود.

در صورتی ‌که قطب جنینی بسیار کوچک باشد و پزشک نتواند آن را به‌ طور دقیق اندازه بگیرد باید بعد از 3 تا 5 روز دوباره سونوگرافی انجام شود. اگر فقدان قطب جنین تشخیص داده شود، آزمایش ‌های دیگری نیز باید به منظور رد احتمال حاملگی خارج از رحم انجام شود.

بیشتر پزشکان در صورتی که تشخیص دهند که بارداری پایدار نیست، ترجیحا منتظر می‌مانند تا ببینند آیا بدن مادر جنین را به‌طور طبیعی سقط می‌کند و یا این که می‌توانند یک فرآیند کورتاژ تشخیصی را دنبال کنند.

سقط طبیعی جنین توسط بدن به این امر وابسته است که سلامتی مادر هیچ مشکلی نداشته باشد. در حدود 50 درصد از زنان هنگامی که جنین در دوران اولیه بارداری سقط می‌شود، تحت کورتاژ تشخیصی قرار نمی‌گیرند.

برای اطلاعات بیشتر از مقاله مهم ترین دلایل سقط جنین کدام است؟ در سایت ماماسلامت بازدید نمایید.

 

 

 

 

دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
  • مونا خسروی ۵ آبان ۱۴۰۱ / ۱۰:۳۰ ق٫ظ

    بعد از اولین سقط چ زمانی می تونی اقدام ب بارداری کنی؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *