مطالب علمی, پزشکی

علائم سقط جنین در ماه اول بارداری و تشخیص آن

علائم سقط جنین در ماه اول-درد شکمی

امروزه علائم سقط جنین در ماه اول از نگرانی های بسیار شایع مادران باردار است. در حقیقت، از هر چهار بارداری، یک مورد به سقط جنین منتهی می شود، که البته احتمالا آمار بیشتر از این میزان است. زیرا بسیاری از سقط جنین هایی که در ماه های اول بارداری اتفاق می افتند اصلا قابل تشخیص نیستند و با پریود اشتباه گرفته می شوند.

[ez-toc]

سقط جنین چیست؟

 

سقط جنین، یا سقط غیر عمد، اتفاقی است که به موجب آن نوزاد قبل از گذشت ۲۰ هفته از بارداری از دست می‌ رود. این اتفاق معمولا طی سه ماهه اول بارداری رخ می دهد.

شناخت علائم سقط جنین در ماه اول و عوامل آن به درک بهتر این رویداد و دریافت حمایت یا درمان مورد نیاز کمک می ‌کند.

سقط جنین امری بسیار شایع در بارداری است. بر اساس آمار ارائه شده از سوی منابع معتبر جهانی 15 الی 20 درصد بارداری ها به سقط ختم می شوند. در این میان انتظار می رود بخش بزرگی از این آمار مختص به مادرانی باشد که به طور کلی از بارداری خود مطلع نیستند و یا نشانه های سقط جنین در ماه اول را نمی شناسند.

از آنجا که بسیاری از علائم سقط جنین در ماه اول مانند گرفتگی و لکه بینی در بارداری های کاملا سالم نیز به چشم می خورد، نمی توان به طور حتم مشخص کرد که آیا سقط جنین رخ داده است یا خیر.

پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر از مقاله مشکلات سه ماهه اول بارداری و تمامی مراقبت‌های لازم در این دوران در وبلاگ ماما سلامت بازدید نمایید

علائم سقط جنین در ماه اول احساس درد و خونریزی

علائم سقط جنین در اولین ماه بارداری

 

اصلی ترین علائم سقط جنین در ماه اول عبارتند از: وجود خون و درد در ناحیه‌ شکم.

قبل از هر چیز باید بدانید که مشاهده‌ علائم سقط جنین در ماه اول، لزوما به معنای سقط جنین نیست و با دیدن نشانه ‌های سقط جنین در ماه اول باید به پزشک مراجعه کنید تا شرایطتان توسط آن ها بررسی شود، زیرا تنها یک پزشک می‌تواند سقط جنین را تایید کند.

خونریزی:  خونریزی یکی از نشانه ‌های سقط جنین در ماه اول است. با این حال دیدن هر لکه‌ ای نشان از سقط نیست. به عنوان مثال لکه بینی می‌تواند ناشی از لانه گزینی بچه باشد. همچنین این اتفاق در بعضی از زنان رایج است که در ما‌ه‌ های اول بارداری، خونریزی داشته باشند.

بنابراین در صورت مشاهده‌ خون باید به پزشک مراجعه کنید. رنگ خون سقط جنین در زنان مختلف متفاوت است و می‌تواند از قهوه‌ ای تا قرمز و حتی صورتی روشن باشد. درست مانند رنگ خون در دوران قاعدگی.

اما بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، درصورت مشاهده‌ خون ریزی، دفع خون و برای تشخیص به موقع علائم سقط جنین در ماه اول به پزشک مراجعه کنید.

درد شکمی:  یکی از علائم سقط جنین در ماه اول، خونریزی همراه با درد شکمی است. از نشانه های سقط جنین در ماه اول و یا حتی هفته اول و دوم بارداری، این است که با درد شکمی همراه باشد. این درد می‌تواند به اشکال مختلفی بروز کند.

از درد و گرفتگی عضلانی گرفته تا درد های تیز ( یا به اصطلاح احساس تیر کشیدن در رحم) و درد های لگنی که در زنان مختلف، متفاوت است. در بیشتر مواقع خونریزی بدون درد شکمی از علائم سقط نشدن جنین است.

گرفتگی در شکم یا کمر که می توانند شبیه گرفتگی های قاعدگی شروع شوند اما نکته ای که باعث تفاوت آن ها با درد های پریودی می شود، این است که به طور معمول با گذشت زمان درد ها شدت می گیرند و بدتر می شوند. یک نشانه دیگر این درد ها این است که معمولا در یک طرف شکم وجود دارند. سایر علائم سقط جنین عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • اسهال
 • دفع ترشحات از واژن
 • لخته شدن خون بزرگتر از حد طبیعی یا بافت از واژن

در صورت داشتن خونریزی و درد شکمی، احتمال سقط شدن جنین زیاد است. همچنین ممکن است خونریزی و درد در اوایل بارداری نشانه بارداری خارج از رحم یا حاملگی مولار باشد. به همین دلیل، تشخیص علت اصلی درد و خونریزی بسیار مهم است و باید هرچه سریع‌ تر به پزشک مراجعه شود.

بسیاری از نشانه های سقط جنین در ماه اول و سقط‌ های ناخواسته در اولین معاینات معمول بارداری توسط پزشک تشخیص داده خواهد شد. اگر پزشک صدای قلب جنین را نشنود یا هنگام معاینه متوجه رشد ناکافی رحم شما شود، احتمال سقط جنین خواهد داد. در این صورت، وضعیت رحم را توسط سونوگرافی به دقت بررسی خواهد کرد. همچنین ممکن است برای اطمینان بیشتر، آزمایش خون نیز تجویز کند.

مطالعه مقاله بهترین و جامع ترین روش‌های تست بارداری در خانه در وبلاگ ماماسلامت را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

 

علائم سقط جنین در ماه اول دریافت کمک پزشکی

علت سقط جنین در اولین ماه بارداری

 

دلایل زیادی برای سقط غیر عمدی جنین وجود دارد، اما علت سقط جنین در اولین ماه بارداری مربوط به مشکلات کروموزومی است.

 

ناهنجاری‌های کروموزومی

 

وجود اشکالات کروموزومی در تخمک و اسپرم در زمان لقاح، اصلی ‌ترین علت سقط جنین در اولین ماه بارداری است. با این حال لزوما همه‌ این ناهنجاری‌ ها به سقط ختم نمی‌شوند. متاسفانه این مشکل یکی از معایب به تاخیر انداختن بارداری است و بیشتر در مادرانی رخ می‌دهد که بیش از 35 سال سن دارند و در اصل به دلیل پیر شدن تخمک ‌ها است. اما این تنها در مورد مادر صدق نمی‌کند و در پدرانی که سن بالایی دارند نیز با افزایش سن، کیفیت اسپر‌م‌ها کاهش پیدا کرده و وقوع مشکلات کروموزومی افزایش پیدا می‌کند.

اختلالات تیروئیدی

 

کم کاری و پرکاری تیروئیدی، هر دو باعث ناباروری می‌شوند که دیگر علت سقط جنین در اولین ماه بارداری است. اختلال در این هورمون، سبب اختلال در تخمک گذاری می‌شود یا لانه گزینی رحم را دچار اختلال می‌کند و باعث می‌شود تخم به آن نچسبد و خونریزی رحمی رخ دهد که یکی از علائم سقط جنین در ماه اول است.

دیابت

 

دیابت یکی از مسائل مشکل ساز در دوران بادراری است و مادرانی که این مشکل را دارند باید در طول این دوران تحت نظر دکتر باشند. دیابت بارداری هم می‌تواند علت سقط جنین در اولین ماه بارداری باشد. با این حال جای نگرانی نیست و لزوما همیشه این اتفاق رخ نمی دهد. دیابت بارداری به طور کامل با کمک پزشک حت کنترل قرار میگیرد.

سبک زندگی

 

انجام کارهای پرخطر مانند مصرف مواد مخدر، استعمال دخانیت، الکل و … علت سقط جنین در اولین ماه بارداری است. این موضوع علت بیشتر موارد سقط جنین در بارداری‌های ناخواسته است.

اختلالات مربوط به انعقاد خون

 

در مادرانی که مشکلات انعقادی وجود دارد و تشکیل لخته خون انجام نمی‌شود، احتمال مشاهده نشانه های سقط جنین در ماه اول بسیار زیاد است.

سقط جنین در اثر مصرف قرص

 

سقط جنین در اثر مصرف قرص، جزو سقط ‌های عمدی محسوب می‌شود که به آن کورتاژ نیز می‌گویند. علائم سقط جنین در ماه اول با قرص درست مانند علائم سقط غیرعمدی است.

قرص سایتوتک یکی از قرص‌هایی است که منجر به بروز این حادثه می شود. این قرص برای جلوگیری از مشکل زخم معده تجویز می شود و سقط جنین یکی از عوارض ناشی از مصرف آن محسوب می‌شود.

مصرف بعضی از شیاف ‌ها مانند مصرف شیاف پروژسترون در بارداری هم هستند که عوارض سقط جنینی دارند.  بعضی از مادران به صورت آگاهانه این قرص‌ ها را مصرف می‌کنند اما بعضی از آن ها از عوارض مصرف قرص ‌ها مطلع نیستند. بنابراین حتما باید قبل از اینکه بخواهید در دوران بارداری قرصی را مصرف کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

علائم سقط جنین در ماه اول از دست رفتن جنین

 

پزشک و تشخیص علائم سقط جنین در ماه اول

 

در صورت مشاهده علائم غیر معمول مانند خونریزی، گرفتگی عضلانی در طول بارداری، با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک برای تشخیص دلیل خونریزی و وضعیت رحم، شما را معاینه خواهد کرد. همچنین پزشک برای بررسی سطح هورمون بارداری hcg، ممکن است آزمایش خون برای شما تجویز کند و این آزمایش را در طول دو تا سه روز با هدف بررسی میزان تغییرات هورمونی تکرار کند.

اگر خونریزی و گرفتگی عضلانی داشته باشید و پزشک کوچک‌ ترین شکی به وجود بارداری خارج از رحم داشته باشد، سریعا سونوگرافی انجام خواهد داد. اگر در سونوگرافی مشکلی وجود نداشته باشد، اما لکه‌ بینی بارداری ادامه داشته باشد، در هفته هفتم نیز مجددا پزشک سونوگرافی در بارداری انجام خواهد داد. اگر در این سونوگرافی، جنین با ضربان قلب عادی مشاهده شود، شما یک بارداری پایدار دارید و خطر سقط جنین بسیار کاهش یافته است.

در صورت ادامه یافتن خونریزی نیز باید سونوگرافی انجام شود. اگر سونوگرافی، سایز جنین را طبیعی نشان دهد، اما ضربان قلب وجود نداشته باشد، به این معنی است که جنین سقط شده است. اگر کیسه آب یا جنین کوچک ‌تر از میزان مورد انتظار باشد، نداشتن ضربان قلب جنین ممکن است فقط به این معنا باشد که در تعیین تاریخ بارداری اشتباه شده ‌است.

در این صورت با توجه به شرایط، ممکن است پزشک تکرار سونوگرافی در طول یک تا دو هفته آینده و انجام برخی آزمایش ‌های خون را پیش از تشخیص نهایی توصیه کند. اگر سونوگرافی در طول سه ماهه دوم، کوتاهی یا باز شدن دهانه رحم را نشان دهد، وضعیت جنین طبیعی باشد و عفونت داخل رحمی نیز شناسایی نشده باشد، احتمالا پزشک تصمیم به عمل سرکلاژ می‌گیرد.

پزشک با بخیه کردن دهانه رحم شما، از وقوع سقط و بروز علائم زایمان زودرس جلوگیری می‌کند. اگر نشانه های سقط جنین در ماه اول وجود داشته باشد، پزشک با هدف کاهش احتمال سقط جنین، ممکن است استراحت مطلق تجویز کند. برای هفته‌ های کمی، ممکن است خونریزی کم یا گرفتگی عضلانی داشته باشید. در طول این مدت می‌توانید برای بهبود درد از استامینوفن استفاده کنید.

 

علائم سقط جنین در ماه اول درد در ناحیه شکم

 

جلوگیری از علائم سقط جنین در ماه اول بارداری

 

به لحاظ علمی نمی توان جلوی تمام سقط ها را گرفت ولی می ‌توان برای سالم ماندن نوزاد طی دوران بارداری اقداماتی انجام داد. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌ کنیم:

 • طی دوران بارداری مراقبت ‌های پیش از زایمان را به‌ طور منظم انجام دهید.
 • در این دوران از مصرف الکل، مواد و سیگار بپرهیزید.
 • قبل و طی دوران بارداری وزن سالم خود را حفظ کنید.
 • از ابتلا به بیماری و عفونت بپرهیزید. دستان خود را با دقت بشورید و از افرادی که بیمار هستند دوری کنید.
 • مواظب باشید مصرف کافئین شما در روز بیشتر از ۲۰۰ میلی ‌گرم نباشد.
 • مکمل های قبل از بارداری مصرف کنید تا مواد مغذی به ‌اندازه کافی به بدن شما و نوزاد برسد.
 • یک رژیم غذایی بارداری سالم و متعادل داشته باشید که سرشار از میوه و سبزیجات است.
 • یادتان باشد یک بار تجربه سقط به این معنی نیست که دیگر حامله نمی ‌شوید. اکثر زنانی که سابقه سقط دارند دوباره حاملگی سالم را تجربه می ‌کنند.

 

 

تاکنون اثبات نشده است که سقط، حاملگی ‌های آینده را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا خیر، مگر اینکه عوارضی در رحم ایجاد شود. تصمیم گیری برای پایان دادن به بارداری، هرگز آسان نیست. بعد از سقط جنین، داشتن احساس ناراحتی یا احساس گناه امری طبیعی است. این احساسات می‌تواند در هر فرد به شکل متفاوتی خود را نشان دهد.

اگر احساس غم و اندوه شما از بین نرفت، تحریک پذیر و مضطرب شدید یا دچار مشکلات خواب شدید، با پزشک خود صحبت کنید. در صورت نیاز، داروها و مشاوره می‌توانند به درمان افسردگی کمک کنند.

امید است از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید، در صورت داشتن سوالات بیشتر مشاوران ما مشتاقانه پاسخگوی شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *