آرایش و زیبایی, پزشکی, مطالب علمی

آیا صاف کردن مو در دوران بارداری با مواد شیمیایی عوارض دارد؟

صاف کردن مو در دوران بارداری با مواد شیمیایی تست صافی مو با شانه

اگر چه داشتن مو های نرم و لخت همیشه وسوسه کننده است، اما صاف کردن مو در دوران بارداری با مواد شیمیایی چه خطراتی به همراه دارد؟ ماما سلامت در این مقاله به راه های استفاده از مواد مناسب مو در بارداری پرداخته است.

این یک واقعیت ناگوار در زندگی بسیاری از ماست: ما اغلب چیزی را می خواهیم که نمی توانیم داشته باشیم. در حالی که مو های صاف ممکن است برای برخی دوست داشتنی تر یا جذاب تر به نظر برسد، برای برخی دیگر می تواند کاملا برعکس باشد.

بعضی از افرادی که مو های صاف دارند ممکن است به مو های پر پشت، موج‌ دار یا فر حسادت کنند، در حالی که افرادی هستند که ترجیح می‌ دهند مو های صاف داشته باشند. اگر در گروه دوم هستید، ممکن است در مورد صاف کردن شیمیایی مو های خود کنجکاو باشید.

درست است که تصمیم برای صاف کردن مو هایتان به روش شیمیایی، یک تصمیم شخصی است. اما زمانی که باردار هستید، باید سلامت و نیاز های کودک در حال رشد خود را نیز در نظر بگیرید. برای خرید لوازم آرایش بارداری مناسب به مقاله مربوط در سایت مراجعه نمایید.

 

صاف کردن مو در دوران بارداری با مواد شیمیایی

 

مطمئنا، هر کسی می تواند مو های خود را با استفاده از وسایلی مانند سشوار یا اتو صاف کند. اما، در حالی که این روش‌ ها می‌توانند موثر باشند، موقتی هستند.صاف کردن “دائمی” شیمیایی مو ها به شما این امکان را می دهد که موهای براق خود را برای چند ماه حفظ کنید تا ریشه های جدید و طبیعی شما رشد کنند.

صاف کردن مو با مواد شیمیایی با شکستن پیوند های بین الیاف کراتین و ایجاد پیوند های جدید بین کراتین کار می کند. این فرآیند ساختار مو های شما را از نظر فیزیکی تغییر می دهد و در نتیجه آن را لخت یا صاف می کند. معمولا به این تکنیک‌ های تقویتی «درمان‌ های کراتین»، «فشار های برزیلی»، «صاف کردن موی ژاپنی» یا «ترمیم‌ کننده حرارتی» گفته می‌ شود.

به طور خلاصه، مو ها با استفاده از موادی که پیوندهای پروتئینی ایجاد کننده فر را می‌شکنند، از نظر شیمیایی صاف می‌ شوند. هنگامی که این پیوند های دی سولفیدی شکسته می شوند، مو ها صاف می شوند.

با توجه به اینکه تجربه بارداری در افراد متفاوت است. اگر در مورد صاف کردن مو در دوران بارداری با مواد شیمیایی سؤالی دارید، حتما با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد شرایط خود مشورت کنید.

از مقاله 10 نکته برای حفظ زیبایی در دوران بارداری در سایت ماماسلامت بازدید نمایید.

 

صاف کردن شیمیایی مو در دوران بارداری موهای صاف و درخشان

 

آیا صاف کردن مو در دوران بارداری با مواد شیمیایی برای نوزاد بی خطر است؟

 

انتخاب نوع صاف کننده شیمیایی مو، تفاوت چندانی ندارد. زیرا همان طور که از نامش پیداست، صاف کردن موی شیمیایی شامل مواد شیمیایی است. بنابراین بهتر است از صاف کردن مو در دوران بارداری با مواد شیمیایی خودداری کنید.

از نظر مقررات، نگرانی های کافی در مورد مواد شیمیایی مورد استفاده در محصولات صاف کننده وجود دارد. این به این دلیل است که فر های سالم و تندرست بدون جنگیدن از بین نمی روند. بنابراین، مواد شیمیایی مورد استفاده عموما خشن هستند و خطرات ایمنی را هم برای شما و هم برای کودکتان به همراه دارند.

 

چرا در دوران بارداری نباید مو ها را با مواد شیمیایی صاف کنید؟

 

اکثر مواد شیمیایی که برای صاف کردن مو ها استفاده می شوند شامل فرمالدهید (formaldehyde) است و اغلب منع استفاده از آن در دوران بارداری توصیه می شود. از آنجایی که تعداد محدودی کارآزمایی بالینی در بارداری وجود دارد، و ما می دانیم که مواد شیمیایی ممکن است در طول این درمان ها از طریق پوست سر شما جذب شود، همیشه پتانسیل جذب جنین وجود دارد.

بنابراین اکثر پزشکان توصیه می کنند که هر چه مواد شیمیایی کمتری در بارداری استفاده کنید، بهتر است. علاوه بر این، احتمالا در حالی که مو های خود را صاف می کنید، بیش از یک ساعت می نشینید و تمام آن بخارات بالقوه مضر را استنشاق می کنید.

علاوه بر فرمالدهید (ماده مورد استفاده در مایع مومیایی کردن انسان)، مواد شیمیایی صاف کننده مو شامل سیکلوسیلوکسان ها (cyclosiloxanes)، پارابن ها، هیدروکسید سدیم، دی اتانول آمین، فتالات ها، بنزوفنون 3 و تریکلوزان هستند. همه این مواد شیمیایی خطرات بالقوه ای برای سلامت انسان و محیط زیست هستند که می توانند سیستم غدد درون ریز شما ( که عملکرد صحیح آن کلید یک بارداری سالم است)، سیستم تنفسی یا سد پوستی را مختل کنند. همچنین ممکن است به رشد جنین آسیب برسانند.

 

خطرات صاف کردن مو در دوران بارداری با مواد شیمیایی

 

باید توجه داشته باشیم: هدف ما هرگز این نیست که شما را از هر گونه درمان زیبایی بترسانیم. ما صرفا به دنبال ارائه اطلاعات دقیق به شما هستیم تا بتوانید تصمیم آگاهانه برای خود و فرزندتان بگیرید. در این مطلب سعی شده است تا نتیجه  تحقیقات در مورد تأثیرات بالقوه مواد شیمیایی که معمولا در صاف کردن مو استفاده می شود، ذکر شود.

 

صاف کردن شیمیایی مو در دوران بارداری آغشته کردن مو ها به مواد صافی

 

اختلال غدد درون ریز و تشدید آسم

 

یک مطالعه اخیر توسط دپارتمان مواد سمی و کنترل کالیفرنیا بر روی سه لخت کننده مو (محصولات صاف کننده)، 35 ماده شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز و تحریک کننده آسم را نشان داد. این مسئله بسیار نگران کننده است، زیرا تأثیرات منفی بر سیستم غدد درون ریز شما در دوران بارداری می تواند سطح ویتامین D و همچنین هورمون های جنسی و تیروئید را در شما و کودکتان مختل کند.

این امر می تواند منجر به تولد زودرس، پره اکلامپسی ، مشکل در سطح قند خون، کریپتورکیدیسم نوزاد (ناتوانی در پایین آمدن بیضه ها) و هیپوسپادیاس (جایگزینی نادرست مجرای ادرار) و مشکلات رشد پایدار شود که تا دوران نوزادی و کودکی ادامه می یابد.

مطالعه مقاله علائم مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی چیست در دانشنامه ماماسلامت رابه شما توصیه می کنیم.

 

نقائص هنگام تولد

 

هنگامی که باردار هستید، سلامت و ایمنی کودک شما، در اولویت است. به همین دلیل مهم است که از چیز هایی که ممکن است با نقص های مادرزادی مرتبط هستند اجتناب شود. برخی از مواد شیمیایی مورد استفاده در صاف کردن مو ها ممکن است از طریق پوست سر جذب یا استنشاق شوند و به طور بالقوه می توانند اثرات تراتوژنیک (معروف به رشد جنینی مضر) ایجاد کنند.

 

تحریک پوست سر

 

چه باردار باشید چه نباشید، استفاده مداوم از مواد شیمیایی خشن روی سر می تواند اختلالات پوست سر را بدتر کند. به عنوان مثال، مواد شیمیایی برای خارش پوست سر شما پس از زایمان هیچ فایده ای ندارد. به علاوه، هر گونه آسیبی که پوست سر شما متحمل شود احتمالا آن را مستعد تحریک یا آسیب بیشتر می‌ کند.

 

چه زمانی می توانم صاف کردن مو با مواد شیمیایی را از سر بگیرم؟

 

این یکی کاملا ساده است: وقتی شک دارید، منتظر بمانید. در حالی که اطلاعات کافی برای اطمینان وجود ندارد، به طور کلی از سر گیری صاف کردن مو با مواد شیمیایی پس از زایمان بی خطر در نظر گرفته می شود. با این حال، همیشه مطمئن شوید که هر چیزی را که حتی احتمال آسیب رساندن به شما یا نوزاد تازه متولد شده شما را دارد با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و پزشک خود در میان بگذارید تا مطمئن شوید. به یاد داشته باشید، هر چه مواد شیمیایی کمتری در بدن شما جذب شود، بهتر است. برای از سرگیری این عادات زیبایی بهتر است تا پس از زایمان صبر کنید.

مطالعه مقاله مواد آرایشی و بهداشتی در بارداری از سایت ماماسلامت را مورد بازدید خود قرار دهید.

جایگزین های ایمن صاف کردن مو در بارداری

حتی در زیبایی، هر وقت دری بسته می شود، پنجره ای باز می شود. اگر چه ممکن است صاف کردن مو در دوران بارداری با مواد شیمیایی توصیه نشود، اما گزینه‌ های ایمن و رضایت‌ بخشی برای مراقبت از مو وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید و دوست داشته باشید.

متخصصان در دوران بارداری استفاده از حنا (یا رنگ های گیاهی) را توصیه می کند که می تواند روشی ایمن برای صاف کردن مو در دوران بارداری باشد و خطر کمتری دارد و بعید است که به کودک شما آسیب برساند. از طرف دیگر، همیشه می توانید به اصول اولیه بازگردید. همچنین می توانید به سادگی از اتو صاف کننده مو استفاده کنید. علیرغم اینکه مدت زیادی دوام نمی آورد، حداقل خیالتان راحت است که به شما و کودکتان آسیبی نمی رسد. فقط مطمئن شوید که آن را در چند اینچ از پوست صورت و پوست سر خود نگه دارید تا از سوختگی جلوگیری کنید.

 

 

صاف کردن شیمیایی مو در دوران بارداری موهای صاف خانم باردار

 

کلام آخر

در حالی که در دوران بارداری، دست کشیدن از برخی تجملات در زندگی ممکن است ناخوشایند باشد، اما سلامت کودک شما قیمتی ندارد. به دلیل برخی از خطرات بالقوه جدی برای شما و کودکتان، بهتر است از صاف کردن مو در دوران بارداری با مواد شیمیایی خودداری کنید. مواد آرایشی و بهداشتی در بارداری  باید مجاز و مناسب شما باشد.

اما جایگزین‌های ایمن، آزمایش‌شده و واقعی برای مراقبت از مو وجود دارد که می‌تواند ظاهر و احساس خوبی به شما بدهد. در صورت شک، همیشه در مورد هر گونه نگرانی که ممکن است در دوران بارداری داشته باشید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

 

توصیه ماما سلامت به شما بانوان عزیز، خرید دستگاه ضد عفونی کننده کاپ قاعدگی برای حفظ سلامت بیشتر شما هنگام استفاده از کاپ پریود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *