پزشکی

تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر تصویر نمونه گیری تست

تست پاپ اسمیر چیست؟ گروه ماماسلامت درباره این تست و اهمیت آن در سلامت زنان توضیحاتی به شما می‌دهد. سرطان دهانه رحم به عنوان یک سرطان قابل پیشگیری بوده ولــی سـالانه حـدود نیـم میلیـون زن مبتـلا بـه سرطان مهاجم دهانه رحم در سراسر جهان تشخیص داده می‌شــود. آگـاهی از روش‌های غربـالگری ایـن سرطان و انجام مرتب تست پاپ اسمیر در کاهش شیوع انواع مهاجم سرطان دهانه رحم و مرگ و میر ناشی از آن نقش به سزایی دارد.

 

تست پاپ اسمیر برای تشخیص بيماری سرطان دهانه رحم

 

سرطان دهانه رحم نوعي بيماري است كه در آن رشد بافت سرطاني بدخيم از ناحيه گردن رحـم نشـات مـي‌گيـرد. رحم يك عضو عضلاني است كه در محوطه لگن و بين مثانه و راست روده قرار گرفته است. اين عضو در قسمت بالا پهن و در قسمت پايين باريك شده (همانند يك گلابي وارونه ) و داراي سه بخش جسم رحم، تنگه رحم و دهانـه يـا گـردن رحـم مـي‌باشد. دهانه رحم تحتاني ترين بخش رحم مي‌باشد كه در انتهاي واژن قرار گرفته است.

اگر چه علت سرطان دهانه رحم به طور قطعي مشخص نگرديده است وليكن بـه احتمـال بسـيار زيـاد بـا عفونـت‌هـاي ويروسي و به ويژه عفونت با ويروس پاپيلوماي انساني “HPV “در ارتباط مي‌باشد. چنانچه اين ويروس براي چند سال در بدن باقي بماند، به تدريج برخي از سلول‌هاي بافت پوششي دهانه رحم را به سلول‌هاي سرطاني مبدل مي‌نمايد. نقـص سيسـتم ايمني و به خصوص نوع اكتسابي آن (ايدز) و همچنين مصرف داروهاي سركوبگر سيستم ايمني از جمله عوامل مسـتعد كننـده جهت ابتلاء به سرطان دهانه رحم مي‌باشد.

خطر ابتلاء به سرطان دهانه رحم در افراد ذيل افزايش مي‌يابد:

۱. زناني كه در سنين پايين ازدواج كرده‌اند.

۲. زناني كه چندين بار ازدواج كرده‌اند.

۳. زناني كه دخانيات مصرف مي‌كنند.

۴. زناني كه دچار عفونت‌هاي مكرر می‌شوند.

۵. زناني كه مــــبـــتلا به عفــونت‌هاي ويروسي HSV،HPV هستند.

۶.زناني كه دچار نقص سيستم ايمني هستند.

۷. زناني كه داراي سابقه بيماري در خانواده خود مي‌باشند.

پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله عوارض زگیل تناسلی در بارداری و بر روی جنین چیست؟ در مجله ماماسلامت می‌باشد.

 

تست پاپ اسمیر بهترین زمان انجام تست

 

چه افرادی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر دارند؟

 

متخصصین توصیه می‌کنند که خانم‌ها باید هر سه سال یکبار از ۲۱ سالگی تست پاپ اسمیر را انجام دهند. زیرا، ممکن است برخی از خانم‌ها در معرض خطر ابتلا به سرطان یا نوعی عفونت باشند.

در چنین مواقعی گاهی پزشک صلاح می‌داند که تست به‌ صورت مکرر انجام شود: HIV مثبت دارید سیستم ایمنی شما به دلیل شیمی درمانی یا پیوند عضو ضعیف شده است. اگر بالای ۳۰ سال داشته باشید و طی این مدت در آزمایشات انجام گرفته نتایج غیر طبیعی مشاهده نشده است.

در صورت ترکیب با دیگر آزمایشاتی مانند تست HPV ممکن است هر ۵ سال یکبار نیاز به چنین آزمایشی داشته باشید. HPV  ویروسی است که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود و احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.

 

تست پاپ اسمیر نقاشی رحم و تامپون و کاپ

 

در تست پاپ اسمیر چه اتفاقی می‌افتد؟

 

تست پاپ اسمیر ممکن است کمی ناخوشایند باشد، اما آزمایش بسیار سریعی است. در حین انجام این فرآیند، روی تخت معاینه به پشت دراز خواهید کشید و پاها را باز کرده و آن‌ها را در تکیه‌گاه‌هایی به نام رکاب قرار می‌دهید.

پزشک شما وسیله‌ای به نام اسپکولوم را به آرامی داخل واژن شما می‌کند. این دستگاه دیواره‌های واژن را باز نگه داشته و دسترسی به دهانه رحم را فراهم می‌کند. پزشک نمونه کوچکی از سلول‌ها را از سرویکس شما می‌تراشد. چند روش وجود دارد که پزشک می‌تواند با این روش‌ها این نمونه را بگیرد:

برخی از ابزاری به نام اسپاتول (spatula) استفاده می‌کنند. بعضی از آن‌ها از اسپاتول و برس استفاده می‌کنند. برخی دیگر از دستگاهی به نام سیتوبراش استفاده می‌کنند که ترکیبی از اسپاتول و برس است. بیشتر خانم‌ها در حین تراش کمی فشار و تحریک جزئی احساس می‌کنند.

از نمونه سلول‌های سرویکس شما محافظت شده و به آزمایشگاه ارسال می‌شود تا از نظر وجود سلول‌های غیرطبیعی آزمایش شود. بعد از آزمایش، ممکن است به دلیل خراشیدگی یا تا حدی گرفتگی، احساس ناراحتی خفیفی بکنید. همچنین ممکن است بلافاصله پس از آزمایش خونریزی بسیار کمی از واژن ببینید. اگر بعد از روز آزمایش ناراحتی یا خونریزی ادامه یافت، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

بازدید از مقاله مراقبت‌ها و مشکلات سه ماهه سوم بارداری! در وبلاگ ماماسلامت را به شما توصیه می کنیم.

 

تست پاپ اسمیر تصویر پزشک آزمایشگاه

 

نتایج تست پاپ اسمیر به چه معنا است ؟

 

نتایجی که از انجام تست پاپ اسمیر حاصل می‌شود اغلب بسیار دقیق است و تا حد زیادی از ابتلا به سرطان دهانه‎ رحم که امروزه جزو سرطان‌های خطرناک به حساب می‌آید جلوگیری می‌کند. این آزمایش، آزمایشی بی‌خطر است و مدت زمان انجام آن بسیار کوتاه است. اما لازم است بدانید برخی موارد مانند تعداد کم سلول‌‎های غیر نرمال، جمع آوری تعداد کمی از سلول‌ها، خونی که سلول‌های غیر نرمال را می‌‎پوشاند و یا التهاب احتمالی که این سلول‌ها را پنهان می‌‎کند، می‌تواند در صحت نتیجه آزمایش تاثیر به سزایی بگذارد.

به طور کلی تست پاپ اسمیر دو نتیجه به همراه دارد:

  •  عادی
  • غیرعادی

 

تست پاپ اسمیر نتیجه تست

 

نتیجه پاپ اسمیر عادی:

اگر نتیجه آزمایش شما نرمال یا همان عادی باشد یعنی رشد غیر عادی سلولی وجود ندارد نتیجه عادی نیز گاهی به عنوان گزینه منفی شناخته می‌شود. اگر نتیجه آزمایش تان عادی باشد برای سال بعد نیازی به تست نخواهید داشت.

 

نتیجه پاپ اسمیر غیر عادی:

اگر نتیجه تست پاپ اسمیر شما غیر عادی باشد قطعا به معنای سرطان نیست، بلکه ب این منظور است که سلول‌ها به طور غیر عادی در دهانه رحم در حال رشد هستند که شاید دلیل رشد این سلول‌ها این باشد که شما و بدن شما در حال ابتلا به سرطان قرار گرفته است. 

 

اهمیت انجام تست پاپ اسمیر چیست؟

 

انجام این آزمایش بهترین راه براي کاهش مرگ و میر ناشی از سـرطـان گردن رحم است و به طورکلی روش مؤثري براي پیشگیري از سرطان گـردن رحم می باشد. در این آزمایش تغییرات پیش سرطانی احتمالی در سلول‌هـاي گردن رحم کشف می‌شود. درمان به موقع و مناسب این تغـیـیـرات پـیـش سرطانی از بروز سرطان در سلول‌هاي گردن رحم در آینده جلوگیري خـواهـد کرد.

 

تست پاپ اسمیر تصویر رحم و کاپ قاعدگی و عدم استفاده از آن

 

چه کسانی باید این آزمایش را انجام دهند؟

 

براي تمام زنانی که از لحاظ جنسی فعال هستند و بیش از 18 سـال سـن دارند. فواصل توصیه شده بین آزمایش‌ها 1 تا 3 سال می‌باشد و بسته بـه نـظـر پزشک این فاصله کم یا زیاد می‌شود. در افرادي که رحم با جراحی از بدن خارج شده است (عمل هیسترکتـومـی) بسته به نوع عمل جراحی و علت آن، پزشک درباره لزوم انجام تست پاپ اسمـیـر تصمیم می‌گیرد.

 

تست پاپ اسمیر نقاشی خانم در حال سونوگرافی واژینال

 

رابطه پاپ اسمیر و فعالیت‌های جنسی به چه صورت است؟

 

این ویروس هم بیشتر از راه فعالیت و رابطه جنسی به دهانه رحم منتقل می شود، البته این گفته به این معنی نیست که تمام انواع سرطان‌های دهانه رحم ناشی از این ویروس و این عفونت است، اما اکثر مواقع این ویروس منجر به سرطان رحم می‌شود. به همین دلیل به تمام خانم‌های بالای 21 سال توصیه می‌شود تا حتماتست پاپ اسمیر را هر سه سال یکبار انجام دهند و از سلامتی خود اطمینان حاصل کنند.

 

آیا تست پاپ اسمیر درد دارد؟

تست پاپ اسمیر شاید کمی ناراحت کننده باشد اما با سرعت زیادی انجام می‌شود و شما باید به پشت بخوابید و پاهای خود را باز کنید و کف پاها را روی رکابی مخصوص قرار دهید وسیله‌ای به نام اسپکولوم و یا آینه‌ای طبی درون واژه شما قرار می‌دهد. این وسیله کمک می‌کند تا واژن شما باز بماند و دسترسی به دهانه رحم را آسان شود، سپس پزشک نمونه‌ای از سلول‌های دهانه رحم را برمی‌دارد.

البته روش‌های مختلفی برای برداشتن گونه‌ای از سلول‌های دهانه رحم وجود دارد و برخی از پزشکان از کاردکی مخصوص استفاده می‌کنند و برخی دیگر از کاردک و قلم موی، از ابزاری به نام سیتوبراش استفاده می‌کنند که می‌توان گفت ترکیبی از کاردک و قلمو می‌باشد. بیشتر افراد  هنگام  استفاده از این وسایل در تست پاپ اسمیر آزرده می‌شوند. در بعضی موارد ممکن است مقدار کمی خونریزی واژن را نیز مشاهده کنید و اگر خونریزی شما یک روز بعد از آزمایش نیز ادامه یافت حتماً با پزشک خود این موضوع را در میان بگذارید.

 

تست پاپ اسمیر تصویر خانم باردار و انجام تست

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *