پزشکی, تغذیه

10 روش موثر و خانگی برای درمان عفونت واژن!

درمان عفونت واژن تصویر خانم و مواد عذایی برای درمان خانگی عفونت واژن

عفونت واژن به معنای نفوذ و تجمع باکتری، قارچ یا ویروس در واژن و بافت‌های مجاور آن است. بیشتر عفونت‌های واژن توسط باکتری‌ها یا قارچ‌های خارجی به داخل آن وارد می‌شوند. عواملی مانند استفاده از صابون‌های ضدعفونی کننده یا شستشوی بیش از حد واژن می‌تواند باعث عفونت شود. روش‌های مختلفی برای درمان عفونت واژن وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

انواع ترشحات واژن

قبل از اینکه به درمان خانگی عفونت واژن بپردازیم، باید با انواع و خصوصیات ترشحات واژن آشنا شوید. ترشحات واژن به شکل‌های زیر دیده می‌شود:

ترشحات طبیعی واژن: این ترشحات بدون رنگ و آبکی و یا سفید یا زرد رنگ بوده و بدون بو، بدون سوزش و خارش هستند. روی لباس زیر لکه سفید یا زرد ایجاد می‌کنند. این ترشحات موقع تخمک گذاری تخم مرغی و چند روز بعد از قاعدگی، چسبناک هستند.

ترشحات سفید: این ترشحات با سوزش، خارش، التهاب و درد همراه بوده و پنیری شکل‌اند. ترشحات سفید همراه با این علائم، نشانه عفونت قارچی واژن یا همان عفونت مخمری هستند.

ترشحات زرد واژن: این ترشحات به رنگ زرد مایل به سبز و بد بو شبیه بوی ماهی هستند. ترشحات زرد رنگ از علائم عفونت باکتریایی یا عفونت‌های مقاربتی به شمار می‌روند.

ترشحات سبز واژن: ترشحات سبز رنگ با بوی بد ماهی نیز نشان دهنده عفونت باکتریایی یا عفونت مقاربتی هستند.

ترشحات قهوه‌ای واژن: این ترشحات در قاعدگی‌های نامنظم بیشتر دیده می‌شوند. اگر این ترشحات مرتب تکرار شود ممکن است علامت سرطان رحم باشد.

ترشحات قهوه‌ای روشن یا صورتی: این ترشحات می‌تواند نشانه اولیه بارداری و ناشی از خونریزی لانه گزینی باشد که کاملا طبیعی است. این ترشحات در زنان یائسه هم دیده می‌شود.

ترشحات خاکستری واژن: این ترشحات ناشی از عفونت باکتریایی گاردنلا هستند که بوی بسیار بدی هم دارند. این ترشحات به دنبال رابطه جنسی مکرر که در آن مایع منی وارد واژن می‌شود و اسیدیته واژن را به هم می‌زنند، ایجاد می‌شود.

درمان عفونت واژن تصویر آناتومی رحم

10 راهکار برای درمان خانگی عفونت واژن

درمان عفونت واژن، بسته به نوع آن متفاوت است. افزایش آگاهی در این زمینه، به از بین بردن عفونت واژن کمک خواهد کرد. به خاطر داشته باشید، درمان خانگی عفونت واژن، به ویژه، در مقابله با عفونت واژن قارچی موثر است. این عارضه، از شایع‌ترین انواع این بیماری به حساب می‌آید.

اگر برای نخستین بار به این بیماری دچار شده‌اید، بهتر است به جای استفاده از روش‌های درمان عفونت واژن در خانه به پزشک مراجعه کنید. انجام این کار، به شما کمک خواهد کرد، نوع عفونت را مشخص کرده و بهترین شیوه درمان را دنبال کنید.

از رایج‌ترین روش‌های درمان خانگی عفونت واژن می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • مصرف قند و کافئین را کاهش دهید.
  • از پوشیدن شلوار جین تنگ یا بادی به مدت طولانی خودداری کنید.
  • خوابیدن بدون لباس زیر در بهبود عفونت واژن بسیار کمک کننده است.
  • حداقل یک روز در میان لباس زیر خود را عوض کنید.
  • به هیچ وجه لباس زیرتان مرطوب نباشد.
  • بهتر است از پدهای کتان استفاده کنید.
  • به هرگونه ترشح و لکه در لباس زیرتان توجه کنید.
  • سیگار و قلیان و الکل تضعیف کننده های سیستم تولید مثل و قوای رحم و سیکل پریود است.
  • هرگز ادرار را نگه ندارید و حتما بعد از رابطه جنسی ادرار کنید.
  • استفاده از وان حمام گرم و حمام با آب بسیار گرم می‌تواند مثمر ثمر باشد.

موارد ذکر شده مواردی بسیار ساده و معمول برای درمان عفونت زنان در خانه است که انجام آن برای هر بانویی ضروری است با ما همراه باشید تا در ادامه به راه‌های درمان گیاهی عفونت واژن بپردازیم.

10 درمان گیاهی عفونت واژن

روش‌های مختلفی برای درمان خانگی این عفونت وجود دارد. مواد طبیعی زیادی هستند که هر کدام از آن‌ها خاصیت از بین برنده عفونت‌های واژینال را دارند. موثرترین مواد ارگانیک گیاهی که برای درمان عفونت‌های واژینال موثر هستند را در ادامه می‌شناسید.

درمان گیاهی عفونت واژن در خانه به کمک بوریک اسید

درمان عفونت رحم در خانه نیز امکان پذیر است. اما در صورتی که میزان عفونت کم باشد. یکی از روش‌های درمان گیاهی عفونت واژن در خانه به کمک بوریک اسید است. مواد اصلی بوریک اسید پودری مانند لاکتوباسیل‌ها است که خاصیت ضد قارچی دارد. شواهد اولیه‌ی اسید بوریک در درمان عفونت‌های مخمری بسیار رضایت بخش بوده است. طبق تحقیقات به عمل آمده این ماده می‌تواند یکی از درمان‌های موثر در درمان این عارضه باشد.

سرکه سیب

 سرکه سیب می‌تواند از رشد کاندیدا آلبیکنس، سویه‌ای از قارچ که به طور معمول باعث ایجاد عفونت‌های مخمری واژن می‌شود، جلوگیری کند. شما می‌توانید در یک وان حمام، نصف فنجان سرکه سیب اضافه کرده و حداقل 20 دقیقه در آن دراز بکشید.

درمان عفونت واژن با سیر

از سیر برای درمان عفونت مخمری استفاده می‌شود، مقدار آن را در رژیم غذایی شما افزایش دهید. برخی وب سایت‌ها پیشنهاد می‌کنند سیر را داخل واژن خود قرار دهید؛ اما گزارش شده است که این کار می‌تواند باعث به وجود آمدن سوزش و درد شدید خواهد شد. بنابراین برای بهره‌گیری از خواص سیر، باید آن را به رژیم‌ غذایی‌تان اضافه کنید.

درمان گیاهی عفونت واژن با عنبر نسارا

درمان خانگی عفونت واژن با عنبر نسارا یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمان گیاهی عفونت واژن می‌باشد. عنبر نسارا یکی از موادی است که در جهت درمان انواع عفونت‌ها می‌توان از آن استفاده کرد. دود عنبر نسارا در جهت درمان عفونت‌های شدید استفاده می‌شود. دود این ماده همچنین در جهت درمان سرماخوردگی، درمان سینوزیت، درمان میگرن و سردرد، درمان کهیر، اگزما، هر نوع خارش پوستی موثر است.

 

درمان عفونت واژن تصویر انیمیشینی رحم و ترشحات رحم

درمان خانگی عفونت واژن با ماست

ماست یکی از گزینه‌های مقرون به صرفه و درمانی برای از بین بردن عفونت‌ها واژینال است. ماست با داشتن لاکتوباسیل‌ها پراکسید هیدروژن باعث می‌شود که قارچ کاندیدا را از بین ببرد و به این طریق عفونت واژن را از بین می‌برد.

درمان گیاهی عفونت واژن با عسل

در جهت درمان خانگی عفونت واژن عسل را می‌توان یکی از بهترین راه‌ها در نظر گرفت. عسل را به مدت 10 دقیقه در ناحیه واژن خود به آرامی قرار دهید. این کار می‌تواند از عفونت شما کم کند.

درمان گیاهی عفونت واژن با روغن نارگیل

 روغنی نارگیل گرفته به طور طبیعی دارای خواص ضد قارچی ست. برخی مطالعات نشان می‌دهد که روغن نارگیل، می‌تواند به مهار باکتری‌های که عامل عفونت‌های مخمری هستند، کمک کند. برای استفاده از این روش، به سادگی روغن نارگیل را به منطقه آسیب دیده بمالید.

اسانس پونه کوهی

برای کاهش عفونت قارچی، روغن پونه کوهی ساخته شده از پونه کوهی وحشی را جستجو کنید. برای استفاده می‌توانید با روغن‌های بادام شیرین و یا زیتون مخلوط کنید به مقدار سه الی پنج قطره اسانس پونه کوهی را در هر اونس روغن حامل بریزید. سپس آن را با ماساژ روی پوست خود بمالید. آن‌ها همچنین برای استفاده داخلی نیستند بلکه فقط برای استفاده خارجی هستند.

شیاف‌ها و مکمل‌های پروبیوتیک

پروبیوتیک‌ها می‌توانند به بازگرداندن تعادل باکتری و مخمر در سراسر بدن شما کمک کنند. مکمل‌های خوراکی ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد تا به اثر کامل برسند، بنابراین برخی از افراد از پروبیوتیک‌ها به عنوان شیاف واژینال استفاده می‌کنند تا سریع‌تر نتیجه بگیرند. شواهد نشان می‌دهد که شیاف‌های پروبیوتیک می‌توانند به درمان واژینوز باکتریایی (BV) نیز کمک کنند.

ویتامین E

یکی دیگر از ویتامین‌هایی که به کاهش التهاب ناشی از کاندیدا آلبیکنس کمک می‌کند، ویتامین E است. این ویتامین ممکن است که به درمان آتروفی واژن (معروف به واژینیت آتروفیک)، یا همان نازک شدن دیواره‌های واژینال که در اثر کم شدن هورمون استروژن است، کمک کند. واژینیت آتروفیک باعث یکسری تغییرات در محیط اسیدی واژن می‌شود و خطر مبتلا شدن به عفونت‌های باکتریایی و قارچی را افزایش می‌دهد.

ممکن است چندین روز طول بکشد تا هنگام استفاده از یک درمان خانگی برای بهبود عفونت قارچی، متوجه نتایج شوید. اگر علائم شما بدتر شد یا اگر متوجه شدید علائم جدیدی در هر زمانی در طول درمان ظاهر شد و همچنین اگر سوزش مداومی دارید که جدا از علائم عفونت قارچی است همیشه عاقلانه است که به یک متخصص مراجعه کنید.

درمان عفونت واژن مواد گیاهی و خوراکی درمان خانگی عفونت واژن

پس از امتحان روش‌های درمان خانگی عفونت واژن چه انتظاری بايد داشت؟

اکثر روش‌های درمان خانگی عفونت واژن ظرف چند روز علائم را تسکین می‌دهند. اما ممکن است تا یک هفته طول بکشد تا نتایج بهتری را مشاهده کنید. با این حال، باید توجه داشته باشید که واکنش بدن افراد به مواد مختلف طبیعی متفاوت است.

 پس اگر علائم شما با مصرف هرکدام از این روش‌های درمان خانگی عفونت واژن بدتر شد یا علائم ظاهری در هرزمانی در طول درمان تغییر کرد، با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین در صورت تحریک و التهاب ناحیه تناسلی که جدا از علائم بیماری قارچی است، به پزشک مراجعه کنید.

اگر عفونت شما با انجام روش‌های درمان خانگی عفونت واژن از بین رفت و دوباره بعد از چند وقت عود کرد، بهتر است تحت نظر متخصص زنان درمان را انجام دهید. زیرا ممکن است به یک درمان قوی‌تر با نسخه نیاز داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *