پزشکی, تغذیه, مطالب علمی

20 روش درمان خانگی درد قاعدگی در دوران پریود بانوان!

درمان خانگی درد قاعدگی درد شدید قاعدگی

فهرست مطالب:

 • علت درد قاعدگی چیست؟
 • 20 روش درمان خانگی درد قاعدگی
 • دمنوش های گیاهی برای کاهش دردهای قاعدگی

بسیاری از زنان از روش‌های درمان خانگی درد قاعدگی مانند قرار دادن کیسه آب گرم روی شکم خود، برای مقابله با دردها و گرفتگی‌های دوران قاعدگی استفاده می‌کنند. در واقع حدودی نیمی از زنان یک یا سه روز در ماه از چنین دردهایی رنج می‌برند. درد به طور کلی، در قسمت‌های شکم، زیر شکم، لگن، ران‌ها و کمر پخش می‌شوند. در بعضی شرایط، دردها متمرکز هستند و در برخی دیگر، کاملا پخش می‌شوند.

احتمالا شما هم جزء کسانی هستید که می‌خواهید این درد را از بین ببرید، اما از طرفی هم نمی‌خواهید که قرص و داروهای شیمیایی مصرف کنید، گروه ماماسلامت در این بخش چند تکنیک به شما معرفی می‌کند تا بتوانید به طور طبیعی درد پریود را کاهش دهید و احساس بهتری داشته باشید.

علت درد قاعدگی چیست؟

درد قاعدگی که در پزشکی اصلاحا به آن دیسمنوره گفته می‌شود، به دلیل انقباض دیواره عضلانی رحم اتفاق می‌افتد. انقباضات خفیف به طور مداوم در رحم به وجود می‌آید؛ هر چند این انقباضات به اندازه‌ای خفیف هستند که فرد متوجه آن‌ها نخواهد شد.

در دوره قاعدگی، انقباضات رحمی برای کمک به ریزش دیواره داخلی رحم شدت می‌گیرند. زمانی که دیواره رحم منقبض می‌شود، عروق خونی موجود در لایه‌های دیواره رحم فشرده شده و خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به رحم به طور موقت، قطع می‌گردد. در غیاب اکسیژن، بافت رحم شروع به آزادسازی نوعی ماده‌ شیمیایی کرده که باعث تشدید درد می‌شود.

وقتی بدن ما شروع به آزادسازی این مواد شیمیایی محرک درد می‌کند، در ادامه مواد دیگری از جمله پروستاگلاندین‌ها تولید می‌شوند. پروستاگلاندین با انقباض بیشتر دیواره رحم درد را زیاد می‌کند. یکی از تئوری‌های مطرح شده برای توجیه این مشکل این است که برخی زنان مقداری پروستاگلاندین آماده در بدن خود دارند که باعث به وجود آمدن درد شدید می‌شود.

20 روش درمان خانگی درد قاعدگی

درمان‌های خانگی درد قاعدگی زیادی وجود دارد که به شما در کاهش درد پریود تا حد زیادی کمک خواهد کرد و اغلب روش‌های بسیار مطمئن و موثر برای تسکین دردهای قاعدگی به شمار می‌روند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 1. افزایش سطح اندورفین با ورزش

طبق مطالعات علمی حرکت دادن بدن و فعالیت ورزشی حتی در حد متوسط موثرتر از مصرف یک داروی مسکن برای درمان درد قاعدگی است. در واقع با ورزش‌هایی چون تمرینات قلبی و قدرتی هورمون‌هایی پروژسترون، اندورفین و دوپامین در خون افزایش پیدا می‌کند که درد را کاهش می‌دهند.

 1. استفاده از کیسه آب گرم

یکی دیگر از راه‌های درمان خانگی درد قاعدگی، استفاده از کیسه آب گرم یا وسایل گرمایشی این‌چنینی است. در واقع باید در نظر داشته باشید که رحم یک عضله محسوب می‌شود؛ بنابراین هر چیزی که به شل شدن عضلات کمک کند، مانند گرما، می‌تواند برای درمان درد پریودی مفید باشد.

امروزه دستگاه‌های گرم کننده و پیشرفته ای تولید می شوند که در کاهش درد قاعدگی بسیار موثر هستند. کمربند و ماساژور حرارتی قاعدگی، یکی از این دستگاه‌های مناسب و بسیار مفید است. این دستگاه به راحتی قابل استفاده بود و در طول روز در موقعیت‌های مختلف می‌توان از آن برای کاهش کمر درد دل درد و درد تخمدان‌ها در روزهای پریود استفاده نمود.

خرید کمربند و ماساژور حرارتی قاعدگی

کمربند و ماساژور حرارتی قاعدگی

قیمت اصلی 1,800,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,600,000 تومان است.
 1. انجام حرکات یوگا

یکی دیگر از روش‌های درمان خانگی درد قاعدگی انجام حرکات یوگا است. تمرین منظم یوگا در واقع می‌تواند به کاهش گرفتگی عضلات شما در دوران پریودی کمک کند.

 1. استفاده از یک مسکن بی‌خطر

راه دیگر برای درمان خانگی درد قاعدگی، استفاده متوسط ​​از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن () است. این داروها میزان پروستاگلاندین‌ها را در بدن کاهش می‌دهند، به همین دلیل، مصرف یک قرص درست قبل از شروع قاعدگی می‌تواند از افزایش سطح پروستاگلاندین‌های دردناک جلوگیری کند.

 1. مصرف برخی از گیاهان دارویی

مصرف برخی گیاهان دارویی و دارای طبع گرم چون دارچین و زنجبیل یکی از راه‌های درمان خانگی درد قاعدگی است. بابونه یکی دیگر از گیاهانی است که به درمان گرفتگی عضلات کمک می‌کند. همچنین دم‌نوش‌های گیاهی، ​​قرن‌ها است که در فرهنگ‌های مختلف توسط زنان در دوران پریودی استفاده می‌شوند؛

درمان خانگی درد قاعدگی درد شدید قاعدگی

 1. مصرف منیزیم

راه دیگر برای درمان خانگی درد قاعدگی، افزایش مصرف منیزیم از طریق مواد غذایی حاوی آن خواهد بود. منیزیم موجود در مواد غذایی چون بادام، لوبیا، اسفناج، ماست و کره بادام‌زمینی درد ناشی از گرفتگی عضلات را کاهش می‌دهند. گرچه منیزیم در بسیاری از غذاها از جمله میوه‌ها، حبوبات و سبزیجات وجود دارد، اما می‌توان از طریق مکمل هم آن را به بدن رساند.

 1. بهبود رژیم غذایی

بهبود رژیم غذایی هم ممکن است گرفتگی‌های عضلانی را کم کند و یکی از درمان خانگی درد قاعدگی به شمار بیاید. دانشمندان اسپانیایی به این نتیجه رسیده‌اند پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌های که سرشار از میوه‌ها، سبزیجات و چربی‌های سالم است، باعث درمان درد پریودی خواهد شد.

 1. ماساژ با روغن‌های ضروری و طبیعی

ماساژ با روغن‌های طبیعی می‌تواند یکی از دردسترس‌ترین درمان خانگی درد قاعدگی باشد. برخی از روغن‌های ضروری که برای درمان درد قاعدگی مفید هستند عبارت‌اند از:

ماساژ با روغن جهت درمان درد قاعدگی

اسطوخودوس

مریم گلی

مرزنجوش

 1. مصرف آب و هیدراته ماندن بدن

هیدراته ماندن مستقیماً گرفتگی عضلات شما را مهار نمی‌کند، اما می‌تواند به کاهش نفخ و کاهش درد قاعدگی کمک کند. هنگامی که عادت ماهانه شما نزدیک است، یک بطری آب در دسترس داشته باشید. مصرف الکل و نمک را هم کم کنید؛ زیرا مقدار آب بدن را کاهش خواهد داد.

 1. طب فشاری

برای درمان خانگی درد قاعدگی، می‌توانید طب فشاری را امتحان کنید که به لمس مکان‌های کلیدی روی شکم، پشت و پاها گفته می‌شود. این کار می‌تواند جریان خون را افزایش داده و اندورفین ترشح کند تا بدن و ذهن شما را برای مدتی آرام کند.

 1. پرهیز از خوردن کافئین

برای درمان خانگی درد قاعدگی، بهتر است که در این دوران کافئین مصرف نکنید. کافئین باعث باریک شدن رگ‌های خونی می‌شود و این امر انقباضات رحمی و درد را افزایش می‌دهد.

 1. مصرف قرص‌های مکمل

برای کاهش و درمان خانگی درد قاعدگی پیشنهاد می‌کنیم از قرص‌های مکمل استفاده کنید. مصرف موارد زیر می‌تواند به کاهش التهاب و درد شدید پریودی کمک کند:

 -ویتامین D

 -امگا 3

-ویتامین E

– منیزیم

13.دوری از کافئین و غذاهای شور

تغذیه در دوران قاعدگی بسیار مهم است. بعضی از مواد غذایی می‌توانند دردهای پریود را افزایش یا کاهش دهند. مثلا غذاهایی که باعث کاهش التهاب می‌شوند، مثل انواع توت، ماهی، آووکادو و روغن زیتون می‌توانند تا حد زیادی به تسکین دل درد پریود کمک کنند. اما غذاهای تند، شور و کافئین‌دار می‌توانند انقباضات و درد را بیشتر کنند.

 1. قرص‌های ضد بارداری می‌توانند به کاهش درد کمک کنند.

تیلن می‌گوید: اگر چه استفاده از قرص‌های ضد بارداری یک درمان خانگی درد قاعدگی نیست، اما قرص‌های ضدبارداری و IUD هورمونی ابزارهای بالقوه‌ای برای کاهش دردهای قاعدگی شما هستند و نباید آن‌ها را نادیده گرفت.

او می گوید: «کنترل بارداری هورمونی معمولاً میزان خونریزی را کاهش می دهد و خونریزی کمتر می تواند منجر به گرفتگی کمتر شود.

درمان خانگی درد قاعدگی درد شدید قاعدگی

 1. رایحه‌درمانی برای پریود دردناک

حدود ۳۰ گرم روغن حامل را با ۱۵ قطره روغن نعناع فلفلی، ۱۰ قطره روغن سرو، و ۵ قطره روغن اسطوخودوس ترکیب کنید و آن را در یک ظرف شیشه‌ای تیره رنگ و تمیز بریزید. این ترکیب را به آرامی روی ناحیه‌ی شکم استعمال کنید.

 1. خورد و خوراک‌تان را تغییر دهید

در این شرایط خوردنتان را متفاوت کنید، سعی کنید مصرف چربی را کاهش و مصرف سبزیجات را افزایش دهید.یک رژیم غذایی کم چرب،التهاب را در کل بدن شما کاهش می‌دهد. علاوه بر این به طور کلی باعث سلامت شما می‌شود.

 1. ارضا شدن (ارگاسم)

هنوز مطالعه بالینی منسجمی درباره تأثیر مستقیم ارگاسم بر رفع گرفتگی عضلات در مدت قاعدگی انجام نشده، ولی آموزشگران حرفه‌ای لذت و سلامت جنسی از جمله آویشن معتقدند که ارضای جنسی به تحمل درد قاعدگی کمک می‌کند. ارضای واژنی تمام بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ از جمله نخاع و مغز، که باعث رهاسازی نوروترانسمیترهایی مثل اندورفین‌ها و اکسی‌توسین می‌شود. اندورفین‌ها باعث کاهش احساس درد می‌شوند.

 1. پد ضد درد قاعدگی

پدهای ضد درد قاعدگی یکی از راه‌های درمان درد قاعدگی در خانه است. این پدها به دلیل وجود مواد مخصوص بعد از خارج کردن از بسته بندی و نصب در زیر شکم و کمر، شروع به تولید گرما می‌کند و درد این ناحیه را از بین برده و به شما احساس آرامش بیشتری می‌دهد.

خرید پد ضد درد قاعدگی لیوا

 1. خواب کافی

 داشتن خواب کافی باعث ایجاد آرامش و کمک به تعادل هورمون‌های بدن می‌شود و در تسکین درد پریودی موثر است.

 1. تسکین درد با حمام آب‌ گرم

حمام آب گرم دقیقا چیزی است که موقع درد و انقباض‌های ماهیچه‌‌ای نیاز دارید؛ بدین‌ترتیب، ماهیچه‌های شکم‌تان در حالت آرامش قرار می‌گیرند و درد تسکین می‌یابد. وان حمام را پر از آب کنید و نوعی اسانس معطر هم به آن اضافه کنید و درون کف و حباب‌های داخل وان فرو بروید. شب‌ها حمام‌کردن بسیار ایدئال است؛ بدین‌ترتیب آرام می‌شوید و خواب بهتری خواهید داشت. اگر به دلایلی نمی‌خواهید از وان حمام استفاده کنید، دوش آب گرم هم مناسب است و از درد لگن و علائم دیگر آزاردهنده کم می‌کند.

درمان خانگی درد قاعدگی دمنوش های تسکین درد

دمنوش های گیاهی برای کاهش دردهای قاعدگی

برخی از دمنوش‌ها و چای‌های گیاهی نیز به کاهش و تسکین درد ناشی از پریود کمک زیادی می‌کند؛ مانند:

 • چای برگ تمشک قرمز
 • چای دارچین
 • چای زنجبیلی
 • چای نعناع فلفلی
 • چای سبز
 • چای آویشن
 • چای اولانگ

سخن نهایی

دردهای قاعدگی از رایج‌ترین مشکلاتی هستند که اکثر خانم‌ها در این دوران با آن روبرو می‌شوند. سعی کنید در دوران قاعدگی غذای سالم مصرف کنید، خواب کافی داشته باشید و استرس را از خود دور کنید. فراموش نکنید که درصد زیادی از خانم‌ها در کنار مشکلات جسمی اختلالات روحی شدیدی را تجربه می‌کنند. برای جلوگیری از بروز مشکل در این دوران حتما بیشتر استراحت کنید و برای کارهایی که دوست دارید زمان صرف کنید تا دچار مشکل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *