مطالب علمی

پیشگیری از عفونت ادراری در آقایان

عفونت ادراری در آقایان پیشگیری از عفونت ادراری

 

 

عفونت ادراری در آقایان به نوعی عفونت ناشی از باکتری در هر قسمتی از سیستم ادراری از جمله کلیه ‌ها، حالب، مثانه یا مجرای پیشاب گفته می‌شود. اکثر موارد عفونت مجرای ادراری بر مثانه و مجرای پیشاب تاثیر می‌گذارد، مجرای پیشاب لوله‌ ای است که ادرار را از مثانه به خارج از بدن تخلیه می‌کند.

اگر چه عفونت مجرای ادراری یکی از شایع ‌ترین عفونت‌ ها در میان زنان است، ولی در میان مردان عفونتی نادر به شمار می‌رود. تخمین زده می‌شود که عفونت مجرای ادراری در آقایان حدودا 3 درصد از آن ها را هر ساله در سر تا سر جهان درگیر می‌کند.

 

 

 

عفونت ادراری در آقایان چیست و چگونه ایجاد می‌ شود؟

 

 

عفونت ادراری توسط پزشکان اغلب عفونت دستگاه ادراری (UTI) نامیده می‌شود. وقتی عفونت فقط در مثانه و مجرای ادراری است، UTI  تحتانی نامیده می‌شود. اگر حرکت کند و یک یا هر دو کلیه را تحت تاثیر قرار دهدUTI  فوقانی نامیده می‌شود. این عفونت می‌تواند جدی ‌تر از UTI پایینی باشد، زیرا کلیه ‌ها می‌توانند از طریق عفونت آسیب ببینند.

عفونت‌ های مجاری ادراری در آقایان زیر 50 سال نادر است و بیشتر در مردان مسن دیده می‌شوند. عفونت ادراری در آقایان می‌تواند باعث مشکلاتی در ادرار کردن گردد و همچنین بی اختیاری ادرار خطر ابتلا به عفونت ادراریدر آقایان را نیز افزایش می‌ دهد.

بیشتر عفونت ‌های مجاری ادراری در آقایان به وسیله میکروب‌ ها یا باکتری ‌ها ایجاد می‌ شوند که از روده خود شما می‌آیند. این میکروب‌ ها هیچ آسیبی به روده شما نمی ‌رسانند، اما اگر به قسمت ‌های دیگر بدن شما وارد شوند، می‌توانند باعث ایجاد عفونت شوند.

بعضی از باکتری ‌ها پس از دفع مدفوع در اطراف مسیر پشت و مقعد باقی می ‌مانند. این باکتری ‌ها گاهی به سمت لوله‌ ای می‌روند که ادرار را به مثانه می‌فرستد و از مثانه خارج می‌ کند. برخی از باکتری ‌ها در ادرار رشد می کنند و به سرعت تکثیر می‌شوند که باعث ایجاد عفونت ادراری در آقایان و زنان می‌گردد.

در بعضی موارد یک مشکل زمینه‌ ای می‌تواند خطر ابتلا به عفونت ادراری در آقایان را افزایش دهد.

این موارد عبارتند از:

– پروستات بزرگ شده، ممکن است تخلیه درست توسط مثانه را متوقف کند. ادرار ممکن است در مثانه جمع شود، در یک حجم زیاد ادرار باکتری ‌ها به احتمال بیشتری منجر به عفونت ادراری در آقایان می ‌شوند.

– مشکلات مثانه یا کلیه ممکن است منجر به عفونت مجاری ادراری در آقایان بیشتر کند. به عنوان مثال، سنگ ‌های کلیه یا شرایطی که باعث تجمع و عدم تخلیه درست ادرار می ‌شوند.

– داشتن کاتتر ادراری. کاتتر یک لوله نازک، انعطاف پذیر، و تو خالی است که از مثانه به خارج منتقل می‌شود. این لوله ممکن است برای کمک به عبور ادرار در شرایط مختلف مورد استفاده قرار گیرد. داشتن کاتتر شایع ترین علت عفونت ‌های ادراری در آقایان است که در حین بستری در بیمارستان اتفاق می‌افتد.

-سیستم ایمنی ضعیف خطر ابتلا به عفونت، از جمله عفونت ‌های ادراری در آقایان را افزایش می دهد. به عنوان مثال، اگر ایدز دارید یا شیمی درمانی دریافت می‌ کنید.

در موارد دیگر عفونت ادراری در آقایان بدون هیچ دلیلی مشهودی رخ می‌ دهد. هیچ مشکلی در مثانه، کلیه، پروستات و یا سیستم ایمنی وجود ندارد که بتواند شناسایی شود.

برای اطلاعات بیشتر از مقاله عفونت ادراری در بارداری، روش های درمان و پیشگیری از آن  در وبسایت ماماسلامت بازدید نمایید.

 

 

عفونت ادراری در آقایان تغذیه و ورزش موثر

 

 

دلایل عفونت ادراری در آقایان

 

 

عفونت ادراری در آقایان به علت باکتری ایجاد می‌شود. با بالا رفتن سن خطر مخصوصا پس از 50 سالگی، ابتلا به عفونت ادراری در آقایان افزایش می‌یابد. در اکثر موارد در مردان با سنین بالا ناشی از باکتری خاصی به نام اشریشیا کولی است، که به طور طبیعی در بدن یافت می‌شود.

موارد شبیه به عفونت ادراری در آقایان با سنین پایین معمولا بر اثر بیمای های مراقبتی رخ می‌دهد. از آنجایی که مردان مجرای ادراری بلند تری نسبت به زنان دارند، کمتر از زنان در معرض عفونت ادراری هستند، زیرا باکتری باید مسافت بیشتری را طی کند تا خود را به مثانه برساند.

خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری در آقایان در صورت وجود این موارد افزایش می‌یابد:

 • دیابت
 • سنگ کلیه
 • پروستات بزرگ شده
 • باریک شدن غیر طبیعی مجرای پیشاب
 • ناتوانی در کنترل اختیاری ادرار
 • ناتوانی در تخلیه کامل مثانه
 • عدم نوشیدن مایعات به اندازه کافی
 • ختنه نشدن
 • وجود سابقه ابتلا به عفونت ادراری
 • ناهنجاری ‌های عفونت ادراری که مانع از خروج ادرار از بدن می‌شود یا باعث برگشت ادرار به مجرای پیشاب می‌گردد.
 • آمیزش مقعدی که می‌تواند مجرای پیشاب را در معرض باکتری قرار دهد.
 • بیماری یا دارو هایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می ‌کنند.
 • سابقه جراحی با کار گذاشتن دستگاه‌ های پزشکی در مجرای ادراری، مانند وارد کردن لوله برای تخلیه مثانه، یا وارد کردن دوربین، که با عنوان سیتوسکوپی شناخته می‌شود، برای بررسی مثانه و مجرای پیشاب.

 

 

 

عفونت ادراری در آقایان عفونت مشترک بین زن و مرد

 

 

علائم عفونت ادراری در آقایان

 

 

نشانه‌ های عفونت ادراری در آقایان عبارتند از:

 • ادرار کردن بیشتر از حد معمول، نشت ادرار، یا بیدار شدن از خواب برای ادرار کردن
 • درد و یا سوزش در هنگام ادرار کردن
 • درد یا فشار در شکم کمر یا کمر
 • ادراری که بوی بدی دارد
 • خون در ادرار

در موارد ابتلا به عفونت مجاری ادراری پیچیده تب و لرز و تهوع و درد در ناحیه کمر دیده می شود که نشان دهنده این است که عفونت به کلیه رسیده است.

در برخی از مردان سالمند تنها علائم موجود ممکن است بروز گیجی یا احساس ناخوشایند کلی باشد و حتی هیچ یک از نشانه‌ های واقعی عفونت مجاری ادراری وجود نداشته باشند.

خوب است که مقاله عوارض زگیل های تناسلی در بارداری و بر روی جنین چیست؟ در مجله علمی ماماسلامت را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

 

 

 

درمان عفونت ادراری در آقایان

 

 

پزشک می تواند با انجام معاینه فیزیکی، بررسی سابقه عفونت ادراری و تجویز آزمایش، این بیماری را تشخیص داده و درمان را انجام دهد.

درمان عفونت ادراری در آقایان به علت آن بستگی دارد، اما معمولا شامل درمان با آنتی بیوتیک است.

نمونه ادرار برای تشخیص آزمایشگاهی لازم است. معمولا علاوه بر بررسی میکروسکوپی نمونه ادرار، کشت ادرار نیز انجام می شود.

 

 

عفونت ادراری در آقایان رعایت بهداشت فردی

 

 

پیشگیری از عفونت ادراری در آقایان

 

 

راه‌ های موثر برای پیشگیری از عفونت مجاری ادراری در آقایان:

– مثانه را به طور مرتب خالی کنید. به محض اینکه احساس نیاز دارید، ادرار کرده و مثانه را خالی کنید. ادرار خود را برای مدت زمان طولانی نگه ندارید.

– مایعات را به صورت گفته شده مصرف کنید. از پزشک بپرسید که چه مقدار مایعات در روز بخورید و چه مایعاتی برای شما مناسب است. ممکن است نیاز به نوشیدن مایع بیشتر از حد معمول داشته باشید تا به دفع باکتری‌ ها کمک کند.

-الکل، کافئین یا آب مرکبات ننوشید. این کار می‌تواند مثانه شما را تحریک کند و علائم شما را افزایش دهد. پزشک شما ممکن است آب کرن بری را برای جلوگیری از UTI توصیه کند.

-پس از داشتن رابطه جنسی، ادرار کنید. این کار می‌تواند باکتری‌ هایی که در طول رابطه جنسی منتقل می‌شوند، را از بین ببرد.

-به طور منظم ورزش عضله لگن را انجام دهید. تمرینات عضلات لگن می‌تواند به شروع و توقف ادرار کمک کند. عضلات قوی لگن ممکن است به شما کمک کنند که مثانه را راحت‌تر خالی کنید. این عضلات را به مدت 5 ثانیه محکم فشار دهید مانند زمانی که سعی دارید ادرار خود را نگه دارید. سپس 5 ثانیه رها کنید. به تدریج تا 10 ثانیه فشار دهید. 3 ست 15 تایی در روز، و یا به صورت گفته شده، تکرار کنید.

مادران عزیز، مقاله ورزش‌ های نامناسب در بارداری! کدام ورزش ها را نباید انجام دهید؟ در مجله اینترنتی ماماسلامت را مورد بازدید خود قرار دهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *