آیا کاپ قاعدگی برای دوشیزگان مناسب است؟

کاپ قاعدگی برای دوشیزگان

آیا کاپ قاعدگی برای دوشیزگان مناسب است؟ برای پاسخ به این سوال خوب است که در ابتدا کمی درباره کاپ قاعدگی توضیح داده شود. گروه ماما سلامت اطلاعاتی را در این زمینه برای شما ارائه می‌دهد.

 

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی یا همان فنجان‌ پریودی یک جایگزین سازگار با محیط زیست برای دوران قاعدگی در بانوان می‌باشد که به تازگی رواج یافته‌ است. با توجه به افزایش قیمت نوار بهداشتی و معایب مختلفی از جمله داشتن بو، تعویض مداوم و ناسازگاری با محیط زیست، امروزه همه بانوان تمایل دارند تا از کاپ قاعدگی استفاده کنند.

تا یک دهه پیش، بیشتر مردم فکر می‌کردند که برای بهداشت قاعدگی صرفا دو گزینه نوارهای بهداشتی یکبار مصرف یا تامپون وجود دارد. هیچ دیدی از اینکه در آینده قرار است از راه‌های دیگری برای گرفتن و دور ریختن خون پریود استفاده شود وجود نداشت تا اینکه کاپ‌های پریودی به وجود آمدند.

کاپ قاعدگی شبیه به فنجان‌ کوچکی است که از پلیمر پزشکی ساخته شده‌ و در حین قاعدگی داخل واژن قرار می‌گیرد. ساختار این محصول بهداشتی به گونه‌ای است که با دیواره‌های واژن سازگار است و برخلاف پد و تامپون که خون پریود را جذب می‌کنند، این محصول خون دوران پریود را درون خود جمع می‌کند. کاپ قاعدگی برای دوشیزگان و بانوان از لوازم سودمند و مفید در دوره پریود محسوب می‌شود.

 

کاپ قاعدگی برای دوشیزگان آموزش دختران برای استفاده از کاپ

 

آیا دختران و دوشیزگان نیز می‌توانند از کاپ قاعدگی استفاده کنند؟

جواب کوتاه به این سوال بله است. استفاده از کاپ قاعدگی برای دوشیزگان به محض پریود شدن امکان پذیر می باشد، ولی بسته جامعه و فرهنگی که در آن زندگی می کنید بهتر است قبل از استفاده با خانواده و پزشک زنان مشورت نمایید.

اصطلاح باکره فردی را توصیف می‌کند که رابطه جنسی از طریق واژن نداشته باشد. این امر بیشتر یک ساختار اجتماعی بوده و حالت بیولوژیکی نیست.

استفاده از کاپ قاعدگی برای دوشیزگان به معنی از دست دادن باکرگی نیست. با این حال گاهی اوقات استفاده از آن‌ها باعث پاره شدن پرده بکارت که بافت نازکی در اطراف دهانه واژن بعضی از افراد است، می‌شود.

حتی در صورتی که استفاده از تامپون یا کاپ قاعدگی برای دوشیزگان و دختران مجرد باعث پارگی پرده بکارت شود، معنی آن از دست دادن باکرگی نیست. چرا که همان طور که گفته شد معنی باکرگی متفاوت است.

با توجه به فرهنگ غلط برخی جوامع و با توجه به احتمال پاره شدن پرده بکارت، استفاده از کاپ قاعدگی برای دوشیزگان و دختران باکره باید صرف نظر کرد. در حالت کلی برای استفاده از کاپ‌های قاعدگی محدودیت سنی وجود ندارد. با این وجود باید راحتی بدن خود را در نظر بگیرید.

به دلیل اینکه عضلات واژن در سن پایین‌تر و در دختران مجرد کمی سفت‌تر است ممکن است قرار دادن این محصول در داخل واژن کمی دشوارتر باشد. بنابراین نیاز به تمرین بیشتری برای قرارگیری کاپ قاعدگی دارید و اگر احساس ناراحتی می‌کنید مجبور به استفاده از این محصول نیستید.

واژن مانند نوار پلاستیکی انعطاف پذیر است، این بدان معناست که عضله‌ واژن قادر به کشش و بازگشت به حالت اولیه‌ خود است بنابراین بدانید که واژن با استفاده از کاپ‌های قاعدگی کشیده نمی‌شود.

با این حال پیشنهاد می‌کنیم برای استفاده از کاپ‌ قاعدگی برای دوشیزگان با دکتر متخصص زنان مشورت کنید و اصول خانوادگی و فرهنگی خود را هم حتما در نظر بگیرید.

پیشنهاد می کنیم از مقاله چگونه دردهای قاعدگی را کاهش دهیم در وبسایت ماماسلامت بازدید نمایید.

 

سایز مناسب کاپ را چطور انتخاب کنید؟

هنگام خرید کاپ قاعدگی برای دوشیزگان باید درباره انتخاب سایز و اندازه دقیق آن مواردی را بدانید. طبیعتا اگر واژن بلندی دارید بهتر است از کاپ‌هایی که طول بیشتری دارند استفاده کنید. اگر از مدل‌های کوتاه‌تر استفاده کنید مشکل حادی پیش نمی‌آید، اما موقع خارج کردن کمی سخت خواهد بود. برای انتخاب سایز مناسب می‌توانید به ترتیب زیر عمل کنید.

سرویکس یا دهانه‌ رحم در بخش پایینی رحم است که در نهایت به واژن می‌رسد و دارای طول 2 تا 3 سانتی‌متر است. اما قسمت خارجی سرویکس که بالاترین جای واژن است با انگشت قابل لمس است. با لمس آن می‌توانیم بفهمیم که چه قدر پایین یا بالاست و در نتیجه طول واژن بلند، کوتاه یا معمولی مشخص شود.

در حالت ایستاده قرار گرفته و یک پای خود را روی صندلی قرار دهید. انگشت خود را شسته و درون واژن کنید. اگر هنگامی که انگشت سرویکس را لمس می‌کند یک بند از انگشت داخل واژن باشد، یعنی واژن کوتاهی دارید و سرویکس نیز در پایین‌ترین مقدار ممکن قرار دارد.

اگر دو انگشت داخل واژن باشد، یعنی واژن متوسط دارید. اگر هم سه انگشت در داخل قرار دارد یا اینکه نوک انگشت شما سرویکس را لمس نمی‌کند به این معنی است که واژن بلندی دارید.

فراموش نکنید که، جای سرویکس الزاما ثابت نیست. در زمان پریود در پایین‌ترین سطح خودش قرار می‌گیرد و در زمان تخمک‌گذاری(که معمولا وسط سیکل است) در بالاترین، بازترین و نرم‌ترین بخش قرار دارد. در حالت خوابیده نیز بالاتر است تا اینکه در حالت ایستاده باشید. از همه مهم‌تر اینکه حین سکس جای سرویکس تغییر می‌کند.

اگر سرویکس پایین باشد باید از انواع کوتاه‌تر استفاده کنید. طبیعی است که در این صورت اگر کاپ بلند باشد غیر قابل استفاده است. پس اگر سرویکس بالا یا متوسط دارید، انتخاب‌های بیشتری دارید و با خیال راحت‌تری خرید می‌کنید.

 

کاپ قاعدگی برای دوشیزگان اینفوگرافی استفاده از کاپ

 

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

بعد از تمام مواردی که برای استفاده از کاپ قاعدگی برای دوشیزگان و دختران مجرد گفته شد، بهتر است کمی درباره کارکرد و نحوه استفاده از کاپ اطلاعات داشته باشید. هنگام استفاده از کاپ قاعدگی مراحلی وجود دارد که باید بدانید.

 

قبل از گذاشتن کاپ قاعدگی

وقتی برای اولین بار از کاپ استفاده می‌کنید ممکن است احساس ناراحتی کنید اما بعد از مدت کوتاهی به آن عادت خواهید کرد. همچنین می‌توانید قبل از استفاده کاپ را مرطوب کنید تا راحت تر وارد واژن شود.

اگر قبلا از تامپون استفاده کرده اید، قرار دادن کاپ قاعدگی نسبتا آسان است و مراحل زیر را دنبال کنید: دست های خود را خوب بشویید. لبه کاپ را کمی با آب خیس کنید. کاپ قاعدگی را محکم از وسط تا کنید، آن را با یک دست بگیرید و نوک آن به سمت بالا باشد. کاپ را طوری وارد کنید که دهانه آن رو به واژن باشد و کاپ باید کمی زیر دهانه رحم قرار گیرد.

هنگامی که کاپ در واژن شما قرار گرفت، آن را بچرخانید و بگذارید باز شود و از نشت خون به بیرون جلوگیری کنید. اگر کاپ قاعدگی خود را به درستی وارد کرده باشید، نباید آن را احساس کنید و همچنین باید بتوانید بدون افتادن، حرکت کنید، بپرید، بنشینید، بایستید و سایر فعالیت های روزانه را انجام دهید.

اگر در گذاشتن کاپ مشکل دارید، با پزشک خود صحبت کنید. بسته به اینکه جریان خون شما سنگین باشد یا نه، می‌توانید 6 تا 12 ساعت از کاپ پریودی استفاده کنید. همیشه باید لیوان را زودتر از موعد خالی کنید تا نشت نکند.

 

برداشتن کاپ قاعدگی

برای برداشتن فنجان پریودی باید: دست‌های خود را خوب بشویید. انگشت اشاره و شست خود را داخل واژن قرار دهید و به آرامی ساقه کاپ را بکشید. دهانه کاپ را فشار داده و کاپ را به سمت پایین بکشید.

پس از بیرون آمدن کاپ، کاپ را در سینک یا توالت خالی کنید. قبل از قرار دادن مجدد آن در واژن، کاپ را به خوبی بشویید و پاک کنید. کاپ قاعدگی باید حداقل دو بار در روز خالی شود.

 

کاپ قاعدگی برای دوشیزگان آموزش دختر نوجوان و کاپ قاعدگی

 

آیا با استفاده از کاپ قاعدگی نشتی خون خواهید داشت؟

برخی از افراد بیشتر نگران خونریزی از کاپ در این دوران هستند. باید بگوییم که اگر سایز مناسب خود را انتخاب کنید و طبق دستورالعمل‌های ذکر شده، کاپ قاعدگی را جای‌گذاری کنید، هیچ مشکلی در دوران پریود به لحاظ نشت خون نخواهید داشت. با این حال پیشنهاد می‌کنیم اگر برای اولین بار قصد استفاده از این محصول را دارید برای اطمینان حاصل کردن از انتخاب درست، روزهای اول قاعدگی آن را در منزل استفاده کنید تا اگر مشکلی به وجود آمد بتوانید به راحتی آن را رفع کنید.

برای اطلاعات بیشتر از مقاله راهنمای خرید کاپ قاعدگی ضد حساسیت+آموزش، استفاده و تصاویر در وبلاگ ماماسلامت بازدید نمایید.

 

آیا استفاده از کاپ قاعدگی برای دوشیزگان و بانوان خطرناک است؟

در بیشتر موارد به شرط استفاده درست و پیروی از دستورالعمل‌ها، کاپ‌های پریودی خطرناک نیستند. طی یک بررسی سیستماتیک روی 43 مطالعه در The Lancet، ایمنی کاپ‌های قاعدگی بروی 3319 فرد مورد بررسی قرار گرفت.

محققان نتیجه گرفتند که استفاده از کاپ‌های قاعدگی برای دوشیزگان و بانوان یک روش ایمن برای مدیریت قاعدگی است. همچنین هیچ مدرکی مبنی بر خطرناک بودن استفاده از فنجان قاعدگی نسبت به سایر محصولات مربوط به قاعدگی مانند تامپون وجود ندارد.

بسیاری از افراد استفاده کننده از فنجان‌های پریودی دچار هیچ عارضه‌ای نمی‌شوند. اما طبیعتا استفاده از کاپ‌ خطرات بالقوه‌ای دارد که مشابه خطرات استفاده از سایر محصولات داخلی دوران قاعدگی است. در خصوص کاپ‌های قاعدگی خطرات زیر را شناسایی شده‌اند:

  • نشت کردن
  • درد یا جراحت جزئی
  • واکنش‌های آلرژیک
  • مشکلات ادراری
  • جابجایی دستگاه داخل رحمی (IUD)
  • عفونت
  • سندرم شوک سمی (TSS)

 

خرید کاپ قاعدگی در رنگ سبز و قرمز

خرید کاپ قاعدگی در فروشگاه ماماسلامت

 

اگر چه مواد تشکیل دهنده کاپ قاعدگی از پلاستیک نرم است ولی یادتان نرود که به عنوان یک جسم خارجی می‌خواهید آن را وارد واژن خود کنید و چون احتمالا برای وارد کردن به درون واژن کمی فشار نیاز دارد و طریقه وارد کردن آن را در مرتبه اول بلد نباشید. پیشنهاد می‌شود که استفاده از کاپ قاعدگی برای دوشیزگان و دختران باکره به دلیل حفظ پرده بکارت به تعویق بیاندازند و در دوره پریود خود از نوار بهداشتی استفاده کنند و استفاده از کاپ قاعدگی را به بعد از ازدواج موکول کنند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *