مطالب علمی, پزشکی

آیا استفاده از کاپ قاعدگی برای دوشیزگان مناسب است؟

کاپ قاعدگی برای دختران مجرد تحقیق درباره کاپ
فهرست مطالب:
  • استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد تحت چه شرایطی امکان پذیر است؟
  • آیا استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد و بانوان عوارض دارد؟
  • کاپ قاعدگی چیست؟
  • نحوه استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد
  • والدین، دختران خود را درباره بدنشان آگاه کنند!

استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد و دوشیزگان از لحاظ علمی ممنوعیتی ندارد اما با توجه به فرهنگ اجتماعی هر منطقه ممکن است استفاده از آن برای برخی مناطق مهم تلقی شود. کاپ قاعدگی جدیدترین وسیله بهداشتی برای استفاده در روزهای پریود است. گروه ماما سلامت تحقیقات کاملی درباره این محصول جدید انجام داده است و در ادامه به شما خواهد گفت که استفاده از آن برای چه گروه‌هایی مناسب است. با ما همراه باشید.

 استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد تحت چه شرایطی امکان پذیر است؟

 استفاده از کاپ پریودی برای هر دختر و بانویی به محض پریود شدن امکان پذیر می‌باشد. باید بدانید که استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد از نظر علمی ممنوعیتی ندارد، اما در بعضی مناطق به خاطر مسائل فرهنگی و اجتماعی بهتر است که با نظر خانواده و پزشک زنان از آن استفاده شود. 

هایمن یا پرده بکارت بافت نازکی در اطراف دهانه واژن است و سلامت و عدم آسیب آن در برخی خانواده‌ها بسیار مهم تلقی می‌شود. باید این را بدانید که اصطلاح باکره فردی را توصیف می‌کند که رابطه جنسی از طریق واژن نداشته باشد. حتی در صورتی که استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد یا تامپون باعث پارگی پرده بکارت شود، معنی آن از دست دادن باکرگی نیست. 

کاپ قاعدگی یک جسم خارجی است که در واژن جای‌گذاری می‌شود. با توجه به محل قرارگیری کاپ در واژن و اندازه‌های متفاوت آن، ممکن است استفاده از کاپ باعث پاره شدن پرده هایمن یا پرده بکارت شود. واژن مانند نوار پلاستیکی انعطاف پذیر است و خاصیت ارتجاعی دارد، این بدان معناست که عضله‌ واژن قادر به بازگشت به حالت اولیه‌ خود است. بنابراین بدانید که واژن با استفاده از کاپ‌های قاعدگی تغییر حالت نمی‌دهد و تنگ یا گشاد نمی‌شود. با این حال پیشنهاد می‌کنیم برای استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد با دکتر متخصص زنان مشورت کنید و اصول خانوادگی و فرهنگی خود را هم حتما در نظر بگیرید.

به دلیل اینکه عضلات واژن در سن پایین‌تر و در دختران کمی سفت‌تر است، ممکن است قرار دادن این محصول در داخل واژن کمی دشوارتر باشد. بنابراین نیاز به تمرین بیشتری برای قرارگیری کاپ قاعدگی دارید. در صورت احساس ناراحتی هنگام استفاده از کاپ قاعدگی بهتر است، روش‌های مختلف جای‌گذاری را تمرین نمایید.

حتی با ورزش‌های کگل نیز می‌توانید عضلات کف لگن را تقویت نموده و از احساس درد و ناراحتی هنگام استفاده از کاپ پیشگیری کنید. در حالت کلی برای استفاده از کاپ‌های قاعدگی محدودیت سنی وجود ندارد. با این وجود باید راحتی بدن خود را در نظر بگیرید.

درباره علل دردهای قاعدگی بیشتر بدانید!

استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد تصویر رحم و قرار گیر کاپ در آن

آیا استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد و بانوان عوارض دارد؟

در بیشتر موارد به شرط استفاده درست و پیروی از دستورالعمل‌ها، کاپ‌های پریودی خطرناک نیستند. طی یک تحقیق سیستماتیک، ایمنی کاپ‌های قاعدگی بروی 3319 فرد مورد بررسی قرار گرفت. محققان نتیجه گرفتند که استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد و بانوان یک روش ایمن برای مدیریت پریودی است.

همچنین هیچ مدرکی مبنی بر خطرناک بودن استفاده از فنجان قاعدگی نسبت به سایر محصولات بهداشتی مربوط به عادت ماهانه مانند تامپون وجود ندارد. اکثر افراد استفاده کننده از فنجان‌های پریودی دچار هیچ عارضه‌ای نمی‌شوند. اما طبیعتا استفاده از کاپ‌ می‌تواند برای برخی عوارضی مشابه عوراض استفاده از سایر محصولات داخلی دوران قاعدگی داشته باشد. بسیاری از این عوارض را می‌توان با رعایت بهداشت و به کارگیری روش‌های گفته در هنگام استفاده از کاپ برطرف نمود.

نشت کردن یکی از این عوارض است که با تخلیه به موقع از آن می‌توان جلوگیری کرد. واکنش‌های آلرژیک در افراد حساس نیز ممکن است رخ دهد. درصورت عدم رعایت بهداشت و استریل نکردن کاپ احتمال عفونت نیز وجود دارد. می‌توانید برای پیشگیری از هر گونه عفونت و نیز تمیز کردن کاپ از هرگونه میکروب و آلودگی، از دستگاه ضدعفونی کننده کاپ قاعدگی استفاده کنید. این دستگاه به راحتی کاپ را ضدعفونی کرده و برای استفاده مجدد استریل می‌کند.

خرید کاپ قاعدگی لیوا

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی یا همان فنجان‌ پریودی یک جایگزین سازگار با محیط زیست برای دوران قاعدگی در بانوان می‌باشد که به تازگی رواج یافته‌ است. تا یک دهه پیش، بیشتر مردم فکر می‌کردند که برای بهداشت قاعدگی صرفا دو گزینه نوارهای بهداشتی یکبار مصرف یا تامپون وجود دارد. هیچ دیدی از اینکه در آینده قرار است از راه‌های دیگری برای گرفتن و دور ریختن خون پریود استفاده شود وجود نداشت تا اینکه کاپ‌های پریودی به وجود آمدند.

کاپ قاعدگی شبیه به فنجان‌ کوچکی است که از پلیمر پزشکی ساخته شده‌ و در حین قاعدگی داخل واژن قرار می‌گیرد. ساختار این محصول بهداشتی به گونه‌ای است که با دیواره‌های واژن سازگار است و برخلاف پد و تامپون که خون پریود را جذب می‌کنند، این محصول خون دوران پریود را درون خود جمع می‌کند و بانوان آن‌ها را از لوازم سودمند و مفید در دوره پریود محسوب می‌دانند. اما بسیاری از افراد به دنبال اطمینان از صحت استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد هستند.

کاپ قاعدگی برای دختران مجرد اینفوگرافی استفاده از کاپ

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد

بعد از تمام مواردی که برای استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد گفته شد، بعد از اینکه تصمیم به استفاده از کاپ گرفته اید، بهتر است کمی درباره کارکرد و نحوه استفاده از کاپ نیز اطلاعات داشته باشید. 

قبل از گذاشتن کاپ قاعدگی

وقتی برای اولین بار از کاپ استفاده می‌کنید ممکن است احساس ناراحتی کنید اما بعد از مدت کوتاهی به آن عادت خواهید کرد. همچنین می‌توانید قبل از استفاده کاپ را مرطوب کنید تا راحت تر وارد واژن شود. اگر قبلا از تامپون استفاده کرده اید، قرار دادن کاپ قاعدگی نسبتا آسان است و مراحل زیر را دنبال کنید:

دست های خود را خوب بشویید. لبه کاپ را کمی با آب خیس کنید. کاپ قاعدگی را محکم از وسط تا کنید، آن را با یک دست بگیرید و نوک آن به سمت بالا باشد. کاپ را طوری وارد کنید که دهانه آن رو به واژن باشد و کاپ باید کمی زیر دهانه رحم قرار گیرد. هنگامی که کاپ در واژن شما قرار گرفت، آن را بچرخانید و بگذارید باز شود و از نشت خون به بیرون جلوگیری کنید. اگر کاپ قاعدگی خود را به درستی وارد کرده باشید، نباید آن را احساس کنید و همچنین باید بتوانید بدون افتادن، حرکت کنید، بپرید، بنشینید، بایستید و سایر فعالیت های روزانه را انجام دهید.

برداشتن کاپ قاعدگی

برای برداشتن فنجان پریودی باید: دست‌های خود را خوب بشویید. انگشت اشاره و شست خود را داخل واژن قرار دهید و به آرامی ساقه کاپ را بکشید. دهانه کاپ را فشار داده و کاپ را به سمت پایین بکشید. پس از بیرون آمدن کاپ، کاپ را در سینک یا توالت خالی کنید. قبل از قرار دادن مجدد آن در واژن، کاپ را به خوبی بشویید و پاک کنید. کاپ  باید حداقل دو بار در روز خالی شود.بهتر است بعد از هر دوره استفاده از کاپ قاعدگی آن را با وسایل مخصوص کاملا ضدعفونی و استریل نمایید. 

خرید دستگاه ضدعفونی کننده کاپ قاعدگی

والدین، دختران خود را درباره بدنشان آگاه کنند!

به عنوان یک دختر مجرد یا به عنوان والدین، انجام تحقیق و یادگیری، نه تنها در مورد بدن خود، بلکه در مورد گزینه‌های مراقبت از قاعدگی سالم که امروزه برای نوجوانان در دسترس است، بسیار مفید است. اگر دختران درباره آناتومی بدن خود بیشتر بدانند و اطلاعات کافی درباره خود و سیستم قاعدگی‌شان داشته باشند، از بسیاری از مشکلات و بیماری‌هایی که ممکن است از نوجوانی سرمنشا داشته باشند، جلوگیری کنند.

بلوغ

بلوغ به طور متوسط ​​بین 8 تا 13 سالگی شروع می شود. نشانه‌های بلوغ جهش رشد است. باسن پهن‌تر می‌شود. سینه‌ها شروع به رشد کرده و موها زائد روی پاها، زیر بغل و ناحیه تناسلی شروع به رشد می‌کنند. البته هر کس این روند را طبق سیستم بدنی خود تجربه می‌کند.

ترشحات از واژن نشانه آن است که بدن به زودی برای شروع قاعدگی آماده می‌شود. این ترشحات نقش مهمی در حفظ و تمیز کردن واژن دارد. در آینده رنگ و ظاهر این ترشحات بسته به مرحله چرخه قاعدگی متفاوت خواهد بود.

بهداشت شخصی

بهداشت شخصی در اینجا موضوع مهم و کلیدی است. با لباس زیر تازه و شستشوی روزانه ناحیه تناسلی با آب شروع کنید. اما زیاده روی نکنید. شستشو با مواد پاک کننده می‌تواند به محیط سالم واژن آسیب برساند، شستشوی بیش از حد اغلب منجر به خشکی و خارش نیز می‌شود.

بلوغ به جز تغییراتی که در بدن ایجاد می‌کند، ذهن را نیز تغییر می‌دهد. نوسانات خلقی طبیعی است و حتی اگر زندگی کردن با آن‌ها آسان نباشد، به زودی از بین خواهد رفت. بزرگسالان نیز از نوسانات خلقی مصون نیستند.

کاپ قاعدگی برای دختران مجرد آموزش دختران برای استفاده از کاپ

حرف آخر

قاعدگی چیزی برای احساس شرم یا عجیب نیست. این بخشی عادی از زندگی دختران و زنان است اما، می‌دانیم که گذراندن این دوران همیشه راحت یا بی دردسر نیست. خوشبختانه، با مراقبت و دانش درست و استفاده از لوازم بهداشتی مناسب، دوران پریود می‌تواند بسیار ساده تر و حتی بهتر سپری شود.

اگر چه مواد تشکیل دهنده کاپ پریودی از پلاستیک نرم است ولی یادتان نرود که به عنوان یک جسم خارجی می‌خواهید آن را وارد واژن خود کنید و چون احتمالا برای وارد کردن به درون واژن کمی فشار نیاز دارد و طریقه وارد کردن آن را در مرتبه اول بلد نباشید. پیشنهاد می‌شود که استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد به دلیل حفظ پرده بکارت به تعویق بیاندازند و در دوره پریود خود از نوار بهداشتی استفاده کنند و استفاده از کاپ را به بعد از ازدواج موکول کنند.

اگر تازه وارد دنیای قاعدگی شده‌اید و درباره استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران مجرد اطلاعات می‌خواهید، امیدواریم مطالب فوق برای شما آموزنده بوده باشد. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر کارشناسان ماما سلامت برای پاسخگویی به شما آماده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *