راهنمای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی!

استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی کاپ شسته شده

آیا با نحوه استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی آشنایی دارید؟ گروه ماما سلامت درباره چگونگی تمیز کردن و استفاده مجدد کاپ قاعدگی به شما راهنمایی‌هایی ارائه کرده است.

 

نحوه شستشو و ضدعفونی کاپ قاعدگی

 

شما باید نحوه استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی  را به خوبی بدانید. مواردی مانند مصرف کاپ قاعدگی کثیف، آب کشیدن ساده و عدم ضدعفونی کردن آن می‌تواند عوارض جانبی بسیاری به دنبال داشته باشد. از آنجایی‌ که کاپ پریودی داخل واژن و نزدیک به دهانه رحم قرار می‌گیرد، با توجه‌ به حساسیت شدید این نواحی برای بانوان، بهتر است قبل و بعد از استفاده از این وسیله، آن را به ‌خوبی ضدعفونی کرده و بشویید تا میکروب‌ها، باکتری‌ها، عوامل حساسیت‌زا وارد این ناحیه نشده و به سلامت واژن و دهانه رحم شما آسیبی وارد نگردد.

برای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی به روش زیر عمل کنید:

در دوران پریود، هر بار که کاپ قاعدگی را خارج می‌کنید آن را ابتدا با آب سرد بشویید و اگر احساس کردید که لازم است بیشتر تمیز شود از آب گرم و شوینده‌های بدون بو و غیرعطری استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم هنگامی که خارج از خانه هستید، از آن جایی ‌که ممکن است شوینده‌های مخصوص خود را به همراه نداشته باشید، یک کاپ اضافی برای تعویض به هنگام نیاز همراه خود داشته باشید.

پس از پایان دوران قاعدگی خود می‌توانید با قرار دادن کاپ در ظرفی پر از آب جوش به مدت 10 تا 15 دقیقه آن را تمیز کنید. برای بهتر استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی می‌توانید کمی سرکه به آب اضافه کنید. پس از گذشت مدت‌ زمان مشخص، کاپ را آب بکشید و کاملا خشک کنید.

 

کاپ قاعدگی چیست؟

 

فنجان قاعدگی نوعی محصول بهداشتی مخصوص بانوان است که می‌توانند در زمان پریود بارها و بارها از آن استفاده نمایند. این محصول به شکل زنگوله‌ای کوچک و قابل انعطاف است که از لاستیک یا سیلیکون پزشکی ساخته می‌شود و با قرارگیری درون واژن، باز شده و به دیواره‌های آن می چسبد و مایعات خارج شده در زمان پریود را در خود جمع می کند. این کاپ‌ها در طول روز باید یک یا دو بار خارج شده، خالی شوند و دوباره درون واژن قرار گیرند.

باید بدانید که کاپ قاعدگی با دیافراگم تفاوت دارد. دیافراگم یک وسیله پیشگیری از بارداری است که روی سرویکس قرار می‌گیرد. کاپ قاعدگی وسیله جلوگیری از بارداری نیست و از STD پیشگیری نمی‌کند. بهتر است بدانید که برای نداشتن دردسرهای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی، کاپ‌های یکبار مصرف نیز وجود دارند.

 

خرید کمربند و ماساژور حرارتی قاعدگی از فروشگاه لوازم بهداشتی و طبی بانوان و بارداری ماماسلامت

 

استفاده از کاپ قاعدگی چه مزایای دارد؟

 

کاپ‌های پریودی مزایای بسیاری دارند از جمله:

 • کاهش میزان نشت
 • رفع بوی بد
 • میزان کمتر شوک سپتیک نسبت به تامپون
 • کاهش محدودیت‌های قاعدگی در زمان سفر، ورزش (شنا)، خواب، …
 • دوستدار محیط زیست
 • مقرون به صرفه. طول عمر یک کاپ قاعدگی حدود 10 سال است.
 • جلوگیری از خشک شدن واژن
 • ظرفیت زیاد برای استفاده طولانی مدت در طول روز

 

مطالعه مقاله آیا شنا کردن در دوران قاعدگی مجاز است؟؟؟ در وبلاگ ماماسلامت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

شایع ترین شکایات در استفاده از کاپ قاعدگی

 

 • دشواری در جای گذاری
 • نشت
 • ضرورت آشنایی با آناتومی صحیح دستگاه تناسلی برای انتخاب سایز مناسب
 • ایجاد حساسیت در برخی افراد
 • نامناسب برای افرادی که دچار افتادگی رحم هستند.

 

موارد منع مصرف کاپ پریودی

 

 • خونریزی‌های پس از زایمان
 • وجود عفونت‌های واژینال یا عفونت لگنی
 • دوشیزگان در صورتی که به هایمن یا پرده بکارت اهمیت می‌دهند.

موارد احتیاط:

 • کسانی که از IUD استفاده می‌کنند.
 • زمان توصیه شده برای تخلیه کاپ قاعدگی هر 4 تا 12 ساعت است.
 • حداکثر زمان نگهداری کاپ در واژن 12 ساعت است.
 • سایز کاپ پریود در زنان نولی پار و مولتی پار متفاوت است.
 • از دنباله کاپ قاعدگی برای خارج کردن آن از واژن استفاده نمی‌شود و صرفا جهت پیدا کردن آسان وسیله در بدن است.
 • کاپ قاعدگی در بدن گم نمی‌شود.

 

طرز استفاده و خارج کردن کاپ قاعدگی

 

برای استفاده از این کاپ در مرحله اول باید کاپی با سایز مناسب انتخاب کنید. اندازه کاپ قاعدگی بر اساس میزان خونریزی، سن فرد، سبک زندگی و طول کانال واژن فرد تعیین می‌شود. بعد از انتخاب کاپ مناسب، ابتدا باید دست‌ها را تمیز شست.

سپس بعد از خیس کردن لبه کاپ،‌آن را از وسط تا کرده و بعد کاملا به حالت لوله در آورید. در حالت نشسته کاپ را وارد واژن می‌کنید. وقتی کاپ کاملا وارد واژن شد، آن را بچرخانید تا کاملا در داخل واژن باز شود. قرار گرفتن درست کاپ، باعث می‌شود که با حرکت آن را حس نکنید و با ورزش هم از بدن خارج نشود.

کاپ قاعدگی برای مدت زمانی بین ۵ تا ۱۰ ساعت می‌تواند در بدن برای شما مثمر ثمر باشد. این موضوع البته به میزان خونریزی افراد هم بستگی دارد. اما بیشتر از این مدت نگهداری آن توصیه نمی‌شود.

برای خارج کردن کاپ،‌ ابتدا باید دست‌ها را با آب و صابون شست. سپس انگشت اشاره و شصت را وارد واژن کرده و دنباله کاپ را لمس کنید و به آرامی آن راپایین بکشید. بعد از رسیدن به بدنه فنجان قاعدگی، آن را به آرامی فشار داده و از واژن خارج کنید. بعد از بیرون آوردن آن را در دستشویی خالی کرده و بشویید. پیشنهاد می‌کنیم حتما پیش از مصرف، آموزش استفاده از کاپ قاعدگی را مشاهده کرده و بعد اقدام به استفاده کنید.

 

پیشنهاد می‌کنیم از مقاله راهنمای خرید کاپ قاعدگی ضدحساسیت+آموزش استفاده و تصاویر در مجله ماماسلامت بازدید نمایید.

 

توصیه‌هایی برای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی بیرون از خانه

 

اگر بیرون از منزل به شیر آب دسترسی ندارید که برای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی استفاده کنید، یک بطری آب همراه خودتان داشته باشید که بتوانید به راحتی کاپ خود را آبکشی کنید. اگر امکان جوشاندن کاپ قبل از استفاده را ندارید توصیه می‌کنیم از وسایل دیگر بهداشت قاعدگی استفاده کنید.

 

تمیز کردن‌ سوراخ های کاپ قاعدگی

 

سوراخ‌های کاپ نقش مهمی در ایجاد مکش بین کاپ و دیواره واژن دارند بنابر این بعد از هر بار استفاده باید مطمئن شوید که سوراخ‌ها تمیز هستند. برای این کار کاپ را از آب پر کنید و به صورت برعکس کف دست خود بگذارید و فشار دهید تا آب با فشار از سوراخ‌های آن خارج شود این کار را می‌توانید چند بار تکرار کنید.

در صورت لزوم می‌توانید از خلال دندان و یا دستمال کاغذی که لوله شده باشد برای تمیز کردن داخل سوراخ‌های هوای کاپ قاعدگی استفاده کنید.

 

رفع بوی کاپ قاعدگی

این مشکل ممکن است به ندرت پیش بیاید، اما یکی از مهم‌ترین دلیل‌های ایجاد بو قرار دادن کاپ بیشتر از 8 تا 12 ساعت داخل بدن می‌باشد.  برای جلوگیری از بو گرفتن کاپ مطمئن شوید که بعد از هر بار خالی کردن محتویات داخل آن را ابتدا با آب سرد  آبکشی کنید، این کار هم باعث افزایش طول عمر کاپ و هم از حساسیت و تغییر رنگ جلوگیری می‌کند!

_ برای از بین بردن بوی کاپ می‌توانید با آب لیموی تازه آن را بشویید یا برای چند دقیقه اجازه بدهید داخل آن بماند!

​​​​-بعد از طی کردن تمام مراحل، حتما استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی را تکرار کنید.

 

جهت استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی آن را بجوشانید! 

در هر سیکل از قاعدگی باید قبل از مصرف آن را ضدعفونی کنید. یکی از روش‌های نگهداری از کاپ، استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی با آب‌ جوش است. بدین شکل که مقداری آب درون قابلمه ‌ای بجوشانید. به مدت ۱۰ دقیقه کاپ خود را درون آب‌جوش قرار دهید، طوری‌که کاپ کاملا درون آب باشد. بعد از گذشت زمان گفته شده در محلی تمیز کاپ را قرار داده تا سرد شود. بعد از سرد شدن می توانید آن‌ را استفاده کنید.

در این شیوه از استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی چند نکته را باید رعایت کنید:

۱.جهت جلوگیری از ذوب شدن کاپ، هرگز آن را ته ظرف بدون آب قرار ندهید. در زمان جوشاندن بهتر است با یک وسیله همچون هم‌زن کاپ را داخل آب نگه دارید تا به کف ظرف نچسبد و ذوب نشود.

۲.زمان استفاده از کاپ قاعدگی به روش جوشاندن، بلافاصله بعد از جوشاندن است. در واقع نمی‌توان کاپ را با جوشاندن ضد عفونی کرد و چند ساعت یا چند روز بعد استفاده کرد.

 

دستگاه برقی استریلایزر کاپ قاعدگی

 

دستگاه استریلایزر کاپ قاعدگی چیست؟

 

دستگاه ضد عفونی کننده کاپ قاعدگی یا استریلایزر برقی کاپ به وسیله بخار آب در عرض 4 الی 6 دقیقه کاپ قاعدگی شما را ضدعفونی می‌کند.

باید به این نکته توجه باشته باشید که حالت ضدعفونی با بخار، به دلیل دمای بالای بخار تمام میکروب‌ها و باکتری‌ها از بین می‌روند. در حالت ضدعفونی در آب جوش یا لیوان سیلیکونی، دمای آب نهایتا به ۱۰۰ درجه رسیده که نسبت به دمای بخار آب خیلی کمتر هست و تمام میکروب‌ها از بین نمی‌روند.

کارایی این دستگاه برای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی به مراتب بهتر و بیشتر از سایر روش‌ها می‌باشد. با داشتن این دستگاه لازم نیست نگران سوختن یا استریل کاپ در سفر، محل کار و دیگر مشکلات برای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی خود باشید. استفاده از این استریلایزر بسیار آسان است و تا 99/9% میکروب های مضر را می‌کشد.

 این دستگاه بسیار کوچک و به راحتی قابل حمل در کیف دستی یا ساک شخصی بوده و در همه جا امکان استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی را میسر می‌سازد. حمل آن راحت بوده و در هر جایی می‌تواند به سادگی مورد استفاده قرار بگیرد. با این دستگاه دیگر نیازی به روش‌های سنتی برای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی مثل جوشاندن در آب که وقت گیر بوده و احتمال سوختن کاپ نیز وجود دارد، نخواهید داشت.

دستگاه استریلایزر برقی یک وسلیه کاملا امن و مطمئن برای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی است.

 

استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی بنر دسته بندی کاپ قاعدگی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *