مطالب علمی, پزشکی

راهنمای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی!

استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی کاپ شسته شده

فهرست مطالب:

 • نحوه شستشو، تمیز کردن، ضدعفونی و استریل کاپ قاعدگی در موقعیت‌های مختلف
 • نحوه شستشو و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی قبل از پریودی (شستشوی قبل از مصرف)
 • نحوه شستشو و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی حین پریودی (شستشوی روزانه)
 • نحوه شستشو و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی پس از پریودی (شستشوی پس از مصرف)
 • دستگاه ضدعفونی کننده کاپ قاعدگی چیست؟
 • مزایای دستگاه استریلایزر برقی کاپ قاعدگی
 • کاربردهای مختلف دستگاه ضدعفونی کننده کاپ قاعدگی
 • توصیه‌هایی برای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی بیرون از خانه
 • استفاده از کاپ قاعدگی چه مزایای دارد؟
 • طرز استفاده و خارج کردن کاپ قاعدگی

آیا با نحوه استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی آشنایی دارید؟ ضدعفونی و استریل کردن کاپ قاعدگی یکی از موارد بسیار مهم هنگام استفاده از این محصول نوین بهداشتی بانوان است.

اگر می‌خواهید با نحوه صحیح ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی آشنا شوید با گروه ماما سلامت همراه باشید. ما به شما درباره چگونگی تمیز کردن و استفاده مجدد کاپ قاعدگی راهنمایی‌های کاملی ارائه کرده‌ایم.

نحوه شستشو، تمیز کردن، ضدعفونی و استریل کاپ قاعدگی در موقعیت‌های مختلف

شما باید نحوه استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی در موقعیت‌های مختلف را به خوبی بدانید. مواردی مانند مصرف کاپ قاعدگی کثیف، آب کشیدن ساده و عدم ضدعفونی کردن آن می‌تواند عوارض جانبی بسیاری به دنبال داشته باشد. از آنجایی‌ که کاپ پریودی داخل واژن و نزدیک به دهانه رحم قرار می‌گیرد، با توجه‌ به حساسیت شدید این نواحی برای بانوان، بهتر است قبل و بعد از استفاده از این وسیله، آن را به ‌خوبی ضدعفونی کرده و بشویید تا میکروب‌ها، باکتری‌ها، عوامل حساسیت‌زا وارد این ناحیه نشده و به سلامت واژن و دهانه رحم شما آسیبی وارد نگردد.

نحوه شستشو و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی قبل از پریودی (شستشوی قبل از مصرف)

 مقداری آب تمیز را روی اجاق بجوشانید. کاپ خود را داخل آب بگذارید، اما باید مطمئن شوید که کاپ با کف یا دو طرف قابلمه تماس نداشته باشد. کاپ را 10 تا 15 دقیقه بجوشانید سپس فنجان را آبکش کنید و بگذارید در هوا خشک شود. جوشاندن فنجان‌ها کاملا بی‌خطر است، اما مراقب باشید آب قابلمه تمام نشود زیرا باعث از بین رفتن سیلیکون می‌شود.

نحوه شستشو و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی حین پریودی (شستشوی روزانه)

 بین استفاده در طول دوره شما از آنجایی که لیوان‌های سیلیکونی مقاوم در برابر باکتری هستند، لازم نیست هر بار که آن را خالی می‌کنید، لیوان خود را بشویید. به سادگی آن را در سینک بشویید تا قبل از قرار دادن مجدد آن را تمیز کنید. برای جلوگیری از ایجاد لکه، می‌توانید ابتدا با آب سرد بشویید، سپس با آبکشی گرم برای ضدعفونی کردن آن را ادامه دهید.

اگر به آب دسترسی ندارید (مانند یک دستشویی عمومی)، فقط می‌توانید فنجان را با دستمال توالت پاک کنید یا یک بطری آب را با خود به داخل غرفه ببرید و آن را روی توالت بشویید.

 نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که به سوراخ‌های کاپ قاعدگی خود توجه داشته باشید زیرا اگر سوراخ‌ها مسدود شده باشند، ممکن است هنگام قرار دادن مجدد فنجان، ایجاد مهر و موم دشوار باشد، که احتمال نشتی را افزایش می‌دهد.

نحوه شستشو و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی پس از پریودی (شستشوی پس از مصرف)

روش همان روش قبل از شروع پریودی است. مقداری آب تمیز را روی اجاق بجوشانید. کاپ خود را داخل آب بگذارید، اما مطمئن شوید که کاپ با کف یا دو طرف قابلمه تماس نداشته باشد. کاپ را 10 تا 15 دقیقه بجوشانید سپس فنجان را آبکش کنید و بگذارید در هوا خشک شود.

در این شیوه از نگهداری کاپ قاعدگی چند نکته را باید رعایت کنید:

در زمان جوشاندن بهتر است با یک وسیله همچون هم‌زن کاپ را داخل آب نگه دارید تا به کف ظرف نچسبد و ذوب نشود.

زمان استفاده از کاپ قاعدگی به روش جوشاندن، بلافاصله بعد از جوشاندن است. در واقع نمی‌توان کاپ را با جوشاندن ضد عفونی کرد و چند ساعت یا چند روز بعد استفاده کرد.

استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی

دستگاه ضدعفونی کننده کاپ قاعدگی چیست؟

دستگاه ضد عفونی کننده کاپ قاعدگی یا استریلایزر برقی کاپ به وسیله بخار آب در عرض 4 الی 6 دقیقه کاپ قاعدگی شما را ضدعفونی می‌کند.

باید به این نکته توجه باشته باشید که حالت ضدعفونی با بخار، به دلیل دمای بالای بخار تمام میکروب‌ها و باکتری‌ها از بین می‌روند. در حالت ضدعفونی در آب جوش یا لیوان سیلیکونی، دمای آب نهایتا به ۱۰۰ درجه رسیده که نسبت به دمای بخار آب خیلی کمتر هست و تمام میکروب‌ها از بین نمی‌روند.

کارایی این دستگاه برای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی به مراتب بهتر و بیشتر از سایر روش‌ها می‌باشد. با داشتن این دستگاه لازم نیست نگران سوختن یا استریل کاپ در سفر، محل کار و دیگر مشکلات برای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی خود باشید. استفاده از این استریلایزر بسیار آسان است و تا 99/9% میکروب های مضر را می‌کشد.

 این دستگاه بسیار کوچک و به راحتی قابل حمل در کیف دستی یا ساک شخصی بوده و در همه جا امکان استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی را میسر می‌سازد. حمل آن راحت بوده و در هر جایی می‌تواند به سادگی مورد استفاده قرار بگیرد. با این دستگاه دیگر نیازی به روش‌های سنتی برای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی مثل جوشاندن در آب که وقت گیر بوده و احتمال سوختن کاپ نیز وجود دارد، نخواهید داشت. دستگاه استریلایزر برقی یک وسلیه کاملا امن و مطمئن برای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی است.

مزایای دستگاه استریلایزر برقی کاپ قاعدگی

تمیز کردن کاپ‌های قاعدگی: دستگاه‌های ضدعفونی کننده کاپ قاعدگی از فناوری بخار با دمای بالا برای ضدعفونی با دمای بالا استفاده می‌کنند. آن‌ها برای ضد عفونی کردن کاپ‌های قاعدگی، استریل کردن موثر و جلوگیری از تحریک یا آلرژی طراحی شده‌اند. آن‌ها یک جا لیوان قاعدگی بسیار اتوماتیک برای شستشوی اکثر فنجان‌های قاعدگی هستند.

ضد عفونی سریع و موثر: استفاده آسان، ابتدا مقدار کمی آب خالص را پر کنید، سپس در فنجان قاعدگی قرار دهید، روی درب قرار دهید، فرآیند ضد عفونی می‌تواند کامل شود. استریلیزاسیون با بخار به جای مواد شیمیایی، از آسیب رساندن به بدن انسان توسط مواد شیمیایی جلوگیری می‌کند.

ضد عفونی و خاموش شدن خودکار: ضدعفونی را می‌توان در حدود 3 دقیقه کامل کرد. خاموش شدن خودکار سرعت و ایمنی بیشتر را تضمین می‌کند. سریع و کارآمد است و زنان را در دوران قاعدگی ایمن‌تر و سالم‌تر می‌کند. به سادگی دوشاخه را وصل کنید و آب بریزید، تمیز می‌شود و نیازی به تعمیر و نگهداری شما ندارد.

حمل آسان: استریل کننده تخم مرغی شکل، نفیس و زیبا به نظر می‌رسد. سبک و اندازه کوچک، حمل آسان. مناسب برای مسافرت یا در خانه، بدون فشار برای کیف مسافرتی شما مناسب است. نه تنها یک دستگاه ضد عفونی کننده عملی دریافت می‌کنید، بلکه کیفیت زندگی را نیز بهبود می‌بخشید.

دستگاه ضد عفونی کننده کاپ قاعدگی

قیمت اصلی 990,000 تومان بود.قیمت فعلی 850,000 تومان است.

کاربردهای مختلف دستگاه ضدعفونی کننده کاپ قاعدگی

 این نوع استریل کننده فنجان قاعدگی نه تنها می‌تواند برای استریل کردن فنجان‌های قاعدگی استفاده شود، بلکه می‌توان اقلام قابل استفاده مجدد مانند حوله، مسواک، بطری نوزاد، لیوان آب و غیره را نیز استریل کرد.

 • روش استفاده از دستگاه ضدعفونی کننده کاپ قاعدگی
 • فنجان قاعدگی خود را با مواد شوینده ملایم و آب کاملا تمیز کنید.
 • قاشق چایخوری آب تصفیه شده اضافه کنید.
 • فنجان قاعدگی را با دسته رو به بالا در دستگاه قرار دهید.
 • درپوش را بگذارید و دکمه را فشار دهید.
 • مراقب باشید بخار بسیار داغ خواهد بود! هنگام روشن بودن دستگاه را حرکت ندهید.
 • فنجان قاعدگی را در حالی که در حال خنک شدن است به مدت 20 دقیقه در دستگاه بگذارید.
 • اطمینان حاصل کنید که فنجان‌های مرطوب را در ظروف در بسته نگهداری نکنید.

توصیه‌هایی برای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی بیرون از خانه

اگر بیرون از منزل به شیر آب دسترسی ندارید که برای استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی استفاده کنید، یک بطری آب همراه خودتان داشته باشید که بتوانید به راحتی کاپ خود را آبکشی کنید. اگر امکان جوشاندن کاپ قبل از استفاده را ندارید توصیه می‌کنیم از وسایل دیگر بهداشت قاعدگی استفاده کنید.

تمیز کردن‌ سوراخ های کاپ قاعدگی

سوراخ‌های کاپ نقش مهمی در ایجاد مکش بین کاپ و دیواره واژن دارند بنابر این بعد از هر بار استفاده باید مطمئن شوید که سوراخ‌ها تمیز هستند. برای این کار کاپ را از آب پر کنید و به صورت برعکس کف دست خود بگذارید و فشار دهید تا آب با فشار از سوراخ‌های آن خارج شود این کار را می‌توانید چند بار تکرار کنید.

در صورت لزوم می‌توانید از خلال دندان و یا دستمال کاغذی که لوله شده باشد برای تمیز کردن داخل سوراخ‌های هوای کاپ قاعدگی استفاده کنید.

استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی تمیز کردن سوزاخ های کاپ

رفع بوی کاپ قاعدگی

این مشکل ممکن است به ندرت پیش بیاید، اما یکی از مهم‌ترین دلیل‌های ایجاد بو قرار دادن کاپ بیشتر از 8 تا 12 ساعت داخل بدن می‌باشد.  برای جلوگیری از بو گرفتن کاپ مطمئن شوید که بعد از هر بار خالی کردن محتویات داخل آن را ابتدا با آب سرد  آبکشی کنید، این کار هم باعث افزایش طول عمر کاپ و هم از حساسیت و تغییر رنگ جلوگیری می‌کند!

_ برای از بین بردن بوی کاپ می‌توانید با آب لیموی تازه آن را بشویید یا برای چند دقیقه اجازه بدهید داخل آن بماند!

-بعد از طی کردن تمام مراحل، حتما استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی را تکرار کنید.

جهت استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی آن را بجوشانید!

در هر سیکل از قاعدگی باید قبل از مصرف آن را ضدعفونی کنید. یکی از روش‌های نگهداری از کاپ، استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی با آب‌ جوش است. بدین شکل که مقداری آب درون قابلمه ‌ای بجوشانید. به مدت ۱۰ دقیقه کاپ خود را درون آب‌جوش قرار دهید، طوری‌که کاپ کاملا درون آب باشد. بعد از گذشت زمان گفته شده در محلی تمیز کاپ را قرار داده تا سرد شود. بعد از سرد شدن می توانید آن‌ را استفاده کنید.

در این شیوه از استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی چند نکته را باید رعایت کنید:

۱.جهت جلوگیری از ذوب شدن کاپ، هرگز آن را ته ظرف بدون آب قرار ندهید. در زمان جوشاندن بهتر است با یک وسیله همچون هم‌زن کاپ را داخل آب نگه دارید تا به کف ظرف نچسبد و ذوب نشود.

۲.زمان استفاده از کاپ قاعدگی به روش جوشاندن، بلافاصله بعد از جوشاندن است. در واقع نمی‌توان کاپ را با جوشاندن ضد عفونی کرد و چند ساعت یا چند روز بعد استفاده کرد.

استفاده از کاپ قاعدگی چه مزایای دارد؟

کاپ‌های پریودی مزایای بسیاری دارند از جمله:

 • رفع بوی بد
 • میزان کمتر شوک سپتیک نسبت به تامپون
 • کاهش محدودیت‌های قاعدگی در زمان سفر، ورزش (شنا)، خواب، …
 • دوستدار محیط زیست
 • مقرون به صرفه. طول عمر یک کاپ قاعدگی حدود 10 سال است.
 • جلوگیری از خشک شدن واژن
 • ظرفیت زیاد برای استفاده طولانی مدت در طول روز

استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی دستگاه استریلایزر برقی

شایع‌ترین شکایات در استفاده از کاپ قاعدگی

 • دشواری در جای گذاری
 • نشت
 • ضرورت آشنایی با آناتومی صحیح دستگاه تناسلی برای انتخاب سایز مناسب
 • ایجاد حساسیت در برخی افراد
 • نامناسب برای افرادی که دچار افتادگی رحم هستند.

موارد منع مصرف کاپ پریودی

 • خونریزی‌های پس از زایمان
 • وجود عفونت‌های واژینال یا عفونت لگنی
 • دوشیزگان در صورتی که به هایمن یا پرده بکارت اهمیت می‌دهند.
 • کسانی که از IUD استفاده می‌کنند.

نکات مهم

زمان توصیه شده برای تخلیه کاپ قاعدگی هر 4 تا 12 ساعت است.

حداکثر زمان نگهداری کاپ در واژن 12 ساعت است.

سایز کاپ پریود در زنان نولی پار و مولتی پار متفاوت است.

از دنباله کاپ قاعدگی برای خارج کردن آن از واژن استفاده نمی‌شود و صرفا جهت پیدا کردن آسان وسیله در بدن است.

کاپ قاعدگی در بدن گم نمی‌شود.

استریل و ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی

طرز استفاده و خارج کردن کاپ قاعدگی

برای استفاده از این کاپ در مرحله اول باید کاپی با سایز مناسب انتخاب کنید. اندازه کاپ قاعدگی بر اساس میزان خونریزی، سن فرد، سبک زندگی و طول کانال واژن فرد تعیین می‌شود. بعد از انتخاب کاپ مناسب، ابتدا باید دست‌ها را تمیز شست.

سپس بعد از خیس کردن لبه کاپ،‌آن را از وسط تا کرده و بعد کاملا به حالت لوله در آورید. در حالت نشسته کاپ را وارد واژن می‌کنید. وقتی کاپ کاملا وارد واژن شد، آن را بچرخانید تا کاملا در داخل واژن باز شود. قرار گرفتن درست کاپ، باعث می‌شود که با حرکت آن را حس نکنید و با ورزش هم از بدن خارج نشود.

کاپ قاعدگی برای مدت زمانی بین ۵ تا ۱۰ ساعت می‌تواند در بدن برای شما مثمر ثمر باشد. این موضوع البته به میزان خونریزی افراد هم بستگی دارد. اما بیشتر از این مدت نگهداری آن توصیه نمی‌شود.

برای خارج کردن کاپ،‌ ابتدا باید دست‌ها را با آب و صابون شست. سپس انگشت اشاره و شصت را وارد واژن کرده و دنباله کاپ را لمس کنید و به آرامی آن راپایین بکشید. بعد از رسیدن به بدنه فنجان قاعدگی، آن را به آرامی فشار داده و از واژن خارج کنید. بعد از بیرون آوردن آن را در دستشویی خالی کرده و بشویید. پیشنهاد می‌کنیم حتما پیش از مصرف، آموزش استفاده از کاپ قاعدگی را مشاهده کرده و بعد اقدام به استفاده کنید.

 سخن آخر

در آخر باید گفت که در حالت ضدعفونی در آب جوش یا لیوان سیلیکونی، دمای آب نهایتا به ۱۰۰ درجه رسیده که نسبت به دمای بخار آب خیلی کمتر هست و تمام میکروب‌ها از بین نمی‌روند.

کارایی دستگاه ضد عفونی کننده کاپ قاعدگی برای ضدعفونی و استریل کردن به مراتب بهتر و بیشتر از سایر روش‌ها می‌باشد .

 با داشتن این دستگاه لازم نیست نگران سوختن یا استریل کاپ در سفر، محل کار و دیگر مشکلات برای استریل کاپ قاعدگی خود باشید. استفاده از این استریلایزر بسیار آسان است و تا 99/9% میکروب‌های مضر را می‌کشد. با این دستگاه دیگر نیازی به روش‌های سنتی مثل جوشاندن در آب که وقت گیر بوده و احتمال سوختن کاپ نیز وجود دارد، نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *