مطالب علمی, پزشکی

سرطان‌های شایع در میان زنان کدام‌اند؟ علائم پنج نوع سرطان رایج در زنان!

سرطان‌های شایع در میان زنان تصویر پزشک و نماد سرطان

سرطان‌های شایع در میان زنان، سرطان پستان بعد از پوست و سرطان‌های ریه و رحم در رتبه‌های بعدی می‌باشند. متاسفانه سالانه افراد زیادی بر اثر ابتلا به انواع سرطان جان خود را از دست می‌دهند. این در حالی است که هنوز علت بسیاری از سرطان‌های شایع در میان زنان شناخته نشده‌اند؛ اما متخصصان در این زمینه معتقدند رعایت رژیم غذایی مناسب و حفظ سبک زندگی سالم می‌تواند تاثیر زیادی در پیشگیری از بروز بسیاری از این بیماری‌ها داشته باشد. گروه ماماسلامت در این مقاله به توضیح درباره سرطان‌های شایع در میان زنان پرداخته است. برای آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

علائم پنج سرطان رایج در زنان

سرطان‌های شایع در میان زنان، سرطان دهانه رحم، آندومتر و پستان است. در ادامه، علائم هشداردهنده هر یک از این سرطان‌ها را باهم مرور می‌کنیم:

تغییرات پستان‌ها

از بین انواع این بیماری، سرطان پستان، سرطان رایج در میان زنان است که غالباً باعث ایجاد تغییرات قابل مشاهده‌ای در بافت پستان می‌شود. بنابراین بسیار مهم است که زنان با شکل، اندازه و بافت پستان‌های خود آشنا باشند.

تغییرات پستان که باید مراقب آن‌ها باشید عبارتند از:

 • فرورفتگی یا ایجاد چروک در پوست و یا نوک پستان
 • ترشح از نوک پستان
 • قرمزی، تورم یا التهاب برروی پوست یا نوک پستان
 • ایجاد تغییرات در اندازه و شکل پستان‌ها

در صورت مشاهده هر نوع تغییری در بافت پستان‌ها باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. همچنین طبق گفته‌ جامعه‌ سرطان آمریکا، ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه، باید به صورت منظم برای زنان 40 سال و بالاتر انجام شود.

خونریزی واژینال بین دو دوره عادت ماهیانه

در صورت مشاهده لکه بینی و یا خونریزی واژینال خارج از دوره معمول عادت ماهیانه خود موضوع را با پزشک متخصص در میان بگذارید. خونریزی‌های نامنظم از واژن ممکن است یکی از نشانه‌های سرطان آندومتر یا دهانه رحم باشد که از سرطان‌های شایع میان زنان است.

این موضوع در دوران یائسگی زنان از اهمیت بیشتری برخوردار است، این زنان باید در صورت مشاهده خونریزی واژینال فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنند. لکه‌بینی همیشه نشانه سرطان نیست. روش‌ﻫﺎی ﻫﻮرﻣﻮنی ﭘﻴﺸﮕﻴﺮی از ﺑﺎرداری، بیماری‌های مزمن و استرس می‌توانند علت لکه‌بینی باشند.

سرطان‌های شایع در میان زنان انواع سرطان های شایع در زنان

سرطان رحم - سرطان آندومتر در زنان

یکی از انواع سرطان رحم، سرطان آندومتر است که از درون رحم و از لایه سلول‌هایی شروع می‌شود که پوشش رحم را تشکیل می‌دهند. رشد غیرطبیعی سلول‌ها باعث این سرطان می‌شود و ممکن است به سایر اعضای بدن هم حمله کند و منتشر شود.

شایع‌ترین علائم رایج سرطان در زنان به خصوص سرطان رحم، از جمله سرطان آندومتر، خونریزی غیر طبیعی از واژن است. تشخیص این علامت اغلب فرصتی برای تشخیص و درمان به موقع می‌دهد. در زنان مسن، هرگونه خونریزی، لکه بینی یا ترشحات قهوه‌ای بعد از یائسگی ممکن است از علائم سرطان آندومتر باشد. زنان جوان نیز در معرض خطر هستند و باید خونریزی نامنظم یا شدید از واژن را یادداشت کنند. زیرا که این مساله می‌تواند یکی از علائم سرطان آندومتر باشد.

یکی دیگر از انواع سرطان‌های شایع در میان زنان، سرطان سارکومای رحم است که در داخل رحم ایجاد می‌شود. اما شیوع آن بسیار کمتر از سرطان آندومتر است. سرطان آندومتر معمولا در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود، زیرا این سرطان باعث بروز خونریزی‌های غیرطبیعی واژینال می‌شود، که نیاز به مراجعه به پزرشک دارند. خونریزی، شایع‌ترین علامت این بیماری است که با خونریزی‌های قاعدگی متفاوت است.

علائم هشداردهنده سرطان رحم

سرطان دهانه رحم در مراحل ابتدایی هیچ نشانه‌ای ندارد، اما عفونت‌های مکرر واژن و خونریزی غیرطبیعی که مثلا در فاصله بین عادت ماهانه شروع و قطع می‌شود، می‌تواند از نشانه‌های آن باشد. همچنین سختی، درد و یا خونریزی به هنگام نزدیکی و احساس درد به هنگام ادرار و طولانی شدن بیش از حد عادت ماهانه و یا خونریزی بیش از حد را باید جدی گرفت.

 در شرایطی که سرطان گردن رحم مهاجم و به دیگر اندام‌ها گسترش یافته باشد، علاوه بر این نشانه‌ها، علائمی مانند یبوست، مشاهده خون در ادرار، گرفتگی مجرای ادرار، باز شدن غیرطبیعی گردن رحم و کم خونی تظاهر می‌کند.

سرطان دهانه رحم و نقش HPV

دهانه رحم یا سرویکس به انتهای تحتانی و باریک رحم گفته می‌شود و ناحیه واژن را به قسمت فوقانی رحم متصل می‌کند. تقریبا تمامی موارد سرطان دهانه رحم متعاقب آلودگی با HPV ایجاد می‌شود. اگر سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه تشخیص داده شود به میزان قابل توجهی قابل پیشگیری و درمان است. در گذشته سرطان دهانه رحم جزو شایع‌‌ترین عوامل مرگ و میر ناشی از سرطان در بانوان بشمار می‌آمد. اما در چهل سال گذشته میزان مرگ و میر ناشی از این بدخیمی به دلیل انجام برنامه غربالگری پاپ اسمیر کاهش چشمگیری نشان می‌دهد.

سرطان تخمدان، سرطان رایج در زنان

در بین سرطان‌های شایع در میان زنان، سرطان تخمدان از انواع بسیار خطرناک آن است. در میان تمام سرطان‌های دستگاه تناسلی در زنان ( که بافت‌های رحم، تخمدان و دهانه رحم را درگیر می‌کند)، سرطان تخمدان بیشترین خطر مرگ را دارد. این سرطان به معنی رشد توده سرطانی در تخمدان‌ها می‌باشد.

این سرطان انواع بدخیم و خوش خیم دارد که در سن بالای ۵۰ سال بیشتر مشاهده خواهد شد. افرادی که سابقه بدخیمی تخمدان دارند بیشتر دچار این بیماری می‌شوند. افرادی که دچار این بیماری می‌شوند باید بدانند که هیچ یک از روش‌های غربالگری برای بررسی سرطان تخمدان مطمئن نیستند.

خانم‌ها در بسیاری از موارد زمانی که به پزشک مراجعه می‌نمایند، بیماری‌ شان شدت پیدا کرده است. بزرگ شدن شکم، احساس سیری و همچنین نفخ از جمله نشانه‌های سرطان تخمدان می‌باشد. سرطان تخمدان تنها به وسیله جراحی درمان خواهد شد.

علائم سرطان تخمدان

 • درد در ناحیه لگن، زیر شکم یا قسمت پایین بدن
 • درد در پشت و کمر
 • سوء هاضمه و سوزش سر دل
 • احساس سیری زود هنگام
 • تکرر ادرار
 • درد هنگام آمیزش جنسی
 • تغییر در گوارش و عملکرد روده مثل یبوست

سرطان‌های شایع در میان زنان تصویر زنان مبتلا به سزطان و نماد بیماری

 

.بیشتر بخوانید: ماموگرافی چیست؟

چرا سرطان در میان زنان زیاد شده است؟

میانگین جهانی سرطان ۲۰۵ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است و متاسفانه این آمار روز به روز با سیر صعودی افزایش می‌یابد. عمده‌ترین دلایلی که برای سرطان‌های شایع‌ در میان زنان می‌توان نام برد، شامل موارد زیر است:

 • کم تحرکی
 • چاقی و اضافه وزن
 • استفاده از سیگار و مواد مخدر
 • مصرف غذاهای پرچربی و شور
 • استفاده اندک از میوه و سبزیجات در رژیم غذایی
 • استرس‌های فردی و اجتماعی

اقدامات پیشگیرانه برای سرطان‌های شایع‌ در میان زنان

اقداماتی که می‌توان برای کاهش خطر ابتلا به سرطان‌ها انجام داد، عبارت هستند از:

 1. عدم استعمال دخانیات
 2. به وزن مناسب رسیدن و باقی ماندن در آن وزن (برای کنترل وزن می‌توانید از ابزار محاسبه آنلاین BMI پینو بی‌بی استفاده کنید.)
 3. فعالیت بدنی منظم
 4. از یک الگوی غذایی سالم پیروی کنید که شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل باشد. مصرف گوشت قرمز/ فرآوری شده و سایر غذاهای بسیار فرآوری شده را محدود کنید از مصرف آن‌ها اجتناب کنید.
 5. عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی اگر زنی مشروب مصرف می‌کند، مصرف بیش از ۱ نوشیدنی در روز برای سلامتی او مخاطره‌آمیز خواهد بود و احتمال ابتلا او به انواع سرطان را بیشتر خواهد کرد.
 6. محافظت از پوست در برابر نور خورشید و منابع غیرطبیعی تولید کننده اشعه‌های مضرر مانند تخت‌های برنزه کننده و لامپ‌های UV
 7. آگاهی از سوابق پزشکی خود و سابقه خانوادگی
 8. انجام معاینات منظم و آزمایشات غربالگری سرطان

سرطان‌های شایع در میان زنان غربالگری های پیشگیرانه

سخن آخر

سرطان یک بیماری جدی است، اما در برخی موارد قابل پیشگیری است. با انجام غربالگری‌های منظم، آزمایش‌های مختلف، دریافت واکسن HPV، انجام رابطه جنسی ایمن و داشتن یک سبک زندگی سالم، می‌توانید به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کنید. گروه ماماسلامت در این مقاله سعی بر این داشته تا شما را با سرطان‌های شایع در میان زنان، بیشتر آشنا کند.

عزیزان را تشویق کنید تا غربالگری شوند و اقداماتی را برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری انجام دهند. ما با هم می‌توانیم برای کاهش تأثیر سرطان بر جوامع خود تلاش کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *