اطلاعات عمومی

انجام آزمایشات دوران حاملگی (غربالگری) زنان

آزمایشات دوران حاملگی (غربالگری) زنان خانم باردار در حال انجام آزماش خون

بارداری یکی از مراحل مهم و حساس زندگی زنان است. در این دوران زیبا، بدن شما میزبان ثمره یک زندگی است که به زودی به نتیجه می رسد. با این حال، برای اینکه این دوران به بهترین شکل سپری شوند، نیاز به مراقبت و نگه داری های ویژه ای دارید. یکی از روش‌ های مراقبت از سلامت مامان و جنین، انجام آزمایشات دوران بارداری مثل آزمایش غربالگری، تست تعیین جنسیت و تست HPV زنان است.

آزمایشات دوران حاملگی (غربالگری) زنان به پزشک کمک می ‌کنند تا بتواند وضعیت رشد و تکامل جنین، عملکرد اندام‌ های حیاتی مادر، وجود یا عدم وجود بیماری ‌های ژنتیکی یا عفونی و خطرات احتمالی را بررسی کند. با این کار، می‌توان به پیشگیری یا درمان به موقع مشکلات احتمالی پرداخت که ممکن است برای مادر یا جنین خطرناک باشند.

 آزمایشات دوران حاملگی (غربالگری) زنان شامل آزمایش خون، آزمایش ادرار، سونوگرافی، آزمایشات ژنتیکی و آزمایشات تخصصی دیگر است که در سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری با توجه به نظر پزشک و شرایط مادر انجام می ‌شوند.

برای دریافت تخفیف ویژه انجام آزمایشات دوران حاملگی (غربالگری) زنان، با آزمایشگاه تهران لب (1650 برای استان تهران و 88709970-021 برای دیگر استان‌ ها) تماس بگیرید.

تخفیف ویژه انجام آزمایشات دوران حاملگی (غربالگری) زنان

آشنایی با آزمایشات غربالگری دوران بارداری زنان

آزمایشات دوران حاملگی زنان عبارتند از مجموعه ‌ای از تست ‌ها و بررسی‌ هایی که در طول دوران بارداری انجام می‌ شوند تا سلامت مادر و جنین را ارزیابی کنند.

تحقیقات و گزارشاتی که توسط سازمان جهانی بهداشت منتشر شده، نشان می دهد که بیماری های ژنتیکی و مادرزادی بخش بزرگی از مشکلات بارداری زنان در سراسر دنیا را شکل داده اند. آزمایش غربالگری، راهی است می‌ تواند به پیشگیری یا درمان به موقع مشکلات احتمالی که ممکن است برای مادر یا جنین خطرناک باشند، کمک کند.

 همه زنان باردار بهتر است حداقل آزمایش غربالگری اول و آزمایش غربالگری سه ماهه دوم را انجام دهند. بعضی از زنان باردار نیز با توجه به سابقه پزشکی خود یا شرایط خاص بارداری، نیاز به آزمایشات تشخیصی دوران بارداری مانند آمنیوسنتز یا CVS دارند.

چرا آزمایشات دوران بارداری زنان مهم هستند؟

آزمایشات دوران بارداری زنان مهم است چون با کمک این آزمایشات می ‌توان:

 • بارداری بانوان را به صورت قطعی تائید کرد.
 • از محل مناسب لانه گزینی جفت مطمئن شد.
 • رشد و تکامل جنین را در هر مرحله از بارداری بررسی کرد.
 • عملکرد اندام ‌های حیاتی مادر را سنجید و از وجود کم خونی، عفونت، دیابت، فشار خون بالا یا مشکلات هورمونی جلوگیری کرد.
 • برخی از بیماری ‌های ژنتیکی یا نقص‌ های مادرزادی جنین را تشخیص داد و در صورت لزوم به درمان یا نهایتا سقط جنین اقدام کرد.

با استفاده از این آزمایشات دوران حاملگی زنان می توان خطرات احتمالی مثل سقط جنین، پره‌ اکلامپسی، زایمان زودرس، چسبندگی جفت، پیچیدن ناف به دور گردن جنین و دیگر مشکلات احتمالی را بررسی نموده و اقدامات لازم را برای حفظ سلامت مادر و جنین را انجام داد .

– آزمایش غربالگری بارداری از چه بیماری هایی پیشگیری میکند؟

آزمایشات دوران حاملگی می‌ توانند از بروز یا تشدید برخی از بیماری ‌های مادر یا جنین پیشگیری کنند. این اختلالات شامل مواردی هستند که می توانند سلامت و زندگی شخصی و اجتماعی فرزند شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهند.

 برخی از بیماری‌ هایی که با آزمایشات دوران حاملگی قابل پیشگیری هستند عبارتند از:

·      عفونت ادراری

 با آزمایش ادرار و کشت ادرار می ‌توان عفونت باکتریایی ادرار را تشخیص داد و با درمان مناسب از عواقب نامطلوبی مثل سقط جنین، زایمان زودرس، و پره اکلامپسی جلوگیری کرد.

·      دیابت بارداری

با آزمایش قند ناشتا و تست تحمل به گلوکز (GCT) می ‌توان سطح قند خون مادر را سنجید و در صورت نارسایی در کنترل قند خون، با رژیم غذایی و دارو به درمان دیابت بارداری پرداخت. این کار می‌تواند از خطرات مختلف مثل رشد بیش از حد جنین، مشکلات تنفسی، زردی و عفونت‌های ناشی از دیابت جلوگیری کند.

·      نقص‌ های ژنتیکی ژنتیکی و مادرزادی

 با آزمایشات ژنتیکی قبل از تولد مثل آزمایش غربالگری سه ماهه ی اول، آزمایش غربالگری دوم، آمنیوسنتز و کوریوسنتز می‌ توان بعضی از نقص‌ های ژنتیکی یا مادرزادی جنین را بررسی نمود. مشکلاتی مثل سندروم X شکننده، سندروم داون، سندروم ترنر، سندروم ادوارد و… که هرکدام می توانند به بدترین شکل روی آینده و سلامت فرزند شما تاثیرگذار باشند.

 

بیشتر بخوانید: مشکلات سه ماهه اول بارداری و تمامی مراقبت‌های لازم در این دوران!

انواع آزمایش غربالگری در بارداری

 آزمایشات دوران حاملگی (غربالگری) زنان به انگلیسی Screening tests، شامل آزمایشات خون و سونوگرافی است. این تست ها، مهم ترین آزمایشات دوران حاملگی زنان هستند و می توانند تا حد دقیقی، سلامت مادر و جنین را مورد بررسی قرار دهند.

این آزمایشات باید در 3 ماهه اول، دوم و سوم بارداری انجام شوند.

·      آزمایش غربالگری سه ماهه اول

آزمایش غربالگری اول، بین هفته 11 تا هفته 13 و 6 روزگی انجام می شود. این آزمایش به بررسی احتمال ابتلا به سندروم داون، تریزومی 13 و تریزومی 18 می ‌پردازد. این آزمایش غربالگری در بارداری، سطح دو هورمون FBHCG و PAPP-A در خون مادر و ضخامت پشت گردن  و استخوان بینی جنین را با سونوگرافی بررسی می‌ کند.

·      آزمایش غربالگری سه ماهه دوم

آزمایش غربالگری دوم بین هفته 15 تا 20 انجام می شود. این آزمایش بسیار مهم است چرا که به بررسی بیماری های زمینه ای مادر و احتمال انتقال آن ها به جنین میپردازد.

همچنین، غربالگری دوم رشد و تکامل جنین، حجم مایع آمنیوتیک، نحوه قرارگیری جفت و نقص‌ های ساختاری جنین مانند نقص لوله عصبی، مشکلات قلب، دستگاه گوارش و… را نیز بررسی می کند.

در این تست، آزمایش خون چهارگانه (Quad Marker) شامل AFP, HCG, Estriol, Inhibin A در خون مادر و آناتومی جنین با سونوگرافی اندازه ‌گیری می‌ شود.

·      آزمایش غربالگری سه ماهه سوم

آزمایش غربالگری سوم بین هفته 27 تا 40، شامل چندین تست و معاینه است. این آزمایش به کنترل سلامت مادر و جنین، رفع عفونت‌ ها و عارضه‌ های احتمالی، پیدا کردن علائم نارسایی رحم و پلاسنتا، تعیین وضعیت جفت و… می ‌پردازد.

بسیاری از پزشکان می گویند که اگر آزمایش غربالگری اول و دوم خود را انجام داده اید و پزشکان با در اختیار داشتن اطلاعات کافی، سلامت جنین و مادر را تائید می کنند، انجام این آزمایش ضرورت زیادی ندارد.

انواع آزمایش غربالگری در بارداری

تست HPV زنان

ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی، یکی از رایج ترین ویروس ها در دنیا به حساب می آید و تقریبا از هر 3 نفری که زندگی جنسی و رابطه های متعدد داشته باشند، پیشبینی می شود که 2 نفر از آن ها به این ویروس مبتلا باشند.

اکثریت مبتلایان به این ویروس، از طریق تماس یا رابطه جنسی به آن مبتلا می شوند. این ویروس به شدت قابل انتقال بوده و کوچک ترین تماس پوستی با نواحی آلوده به زگیل تناسلی، باعث ابتلای شخص می شود.

– تشخیص و تست اچ پی وی زنان  

این ویروس در زنان باردار نیز به چشم می خورد. اگرچه در اکثر مواقع افراد متوجه ابتلا به آن نمی شوند، اما وجود زگیل در نواحی مخاطی و مرطوب بدن نشانه ابتلای اشخاص به آن است. این ویروس در نواحی مختلفی از بدن ایجاد زگیل و حتی سرطان می کند، از جمله:

 • نواحی تناسلی زنان و مردان
 • دهان
 • گلو
 • مقعد

به منظور پیشگیری از ابتلای جنین به این ویروس، بسیاری از پزشکان پیشنهاد می کنند که آزمایش اچ پی وی قبل از بارداری انجام شود. برای تشخیص این ویروس در بانوان، از آزمایش اچ پی وی زنان و تست پاپ اسمیر استفاده می شود.

لازم به ذکر است که در برخی مواقع احتمال انتقال این ویروس به جنین وجود دارد که در این صورت، جنین شما مبتلا به پاپیلوماتوز تنفسی خواهد بود که در آن زگیل های تناسلی در گلو رشد می کنند و برای کنترل آن ها نیاز به لیزر های مکرر خواهد بود.

تست تعیین جنسیت

تعیین جنسیت در بارداری شامل یک آزمایش خون است که بر اساس شناسایی DNA جنین در خون مادر است. اگر DNA جنین در کروموزوم های جنسی خود دارای کروموزوم XY باشد، یعنی جنین پسر است و اگر فقط کروموزوم X داشته باشد، یعنی جنین دختر است.

این تست تعیین جنسیت جنین که NIPT یا سل فری نام دارد را می ‌توان از هفته ششم بارداری به بعد انجام داد و دقت بالایی هم دارد. روش‌ دیگر تعیین جنسیت در بارداری شامل سونوگرافی است که دقت کمتری داشته و همچنین والدین باید مدت زمان بیشتری را برای انجام آن منتظر بمانند.

پیشنهاد ویژه برای آزمایشات دوران حاملگی (غربالگری) در تهران لب

آزمایشگاه تهران لب (tehranlab.com) یکی از بهترین آزمایشگاه های ژنتیک و بارداری در تهران است که تمامی آزمایشات دوران بارداری زنان را تحت پوشش بیمه به همراه تخفیف ویژه انجام می دهد. شما عزیزان می توانید جهت انجام آزمایش غربالگری، تست تعیین جنسیت و آزمایش HPV در منزل، محل کار یا آزمایشگاه، با مشاوران تهران لب در تماس باشید.

آدرس و تلفن آزمایشگاه تهران لب برای انجام آزمایشات دوران حاملگی (غربالگری) زنان

تهران، خیابان ولیعصر، ابتدای پارک ساعی بعد از کوچه شهید مهدی اسعدی، پلاک 2173

تلفن آزمایشگاه تهران لب

1650 برای استان تهران

88709970 021 برای دیگر استان‌ ها

 آزمایشات دوران حاملگی (غربالگری) در تهران لب

دیدگاهی در مورد “انجام آزمایشات دوران حاملگی (غربالگری) زنان

 1. شیما رسولی گفت:

  من آزمایشات دوران حاملگی خودمو توی تهران لب انجام دادم واقعا کادر حرفه ای با امکانات بی نظیری هستن، ممنون از خدمات خوبتون

 2. آرزو پرستش گفت:

  آزمایش تعیین جنسیت رو هم در منزل میشه انجام داد؟ هزینه ش چطوریه؟

  1. درباره این موضوع باید با آزمایشگاه مد نظر خود صحبت نمایید

  2. تهران لب گفت:

   آرزوی عزیز سلام 💌
   بله، آزمایش تعیین جنسیت در منزل هم انجام میشه و هزینه ش مطابق تعرفه آزمایشگاهی محاسبه میشه و بیشتر نیست 🙂
   موفق و سلامت باشید 💙

 3. احمد شفیعی گفت:

  تست تعیین جنسیت با خون دقیق تره یا سونوگرافی؟

  1. قطعا نتیجه سونوگرافی به دلیل دقت بالا برای تعیین جنسیت بسیار معتبرتر است!

  2. تهران لب گفت:

   سلام احمد جان 💌
   هردو روش دقت بالایی دارند، اما آزمایش خون رو میتونید سریعتر انجام بدید و جنسیت رو متوجه بشید 🙂
   موفق و سلامت باشید 💙

 4. ژیلا آقایی گفت:

  به خانم هایی که باردار هستن توصیه میکنم تست غربالگری رو حتما حتما انجام بدن، مطمئن باشن هزینه ای که میکنن به سلامت بچه شون میارزه

 5. امیر چالدری گفت:

  تست غربالگری حاملگی واقعا مهمه، من دوستم فقط چون غربالگری رو انجام داد بچهش ناقص به دنیا اومد، بدترش اینه که دکتر گفت میشد جلوش رو گرفت…

 6. مینا سعادت گفت:

  وقت بخیر، من آزمایش غربالگری اولم رو جای دیگه انجام دادم، خواستم ببینم برای سه ماهه دوم اگه آزمایشگاه رو عوض کنم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. بهتر است با آزمایشگاه مد نظر خود هماهنگ کنید.

  2. تهران لب گفت:

   سلام مینا جان 💌
   مشکلی نیست، فقط بهتره نتایج آزمایشات قبلی رو همراه داشته باشید 🙂
   موفق و سلامت باشید 💙

 7. سیما شجاعی گفت:

  تست HPV رو هم در منزل انجام میدید؟

  1. از آزمایشگاه مورد نظر خود تحقیق کنید.

  2. تهران لب گفت:

   سلام سیما جان 💌
   بله با افتخار مهمان منزل شما خواهیم بود 🙂
   جهت رزرو وقت کافیه با شماره 021.1650 تمای بگیرید💙

 8. نازی احمدی گفت:

  تست HPV زنان توی منزل هزینه ش فرق میکنه؟

  1. از آزمایشگاهی که مد نظرتون هست درباره هزینه آزمایش سوال کنید!

  2. تهران لب گفت:

   سلام نازی جان 💌
   هزینه ها یکیه و هیچ تفاوتی نمیکنه شما کجا آزمایش رو انجام بدید 🙂
   جهت رزرو وقت کافیه با شماره 021.1650 تماس بگیرید💙

 9. مینا رحمتی گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبتون، من میخواستم آزمایش اچ پی وی انجام بدم ولی نمیدونستم کجا خوبه، حتما تهران لب رو امتحان میکنم

 10. نیما براتی گفت:

  سلام وقت بخیر، ببخشید تست HPV مردان رو چطور انجام میدین؟

  1. تهران لب گفت:

   سلام نیما جان 💌
   ابتدا معاینه بالینی توسط پزشک انجام میشه و اگر نیاز بود آزمایشات دیگر هم نوشته میشه 🙂
   جهت رزرو وقت کافیه با شماره 021.1650 تماس بگیرید💙

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *