اطلاعات عمومی

10 روش قطعی برای افزایش شیر مادر

افزایش شیر مادر تصویر مادر و فرزند شیرخوار سیاه پوست

تغذیه با شیر مادر یک روش زیبا و طبیعی برای تغذیه کودک شما است که مواد مغذی ضروری و پیوند قوی با شما را برای او فراهم می کند. با این حال، برخی از مادران ممکن است هنگام تولید شیر کافی با مشکلاتی مواجه شوند. اگر به دنبال افزایش شیر خود هستید، مطمئن باشید که چندین راه موثر برای این کار وجود دارد. در این مقاله، ده روش اثبات شده برای افزایش شیر مادر را بررسی خواهیم کرد.

بهترین روش برای افزایش شیر مادر

شیردهی به نوزاد

هر چه بیشتر به کودک خود شیر بدهید، بدن شما شیر بیشتری تولید می کند. نوزادان به طور مکرر تغذیه می کنند، بنابراین سعی کنید به نشانه های گرسنگی آن ها به سرعت پاسخ دهید. تغذیه با شیر مادر به صورت درخواستی به بدن شما کمک می کند تا شیر بیشتری تولید کند تا نیازهای کودک شما را برآورده کند.

شیردوش

روی یک شیردوش سینه دوبل برقی با کیفیت خوب سرمایه گذاری کنید. دوشیدن شیر بعد از جلسات شیردهی یا در بین شیردهی می تواند به تحریک تولید شیر کمک کند. دوشیدن شیر دوبل کارآمدتر از دوشیدن شیر به صورت تکی است و می تواند به تخلیه موثر سینه ها کمک کند.

چفت مناسب

اطمینان حاصل کنید که کودک شما در طول شیردهی از چفت مناسبی برخوردار است. یک چفت کم عمق می تواند مانع از برداشتن موثر شیر از سینه کودک شما شود. در صورت داشتن مشکل قفل با یک مشاور شیردهی یا یک پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: علت بروز کمردرد بارداری چیست؟ 

ماساژ سینه

ماساژ ملایم سینه ها قبل و در حین شیردهی یا دوشیدن شیر می تواند به تحریک جریان شیر کمک کند. از حرکات دایره ای استفاده کنید و از سینه بیرونی به سمت نوک پستان حرکت کنید.

آبرسانی و تغذیه

با نوشیدن آب فراوان در طول روز، هیدراته بمانید. یک رژیم غذایی متعادل با تمرکز بر غذاهای غنی از مواد مغذی مانند پروتئین های بدون چربی، میوه ها، سبزیجات و غلات کامل نیز می تواند از تولید شیر حمایت کند. در این دوره برای مادر تغذیه بسیار مهم است و باید به تغذیه خود دقت بالایی داشته باشد. اغلب مادر سعی دارد رژیم غذایی داشته باشد که باعث افزایش شیر شود. در برخی از موارد ممکن است پزشک برای مادر قرص دومپریدون را تجویز کند تا کمکی برای افزایش شیر مادر باشد.

مواد غذایی شیر افزا

اعتقاد بر این است که برخی گیاهان و غذاها باعث افزایش شیر مادر می شوند. شنبلیله، خار مریم و بلغور جو دوسر انتخاب های محبوبی هستند. همچنین از خواص سیاه دانه نیز برای افزایش شیر استفاده کنید. مصرف سیاه دانه به صورت ناشتا می تواند باعث افزایش شیر مادر شود. قبل از افزودن این مواد به رژیم غذایی خود با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شما و کودک شما ایمن هستند.

مکیدن شیر توسط نوزاد

مکیدن و شیر دادن به نوزاد می تواند تولید هورمونی را تحریک کند که از تولید شیر پشتیبانی می کند. برای تقویت تجربه پیوند و تشویق جریان شیر، زمان خود را صرف بغل کردن بدون پیراهن کودک خود کنید.

استراحت کافی

استراحت برای افزایش شیر مادر بسیار مهم است. زمانی که نوزاد شما می خوابد، بخوابید و سعی کنید تا حد امکان استرس را کاهش دهید. سطح استرس بالا می تواند تولید شیر را مختل کند.

پرهیز از پستونک و شیشه شیر

پستانک و شیشه شیر را فقط زمانی برای کودک خود استفاده کنید که شیردهی به خوبی تثبیت شده باشد. استفاده زودهنگام از این اقلام می تواند در چفت شدن کودک شما اختلال ایجاد کند و شیر شما را کاهش دهد و همچنین باعث شود نوزاد دیگر از شیر شما تغذیه نکند.

به دنبال پشتیبانی باشید

در جستجوی کمک و حمایت از یک مشاور شیردهی یا یک گروه پشتیبانی شیردهی تردید نکنید. آن ها می توانند راهنمایی و تشویق به شما کمک کنند تا بر هر گونه چالش شیردهی غلبه کنید. برای دریافت راهنمایی های بیشتر می توانید با فاطمه قائم مقامی مشورت کنید.

جمع بندی

افزایش شیر مادر با فداکاری و راهکارهای صحیح امکان پذیر است. به یاد داشته باشید که هر جفت مادر و نوزاد منحصربه‌فرد هستند، بنابراین ممکن است کمی زمان و آزمایش طول بکشد تا روش‌هایی را پیدا کنید که بهترین کار را برای شما دارند. با پیروی از این ده روش اثبات شده، می توانید شیر خود را افزایش دهید و تغذیه کودک خود را برای رشد و تکامل سالم فراهم کنید. تغذیه با شیر مادر تنها در مورد تغذیه کودک شما نیست. همچنین در مورد ایجاد یک پیوند قوی و ایجاد آسایش و امنیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *