لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری کدام است؟

لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری-غذاهای مناسب مادر باردار

دانستن لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری یکی از راه‌ های کنترل سطح قند خون است. بهتر است که به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا بتواند رژیم غذایی‌ ویژه شما را بر اساس وزن، قد، سطح فعالیت فیزیکی و نیازهای جنین در حال رشدتان و همچنین سطح عدم تحمل بدنتان نسبت به قند طراحی کند.

پیشنهاد ما برای اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله دیابت بارداری و نحوه تشخیص آن از مجله ماماسلامت می باشد.

 

استفاده از رژیم غذایی مناسب برای دیابت در بارداری

یکی از روش های کنترلی برای مادران بارداری که با دیابت دوران بارداری درگیر هستند، استفاده از رژیم غذایی برای قند بارداری است.

یکی از راحت ترین کارهایی که مادر باردار در این دوران می تواند انجام دهد، پیروی از یک رژیم غذایی مناسب طبق نظر یک متخصص تغذیه و استفاده از لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری است.

در این رژیم ها عموما پزشک متخصص از مادر باردار می خواهد مداومت بر استفاده از برخی غذاهای خاص داشته باشد و در مقابل از خوردن و استفاده از برخی غذاها کاملا پرهیز کند. مطالعه مقاله اضافه وزن بارداری تا چه اندازه طبیعی و مجاز است را از سایت ماماسلامت  به شما برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم.

 

لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری-کربوهیدارت های مناسب دیابت بارداری

 

دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری نوعی دیابت است که در دوران بارداری ایجاد می‌شود. این نوع دیابت زمانی رخ می‌دهد که بدن مادر نتواند به مقدار کافی انسولین تولید کند. انسولین هورمونی است که در پانکراس تولید می‌شود تا به سلول‌های بدن کمک کند تا از قند خون به عنوان انرژی استفاده کنند.

در زمان بارداری به دلیل تولید هورمون‌های بیش‌تر بدن دچار اضافه وزن می‌شود. افزایش هورمون و اضافه وزن هر دو می‌توانند به این معنی باشند که سلول‌های بدن ممکن است مانند قبل از انسولین استفاده نکنند که به آن مقاومت به انسولین گفته می‌شود.

علائم دیابت بارداری شامل موارد زیر می شوند:

 • تشنگی غیر عادی
 • تکرر ادرار
 • خستگی
 • حالت تهوع
 • عفونت‌های مکرر مثانه
 • تاری دید
 • وجود گلوکز در ادرار، هنگامی که توسط پزشک آزمایش شود.

 

چگونه با لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری، برای کنترل این بیماری اقدام نمود؟

دوران بارداری دوران حساسی برای مادر و جنین بوده و پزشکان سعی می کنند تا حد امکان، استفاده از داروهای شیمیایی نامناسب و خطر آفرین را برای مادر حذف کنند. لذا برای کنترل بیماری دیابت بارداری بهترین روش ممکن استفاده از یک رژیم دیابت در بارداری است که بتواند به مادر باردار در کنترل قند خون خود کمک کند.

بنا به تشخیص پزشک متخصص، تغذیه مادر باردار مبتلا به بیماری دیابت بارداری می بایست مصرف برخی مواد غذایی را متوقف کرده و یا کاهش داده شود و در مقابل استفاده از برخی مواد غذایی بیشتر شود.

همه این ها می بایست در راستای کنترل قند خون مادر بیمار انجام شده و کمک کند که قند خون وی در محدوده  نرمالی که پزشک آن را تعیین می کند، قرار بگیرد. در صورت کنترل قند خون خود در دوران بارداری و رساندن آن به محدوده  نرمال، احتمال این که بارداری فرد سالم و بدون مشکل طی شود، بسیار بالاست.

 

لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری-سلامت مادر باردار

 

لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری

یک رژیم غذایی برای قند بارداری هنگامی می تواند مفید و کاربردی باشد که با توجه به شرایط جسمانی هر شخص و فقط مخصوص یک نفر در نظر گرفته شده باشد. در رژیم غذایی برای قند بارداری علائمی همچون وزن، قد و تعداد فعالیت ‌های فیزیکی در طول روز با توجه به نیازهای خاص کودک در حال رشد بسیار مؤثر است.

پزشک با توجه به تمامی موارد لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری را به بهترین نحو ممکن تنظیم می کند. وقتی شما دچار یکی از عارضه‌ های دوران بارداری می‌ شوید، تغذیه شما اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

نکات زیر می‌تواند راهنمایی‌ هایی برای داشتن یک رژیم دیابت در بارداری برای شما باشد:

حجم غذای خود را تقسیم کنید:

طیف وسیعی از غذاها را بخورید و کالری ‌ها و کربوهیدرات ‌ها را به شکل یکنواختی در طول روز پخش کنید. پزشکان توصیه می‌کنند که هر روز سه وعده با حجم کم تا متوسط و دو تا چهار میان ‌وعده، از جمله یک میان ‌وعده بعد از شام داشته باشید.

مصرف کربوهیدرات را مدیریت کنید:

رژیم غذایی برای قند بارداری شما بهتر است حاوی کربوهیدراتی کمتر از معمول همیشگی ‌تان باشد. بهتر است که کربوهیدرات‌ های پیچیده یعنی آن هایی را که شامل فیبر هم هستند نیز در وعده‌ های غذایی بگنجانید و خوردن آن ها را در سراسر روز پخش کنید.

وعده‌ های غذایی را جا نیندازید:

زمان خوردن وعده‌ های غذایی و مقدار غذایی را که در هر وعده می‌خورید ثابت نگه دارید. اگر چیزهایی که می‌خورید همیشه به شکل یکنواختی در طول روز پخش شود و جا بگیرد، قند خونتان ثبات بیشتری خواهد داشت.

مصرف قند را کنترل کنید:

مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی که حاوی قندهای ساده هستند، مثل نوشابه، آب‌میوه، چای‌های طعم‌دار و آب‌های طعم‌دار و بیشتر دسرها را محدود کنید یا به طور کامل از آن ها پرهیز کنید. این مواد می‌توانند قند خون را به سرعت افزایش دهند. از پزشکتان درباره مصرف خوردنی ‌های شیرین‌ شده با شیرین‌ کننده‌ های مصنوعی در صورت نیازتان به خوردن مواد غذایی شیرین سؤال کنید.

مصرف شیر را کمتر کنید:

شیر لاکتوز بالایی دارد و لاکتوز یک قند ساده است. بنابراین، لازم است شیر مصرفی ‌تان را محدود کنید و منبع جایگزینی برای کلسیم پیدا کنید. اگر به دنبال یک نوشیدنی جدید هستید، آب گازدار با چند قطره لیمو یا پرتقال را امتحان کنید.

افزایش متوسط سطح فعالیت نیز راه خوبی برای کمک به طبیعی نگه داشتن سطح قند خون است بهتر است که در مورد مقدار و شدت ورزش مناسب خود با پزشک صحبت کنید.

 

رژیم غذایی برای قند بارداری را بررسی کنید

بهتر است که شما لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری داشته باشید و غذاهای مصرفی روزانه خود را یادداشت کنید. این کار به اثر بخشی رژیم دیابت بارداری شما کمک می‌کند و باعث می ‌شود که طبق برنامه پیش بروید. همچنین به طور منظم کتون ادرار خود را اندازه گیری کنید تا از عارضه کتواسیدوز جلوگیری کنید. همچنین هر چند وقت یکبار به پزشک خود مراجعه کنید تا وضعیت سلامت شما و جنین را چک کند.

 

لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری-کاهش قند بارداری

ده غذای ممنوعه در بارداری

به طور کلی غذاهای بسیار فرآوری شده مانند نان سفید و به طور کلی هر چیزی که قند زیادی داشته باشد جزو ممنوعات دیابت بارداری است. در رژیم  دیابت بارداری خوراکی های زیر جایی ندارد:

1-فست فودها

2-نوشیدنی‌های الکلی

3-قند و شکر و شیرینی‌های تهیه شده از قند ساده مانند کلوچه‌، بیسکویت، دونات یا کیک

4-غذاهای چرب (مانند مایونز و لبنیات پرچرب) و غذاهای سرخ شده

5-نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه‌، آب میوه و سایر انواع نوشیدنی

6-آرد سفید و برنج سفید

7-غذاهایی که سدیم بالا دارند مانند غذاهای کنسروی، چیپس، پفک، سوسیس و کالباس در بارداری

8-انواع گوشت قرمز پرچرب یا کله پاچه

9-عسل و مربا

10-انواع بستنی

 

 خرما برای دیابت بارداری

یکی دیگر از مواد خوراکی که می تواند در دیابت بارداری مجاز باشد، خرما و عسل می باشد. این ۲ گزینه به ‌عنوان جایگزین‌ های مناسبی به جای شکر، شیرینی و قند در نظر گرفته شده‌اند. اما با توجه به توصیه ‌های پزشک تغذیه استفاده از خرما و عسل نباید به میزان زیاد باشد. به طور میانگین یک قاشق چای‌ خوری عسل و ۲ تا ۳ عدد خرما در طول روز می‌ تواند برای بدن مادر مفید باشد.

 

غذاهای مناسب برای کاهش قند خون در بارداری

تمشک و توت فرنگی

انواع مختلف توت ها از جمله تمشک و توت فرنگی ، شاه توت و … در کاهش و کنترل قند خون افراد بسیار موثر می باشند. مصرف این نوع از میوه ها به خانم های باردار مبتلا به دیابت بارداری به کاهش قند خون و کنترل آن بسیار کمک می کند. بهتر است در لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری این میوه ها را قرار دهید.

همچنین می دانیم که آنتی اکسیدان ها برای بدن انسان بسیار مفید می باشند که می توان این نوع از میوه ها را به عنوان یک منبع بسیار عالی از آنتی اکسیدان ها دانست.

 

لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری-تخم مرغ مناسب دیابت بارداری

تخم مرغ آب پز

یکی از مواد غذایی که به عنوان یک منبع سرشار از پروتئین شناخته می شود، تخم مرغ می باشد. معمولا ورزشکارانی که به دنبال تقویت بدن خود و ماهیچه های خود هستند، از تخم مرغ آب پز به عنوان یک منبع سرشار از پروتئین استفاده می کنند. همانطور که می دانیم خانم های باردار برای رشد بهتر جنین و تقویت بدن او به مقادیر مناسبی از پروتئین نیاز دارند.

همچنین باید گفت که تخم مرغ دارای آهن می باشد که می تواند برای خانم های بارداری که دارای کم خونی هستند، منبع خوبی باشد. معمولا پزشکان متخصص به خانم های باردار مبتلا به دیابت بارداری توصیه می کنند در لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری از تخم مرغ آب پز برای صبحانه استفاده کنند. برای اطلاعات بیشتر خواندن مقاله مصرف قرص آهن در بارداری  چه ضرورتی دارد از سایت ماماسلامت را از دست ندهید.

با دارچین قند خون خود را کاهش دهید.

یکی از موادی که از گذشته های دور در فرهنگ ما برای موارد درمانی زیادی مورد استفاده قرار می گرفت، دارچین می باشد. دارچین به علت ترکیبات خاصی که در خود دارد، خاصیت های دارویی بسیار زیادی دارد.

همچنین ترکیبات موجود در دارچین باعث می شوند که فرایند جذب قند خون تا حدودی کاهش یابد و به همین دلیل قند خون بدن ما  تا حدود زیادی تنظیم شود.

همچنین یکی دیگر از فواید دارچین این است که تا حدودی حساسیت سلول های بدن را نسبت به انسولین افزایش می دهد و از همین طریق به تنظیم بهتر قند خون توسط بدن کمک می کند.

به همین دلیل برخی از پزشکان به بیماران مبتلا به دیابت بارداری توصیه می کنند که از دمنوش های دارچین مانند چای دارچین و … در لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری استفاده کنند.

 

از آجیل هایی مانند کشمش و بادام استفاده کنید.

معمولا آجیل ها دارای سطوح بالایی از مواد معدنی مختلف می باشند. کشمش و بادام را می توان به عنوان منابعی سرشار از منیزیم در نظر گرفت. مصرف منیزیم باعث می شود که بدن بهتر قابلیت و توانایی تنظیم قند خون را داشته باشد.

تا امروز دلیل ارتباط منیزیم با روند کاهش قند خون و تنظیم آن مشخص نشده است اما بر اساس آمار های ثبت شده ابتلا به دیابت های نوع 1 و 2 و همچنین دیابت بارداری تا حدودی همراه با کاهش منیزیم در بدن می باشد.

به این ترتیب پزشکان به خانم های باردار مبتلا به دیابت بارداری توصیه می کنند که در طول روز از آجیل هایی مانند کشمش و بادام در میزان های معقولی را در لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری استفاده کنند.

دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • زینب ۲۲ آذر ۱۴۰۱ / ۴:۲۵ ب٫ظ

  دارچین برای زنان باردار خطر داره؟

  • گروه تولید محتوا ۲۳ آذر ۱۴۰۱ / ۳:۲۳ ب٫ظ

   خیلی کم می تونید استفاده کنید چون استفاده بیش از حدش باعث سقط جنین میشه.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *