مطالب علمی, پزشکی, تغذیه, ورزش

لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری کدام است؟

لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری-غذاهای مناسب مادر باردار

لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری یکی از راه‌‌های کنترل سطح قند خون دنبال کردن یک برنامه غذایی خاص است. بهتر است که به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا بتواند رژیم غذایی‌ ویژه شما را بر اساس وزن، قد، سطح فعالیت فیزیکی و نیازهای جنین در حال رشدتان و همچنین سطح عدم تحمل بدنتان نسبت به قند طراحی کند.

 

دیابت بارداری چیست؟

 

دیابت بارداری نوعی دیابت است که در دوران بارداری ایجاد می‌شود. این نوع دیابت زمانی رخ می‌دهد که بدن مادر نتواند به مقدار کافی انسولین تولید کند. انسولین هورمونی است که در پانکراس تولید می‌شود تا به سلول‌های بدن کمک کند تا از قند خون به عنوان انرژی استفاده کنند.

در زمان بارداری به دلیل تولید هورمون‌های بیش‌تر بدن دچار اضافه وزن می‌شود. افزایش هورمون و اضافه وزن هر دو می‌توانند به این معنی باشند که سلول‌های بدن ممکن است مانند قبل از انسولین استفاده نکنند که به آن مقاومت به انسولین گفته می‌شود.

علائم دیابت بارداری شامل موارد زیر می شوند:

 • تشنگی غیر عادی
 • تکرر ادرار
 • خستگی
 • حالت تهوع
 • عفونت‌های مکرر مثانه
 • تاری دید
 • وجود گلوکز در ادرار، هنگامی که توسط پزشک آزمایش شود.

 

پیشنهاد ما برای اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله دیابت بارداری و نحوه تشخیص آن از مجله ماماسلامت می‌باشد.

 

لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری تست قند خون

 

استفاده از رژیم غذایی برای قند بارداری

 

یکی از روش‌های کنترلی برای مادران بارداری که با دیابت دوران بارداری درگیر هستند، استفاده از رژیم غذایی برای قند بارداری است. یکی از راحت‌ترین کارهایی که مادر باردار در این دوران می‌تواند انجام دهد، پیروی از یک رژیم غذایی مناسب طبق نظر یک متخصص تغذیه و استفاده از لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری است.

در این رژیم‌ها عموما پزشک متخصص از مادر باردار می‌خواهد مداومت بر استفاده از برخی غذاهای خاص داشته باشد و در مقابل از خوردن و استفاده از برخی غذاها کاملا پرهیز کند.

بهتر است موارد زیر را  در برنامه غذایی روزانه خود رعایت نمایید:

 • با هر وعده غذایی پروتئین بخورید.
 • میوه ها و سبزیجات روزانه را در برنامه غذایی خود قرار دهید.
 • غذاهای فرآوری شده را محدود یا از مصرف آنها اجتناب کنید.
 • برای جلوگیری از پرخوری به اندازه وعده‌ها توجه کنید.
 • اگر دیابت بارداری دارید، حفظ یک رژیم غذایی سالم و متعادل ممکن است به فرد در مدیریت علائم بدون نیاز به دارو کمک کند.

به طور کلی، رژیم غذایی دیابت بارداری باید شامل پروتئین به همراه ترکیب مناسب کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها باشد. کربوهیدرات‌های زیاد می‌تواند منجر به افزایش قند خون شود. اگر میل به کربوهیدرات دارید، مطمئن شوید که نوع خوب و پیچیده آن است. به حبوبات، غلات کامل و سبزیجات نشاسته‌ای مانند سیب زمینی شیرین و کدو حلوایی فکر کنید.

اگر دیابت بارداری برای زن باردار تشخیص داده شده است یا در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری هستید، از پزشک خود در مورد ملاقات با یک متخصص تغذیه سوال کنید. متخصص تغذیه می‌تواند به فرد در برنامه‌ریزی وعده‌های غذایی و ارائه لیست غذاهای دیابت بارداری کمک کند، که با غذاهایی که واقعا دوست دارید، سلامت مادر و کودک را حفظ کند.

 

چگونه با لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری، برای کنترل این بیماری اقدام نمود؟

 

دوران بارداری دوران حساسی برای مادر و جنین بوده و پزشکان سعی می‌کنند تا حد امکان، استفاده از داروهای شیمیایی نامناسب و خطر آفرین را برای مادر حذف کنند. لذا برای کنترل بیماری دیابت بارداری بهترین روش ممکن استفاده از یک رژیم دیابت در بارداری است که بتواند به مادر باردار در کنترل قند خون خود کمک کند.

بنا به تشخیص پزشک متخصص، تغذیه مادر باردار مبتلا به بیماری دیابت بارداری می‌بایست مصرف برخی مواد غذایی را متوقف کرده و یا کاهش داده شود و در مقابل استفاده از برخی مواد غذایی بیشتر شود. همه این‌ها می بایست در راستای کنترل قند خون مادر بیمار انجام شده و کمک کند که قند خون وی در محدوده  نرمالی که پزشک آن را تعیین می کند، قرار بگیرد. در صورت کنترل قند خون خود در دوران بارداری و رساندن آن به محدوده  نرمال، احتمال این که بارداری فرد سالم و بدون مشکل طی شود، بسیار بالاست.

 

لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری دستگاه گلوکومتر و غذاهای مناسب دیابت

 

لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری

 

یک رژیم غذایی برای قند بارداری هنگامی می تواند مفید و کاربردی باشد که با توجه به شرایط جسمانی هر شخص و فقط مخصوص یک نفر در نظر گرفته شده باشد. در رژیم غذایی برای قند بارداری علائمی همچون وزن، قد و تعداد فعالیت‌های فیزیکی در طول روز با توجه به نیازهای خاص کودک در حال رشد بسیار مؤثر است.

پزشک با توجه به تمامی موارد لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری را به بهترین نحو ممکن تنظیم می‌کند. وقتی شما دچار یکی از عارضه‌‌های دوران بارداری می‌شوید، تغذیه شما اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

 

نکات زیر می‌تواند راهنمایی‌‌هایی برای داشتن یک رژیم دیابت در بارداری برای شما باشد:

حجم غذای خود را تقسیم کنید:

طیف وسیعی از غذاها را بخورید و کالری‌ها و کربوهیدرات‌ها را به شکل یکنواختی در طول روز پخش کنید. پزشکان توصیه می‌کنند که هر روز سه وعده با حجم کم تا متوسط و دو تا چهار میان ‌وعده، از جمله یک میان ‌وعده بعد از شام داشته باشید.

 

مصرف کربوهیدرات را مدیریت کنید:

رژیم غذایی برای قند بارداری شما بهتر است حاوی کربوهیدراتی کمتر از معمول همیشگی ‌تان باشد. بهتر است که کربوهیدرات‌‌های پیچیده یعنی آن‌هایی را که شامل فیبر هم هستند نیز در وعده‌‌های غذایی بگنجانید و خوردن آن‌ها را در سراسر روز پخش کنید.

 

وعده‌‌های غذایی را جا نیندازید:

زمان خوردن وعده‌‌های غذایی و مقدار غذایی را که در هر وعده می‌خورید ثابت نگه دارید. اگر چیزهایی که می‌خورید همیشه به شکل یکنواختی در طول روز پخش شود و جا بگیرد، قند خونتان ثبات بیشتری خواهد داشت.

 

مصرف قند را کنترل کنید:

مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی که حاوی قندهای ساده هستند، مثل نوشابه، آب‌میوه، چای‌های طعم‌دار و آب‌های طعم‌دار و بیشتر دسرها را محدود کنید یا به طور کامل از آن‌ها پرهیز کنید. این مواد می‌توانند قند خون را به سرعت افزایش دهند. از پزشکتان درباره مصرف خوردنی‌های شیرین‌ شده با شیرین‌ کننده‌های مصنوعی در صورت نیازتان به خوردن مواد غذایی شیرین سؤال کنید.

 

مصرف شیر را کمتر کنید:

شیر لاکتوز بالایی دارد و لاکتوز یک قند ساده است. بنابراین، لازم است شیر مصرفی ‌تان را محدود کنید و منبع جایگزینی برای کلسیم پیدا کنید. اگر به دنبال یک نوشیدنی جدید هستید، آب گازدار با چند قطره لیمو یا پرتقال را امتحان کنید. افزایش متوسط سطح فعالیت نیز راه خوبی برای کمک به طبیعی نگه داشتن سطح قند خون است بهتر است که در مورد مقدار و شدت ورزش مناسب خود با پزشک صحبت کنید.

 

لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری ظرف سالاد حاوی تخم مرغ

 

میان وعده‌ها در لیست غذاهای دیابت بارداری

 

میان وعده‌ها برای ثابت نگه‌داشتن سطح قند خون عالی هستند. اگر دیابت بارداری دارید چند انتخاب سالم برای میان وعده‌ها و وعده‌های غذایی آورده شده است:

 • سبزیجات تازه یا منجمد را می‌توان به صورت خام، بو داده یا بخارپز میل کرد. برای یک میان وعده رضایت بخش، سبزیجات خام را با منبع پروتئینی مانند هوموس یا پنیر ترکیب کنید.
 • املت‌های گیاهی که با تخم مرغ کامل یا سفیده تخم مرغ درست می‌شوند، منبع بسیار خوبی از بسیاری از مواد مغذی است به علاوه سفیده تخم مرغ بیشترین پروتئین را تامین می‌کند.
 • بلغور جو دو سر با دانه‌های کدو تنبل، نارگیل شیرین نشده و انواع توت‌ها.
 • میوه تازه همراه با یک مشت آجیل یا یک قاشق غذاخوری کره آجیل.
 • بوقلمون یا سینه مرغ.
 • ماهی پخته، به ویژه ماهی‌های چرب مانند سالمون و قزل‌آلا.
 • نان تست سیب زمینی شیرین با پوره آووکادو و گوجه گیلاسی.
 • ماست یونانی با دانه‌های آفتابگردان، دارچین و سیب خرد شده.

 

بهتر است که شما لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری را داشته باشید و غذاهای مصرفی روزانه خود را یادداشت کنید. این کار به اثر بخشی رژیم دیابت بارداری شما کمک می‌کند و باعث می ‌شود که طبق برنامه پیش بروید. همچنین به طور منظم کتون ادرار خود را اندازه گیری کنید تا از عارضه کتواسیدوز جلوگیری کنید. همچنین هر چند وقت یکبار به پزشک خود مراجعه کنید تا وضعیت سلامت شما و جنین را چک کند.

 

ده غذای ممنوع در رژیم غذایی برای قند بارداری

 

به طور کلی غذاهای بسیار فرآوری شده مانند نان سفید و به طور کلی هر چیزی که قند زیادی داشته باشد جزو ممنوعات دیابت بارداری است. در رژیم دیابت بارداری خوراکی‌های زیر جایی ندارد:

1-فست فودها

3-قند و شکر و شیرینی‌های تهیه شده از قند ساده مانند کلوچه‌، بیسکویت، دونات یا کیک

4-غذاهای چرب (مانند مایونز و لبنیات پرچرب) و غذاهای سرخ شده

5-نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه‌، آب میوه و سایر انواع نوشیدنی

6-آرد سفید و برنج سفید

7-غذاهایی که سدیم بالا دارند مانند غذاهای کنسروی، چیپس، پفک، سوسیس و کالباس در بارداری

8-انواع گوشت قرمز پرچرب یا کله پاچه

9-عسل و مربا

10-انواع بستنی

 

لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری

 

خرما برای دیابت بارداری

یکی دیگر از مواد خوراکی که می‌تواند در دیابت بارداری مجاز باشد، خرما و عسل می‌باشد. این ۲ گزینه به ‌عنوان جایگزین‌های مناسبی به جای شکر، شیرینی و قند در نظر گرفته شده‌اند. اما با توجه به توصیه‌های پزشک تغذیه استفاده از خرما و عسل نباید به میزان زیاد باشد. به طور میانگین یک قاشق چای‌ خوری عسل و ۲ تا ۳ عدد خرما در طول روز می‌تواند برای بدن مادر مفید باشد.

 

مواد غذایی مناسب برای کاهش قند خون در بارداری

 

تمشک و توت فرنگی

انواع مختلف توت‌ها از جمله تمشک و توت فرنگی، شاه توت و … در کاهش و کنترل قند خون افراد بسیار موثر می‌باشند. مصرف این نوع از میوه‌ها به خانم‌های باردار مبتلا به دیابت بارداری به کاهش قند خون و کنترل آن بسیار کمک می‌کند. بهتر است در لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری این میوه‌ها را قرار دهید. همچنین می‌دانیم که آنتی اکسیدان‌ها برای بدن انسان بسیار مفید می‌‌باشند که می‌توان این نوع از میوه‌ها را به عنوان یک منبع بسیار عالی از آنتی اکسیدان‌ها دانست.

 

تخم مرغ آب پز

یکی از مواد غذایی که به عنوان یک منبع سرشار از پروتئین شناخته می‌شود، تخم مرغ می‌باشد. معمولا ورزشکارانی که به دنبال تقویت بدن خود و ماهیچه‌های خود هستند، از تخم مرغ آب پز به عنوان یک منبع سرشار از پروتئین استفاده می‌کنند. همانطور که می‌دانیم خانم‌های باردار برای رشد بهتر جنین و تقویت بدن او به مقادیر مناسبی از پروتئین نیاز دارند.

همچنین باید گفت که تخم مرغ دارای آهن می‌باشد که می‌تواند برای خانم‌های دارای کم خونی منبع خوبی باشد. معمولا پزشکان متخصص مادران مبتلا به دیابت بارداری توصیه می‌کنند در لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری از تخم مرغ آب پز برای صبحانه استفاده کنند.

 

برای اطلاعات بیشتر خواندن مقاله مصرف قرص آهن در بارداری چه ضرورتی دارد از سایت ماماسلامت را از دست ندهید.

 

با دارچین قند خون خود را کاهش دهید.

یکی از موادی که از گذشته‌های دور در فرهنگ ما برای موارد درمانی زیادی مورد استفاده قرار می‌گرفت، دارچین می‌باشد. دارچین به علت ترکیبات خاصی که در خود دارد، خاصیت‌های دارویی بسیار زیادی دارد. همچنین ترکیبات موجود در دارچین باعث می‌شوند که فرایند جذب قند خون تا حدودی کاهش یابد و به همین دلیل قند خون بدن ما  تا حدود زیادی تنظیم شود. رژیم غذایی برای قند بارداری

همچنین یکی دیگر از فواید دارچین این است که تا حدودی حساسیت سلول‌های بدن را نسبت به انسولین افزایش می‌دهد و از همین طریق به تنظیم بهتر قند خون توسط بدن کمک می‌کند. به همین دلیل برخی از پزشکان به بیماران مبتلا به دیابت بارداری توصیه می‌کنند که از دمنوش‌های دارچین مانند چای دارچین و … در لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری استفاده کنند.

 

از آجیل‌هایی مانند کشمش و بادام استفاده کنید.

معمولا آجیل‌ها دارای سطوح بالایی از مواد معدنی مختلف می‌باشند. کشمش و بادام را می‌توان به عنوان منابعی سرشار از منیزیم در نظر گرفت. مصرف منیزیم باعث می‌شود که بدن بهتر قابلیت و توانایی تنظیم قند خون را داشته باشد. تا امروز دلیل ارتباط منیزیم با روند کاهش قند خون و تنظیم آن مشخص نشده است، اما بر اساس آمارهای ثبت شده ابتلا به دیابت‌های نوع 1 و 2 و همچنین دیابت بارداری تا حدودی همراه با کاهش منیزیم در بدن می‌باشد.

به این ترتیب پزشکان به خانم‌های باردار مبتلا به دیابت بارداری توصیه می‌کنند که در طول روز از آجیل‌هایی مانند کشمش و بادام در میزان‌های معقولی را در لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری استفاده کنند.

 

لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری میوه های مجاز برای دیابت بارداری

 

میوه‌های مجاز رژیم دیابت در بارداری 

 

در لیست غذاهای دیابت بارداری میوه هم وجود دارد و مجاز است. شما تقریبا می‌توانید از تمام انواع میوه‌ها استفاده کنید و چیزی تحت عنوان میوه‌های ممنوع رژیم دیابت در بارداری وجود ندارد. با این وجود، حتما می‌دانید که برخی از میوه‌ها مانند موز قند بیشتری دارند و قند برخی از میوه‌ها مانند توت فرنگی کمتر است.

 بنابراین خیلی مهم است که به مقدار مصرف هر میوه و اینکه هنگام مصرف، قند خون شما در چه سطحی قرار دارد، دقت کنید. به طور کلی توصیه می‌شود که میوه‌هایی چون آناناس، انگور، موز، انجیر، خربزه، هندوانه و خرمای مضافتی را در رژیم دیابت در بارداری به مقدار کم مصرف کنید، زیرا قند بالایی دارند.

در مقابل سیب، گلابی، انار، کیوی، توت فرنگی، آلبالو و گیلاس جزو میوه‌های مناسب برای دیابت بارداری هستند. البته گاهی اوقات ممکن است شرایط شما به شکلی باشد که پزشک برخی از میوه‌های مناسب برای دیابت در بارداری را هم جزو ممنوعات در بارداری اعلام کند. بنابراین در این مورد حتما با پزشک خود هم مشورت کنید.

امید است مقاله پیش رو برای شما مفید بوده باشد. گروه ماماسلامت همراه شما در مسیر بارداری بوده است و شما می‌توانید از راهنمایی کارشناسان ما در این راه بهره مند باشید.

 

دیدگاهی در مورد “لیست غذاهای مناسب دیابت بارداری کدام است؟

 1. زینب گفت:

  دارچین برای زنان باردار خطر داره؟

  1. خیلی کم می تونید استفاده کنید چون استفاده بیش از حدش باعث سقط جنین میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *