آیا واکسن آنفولانزا در بارداری ضرر دارد؟

واکسن آنفولانزا در بارداری مراجعه مادر بیمار به پزشک

اگر می‌خواهید درباره تاثیر واکسن آنفولانزا در بارداری بیشتر بدانید و یا با عوارض و خطرات زدن واکسن آنفولانزا در بارداری آشنا شوید با گروه ماما سلامت همراه باشید.

 

درباره واکسن آنفولانزا بیشتر بدانید!

 

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در خصوص واکسن آنفولانزا در نظر بگیرید این است که احتمال ابتلا به ویروس آنفولانزا را به صفر درصد نمی‌رساند، بلکه در دو بخش اثرگذار است:

-اول این که شمار دفعاتی که ممکن است فرد، در طول یک سال به این ویروس مبتلا شود را کاهش می‌دهد.

-دومین تاثیر این است که شدت و وخامت حال بیمار را در مدت زمان ابتلا به ویروس آنفولانزا می‌کاهد.

بنابراین مجموعه علائم و تاثیراتی که در اثر ابتلا به ویروس آنفولانزا در فرد ایجاد می‌شود را با تزریق واکسن می‌توان کاهش داد و از بروز خطرات جدی پیشگیری کرد.

 

آنفولانزا در بارداری

 

با توجه به اینکه در دوران بارداری سیستم ایمنی مادر سرکوب می‌شود و تغییراتی در سیستم تنفسی به دلیل ایجاد فضای لازم برای رشد نوزاد ایجاد می‌گردد که در کل این عوامل بر روی ابتلا افراد به آنفولانزا تاثیر گذار است.

آنفولانزا برخلاف سرماخوردگی مشکل جدی می‌تواند برای فرد ایجاد کند به طوری که ذات‌الریه از عواقبی است که در کمین افراد مبتلا است. ابتلا به آنفولانزا خطرات جبران ناپذیری را برای جنین نیز ایجاد می‌کند، من جمله افزایش خطر سقط جنین، به وجود آمدن ناهنجاری‎هایی در جنین و کم وزن متولد شدن نوزاد و…

این نکته فراموش نشود این عوارض در همه ی افراد مشاهده نمی‌شود.

 

علائم آنفولانزا در بارداری

 

تشخیص آنفولانزا از سرماخوردگی به راحتی توسط پزشک صورت می‌گیرد و علائم آنفولانزا عبارت است از:

 •  تب بالای 38
 • داشتن سردرد
 • احساس خستگی و ضعف
 • سرفه
 • کاهش اشتها
 • گلو درد
 • استفراغ و… .

 

واکسن آنفولانزا در بارداری مادر باردار بیمار

 

چگونه از آنفولانزا در بارداری پیشگیری کنیم؟

 

مراحل ساده‌ای وجود دارند که می‌توانند به عنوان اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آنفولانزا مورد استفاده قرار گیرند. این اقدامات عبارتند از:

 • شستشوی مرتب دست‌ها به‌ خصوص پس از دست دادن ؛
 • استراحت و خواب کافی ؛
 • مصرف مایعات فراوان ؛
 • دست ندادن با افراد بیمار ؛
 • ضدعفونی کردن وسایل افراد مبتلا به آنفولانزا.

در کنار رعایت این موارد، محققان، تزریق واکسن آنفولانزا در بارداری را به ‌عنوان مؤثرترین راه برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری توصیه می‌کنند. تحقیقات ثابت کرده است واکسیناسیون آنفولانزا برای مادر باردار و نوزاد متولد نشده ایمن و بی‌خطر است. با این حال، تزریق واکسن آنفولانزا در بارداری از نوع استنشاقی برای زنان باردار یا زنانی که اقدام به بارداری نموده‌اند توصیه نمی‌شود، زیرا این نوع از واکسن دارای ویروس زنده است.

اگر چه توصیه می‌شود واکسیناسیون علیه آنفولانزا در اوایل شیوع آنفلوانزا (مهرماه) انجام شود اما مادران باردار می‌توانند هر زمان در طول دوران بارداری واکسیناسیون را انجام دهند.

علاوه‌بر مزایای جلوگیری از ابتلای مادر به این بیماری تزریق واکسن آنفولانزا در بارداری برای جنین نیز سودمند است. زیرا هنگامی که یک مادر در حین بارداری واکسینه می‌شود، آنتی‌بادی‌ها از طریق جفت به جنین منتقل شده و جنین را تا شش ماه پس از تولد در برابر آنفولانزا محافظت می‌کنند. ایمنی واکسن آنفولانزا برای مادرانی که شیرده هستند نیز ثابت شده است.

تنها عوارض جانبی مانند درد، التهاب و قرمزی ممکن است که در هنگام تزریق ایجاد گردد.

 

بهبود آنفولانزا در بارداری

 

اگر احتمال می‌دهید که در دوران بارداری به آنفولانزا مبتلا شده‌اید، برای بهبود این بیماری بلافاصله پزشک عمومی خود را ملاقات کنید. اگر هم مطمئن نیستید که آیا این بیماری یک سرماخوردگی است یا آنفولانزا، از حدس زدن پرهیز کنید و با پزشکتان تماس بگیرید.

همچنین تا دو هفته بعد از زایمان، فرد نسبت به آنفولانزا بسیار آسیب‌پذیر خواهد بود. به همین دلیل، اگر اخیراً زایمان کرده‌اید و به آنفولانزا مبتلا شده‌اید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. در زمان ابتلا به آنفولانزا باید در رختخواب بمانید و مدت زمان زیادی را استراحت کنید. شاید یک هفته طول بکشد تا حال شما بهتر شود. اگر تب دارید، مقدار زیادی آب بنوشید تا از کم‌آبی شدید بدنتان جلوگیری کنید.

شما همچنین می‌توانید با تجویز و مشورت پزشک از استامینوفن برای پایین آوردن تب و درد استفاده کنید. اگر در سه ماهه اول یا سه ماهه دوم بارداری هستید، در مورد مصرف ایبوپروفن با پزشک خود مشورت کنید، زیرا این دارو اغلب توصیه نمی‌شود. در سه ماهه سوم بارداری به طورکلی نباید از ایبوپروفن استفاده شود، زیرا برای کودک خطر دارد. در هر صورت به پزشک مراجعه کنید و درمان‌های تعیین‌شده را با دقت پیگیری کنید.

 

اهمیت تزریق واکسن آنفولانزا در بارداری

 

تحقیقات در زمینه این بیماری، اهمیت تزریق واکسن آنفولانزا در بارداری و استفاده از داروهای ضد ویروسی را برای زنان باردار در مراحل مشکوک به آنفولانزا تایید می‌کند. افراد بالای 6 ماه باید هر سال واکسن آنفولانزا را دریافت کنند؛ به ویژه زنان باردار، جوانان، پیران و هر کسی که بیماری مزمنی دارد؛ باید اهمیت بیشتری به این واکسن بدهند. این افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آنفولانزا قرار دارند.

آنفولانزا می‌تواند از نظر شدت بیماری، طیف وسیعی از خفیف تا شدید را در برگیرد. در هر صورت آنفولانزا برای زنان باردار از همه خطرناک‌تر است. در طول بارداری سیستم ایمنی بدن، قلب و ریه تغییراتی می‌کند که زنان را در طول حاملگی و دو هفته بعد از زایمان، در معرض آنفولانزا آسیب‌پذیر می‌کند. سعی می‌شود واکسن‌های جدید انواع متفاوتی از ویروس‌ها را در بربگیرد تا احتمال آلوده شدن مادر به ویروس آنفولانزا کاهش یابد.

 

واکسن آنفولانزا در بارداری بارداری و سرما خوردگی

 

آیا تزریق واکسن آنفولانزا در بارداری بی خطر است؟

 

واکسن آنفولانزا سال‌ها بدون مشکل تزریق شده است و استفاده از آن برای زنان باردار بی خطر است. با این حال، زنان باردار نباید از واکسن آنفولانزای زنده ضعیف شده (LAIV) که به صورت اسپری بینی در بازار موجود است، استفاده کنند. زیرا این نوع واکسن حاوی میکروارگانیسم های ویروسی زنده است که می‌توانند از جفت عبور کرده و به عفونت ویروسی در جنین منجر شوند.

با این حال، پزشکان یادآوری می‌کنند آسیب دیدگی احتمالی جنین در اثر دریافت واکسن استنشاقی به صورت نظری مطرح شده است، اما پزشک برای احتیاط، تزریق این واکسن را توصیه نمی‌کنند.

واکسن آنفولانزا در بارداری ممکن است، احتمال ابتلای فرد به آنفولانزا و نیاز به بستری شدن در بیمارستان به دلیل عوارض احتمالی را کاهش دهد. مطالعات نشان می دهد استفاده از واکسن آنفولانزا در بارداری می‌تواند خطر بستری شدن بر اثر آنفولانزا را تا 40 درصد کاهش دهد.

با واکسینه شدن مادر و زدن واکسن آنفولانزا در بارداری، آنتی بادی‌های محافظ، به جنین منتقل می‌شود و کودک چندین ماه پس از تولد در برابر آنفولانزا ایمن است. زنان بارداری که قبل از بارداری به بیماری‌هایی مبتلا شده اند، نیازی به رضایت کتبی پزشک برای تزریق واکسن ندارند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *