مطالب علمی, آرایش و زیبایی

آیا رنگ کردن مو در بارداری برای جنین ضرر دارد؟

رنگ کردن مو در بارداری تصویر خانم با موهای رنگ شده

رنگ کردن مو در بارداری از مواردی است که باید به صورت ویژه به آن توجه داشت! از آنجا که هر کاری که مادر در طول بارداری انجام می دهد ممکن است روی جنین اثر داشته باشد، گروه ماما سلامت در صدد برآمدند درباره موضوع رنگ کردن مو در بارداری به شما اطلاعات مفیدی ارائه دهند.

 

مو از چه جنسی است؟

 

موها، تارهای کلاژنی هستند که از پوست بیرون می‌زنند و از دو قسمت ریشه (درون پوست) و ساقه (بیرون پوست) تشکیل شده‌اند. ریشه مو برخلاف ساقه، زنده است. بیشتر سطح پوست انسان به جز کف دست، پا و قسمت‌هایی از اندام جنسی از مو پوشیده شده است. ویژگی‌های ظاهری مو نیز مانند سایر اعضای بدن ارثی و ژنتیکی است و در افراد مختلف متفاوت است.

رشد موها پیوسته نبوده، بلکه دوره‌ای و چرخه‌ای است. موها در یک دوره سریع رشد می‌کنند و در دوره دیگر رشدشان متوقف می‌شود و حتی در دوره‌ای شروع به ریزش می‌کنند. البته این دوره‌ها در همه موها یکسان نیست.

 

موها در بارداری چه تغییری می‌کنند؟

 

نوسانات هورمونی در دوران بارداری، موها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. خوشحال باشید، چرا که بیشتر زنان باردار از تغییرات ایجاد شده در موهایشان در حاملگی راضی هستند. زیبایی، شفاف شدن و تغییر حالت مو از مزایای بارداری است. البته این تغییرات به جنس موها قبل از بارداری نیز بستگی دارد. ممکن است خوش شانس نباشید و موهایتان دستخوش تغییرات ناخوشایند شود.

معمولا در زنان باردار بیش از 90 درصد موها در دوره رشد و حدود 10 درصد دیگر در دوره استراحت قرار می‌گیرد. با اتمام بارداری حدود صد تار مو در شبانه روز می‌ریزد و موهای جدید جایگزین می‌شوند. نگران ریزش موها بعد از دوران حاملگی نباشید شاید عوامل دیگری مانند خونریزی زمان زایمان در آن تأثیر بگذارد ولی اغلب طبیعی است.

 

دکلره و رنگ کردن مو در بارداری

 

علیرغم علاقه به زیبایی و رنگ کردن مو در زنان، همیشه دل نگرانی‌هایی هنگام استفاده از این مواد شیمیایی در بارداری وجود دارد. با اینکه تحقیقات زیادی روی تأثیر رنگ کردن مو در بارداری انجام شده است، اما اثر مضر آن بر نقایص هنگام تولد مشخص نشده

است. با این حال دلیلی برای بی خطری آن وجود ندارد. به دلیل حیاتی بودن سه ماهه  اول بارداری برای جنین، توصیه می‌شود در این دوران از رنگ کردن موهای خود بپرهیزید.

با وجود ثابت نشدن تأثیر رنگ مو و دکلره بر سقط یا ناهنجاری جنینی، واضح است که این مواد می‌توانند از راه پوست جذب سیستم گردش خون شوند. بنابراین پیشنهاد می‌شود رنگ کردن موهای خود را تا پایان بارداری به تعویق بیاندازید.

 

بهترین زمان برای رنگ کردن مو در بارداری

 

اگرچه دوران رویانی و سه ماه اول بارداری برای تشکیل جنین حساس و حیاتی است، اما پیشنهاد می‌شود در تمام این دوران احتیاط کنید و از رنگ، دکلره و فر کردن مو بپرهیزید. زیرا در هر حال مواد شیمیایی به کار رفته در انواع رنگ موها خطرناک است.

حتی رنگ‌های گیاهی موجود در بازار نیز دارای ترکیبات شیمیایی هستند. یکی از این مواد مضر «پارافنیلن دیآمین» است که به راحتی از پوست عبور می‌کند. نه تنها ممکن است به جنین آسیب رساند بلکه بوی آن برای زنان باردار نیز آزاردهنده است.

اما اگر همچنان می‌خواهید این کار را در بارداری انجام دهید تا نیمه بارداری خود صبر کنید.

 

چگونه خطرات رنگ کردن مو در بارداری را کاهش دهیم؟

 

اگر می‌خواهید در این دوران نیز موهای سفید خود را بپوشانید و آراسته شوید بهتر است حداقل هنگام رنگ کردن مو بیشتر به سلامت خود و جنین تان توجه کنید و نکات زیر را هم مد نظر داشته باشید:

 

-حساسیت پوستی و آلرژی خود را قبل از استفاده از رنگ بررسی کنید.

برای تست کردن رنگ مو می‌توانید یک مقدار از آن را روی پوست ناحیه گوش یا روی بازو بمالید و دو روز صبر کنید. اگر ناحیه مورد نظر دچار سوزش، خارش و قرمزی نشد می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

دستکش محافظ را فراموش نکنید.

بهتر است فرد دیگری این کار را برای شما انجام دهد ولی در صورتی که خودتان می‌خواهید انجام دهید، دستکش بپوشید.

 

بعد از رنگ کردن سر خود را سریع و به خوبی بشویید.

بیش از حد زیر رنگ ننشینید و ترجیحاً ابرو و مژه‌های خود را رنگ نکنید.

 

در هوای آزاد با تهویه عالی موهایتان را رنگ کنید

در صورت رنگ کردن مو در بارداری حتما در محیط باز یا در جایی که هوای تازه در جریان است این کار را انجام دهید.

 

راه‌های کم خطر برای زیبا تر کردن موها در دوران بارداری

 

موهایتان را های لایت کنید.

در روش هایلایت، ریشه‌های مو درگیر رنگ نمی‌شود، در نتیجه احتمال تماس مستقیم رنگ با پوست کم می‌شود.

 

از رنگ موهای مناسب استفاده کنید.

در هنگام تهیه رنگ مو به ترکیبات روی برچسب آن توجه کنید تا «آمونیاک» و «پراکسید» نداشته باشد. اگر از رنگ موی با کیفیت استفاده کنید نیازی به رنگ کردن پشت سر هم نیست. رنگ موهای گیاهی مانند حنا را نیز فراموش نکنید.

 

از ریمل مژه و ابرو استفاده کنید.

اگر اصرار دارید تا رنگ مژه‌ها و ابروهایتان را در دوران بارداری تغییر دهید بهتر است به جای رنگ ابرو از ریمل‌های موقتی ابرو و مژه استفاده کنید. این محصول می‌تواند سریع‌تر و آسان‌تر شما را به شکل دلخواهتان برساند. این ریمل‌ها جایگزین خوبی برای رنگ موهای تیوبی و اسپری رنگ مو هستند.

 

انتخاب رنگ موی مناسب دوران بارداری

 

رنگ‌های دائمی ممکن است بهترین نتیجه را برایتان به ارمغان آورند، ولی تنها گزینه روی میز برای رنگ کردن مو در بارداری نیستند. برای امنیت بیشتر در دوران حاملگی، پیشنهاد می‌کنیم تا از رنگ‌های بدون آمونیاک، بدون بلیچ (bleach-free) یا رنگ‌های نیمه دائمی استفاده ‌کنید.

ماندگاری رنگ‌های نیمه دائمی مانند رنگ‌های دائمی نیست ولی می‌تواند میزان قرار گیری‌تان در معرض مواد شیمیایی را به حداقل برساند. این مهم می‌تواند سبب ایجاد آرامش خاطر برای مادران باردار باشد. گزینه‌های امن‌تر، استفاده از رنگ‌ موی گیاهی برای دوران بارداری مانند حناست.

 

خرید دستگاه ضدعفونی کننده برقی کاپ قاعدگی از فروشگاه لوازم بهداشتی ماماسلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *