کرم ضد آفتاب کودکان

فیلـتر

نمایش دادن همه 3 نتیجه

همه ما با فواید کرم ضد آفتاب آشنایی داریم. ولی اغلب در مواردی مانند استفاده از ضد آفتاب برای کودکان، استفاده در فصل زمستان یا مخصوصاً زمانی که بحث تجدید کرم ضد آفتاب مطرح است، غفلت می‌کنیم.

در فصول گرم سال اغلب کودکان بیشتر از خانه خارج می‌شوند تا از تفریحات تابستانه لذت ببرند. اما این تفریحات تا زمانی بی‌خطر محسوب می‌شوند که پوست فرزند شما با کرم ضد آفتاب کودکان در برابر پرتوهای خورشید، محافظت شود.

میزان آسیب پوست به مدت ‌زمان مواجهه با آفتاب، تغییرات فصلی در شدت تابش خورشید، موقعیت جغرافیایی و ویژگی‌های مختص هر فرد ازجمله سن، رنگ پوست، عوامل رفتاری و سیستم ایمنی بستگی دارد. چین و چروک و سرطان پوست مشکلاتی نیستند که یک‌شبه ایجاد شوند، پس پیشگیری را هرچه زودتر آغاز کنیم، نتایج بهتری خواهیم گرفت.

محافظت در برابر پرتوهای آسیب‌رسان خورشید

پرتو فرابنفش (UV) تابشی نامرئی است که بخشی از طیف نور خورشید را تشکیل می‌دهد. پرتوهای فرابنفش می‌توانند به سلول‌های پوستی نفوذ کرده و ساختار آن‌ها را تغییر دهند.

سه نوع پرتو فرابنفش وجود دارد:

پرتو فرابنفش :A این پرتو فراوان‌ترین منبع تابش خورشیدی در سطح زمین است که به لایه‌های زیرین پوست نفوذ می‌کند. این پرتو می‌تواند به بافت همبند آسیب برساند و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد؛ این پرتو باعث شل‌شدن و افتادگی پوست نیز می‌شود.

پرتو UVB: این پرتو کمتر به عمق پوست نفوذ می‌کند، اما همچنان می‌تواند در ایجاد برخی از انواع سرطان‌های پوست دخیل باشد؛ این پرتوها همچنین عامل اصلی ایجاد چین و چروک پوست هستند.

پرتوهای UVC: این نوع از پرتوهای فرابنفش، خطری برای انسان ایجاد نمی‌کنند؛ چون به وسیله جو زمین جذب می‌شوند.

کرم ضد آفتاب کودکان تصویر کودک با نقاشی خورشید با کرم

چرا باید از کرم ضد آفتاب کودکان برای آن‌ها استفاده کرد؟

پوست کودکان خصوصا کودکان زیر ۲ سال به دلایل متعدد، ازجمله ویژگی‌های ساختاری و عملکردی پوست، بیشتر مستعد آسیب بعد از قرارگرفتن در معرض نور خورشید است. لایه خارجی پوست در کودکان 10 برابر نازک‌تر از پوست بزرگسالان است. این امر آن‌ها را نسبت به خطرات احتمالی نظیر آفتاب‌سوختگی آسیب‌پذیرتر می‌کند.

قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور آفتاب و آفتاب‌سوختگی‌های دوران کودکی می‌تواند به بروز کک‌ومک یا خال‌ و به دنبال آن در جوانی به پیری زودرس پوست منجر شود.

بهترین کرم ضد آفتاب کودکان چیست؟

در فرمولاسیون کرم‌های ضد آفتاب مواد گوناگونی برای منعکس‌کردن پرتوهای خورشیدی وجود دارد. برای بهره‌بردن از اثرات محافظتی ضد آفتاب، توصیه می‌شود هر قسمتی از بدن کودک‌تان را که در معرض تابش آفتاب قرار می‌گیرد حداقل 15 تا 20 دقیقه قبل از بیرون‌رفتن، با ضد آفتاب کودکان بپوشانید.

انواع کرم‌های ضد آفتاب

کرم‌های ضد آفتاب در دو نوع شیمیایی و فیزیکی تولید می‌شوند. البته برخی از ضد آفتاب‌ها نیز هر دو نوع فیلتر فیزیکی و شیمیایی را دارند.

کرم ضد آفتاب شیمیایی

ضد آفتاب‌های شیمیایی جذب لایه بالایی پوست می‌شوند. این نوع از ضد آفتاب‌ها از طریق واکنش با پوست، پرتوهای فرابنفش را جذب کرده و پیش از آنکه به پوست آسیب برسانند، آن‌ها را به انرژی تبدیل می‌کنند.

ضد آفتاب‌های شیمیایی اغلب مخصوص صورت ساخته شده‌اند و همچنین در بطری‌های اسپری یافت می‌شوند. چون ضد آفتاب‌های شیمیایی به جذب پوستی نیاز دارند، باید حداقل 20 تا 30 دقیقه قبل از بیرون‌رفتن از منزل استفاده شوند.

ضد آفتاب فیزیکی

این ضد آفتاب‌ها که گاهی اوقات ضد آفتاب‌های مینرال یا معدنی نیز نامیده می‌شوند، شامل دو ماده اکسید روی (زینک اکساید) و دی‌اکسید تیتانیوم هستند. این ترکیبات روی پوست قرار می‌گیرند و پرتوهای خورشید را منحرف یا منعکس می‌کنند.

این نوع از ضد آفتاب‌ها مانند سپر عمل کرده و هر دو ترکیب به کار رفته در فرمولاسیون آن‌ها از پوست در برابر پرتوهای UVA و UVB به ‌خوبی محافظت می‌کنند. به علت غلظت بیشتر و عدم جذب پوستی، ضد آفتاب‌های فیزیکی برخی از برندها ممکن است یک لایه سفیدرنگ روی پوست باقی بگذارند، اما این مشکل در برخی دیگر از برندها برطرف شده است.

متخصصان اطفال و متخصصان پوست، استفاده از ضد آفتاب‌های مینرال (فرمولاسیون‌هایی که حاوی دی‌اکسید تیتانیوم یا اکسید روی هستند) را برای کودکان خردسال و افرادی که پوست خشک یا اگزما دارند، توصیه می‌کنند. این نوع از کرم‌های ضد آفتاب جذب پوستی ندارند، بنابراین احتمال ایجاد واکنش در پوست‌های حساس کمتر می‌شود.

همچنین درباره کرم‌ ضد آفتاب کودکان که به صورت اسپری می‌باشد و ممکن است استنشاق شود، هشدار داده و اعلام شده کودکان به هیچ‌وجه نباید از این نوع ضدآفتاب‌ها استفاده کنند.

کرم ضدآفتاب کودکان پرودرما

کدام عدد SPF برای کرم ضد آفتاب کودکان مناسب است؟

SPF یا فاکتور حفاظتی در برابر خورشید، نشانگر اثربخشی ضدآفتاب در پیشگیری از آفتاب سوختگی است. برای اینکه متوجه شوید ضدآفتاب تا چند ساعت از پوست کودکتان در برابر آفتاب سوختگی محافظت می‌کند، باید عدد SPF را در مدت زمانی که طول می‌کشد پوست کودکتان قرمز شود (در حالی که با ضدآفتاب پوشیده نشده است)، ضرب کنید.

به طور مثال، می‌توان از پوست کودکی که در 10 دقیقه قرمز می‌شود، با ضدآفتاب SPF 15 (که پرتوهای UVB را تا 93 درصد مهار می‌کند) برای تقریباً 150 دقیقه یا دو ساعت و نیم در برابر آفتاب‌سوختگی محافظت کرد.

با این حال در زندگی واقعی دستیابی به این سطح از محافظت دشوار است. عواملی مانند نوع پوست، شدت پرتو فرابنفش، شنا و خشک کردن بدن و مقدار ضدآفتابی که استفاده می‌کنید، می‌توانند بر میزان محافظت کرم ضد آفتاب کودکان تأثیر بگذارند.

متخصصان اطفال توصیه می‌کند از ضدآفتاب دارای SPF حداقل 30، برای کودکان استفاده کنید. هرچه محصولی SPF بالاتری داشته ‌باشد (تا حد مشخصی)، محافظت بیشتری هم دارد. SPF 30 تا 97 درصد و SPF 50 تا 98 درصد از پرتوهای UVB را مهار می‌کند. در حقیقت به SPF بالاتر نیز نیازی نیست، زیرا حتی SPF100 هم نمی‌تواند کل پرتوهای فرابنفش را مسدود کند و نهایتاً 99 درصد آن‌ها را مهار می‌کند.

کرم ضد آفتاب کودکان تصویر کودک با لباس پوشیده در کنار دریا

کرم ضد آفتاب کودکان از چه عوارضی پیشگیری می‌کند؟

قرار گرفتن مکرر در برابر نور خورشید باعث می‌شود تغییرات کوتاه‌مدت و بلندمدت در ساختار پوست ایجاد شود.

-از عوارض کوتاه‌مدت قرار گرفتن مکرر زیر نور خورشید، قرمز شدن پوست است که معمولاً با عنوان آفتاب‌سوختگی شناخته می‌شود. به دنبال قرمز شدن پوست، ملانوسیت‌ها (سلول‌هایی در پوست و چشم که حاوی ملانین هستند) فعال شده، سرعت تولید ملانین افزایش یافته و در نتیجه پوست تیره و لک‌دار می‌شود.

-اثرات طولانی‌مدت قرار گرفتن مکرر در معرض آفتاب شامل از بین رفتن برگشت‌ناپذیر قابلیت کشسانی پوست و در نتیجه بروز علائم پیری پوست و احتمال ابتلا به سرطان‌های پوستی، ملانوما و غیر ملانوما، است.

کودکان از چه سنی باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنند؟

6 ماهگی زمان شروع مصرف ضد آفتاب در کودکان است. البته این به معنای کنار گذاشتن سایر روش‌های محافظت از نور آفتاب که تا 6 ماهگی برای کودک خود استفاده کردید، نیست. پوشاندن کودک با لباس مناسب و در سایه راه‌رفتن، همچنان و برای همیشه، اهمیت دارند. با افزایش سن، کودک زمان بیشتری را خارج از منزل می‌گذراند، درنتیجه استفاده از کرم ضد آفتاب کودکان به محافظت از بخش‌هایی از پوست، مانند دست، صورت و گردن که در معرض تابش خورشید است، کمک می‌کند.

برای کودک خود از یک ضد آفتاب مخصوص کودکان که مینرال باشد و طیف‌گسترده (به این معنی که از پوست در برابر هر دو پرتو UVA و UVB محافظت کند) با SPF 30 یا بالاتر و +++PA یا ++++PA استفاده کنید.

 

اطلاعات بیشتر ...