مطالب علمی, پزشکی, تغذیه

ضرورت مصرف مولتی ویتامین در بارداری

مولتی ویتامین در بارداری

مصرف یک مولتی ویتامین در بارداری برای کمک به پوشش هر گونه شکاف تغذیه ای در رژیم غذایی مادران باردار ایده خوبی است. اگر چه داشتن یک رژیم غذایی سالم، به خصوص در دوران بارداری همیشه یک انتخاب عاقلانه است، ولی ممکن است به  دلیل وجود حالت تهوع صبحگاهی و یا در برخی مادران باردار به وجود آمدن حس بیزاری از غذا، داشتن تغذیه مناسب سخت می شود. ماما سلامت  دراین مقاله به ضرورت مصرف مولتی ویتامین در بارداری پرداخته است.

 

مصرف مولتی ویتامین در بارداری

 

منظور از ویتامین بارداری ، ویتامین هایی است که مادران باردار در دوران بارداری حتی اگر مشکلی نداشته باشند باید از آنها استفاده کنند. این ویتامین ها به رشد سالم بارداری و حفظ مقاومت بدن مادر باردار کمک می کند. همچنین مصرف مولتی ویتامین بارداری در پیشگیری از زایمان زودرس را موثر بوده، و احتمال وزن کم نوزاد هنگام بارداری را نیز در حدود 23% کم می کند.

ویتامین بارداری و داروهایی که در دوران بارداری باید مصرف شوند مانند افراد غیر باردار نیستند. نیازهای تغذیه ای بدن شما در دوران بارداری نسبت به زمان های دیگر متفاوت است و مولتی ویتامین مخصوص بارداری برای رفع این نیازها طراحی شده اند. به عنوان مثال، مولتی ویتامین در بارداری، حاوی آهن، کلسیم و اسید فولیک بیشتری نسبت به مولتی ویتامین های استاندارد هستند. اسید فولیک، به ویژه، جزء ضروری هر رژیم غذایی است، اما برای زنان باردار بسیار مهم است.

همچنین دلیل دیگری که در دوران بارداری از مولتی ویتامین مخصوص بارداری و داروهای خاصی استفاده می شود این است که این محصولات که می توانند از طریق جفت به نوزاد منتقل شوند، ممکن است به نوزاد آسیب برسانند. بنابراین، ویتامین ها یا داروهای مورد استفاده نباید بدون نظر پزشک مصرف شوند.

هنگامی که باردار هستید، به مقدار بیشتری از مواد مغذی از جمله پروتئین، فولات ، ید ، آهن و برخی ویتامین ها نیاز دارید.:

 • فولات (به نام “اسید فولیک” در فرم مکمل) به جلوگیری از نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا کمک می کند که حداقل 1 ماه قبل از بارداری و در طول 3 ماه اول بارداری مصرف شود.
 • کولین: بین 90 تا 95 درصد از افراد باردار به اندازه کافی کولین مصرف نمی کنند، یک ماده مغذی که برای سلامت اعصاب مورد نیاز است. مانند اسید فولیک، کولین نیز باید قبل از بارداری مصرف شود، زیرا به کاهش خطر نقص لوله عصبی کمک می کند.این ماده مغذی که به طور طبیعی در غذاهایی مانند تخم مرغ، گوشت، مرغ، لوبیا و سبزیجات برگ‌دار یافت می‌شود، به رشد جفت (ارگانی که اکسیژن و مواد مغذی را برای جنین در حال رشد تامین می‌کند) نیز کمک می کند و ممکن است خطر ابتلا به پره اکلامپسی را کاهش دهد. با این حال، حتی با یک رژیم غذایی سالم، بسیاری از مردم نمی توانند نیاز روزانه کولین را برآورده کنند. کارشناسان توصیه می کنند زنان باردار روزانه 450 میلی گرم کولین دریافت کنند.
 • ید برای رشد سیستم عصبی و رشد مغز جنین ضروری است. توصیه می شود که یک فرد قبل از بارداری روزانه 150 میکروگرم و در طول بارداری روزانه 220 میکروگرم از ویتامین یا منبع غذایی مصرف کند. غذاهای حاوی ید عبارتند از ماهی، لبنیات و نمک یددار.
 • مادران در دوران بارداری به آهن بیشتری نیاز دارند. آهن اضافی به رفع نیازهای افزایش حجم خون که برای ارسال اکسیژن و مواد مغذی به جنین ضروری است کمک می کند. با نزدیک شدن به پایان بارداری، حجم خون فرد باردار حدود 1 تا 1.5 لیتر افزایش می یابد. برای حمایت از این تغییرات مهم، به مادران باردار توصیه می شود که روزانه 27 میلی‌گرم آهن مصرف کنند که از 18 میلی‌گرم قبل از بارداری بیشتر است.  قرص آهن در بارداری به جلوگیری از کم خونی در مادر و همچنین وزن کم هنگام تولد در نوزاد کمک می کند.
 • ویتامین B12 و ویتامین D نیز اهمیت ویژه ای دارند زیرا از رشد سیستم عصبی (B12) و اسکلت (D) کودک حمایت می کنند. مصرف کافی ویتامین C همچنین به بهبود جذب آهن از رژیم غذایی شما کمک می کند.

  مولتی ویتامین در بارداری-ضرورت مصرف

منظور از مولتی ویتامین مخصوص بارداری چیست؟

 

مولتی ویتامین مخصوص بارداری، مکمل‌هایی هستند که برای زنان باردار ساخته می‌شوند تا ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای بارداری سالم را به بدنشان برسانند. پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که هنگام شروع برنامه ریزی برای بارداری و همچنین در دوران بارداری، مولتی ویتامین مخصوص بارداری را مصرف کنید.

مهمترین ویتامینی که باید در دوران بارداری استفاده شود اسید فولیک است. در حالی که توصیه می شود سایر ویتامین ها از طریق غذا مصرف شوند، اسید فولیک نیز باید به عنوان مکمل استفاده شود. در این مرحله بهتر است  اسید فولیک را به عنوان یکی از مکمل های قبل از بارداری از 3 ماه قبل از اقدام به بارداری شروع کنید و تا پایان بارداری ادامه دهید.

مولتی ویتامین در بارداری-مواد مغذی مورد نیاز برای بارداری سالم

در مولتی ویتامین مخصوص بارداری به دنبال چه چیزی باشم؟

مولتی ویتامین در بارداری به شما کمک می کند تا مواد مغذی مورد نیاز برای بارداری سالم را دریافت کنید.

 • به دنبال مولتی ویتامین در بارداری باشید که دارای:
 • 400 میکروگرم (mcg) اسید فولیک
 • 400 واحد بین المللی ویتامین D
 • 200 تا 300 میلی گرم (میلی گرم) کلسیم
 • 70 میلی گرم ویتامین C
 • 3 میلی گرم تیامین
 • 2 میلی گرم ریبوفلاوین
 • 20 میلی گرم نیاسین
 • 6 میکروگرم ویتامین B12
 • 10 میلی گرم ویتامین E
 • 15 میلی گرم روی
 • 17 میلی گرم آهن
 • 150 میکروگرم ید

مولتی ویتامین در بارداری-مواد مغذی مورد نیاز برای بارداری سالم

مصرف مولتی ویتامین در بارداری نباید جایگزین یک رژیم غذایی متعادل شود

 

مولتی ویتامین ترکیبی از ویتامین ها و موادمعدنی مختلف است که معمولا بصورت قرص مصرف می شود. برخی از مولتی ویتامین ها مخصوص دوران بارداری طراحی شده اند (مولتی ویتامین های بارداری). اما فراموش نکنید که جایگزین مناسبی برای یک رژیم مغذی نیستند. حتی اگر مولتی ویتامین دوران بارداری مصرف می کنید، اینکه تغذیه سالم داشته باشید اهمیت زیادی دارد. در دوران بارداری از مصرف مولتی ویتامین هایی که برای بارداری طراحی نشده اند خودداری کنید.

بازدید از مقاله علائم اولیه بارداری کدام است؟ از مجله اینترنتی ماماسلامت را به شما توصیه می کنیم.

 

دیدگاهی در مورد “ضرورت مصرف مولتی ویتامین در بارداری

 1. نیشتمان گفت:

  مرسی خیلی مفید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *