مطالب علمی, پزشکی

همه چیز درباره فواید شکم بند بارداری و نحوه استفاده از آن!

فواید شکم بند بارداری تصویر خانم باردار با شکم بند

گروه ماما سلامت درباره فواید شکم بند بارداری، معایب و مزایای آن، در این مقاله به شما اطلاعات مفیدی ارائه داده است! بستن شکم بند بارداری در طول این دوران به کاهش بسیاری از دردها و آسیب‌های احتمالی کمک کننده خواهد بود. با ما همراه باشد تا اطلاعات مهم و کاربردی درباره بستن شکم بند بارداری و فواید آن در این دوران و حتی پس از زایمان، بیشتر بدانید.

شکم بند بارداری چیست؟

انتظار به ‌دنیا آمدن فرزند، شیرین‌ترین انتظاری است که یک زن در طول زندگی خود تجربه می‌کند. با وجود تمام سختی‌ها و دردسرهای احتمالی در بارداری، این دوران بدون شک یکی از منحصر به ‌فردترین ایام زندگی هر مادری خواهد بود. شکم ‌بند در میان آن دسته از لوازمی قرار دارد که استفاده از آن در این دوران، فواید بسیار زیادی را نصیب مادر و جنین می‌کند و لذت یک حاملگی به‌ یاد ماندنی را در اختیار مادران قرار می‌دهد.

شکم‌بند، یک محصول اختصاصی برای بانوان باردار است و تاثیر بسیار زیادی در حمایت از قسمت کمر و شکم آنان در این دوران ایفا می‌کند. در کنار فواید شکم‌ بند بارداری، که برای مادر و جنین دارند، محصولاتی با کاربری بسیار آسان به ‌شمار می‌روند. روش بستن شکم بند بارداری بسیار ساده است و مطابق با نوع محصول و دستور‌العملی که در دفترچه‌ راهنمای آن درج شده است، انجام می‌شود.

شکم بند بارداری به نحوی طراحی شده است که از پایین کمر و شکم در دوران حاملگی حمایت کند و به خاطر ویژگی انعطاف پذیری که دارد به ویژه در سه ماهه دوم و سوم بارداری برای زنان باردار فعال مناسب است.

فواید شکم بند بارداری

فواید شکم بند بارداری

فواید شکم بند بارداری، با استفاده از آن‌ ارتباط مستقیم دارد. استفاده از شکم بند به یک مادر باردار اجازه می‌دهد که علاوه بر مراقبت از عضلات شکم و کمر، در انتخاب نوع پوشش راحت‌تر باشد. به طور کلی فواید شکم بند بارداری عبارت هستند از:

1. کاهش مشکلات لگنی:

از فواید شکم بند بارداری این است که خطر سقوط نوارهای شکمی لگن را در این دوران کمتر می‌کنند و در حفظ تعادل مادر بسیار تاثیر به سزایی دارند.

2. کاهش درد دنده در بارداری:

تقسیم وزن کودک  به طور یکنواخت روی شکم و کمر مادر از فواید بستن شکم بند بارداری است. این کار فشار روی ماهیچه‌های پایین بدن، رباط‌‌ها، مفاصل و کمر را کاهش می‌دهد و موجب حفظ سلامت آن‌ها می‌شود. این شکم بندها درد دنده در بارداری را نیز بسیار کاهش می‌دهند.

3.پیشگیری از انقباضات زودرس:

حمایت و ثبات عرضه شده توسط این محصولات، استرس کلی بدن را کاهش می‌دهد و ممکن است به جلوگیری از انقباضات زودرس کمک کند. از مهم‌ترین فواید شکم بند بارداری همین موضوع است.

4. کاهش فشار بر روی مثانه:

به دلیل اضافه وزن و فشار زیاد بر روی مثانه مادران اغلب دچار افتادگی مثانه بعد از بارداری می‌شوند. از فواید بستن شکم بند بارداری این است که، شکم و وزن کودک را به سمت بالا می‌برد و فشار روی مثانه را کاهش می‌دهد.

5. کاهش دردهای سیاتیکی:

معمولا رباط‌های مفاصل ساکروایلیاک ران در دوران بارداری شل و منجر به بروز درد می‌شوند. از فواید استفاده از شکم بند بارداری، تقسیم وزن کودک است که  در نتیجه آن درد و ناراحتی ناشی از سیاتیک را کاهش می‌یابد.

فواید شکم بند بارداری  فواید بستن شکم بند بارداری

  1. 6. قابل استفاده در بارداری و بعد از زایمان:

یکی از فواید شکم بند بارداری استفاده از آن برای دوران بارداری و هم بعد از آن می‌باشد. استفاده از شکم بند بعد از زایمان کمک می‌کند بدن زودتر به حالت اولیه خود برگردد.

  1. پیشگیری از افتادگی عضلات شکمی

آیا تا به حال بدون سینه بند ورزشی دویده‌اید؟ احساس خیلی بدی ایجاد می‌کند! فعالیت مادر با وجود جنین در حال رشد در رحم‌ چیزی شبیه به دویدن بدون سینه بند است. شکم بند بارداری به فشرده سازی ملایم و حمایت از رحم و کاهش ناراحتی در هنگام حرکت بدنی مادر باردار کمک می‌کند. اما به خاطر داشته باشید فشار بیش از حد روی شکم‌ می‌تواند گردش خون را مختل کرده و اثرات منفی بر فشار خون مادر باردار بگذارد. همچنین‌ می‌تواند به سوزش سر دل و سوء هاضمه منجر شود.

  1. کمک به تصحیح وضعیت بدنی

شکم بند بارداری با حمایت از قسمت تحتانی کمر و نیم تنه، وضعیت بدنی را تصحیح کرده و مانع از فشار بیش از حد به کمر‌ می‌شود. وضعیت بدنی در خانم باردار که حالتی برگشته به عقب را تداعی می‌کند به دلیل اضافه وزن است که سبب کشش و تضعیف عضلات هسته‌ای حامی ستون فقرات می‌شود.

  1. انجام راحت تر فعالیت‌های روزانه

ورزش در دوران بارداری تاثیرات مثبت بسیاری بر سلامت مادر و جنین دارد و باعث افزایش تراکم و استقامت ماهیچه‌ای شده و از تحلیل عضلات پیشگیری می‌کند. همچنین سبب کاهش فشار خون، افسردگی و دیابت‌ می‌شود. بسیاری از خانم‌ها به دلیل درد و ناراحتی قادر به ورزش یا ادامه کار در دوران بارداری نیستند. استفاده از شکم بند بارداری‌ می‌تواند به کاهش درد کمک کرده و برای فرد امکان شرکت در فعالیت‌های روزانه و حتی ورزش را فراهم کند.

فواید شکم بند بارداری شکم مادر باردار با شکم بند

معایب احتمالی بستن شکم بند بارداری

پشتیبانی ضعیف

با این که برندهای مختلف از نظر طراحی متفاوت هستند، اما اکثر شکم بندهای بارداری در بهترین حالت خود تنها یک فشرده سازی جزئی ایجاد می‌کنند و پشتیبانی واقعی از شکم ارائه نمی‌دهند.

ممکن است جمع شوند

برخی از شکم بندها به قدری ظرافت ندارند که بتوانند در جای خود محکم بمانند یا جمع نشوند. حتی این محصولات که باکیفیت تولید شده‌اند نیز ممکن است جمع شوند یا ناهموار شوند. زیرا سفت و سخت نیستند و اتصال دهنده یا نواری ندارند تا موقعیت خود را حفظ کنند.

مزایای خرید شکم بند بارداری

کاهش نیاز به خرید لباس بارداری جدید

از فواید شکم بند بارداری می‌توان به افزایش طول عمر لباس‌های بارداری اشاره کرد. بعضی از خانم‌ها هنگام پوشیدن لباس‌هایی که شکم در حال رشد آن‌ها را پوشش نمی‌دهند، احساس ناراحتی می‌کنند. اما شکم بندها این ناحیه را می‌پوشانند. در نتیجه زنان باردار دیگر مجبور نخواهند بود بارها و بارها لباس بارداری جدید بخرند.

معمولا هم برای دوران بارداری و هم بعد از آن مناسب هستند. بسیاری از خانم‌ها به احتمال زیاد در ماه‌های ابتدایی بارداری که به حمایت کمتری نیاز دارند، به بستن شکم بند بارداری روی می‌آورند. اما خانم‌های باردار می‌توانند از شکم بندهای خود در ماه‌های اولیه پس از زایمان هم استفاده کنند.

اغلب ارزان هستند

شکم‌ بندهای حاملگی علاوه بر افزایش طول عمر لباس‌های بارداری، نقش بسزایی در کاهش هزینه‌های زنان باردار ایفا می‌کنند. برخی از انواع و مارک‌های این شکم بندها می‌توانند بسیار ارزان و مقرون به صرفه باشند.

کاهش درد شکم و کمر

درد پشت و مفصل در دوران بارداری ( کمردرد دوران بارداری) مي تواند خسته کننده باشد و در زنان باردار را در انجام فعالیت های روزانه دچار مشکل کند.

يک مطالعه در مجله اسپاين شيوع درد پشت و لگن در دوران بارداری را بررسی می کند. آنها دريافتند که 71 درصد زنان کمردرد و 65 درصد کمردرد لگنی را گزارش کردند. استفاده از شکم بند در طول بارداری به حمايت از کمردرد کمک می کند که ممکن است باعث کاهش درد شود.

فواید شکم بند بارداری بستن شکم بند بارداری و انجام فعالیت های روزانه

فواید شکم‌ بند بارداری بعد از زایمان

از فواید شکم بند بارداری استفاده از آن بعد از زایمان می باشد. این موضوع تا حدی تاثیر گذار است که به مادر کمک می‌کند تا بدنش به فرم قبل از بارداری برگردد و باعث ایجاد تناسب اندام بعد از زایمان در مادر می‌شود. ضمنا باعث صاف شدن ستون فقرات و شکم خواهد شد و بر روی کاهش تورم رحم نیز نقش دارد. بستن شکم‌بند بارداری از رشد سلول‌های چربی در بدن و بروز کمردرد جلوگیری می‌کنند.

بهترین زمان استفاده از ‌شکم ‌بند بعد از زایمان

در مورد اینکه در چه زمانی از شکم‌ بند استفاده کنید، حتما باید با پزشک معالجتان صحبت کنید، اما توصیه شده، که یک روز بعد از زایمان، می‌توانید شروع به استفاده از آن کنید.

فواید شکم ‌بند بارداری بعد از زایمان سزارین

فواید شکم ‌بند بارداری و استفاده از آن بعد از عمل سزارین با نگه ‌داشتن بخیه‌ها و حفظ عضلات شکم در مادر، در کاهش درد و افزایش سرعت بهبود نقش فراوانی می‌کند.

زمان بستن شکم بند بارداری بعد از سزارین

برخی پزشکان معتقدند که بهتر است یک روز بعد از زایمان، شکم بند را ببندید اما برخی می گویند خصوصا زمانی که سزارین شده‌اید، باید مدتی بعد از زایمان برای بستن صبر کنید.

اما بهترین زمان بستن شکم بند بعد از سزارین 6 تا 8 هفته بعد از زایمان است. بعد از سزارین تا زمانی که زخم بهبود نیافته است، حدود شش تا 8 هفته برای بستن شکم صبر کنید، اگر مشکلی ندارید می‌توانید از پزشک اجازه بگیرید.

فواید شکم بند بارداری

نکات مهم در رابطه با استفاده از شکم بند بارداری

– برای پیشگیری از وابستگی به شکم بند آن را بیش از 2 تا 3 ساعت در روز استفاده نکنید.

– در طول بارداری و بعد از آن در کنار استفاده از شکم بند برای حمایت از عضلات مرکزی برای تقویت آن ورزش کنید. قبل ازبستن شکم بند بارداری و استفاده از آن با پزشک مشورت کنید. استفاده از آن برای زنان مبتلا به فشار خون بارداری یا گردش غیر طبیعی جریان خون مناسب نیست.

-شکم‌ بند را محکم دور شکم خود ببندید، تا بتواند فشار کافی را به شکم و رحم وارد آورده و در مدت زمان کمتری به تناسب اندام برسید.

-استفاده و بستن شکم بند بارداری باید موقتی بوده و دائم مصرف نشود. اختلالات عملکردی اساسی را باید درمان کرد و برای رفع این مشکلات چه در دوران بارداری چه بعد از آن فیزیوتراپی توصیه می‌شود.

-اگر زایمان طبیعی داشتید، معمولا بستن شکم بند بارداری چند ساعت پس از زایمان، اشکالی ندارد.

فواید شکم بند بارداری انواع شکم بند بارداری

انواع شکم بند بارداری

انواع مختلفی از شکم بند بارداری وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود برای استفاده در شرایط خاص هستند. بهتر است با شناخت بیشتر این شکم بندها و توجه به شرایط خود اقدام به خرید کنید.

۱. باند‌های شکمی

باند‌های شکمی از پارچه‌های کشی و انعطاف پذیر تهیه می‌شوند و شکم را کاملا در بر می‌گیرند. این باند‌ها معمولا زیر لباس پوشیده می‌شوند و فشار ملایمی به باسن، شکم و کمر وارد می‌کنند تا کمی فشرده تر شوند. باند‌های شکمی در بین زنان باردار از محبوبیت بالایی برخوردارند و در اندازه‌ها، شکل‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های مختلف موجودند. این باند‌ها اغلب دارای بخشی لاستیکی هستند که از جمع شدن آن‌ها روی شکم جلوگیری می‌کند.

۲. کمربند‌های شکمی

کمربند‌های شکمی، کمربند‌های سفتی هستند که در اطراف شکم قرار می‌گیرند و از کمر، لگن، باسن و شکم در دوران بارداری حمایت می‌کنند. این کمربند‌ها بر خلاف شکم بندها معمولا بر روی لباس قرار می‌گیرند، اگر چه برخی افراد آن‌ها را زیر لباس می‌پوشند. کمربند‌های شکمی معمولا باریک‌تر از باند‌های شکمی هستند و حالت نواری دارند.

۳. کمربند دو تکه بارداری

کمربند دوتکه بارداری، شامل یک کمربند شکمی است که در پایین شکم قرار می‌گیرد و یک نوار دیگر که بالای شکم بسته می‌شود. بدین ترتیب تمامی شکم را در بر خواهد گرفت.

.4لباس مخصوص بارداری

بسیاری از لباس‌ها و شلوار‌های مخصوص بارداری، یک کمربند حمایتی برای زیر شکم و یک نوار پهن قابل انعطاف برای دربرگرفتن شکم دارند. این لباس‌ها معمولا شکم، باسن و پا‌ها را حمایت می‌کنند. برخی لباس‌های بارداری، سینه بند ورزشی مخصوص به همراه دارند که بخشی از وزن بدن را تحمل می‌کنند.

۵. شکم بند‌های دورپیچ مخصوص پس از زایمان

شکم بند‌های دورپیچ شامل چند لایه پارچه‌ای کششی و محکم هستند که از زیر سینه تا باسن را می‌پوشانند. ادعا می‌شود که استفاده از این شکم بند‌ها مزایای زیر را در پی دارد:

  • مراقبت از کمر
  • سرعت بخشیدن به فرایند بهبودی پس از زایمان، به ویژه پس از سزارین
  • بهبود گردش خون

خرید شکم بند بارداری

فواید شکم بند بارداری شکم خانم باردار

گن بارداری بهتر است یا شکم بند؟

ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد فکر کنید که شکم‌ بندها و گن‌های بارداری از نظر عملکرد تفاوتی با یکدیگر ندارند و جایگزین‌ کردن این محصولات به‌جای هم بلامانع است؛ اما بد نیست بدانید که پزشکان به هیچ‌ عنوان چنین نظری ندارند!

به گفته‌ متخصصان، گن‌های بارداری، فشار زیادی روی جنین می‌آورند، به همین دلیل استفاده‌ از آن‌ها سلامت مادر و جنین را با خطرات متعددی روبرو می‌سازد، بنابراین برای حفظ سلامت خود و جنین‌، استفاده از گن‌های بارداری را متوقف کرده و پس از مشورت با پزشک، شکم‌بند مناسب را جایگزین کنید.

فواید شکم بند بارداری شکم خانم باردار

عوارض احتمالی بستن شکم بند بارداری

با وجود مزایایی که استفاده و بستن شکم بند بارداری دارد، برخی از خانم‌ها ترجیح می‌دهند که از آن استفاده نکنند؛ چرا که معتقدند شکم بند بارداری، ممکن است به جنین فشار آورد و خطراتی داشته باشد. البته بستن این شکم بندها، بی ضرر نیست و در کنار مزایا، معایبی نیز دارد. اما اگر پزشک تایید و توصیه کند، حتما باید از آن استفاده کرد. نباید فراموش کنید که بستن دائمی شکم بند برای زنان باردار اصلا توصیه نمی‌شود، به علاوه، شکم بند نباید بیش از حد تنگ باشد و روی شکم فشار آورد.

عوارض احتمالی استفاده از شکم بند بارداری عبارت است از:

-در عملکرد سیستم عصبی اختلال ایجاد می شود.

-برخی مشکلات گوارشی از جمله یبوست بروز می یابد.

-ممکن است زنان به کمردرد دچار شوند.

در ضمن، برخی انواع شکم بندهای مخصوص بارداری، گران هستند و همه خانم ها با توجه به شرایطی که در آن قرار دارند نمی‌توانند برای خرید و تهیه آن اقدام کنند. انواعی از شکم بندهای بارداری که سفت تر به نظر می‌رسند و ضخامت بیشتری دارند، با قیمت بالاتری در بازار خرید و فروش می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *